MURHA.INFO
Varaa mainospaikkasi tästä!




ETUSIVU KESKUSTELU BLOGIT KADONNEET BODOM ARKISTO CHAT

Juha Joutsenlahti

Keskustelua Ulvilan tapauksesta

Valvojat: Raid, Moderaattorit

Re: Juha Joutsenlahti

ViestiKirjoittaja taavetti päivämäärä Ti Heinä 27, 2010 10:09 am

Tuohon rooli päällä- keskusteluun vielä palatakseni; käsittääkseni siis vinkki näyttelijään oli tullut ulkopuoliselta, johtuen luultavasti Auerin antamista kuvauksista. Selvisi, että Auerin naapuri oli lähettänyt näyttelijälle kritiikkiä näytelmästä. Tästä, punaisesta ( ei Volvo) autosta, näyttelijän tietokoneelta löytyneestä naamiokuvasta, näytelmän aiheesta mm. sai Joku kehitettyä hyvät teoriat kostoretkestä ja roolin päälle jäämisestä. Auerin tunnistus lisättynä tuohon riitti näemmä vangitsemiseen.

Uskon, että näyttelijän kohtalo olisi tuossa poliisin epätoivon tilassa ollut sama kenelle tahansa etnisestä taustasta huolimatta...Tai no, saattaa se kyllä olla, että jotain roolia on taustakin ajanut, jos tarkemmin miettii. On huomattavasti huppumiestä lyhyempi näyttelijä, jonka kulkuneuvo ei vastaa autohavaintoja kuin värinsä puolesta (yleisin auton väri) ja jolla ei ole surmatun henkilön kanssa mitään tekemistä. Pelkän naapurin lähettämällä näytelmäkritiikin ja näytelmän aiheen perusteella epäillään, pistetään tunnistusrivistöön ja annetaan Auerin toistamiseen arpoa tekijä.
MissHolmes kirjoitti:Mutta vaatiko se sitten vangitsemisen? Ja kun nyt tänäpäivänä mietitään, niin aika vahvana kaiketi oli Auerin tunnistus...
Minua ihmetyttää se. Varsinkin, kun Auer tunnisti jo aiemmin PP:n, joka 'väriytykseltään' ei ole ko. näyttelijän lähelläkään.
Eikö missään vaiheessa tullut mieleen kyseenalaistaa noita tunnistuksia???


Pidän siis suhteellisen kaukaa haettuna ja huvittavana tuota päälle jääneen roolin ja kostoreissun- teoriaa. Joutsenlahdella näitä omia teorioita riitti muutenkin; mitenkäs se huppuhemmo olikaan keskeyttänyt ikkunasta tulemisen noukkiakseen veitsiä ja astaloita juuri sillä hetkellä, kun lapsi käy makuuhuoneessa eikä näe ulkopuolista vaikka ikkuna on rikki? Tai kuinka se huppuhemmo peljästyi ovella huutavaa lasta niin, että veitsikin tipahti lattialle jne jne.

Täällä on pidetty syyttäjän teoriaa lavastuksineen ja vaatteiden vaihtoineen mielikuvituksellisina, mutteivät Joutsenlahden teoriatkaan mielestäni ihan rationaalisimmasta päästä ole.
taavetti
Sammakkoprofessori
 
Viestit: 404
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2010 9:17 pm

Re: Juha Joutsenlahti

ViestiKirjoittaja jmit päivämäärä Ti Heinä 27, 2010 10:41 am

Olisiko huppupäinen mies voinut olla Brutus? Murhattuaan Caesarin hän on voinut hyvinkin piilotella Ulvilassa. Mikäpä olisi parempi paikka piiloutua, roomalaiset eivät millään keksisi etsiä häntä Ulvilasta. Tämän vinkin operusteella konstaapeli Joutsenlahti voikin sitten liimailla Brutuksen kuvia pitkin Ulvilan puhelinpylväitä.
jmit
Neuvoja-Jack
 
Viestit: 257
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 2:55 pm

Re: Juha Joutsenlahti

ViestiKirjoittaja awa päivämäärä Ti Heinä 27, 2010 9:35 pm

JJ uskoi AA n kertomuksiin ja juoksi annua muistuttavan Hannun perässä kuin jälkikoira, jolla ei ole minkäälaista jälkeä.

Kaiken huipennus oli tuo Anneli Auerin tunnistus epäillyistä. Ei voi muuta kuin ihmetellä mihin ihminen pystyy ja mitä on valmis tekemään.
Totuus on faktojen tunnustamista.

http://www.youtube.com/watch?v=v4YNI-1bw6I

"kalanpää minun, minun pää pirun, minä pirun, kala minun"
awa
Sherlock Holmes
 
Viestit: 3932
Liittynyt: Su Huhti 08, 2007 10:53 pm

Re: Juha Joutsenlahti

ViestiKirjoittaja Teleksi päivämäärä Ke Heinä 28, 2010 4:42 pm

tuossa edellisellä sivulla lainattu lehtiartikkeli sanoo jotain sen suuntaista, että epäillyn koneelta löytyi kuvia sellaisesta maskista, joka murhaajalla oletettavasti oli päässään. Eli ilmeisesti Anneli on miehen lisäksi "tunnistanut" murhaajan käyttämän maskin samanlaiseksi josta epäillyllä on kuva. Siis Anneli on joko kuvannut murhaajan käyttämän maskin tai hänelle on näytetty kuva epäillyn koneelta löytyneestä kuvasta ja hän on se "tunnistanut". Aika hurjaa jos jälkimmäinen...
Teleksi
Mestarietsivä Pedersen
 
Viestit: 941
Liittynyt: Ma Elo 13, 2007 3:45 pm

Re: Juha Joutsenlahti

ViestiKirjoittaja pikasso päivämäärä Ke Heinä 28, 2010 8:03 pm

Selailin noita Ulvila-kuvia. Siinä kuvassa missä oven lasi on korvattu levyllä (ei nroa) niin näkyy selvästi naapuritalon ikkuna ja sitä pensasaitaakin. Ikkunasta on suora näköyhteys surmatalon terassille. Ilmakuvista päättelen,ettei ikkunat ole autotallin.
Kuinka kummassa ei naapuri ole nähnyt tai kuullut meteliä terassilta ko.yönä?

Mitä kuulustelupöytäkirjat mainitsevat naapureista? Taraa...voisitko pistää muutaman sanan, pyytää hän kauniisti ja niiaa. :)
Käyttäjän avatar
pikasso
Parranpäristäjä
 
Viestit: 91
Liittynyt: Ti Kesä 08, 2010 12:16 am

Re: Juha Joutsenlahti

ViestiKirjoittaja Tara päivämäärä To Heinä 29, 2010 12:57 pm

^ Se yksi naapurin puhuttelu on ETP:ssä olemassa (249-250), yhteensä kaksi sivua tekstiä. Eipä ollut naapuri terassin suunnalta kuullut tuona yönä mitään huolestuttavaa, ei ainakaan riitelyä, huutoa tai ikkunan rikkomista. Kertoi kyllä olleensa ulkona tupakalla ja menneensä sisälle klo yhden aikaan. Noihin aikoihin kertoi kuulleensa tieltä kuin auton peruuttelua. Mitä muita seikkoja naapuri kertoi on ollut niin monta kertaa esillä, etten niistä nyt mitään enää.

Keskusteluissa kyllä kerrotaan naapurien kuulleen Auerin ja Lahden riitelyä joskus aikaisemmin.

Naapureilta olisi ehkä pitänyt kysyä miten he itse viettivät iltaansa tuolloin, kuuntelivatko stereoita, katselivatko TV:tä niin, että omat äänet häivyttivät esim ikkunan rikkomisen ääneet.

Naapurien kanssa ei Annelilla yhtään, eikä Jukallakaan paljoa, synkannut ja vain lasten naapureissa vierailujen takia jouduttu jonkin verran tekemisiin, puhelimitse. Jukka sentään tervehti ja jotain muuta juttelua joskus, varmaan aika muodollista.

"He olivat erilainen perhe, eikä heihin ollut oikein kellään mitään kontaktia."
Anneli Auer lokakuussa 2008: "Luuranko kaapissa tuo iloa ja kauhua vuosiksi eteenpäin!" Perhekerhosta.

Wittgenstein: Sanan merkitys on sen käyttö kielessä.
Käyttäjän avatar
Tara
Scooby Doo
 
Viestit: 607
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Juha Joutsenlahti

ViestiKirjoittaja pikasso päivämäärä Pe Heinä 30, 2010 9:59 am

Kiitos Tara vastauksesta.
Käyttäjän avatar
pikasso
Parranpäristäjä
 
Viestit: 91
Liittynyt: Ti Kesä 08, 2010 12:16 am

Re: Juha Joutsenlahti

ViestiKirjoittaja Ailar päivämäärä Pe Heinä 30, 2010 10:45 am

Jossain lehtihaastattelussa siltä ajalta, kun Anneli Auerista ei vielä oltu leivottu mahdollista syyllistä, eräs naapuri kertoi lukeneensa hyvin myöhään tuona iltana. Ilmeisesti ei kuitenkaan tarpeeksi myöhään! Hän kertoi, että sekä heillä kuin myös surmatalossa paloivat pihavalot.
Nämä pihavalot askarruttivat hieman mieltäni. Olivatko ne valot, joissa on liiketunnistin? Jos ei, miksi he polttivat pihavaloja turhanpäiten? Oliko Auer sytyttänyt pihavalonsa siksi, että odotteli miestään kotiin ja tämän olisi helpompi näin tulla? Eikö naapurikaan sammuttanut omia pihavalojaan yöksi?
Toimittaja ei ilmeisesti tähän ollut kiinnittänyt huomiota, kun ei tätä asiaa enempää ollut selvittänyt. Kyllä minfolaiset olisivat heti tutkineet asian perinpohjin! :mrgreen:
Käyttäjän avatar
Ailar
Tarkastaja Ankardo
 
Viestit: 1339
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Juha Joutsenlahti

ViestiKirjoittaja MissHolmes päivämäärä Pe Heinä 30, 2010 1:12 pm

^ ilmankos oli sisällä valoisaa ;)

Ja oliko pihavalot (terassin valo????) päällä, kun poliisit tuli?
Kuolema tarkoittaa elimistön toimintojen pysyvää lakkaamista.
Kuolema on myös suosittu myyttinen hahmo, joka on esiintynyt tarinankertojien kertomuksissa kautta aikain.
Käyttäjän avatar
MissHolmes
Sherlock John Holmes
 
Viestit: 5774
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Juha Joutsenlahti

ViestiKirjoittaja Valhalla päivämäärä Pe Heinä 30, 2010 1:55 pm

MissHolmes kirjoitti:^ ilmankos oli sisällä valoisaa ;)

Ja oliko pihavalot (terassin valo????) päällä, kun poliisit tuli?

Kaikesta päätellen, ainakin poliiseilla oli valot "pois päältä" kun tulivat ja tekivät rikospaikkatutkimukset.
Käyttäjän avatar
Valhalla
Aloitteleva besserwisser
 
Viestit: 44
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Juha Joutsenlahti

ViestiKirjoittaja Kuolemannaakka päivämäärä La Heinä 31, 2010 2:34 pm

Ailar kirjoitti:Jossain lehtihaastattelussa siltä ajalta, kun Anneli Auerista ei vielä oltu leivottu mahdollista syyllistä, eräs naapuri kertoi lukeneensa hyvin myöhään tuona iltana. Ilmeisesti ei kuitenkaan tarpeeksi myöhään! Hän kertoi, että sekä heillä kuin myös surmatalossa paloivat pihavalot.
Nämä pihavalot askarruttivat hieman mieltäni. Olivatko ne valot, joissa on liiketunnistin? Jos ei, miksi he polttivat pihavaloja turhanpäiten? Oliko Auer sytyttänyt pihavalonsa siksi, että odotteli miestään kotiin ja tämän olisi helpompi näin tulla? Eikö naapurikaan sammuttanut omia pihavalojaan yöksi?
Toimittaja ei ilmeisesti tähän ollut kiinnittänyt huomiota, kun ei tätä asiaa enempää ollut selvittänyt. Kyllä minfolaiset olisivat heti tutkineet asian perinpohjin! :mrgreen:


Pihavalot ovat varmaankin Jukkaa varten olleet päällä, se tuntuisi "normaalilta". Annelille oli kuitenkin tiedossa, että Jukka oli tulossa, uskoisin. Yöllä joulukuussa on pirun pimeää, kun ei luntakaan ollut maassa. Valot olisivat voineet unohtua päälle, mutta yleensä ne varmaan useimmat sammuttavat nukkumaan mennessään. Itse ainakin näin teen, mutta on ne joskus yönkin palaneet. Ulkovalot kyllä selittäisivät sen, että sisällä näki jotain, eikä oikein kukaan tiennyt/muistanut/sanonut olivatko sisävalot päällä vai ei. Jos joku olisi mennyt terassille "jäähtymään" suht vapaaehtoisesti, niin olisi varmaan myös sytyttänyt valot. Valot kuitenkin sytytetään sisältä melko varmasti, eli katkaisin ei varmaan ole terassilla. Tämän jälkeen valot olisivat voineet jäädä päälle. Väkisin ulos poistetuille tuskin poistaja sytyttäisi valojakaan.

Muuten, tuosta pimeydestä tulikin mieleeni, että terassilla oli pimeää kuin siellä minne päivä ei paista, joten kengänjälki- yms lavasteiden teko olisi saattanut olla vaikeampaa. Yksityiskohtia ei kertakaikkiaan näe, tuskin edes silloinkaan hyvin, vaikka terassin valot olisivat olleet päällä. Kävin toissapäivänä myrskyn aikana taloni takaterassilla tuijottelemassa ja näkyvyys oli muutama metri, vaikka terassin valo oli päällä. Oli aivan säkkipimeää. Hmm... ulkovaloista olisi muuten hyvä tietää sekin, menivätkö ne kaikki (ympäri taloa) päälle samasta katkaisijasta. Terassin valoja ei olisi ollut syytä laittaa päälle Jukkaa varten, jos etupihan valoille oli oma katkaisin. Näkiköhän naapuri nimenomaan, että terassilla oli valot, vaiko pihalla? Omassa talossani etupihan valot syttyvät eri katkaisijasta kuin takaterassin.

Minusta naapureihin on kiinnitetty hirveän vähän huomiota. Ihmeellisiä johtolankoja heiltä vain saatu, jotka eivät ole johtaneet minnekään. Jotain naapuria kuvailtiin vähän omituiseksikin. Naapuri ehtisi hävitä nopeasti, eikä tarvittaisi autoa eikä pyörää. Ei tarvittaisi punaista volvoa, jonka vain naapurit tiesivät. Ei tarvittaisi auton peruutusääntä, jonka vain naapuri kuuli. Ei tarvittaisi Tanneria, josta naapuri laittoi vihjeen. Mitäs jos Anneli ja naapuri olivat kimpassa...? Ihmettelen nimittäin Annelin tunnistusta. Miten pirussa tunnistaa juuri Tannerin jostain rivistöstä. Juuri sen ukon, josta naapurikin on antanut vihjeen? Voiko poliisi tyriä tunnistusrivin niin totaalisesti, että antaa vihjeen siitä, kuka epäilty on?? Tulee ihan koomisia ajatuksia mieleen...9 poliisia rivissä virkapuvuissa ja yksi Tanner maski naamalla. "Onko näkemänne murhaaja rivissä, rouva?" :lol:
Naapureista ei oikein tiedetä mitään. Kuulustelut ylimalkaisia.
Kuolemannaakka
Vähänniinkuharrastaja
 
Viestit: 248
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: Juha Joutsenlahti

ViestiKirjoittaja MissHolmes päivämäärä La Heinä 31, 2010 3:02 pm

Ei se, että hädissään ryntää veriset kengät jalassa terassille, vaadi valoja.

Muistaakseni naapuri oli hereillä ainakin yhteen. Sanoiko käyneensä tupakalla noihin aikoihin? Jos tuolloin on valot ollut päällä, on ne ollut päällä pariskunnan nukkuessa. Ainakin jos Annelin tarinaan ''nukkumaan puoliltaöin'', on luottamista.

Eli silloin valot olisi pitänyt olla päällä myös poliisin saapuessa, koska tuskin kumpikaan niitä unissaan kävi sammuttamassa, eikä varmasti ehtinyt sitä tekemään surmaajan hyökätessä. Ja mikä älli siinä samuttamisessa oli siinä vaiheessa edes ollut????

Rasittavaa on se, ettei poliisi selvästikkään ole tehnyt naapurien kuulemisten ja Annelin tarinan perusteella minkäänlaista aikajanaa yön tapahtumista. Uskoisin, että tuollainen jana muodostuisi aika ristiriitaiseksi.
Kuolema tarkoittaa elimistön toimintojen pysyvää lakkaamista.
Kuolema on myös suosittu myyttinen hahmo, joka on esiintynyt tarinankertojien kertomuksissa kautta aikain.
Käyttäjän avatar
MissHolmes
Sherlock John Holmes
 
Viestit: 5774
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Juha Joutsenlahti

ViestiKirjoittaja pikasso päivämäärä La Heinä 31, 2010 3:15 pm

Edelleenkin ihmettelen, ettei naapurusto ole kuullut ikkunan särkemistä, vaikka sen hajoittaminen on vaatinut aikaa ja metelikin on ollut melko kova.
Vanhimman lapsen toteamus jossain kuulusteluissa oli toteamus, että se ovi oli jotenkin...miksi näin, jos se lasi oli kertakaikkiaan rikki.
Käyttäjän avatar
pikasso
Parranpäristäjä
 
Viestit: 91
Liittynyt: Ti Kesä 08, 2010 12:16 am

Re: Juha Joutsenlahti

ViestiKirjoittaja pikasso päivämäärä La Heinä 31, 2010 3:21 pm

Naapuri ainakin oli tehnyt havainnon valoista, joten kyllä sitä vaan seurataan mitä viereisellä tontilla touhutaan. Tiedä sitten onko ollut poliiseilta täsmäkysymys juuri näistä valoista.
Käyttäjän avatar
pikasso
Parranpäristäjä
 
Viestit: 91
Liittynyt: Ti Kesä 08, 2010 12:16 am

Re: Juha Joutsenlahti

ViestiKirjoittaja Säteri päivämäärä La Heinä 31, 2010 8:22 pm

pikasso kirjoitti:Edelleenkin ihmettelen, ettei naapurusto ole kuullut ikkunan särkemistä, vaikka sen hajoittaminen on vaatinut aikaa ja metelikin on ollut melko kova.
Vanhimman lapsen toteamus jossain kuulusteluissa oli toteamus, että se ovi oli jotenkin...miksi näin, jos se lasi oli kertakaikkiaan rikki.


lähinaapuri valehteli?

sama naapuri joka teki Tannerista "ilmiannon"?
Käyttäjän avatar
Säteri
Parranpäristäjä
 
Viestit: 98
Liittynyt: La Loka 03, 2009 4:21 pm

EdellinenSeuraava

Paluu Ulvila

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa