Seuraavassa kuvassa on nuolella merkittynä juuri nousseen auringon asema puiden latvojen yläpuolella noin klo 3:45, jolloin Aili Karjalainen kertoo tehneensä ensimmäisen havaintonsa eli havainnon onkijasta murhaniemen kärjessä. Tällöin aurinko siis oli jo asemassa, josta se paistoi suoraan laiturilla pyykkäävän Karjalaisen silmiin, mikäli ei pilviä sattunut olemaan auringon edessä.

Karjalainen on kertonut havainneensa keskiniemessä kaksi henkilöä, jotka hän tulkitsi miehiksi, mutta jotka yhtä hyvin olisivat saattaneet olla lyhythiuksisia naisia, "oltuaan rannassa noin puoli tuntia", eli käytännössä välillä 4:00-4:30. Karjakon poistumisajasta ei ole tietoa.
Olavi Kivilahti arvioi tulleensa paikalle noin klo 4:00-4:20. Tällöin hänen olisi pitänyt nähdä Karjalainen laiturilla ja kuulla pyykkäämisen äänet 100% varmasti (tämä on testattu paikanpäällä ja vieläpä käyttäen erittäin likinäköistä henkilöä ilman silmälasejaan). Jossain vaiheessa tämän jälkeen Kivilahti kertoo nähneensä mieshenkilön kulkevan keskiniemen tyven kohdalla kohti Veston työmaata eli länteen päin. Mikäli Kivilahden ilmoittama aika noin klo 6 pitää paikkansa, on aurinko paistanut täsmälleen miehen takaa Kivilahtea kohti, jolloin esim. hiusten ja vaatteiden väriä on vaikea arvioida auringon kilon takia. Kivilahti kertoo lähteneensä pois noin 8 aikaan.
Seuraavat todistajat ovatkin sitten Salonen ja Haapalainen, jotka kertovat nähneensä todennäköiset ruumiit hieman ennen kuutta, noin 5:50.
Kävin em. paikoilla muutama päivä sitten, ja minun on täysin mahdotonta uskoa, että normaalilla kuuloaistilla varustettu ihminen, joka olisi ollut Kivilahden havaintopaikalla murhien aikaan, ei olisi kuullut tekojen tapahtuvan, vaikka telttakangas olisikin tukahduttanut osan äänistä. Pidän todennäköisenä, että äänet olisivat kantaneet jopa Oittaan laiturille asti. Varmuuden saamiseksi tilanne olisi tietysti lavastettava, mutta joka tapauksessa voidaan jo nyt esittää seuraavat johtopäätökset:
Joko:
a) Kivilahti tuli paikalle ilmoittamaansa myöhemmin, jolloin murhat olivat jo tapahtuneet sekä Karjalainen lähtenyt eli aikaisintaan n. 4:30.
b) Kivilahti nukahti havaintopaikalleen, eikä siksi kuullut mitään.
c) Kivilahti kuuli murhien tapahtuvan, mikä sai hänet piiloutumaan rantakallioiden välissa olevaan syvennykseen, josta voi kyllä kuulla kaiken mutta ei näe mitään. Tähän päivään asti hän ei ole kertonut kuulemaansa.
