Kerrankin selkeä leikkauslista!

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Sipi
Perry Mason
Viestit: 3763
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:58 pm

Kerrankin selkeä leikkauslista!

Viesti Kirjoittaja Sipi »

https://www.is.fi/politiikka/art-2000012039278.html

Unohdetaan se, mitä nyt ajatellaan Harkimosta tai Liike Nytistä.

Hänen argumenttinsa siitä, että nykyhallituspuolueet eivät yksinkertaisesti uskalla sanoa mitään, eikä SDP ainakaan; sieltä kun ollana nyt kovalla höökillä tulossa seuraavaan hallitukseen.

Olen ihan helvetin kyllästynyt siihen, miten polarisoitunutta keskustelu on. Hallituspuolueet huutelevat, ettei demareilla tai vasemmistolla ole mitään järkevää ehdotusta mihinkään, mutta eivät ne hallituspuolusidenkaan leikkauslistat ihan koherentteja ole. Miljardi sieltä, eiku en sittenkään. Toinen täältä, mutta ei sittenkään. Koko keskustelu kilpistyy aina siihen, miten vastapuoli ei tajua mitään.

Ensimmäistä kertaa luin aidosti lasketun leikkauslistan. Jos kerran tarvitsemme 8,6 miljardin sopeutustoimet, vastaus ei voi olla neekerit vittuun eikä vastapuolen yrityistuista leikkaaminen tai perustulo kaikille. Joo, saadaan vähän jotain säästöä, mutta ei 8,6 miljardia.

Olin todella positiivisesti yllättynyt, että joku aidosti keksi mistä ne rahat otetaan. Ja olen ihan valmis hyväksymään nämä laskelmat, enkä vähiten siksi, että joku ihan oikeasti ne tekee. Eikä mieti poliittista asemaansa tai sitä, että johonkin kun kumartaa näkyy toisaalle perse. Tai kiinnostaako tämä nyt äänestäjiä tai kuka suuttuu.

Tässä vässyköiden ja ylidiplomaattisen keskustelun maassa tämä oli piristävää.
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3103
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Kerrankin selkeä leikkauslista!

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Ihan järkeviä juttuja. Kun kumminkin Suomea raiskataan kaivoksin, niin hyödyn pitäisi koitua Suomelle. Ei kenellekään muulle. Eikä voittoa tekevät yritykset tarvitse tukia. Kasarmit käyttöön.

En tiedä mikä aivolaho täällä Suomessa päättäjillä on, kun vahingossakaan ei ikinä tehdä kunnollisia päätöksiä.

Liike Nytille on nauraa räkätetty, ja itsekin oletin että tsoukki koko puolue. Ilmeisesti pitää muuttaa mieltä. Räkätys tietenkin toki jatkuu mediassa.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4031
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Kerrankin selkeä leikkauslista!

Viesti Kirjoittaja McCall »

Eläkkeiden leikkaus on hiukan hankala juttu kun se on ns. "vaikeutettua lainsäädäntöä", tarkoittaa, että kahden peräkkäisen eduskunnan pitää olla sitä mieltä. Ei tule tapahtumaan.

Verojen korotus, se on mahdollista, mutta ei siitä kukaan pidä. Sitten nousee kaikkien verot.

Työvoimapulan ratkaisu ei tule Välimeren eteläpuolelta, se on nähty. Kumiveneellä ei Suomen ongelmia ratkaista.
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3103
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Kerrankin selkeä leikkauslista!

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Monikulttuurisuus ei luonnistu, koska se tarkoittaa oikeasti islamkeskeistä monokulttuuria. Se ehkä vielä jotenkin suttaantuu, että pieniä eriä ihmisiä kautta koko maailman ripotellaan Suomeen, mutta mitä vinoutuneemmin maahanmuutto kallistuu yhteen uskontoon ja/tai kulttuuriin, sitä vaikeammaksi käy ylläpitää a) suomalaista b) pohjoismaalaista ja c) eurooppalais-länsimaista kulttuuria.

Yhdessäkään noista ylläolevista ei ole mitään niin huonoa, että ne pitää lakaista nöyrästi sivuun islamin tieltä. Päinvastoin. Jos olisimme tehneet kaiken väärin, ei tänne olisi tulossa yhtään ketään.

Nyt tulee ja tultuaan vaan rutkuttaa ja ruikuttaa, johon maanpetturisuvakit yllyttävät. Mikään ei muka ole hyvä, ei ennen kuin tulijoiden oma kulttuuri saadaan tänne kaikkine taantumuksellisuuksineen.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Knobster
Adrian Monk
Viestit: 2968
Liittynyt: To Loka 08, 2020 10:19 pm

Re: Kerrankin selkeä leikkauslista!

Viesti Kirjoittaja Knobster »

Ifigeneia kirjoitti: Su Kesä 07, 2026 5:08 pm Ihan järkeviä juttuja. Kun kumminkin Suomea raiskataan kaivoksin, niin hyödyn pitäisi koitua Suomelle. Ei kenellekään muulle. Eikä voittoa tekevät yritykset tarvitse tukia. Kasarmit käyttöön.

En tiedä mikä aivolaho täällä Suomessa päättäjillä on, kun vahingossakaan ei ikinä tehdä kunnollisia päätöksiä.

Liike Nytille on nauraa räkätetty, ja itsekin oletin että tsoukki koko puolue. Ilmeisesti pitää muuttaa mieltä. Räkätys tietenkin toki jatkuu mediassa.
"Räkätys" johtunee siitäe että puolue on yhtä kuin Hjallis. Ja Harkimo tosiaan uhkailee rahoituksen katkaisemista jos ei saa olla yksinvaltias jne.

Hankala tuommoinen on ottaa vakavasti, vaikka se kaikenlaisia populismiin hörähtäviä kiihottaakin tyhjillä lupauksillaan ilman konkretiaa. Eipä sillä, parempi kuin kokpersut ja muut psykoottiset hullut.
Paikalla
Tuulenvire
Poliisikoira Rex
Viestit: 288
Liittynyt: La Marras 22, 2025 4:26 pm

Re: Kerrankin selkeä leikkauslista!

Viesti Kirjoittaja Tuulenvire »

Kokoomus ja demarit eivät uskalla kajota eläkkeisiin,koska ovat niin suuri äänestäjäryhmä. Joten tiedossa on leikkauksia ja veronkorotuksia, tai jos Kokoomusta uskotaan, niin leikkauksia ja veronalennuksia, jotka rahoitetaan leikkauksilla tai velkarahalla.
Vastaa Viestiin