Talonvaltaukset

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.

Taloja vai pamppua?

Taloja, kyllä automisia nuorisotiloja pitää olla!
28
45%
Pamppua! Vuokratkoon hipit tilansa rahalla niinku normaalit ihmiset!
34
55%
 
Ääniä yhteensä: 62

Yhdyssana
Alibin satunnaislukija
Viestit: 52
Liittynyt: Ma Kesä 18, 2007 3:50 pm

Talonvaltaukset

Viesti Kirjoittaja Yhdyssana »

Tänä kesänä hipit, nuo katujemme loisrotat ovat alkaneet valtailla käyttämättömiä kiinteistöjä pääkaupungissamme yhä kiihtyvällä tahdilla.
Kysymys kuuluukin, tuleeko yhteiskunnan taipua "meille rahaa ja tiloja muttei vastuuta!" jengin vaatimuksiin vai antaa kumipampun laulaa?

Valtaajien omia mielipiteitä voi tarkistaa esim. täältä (huom. esim. kehoitukset tekijänoikeus rikkomuksiin.)
http://www.q-olio.net/valtaus/

Ottakaa kantaa.
ShipWreck
Martin Beck
Viestit: 790
Liittynyt: Ma Elo 06, 2007 11:58 pm

Viesti Kirjoittaja ShipWreck »

Pamppu laulamaan! Tämän jälkeen sitten neuvottelemaan nuorten kanssa. Kyllähän heillä pointti on noiden valtauksien taustalla.
katupoika
Theo Kojak
Viestit: 1168
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 6:05 pm
Paikkakunta: päihdehelvetti

Viesti Kirjoittaja katupoika »

Enpä odota suuria tältä keskustelulta näillä sivuilla, mutta se mikä oli ihan siisti huomata oli, että noin puolet suomalaisista (vaiko stadilaisista pelkästään) hyväksyy nää valtaukset. Alkuun mediassakin yritettiin parhaan mukaan mustamaalata valtaajia ja kyseenalaistaa heidän tarkoitusperänsä, mutta nyttemmin mediakin puhuu asiasta kohtuu järkevästi. Ja tarpeeksi kauan kun näitä jatketaan, niin se tila myös saadaan. Huolimatta siitä mitä jotkut pikkusielut asiasta ajattelevat. Eli siinä mielessä helvetin toimiva veto duunata näitä valtauksia jatkuvalla syötöllä. Jossain vaiheessa väistämättä päättäjien sietokyky ylittyy ja ainoa ratkaisu on antaa periksi.

Älyttömin juttu näihin valtauksiin liittyen on kuitenkin varmasti poliisin toiminta. Nää sankarithan tuli mestoille helikopterilla(!!). Mitä ihmettä? Mitä se kaikki puhe vähistä määrärahoista oli? Muutaman rauhallisen ihmisen takia tullaan paikalle helikopterilla kuin jotkut helvetin kommandot.
Herkkis
Jane Marple
Viestit: 1068
Liittynyt: Ke Huhti 18, 2007 3:07 pm

Viesti Kirjoittaja Herkkis »

PAMPPUA!!!

Hipeillä on ehkä hyvät perusteet mutta huonot lähtökohdat. Nuille pullamössöille pitäisi pistää perse helläksi ja pamputtaa vähän lainkuuliaisuutta korvien väliin ihan ensiksi.

Ja jos valtaukset jatkuu, otteitten pitää koventua. :twisted:
I am an African!
Lihava
Lauri Hanhivaara
Viestit: 147
Liittynyt: Ti Heinä 03, 2007 11:58 pm
Paikkakunta: Paska Kaupunni

Viesti Kirjoittaja Lihava »

Olen sen verta vanha pieru jo, että totta puhuakseni en ole mietiskellyt viimeiseen kymmeneen vuoteen hippilöiden motiiveja vallata taloja, joten tiedustelisinkin, mitä hipit niissä taloissa sitten puuhaavat? Silloin kun minä olin talonvaltausiässä, pitkätukat joko töhrivät seinät taiteellisilla hämähäkkikuvilla tai aforismeilla, kuten "Seppo on homo", tai sitten vaan potkivat seiniä ja joivat kiljua (tekeeköhän kukaan enää kiljuakaan?). Liekö nykypäivän hippilöillä jalommat tarkoitusperät? Alkoholin juominen lienee kuitenkin päämääränä säilynyt tämänkin päivän hipeille, kilju lienee vaihtunut siideriin tai sitten poltettavaan malliin? Toinen varteenotettava päämäärä taitaa olla rakkauden harjoittaminen, luulen kyllä, että kun omassa "villissä" nuoruudessani kirkkaana päämääränä loisti synnin harjoituttaminen vastakkaisen sukupuolen kanssa, tai tiukassa paikassa itsensä kanssa, niin nykyajan hipit eivät taida olla niin tarkkoja sukupuolesta. Elämmehän vapaita aikoja.

Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että hipeilläkin täytyy joku paikka olla, mutta antakaa niille pamppua, varmuuden vuoksi.
Lihava
Lauri Hanhivaara
Viestit: 147
Liittynyt: Ti Heinä 03, 2007 11:58 pm
Paikkakunta: Paska Kaupunni

Viesti Kirjoittaja Lihava »

Pakko vielä sen verran ottaa kantaa, että varsin hassua tuo ilmaisten elokuvien näyttäminen "autonomisella sosiaalikeskuksella". Miksi maksaa suuryhtiöille? Tosin limsa ja popcornit maksavat, lieneekö syy siinä, että limsaa on vaikea ladata ilmaiseksi netistä, ja niin hippejä ei olla, että kunnon popcorneja nyt ilmaiseksi jaeltaisiin, niistähän on joku joutunut maksamaan....
kahvitar
Jane Marple
Viestit: 1001
Liittynyt: Ke Huhti 11, 2007 12:14 pm

Viesti Kirjoittaja kahvitar »

Tätä tapausta en ole oikein seurannut, mutta mikä tässä on ongelmana? Eivätkö nämä voi itse vuokrata jotain tilaa? Eihän muutkaan saa ilmaiseksi mitään.
Avatar
Zodiac
Olivia Benson
Viestit: 714
Liittynyt: To Heinä 26, 2007 7:58 pm

Viesti Kirjoittaja Zodiac »

Pamppua. Jos tuota roskasakkia ei pistetä kuriin niin vaatimuksille ja muulle häröilylle ei tule loppua...taitaa tuotakin hommaa johtaa se "prekariaatti Eetu".
Surku

Viesti Kirjoittaja Surku »

...................
Viimeksi muokannut Surku, Ti Elo 14, 2007 6:28 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
EuroJR
Jessica Fletcher
Viestit: 3332
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 7:26 pm
Paikkakunta: Costa del Crime

Viesti Kirjoittaja EuroJR »

Pamppua jakaukseen vaan! :lol:
Kyllä nokialainen "nuoriso-ohjaaja" auttaa moniongelmaisiin nuoriin... :lol:

Ensiksi hutkinta ja sitten tutkinta!
Merope
Hetty Wainthropp
Viestit: 491
Liittynyt: Pe Touko 25, 2007 12:04 pm

Viesti Kirjoittaja Merope »

Minä puolestani kannatan "hippien" toimintaa. Ihan vain siksi, että minusta on typerää pitää joitakin kiinteistöjä tyhjillään, ja samaan aikaan valitella ei-oota, kun tiloja kysellään. Sillehän tämä valtaaminen perustuu: Hipit haluaisivat tyhjillään notkuneita paikkoja hyötykäyttöön. Nuoret myös mielellään haluaisivat päättää itse, mitä ohjelmaa järjestäisivät, sillä esim. bänditiloista ja -illoista on suuri puute. Minusta olisi vaan hyvä, että nuoret pääsisivät itse järjestelemään tuollaisia juttuja, siinä tulisi melkoisesti vastuuta ja tekemistä heille itselleen. Eipä tee mieli tuhota paikkoja, kun ne ovat oikeasti omia. Sehän tässä onkin se, mikä tuntuu olevan suurin väärinkäsitys: Kovin monet valtaamista vastustavat eivät tiedä, etteivät nuoret suinkaan ala ensimmäiseksi töhriä ja rikkoa valtaamiaan tiloja, päin vastoin. Tiloja on tarkoitus kunnostaa omin voimavaroin itselle sopiviksi.
So I took the shotgun off the wall and I fired two warning shots...
into his head.
Yhdyssana
Alibin satunnaislukija
Viestit: 52
Liittynyt: Ma Kesä 18, 2007 3:50 pm

Viesti Kirjoittaja Yhdyssana »

Tässä korjaus hommassakin on pieniä ongelmia.
Suomessa on varsin tiukat rakennuslait, joten tässä vaiheessa pitäisi jonkun alkaa ottaa sitä vastuuta. Esim. kuka toimii vastaavana rakennusmestarina?
Kuka vastaa sähkö ja vesitöistä? Mitäs jos korjauksessa tulee vastaan esim. asbestia tai vaikkapa homevaurio? Kuka vastaa jos joku loukkaantuu tai kuolee rakennuksen huonon kunnon vuoksi? No tietenkin rakennuksen omistaja (joka ei välttämättä ole ole nämä "valtaajat".)
Vakuutukset? Jnejne...
Lihava
Lauri Hanhivaara
Viestit: 147
Liittynyt: Ti Heinä 03, 2007 11:58 pm
Paikkakunta: Paska Kaupunni

Viesti Kirjoittaja Lihava »

Kun tuota ensimmäisessä postauksessa olevaa linkkiä lukee, niin mieleen tulee, että kyseessä on jonkin sortin parodia. Tää on jokin vitsi? Tai sitten, pelottavaa ajatella, nämä ihmiset on tosissaan. Väistämättä tulee mieleen taistolaiset. Tekeeköhän joku kolmenkymmenen vuoden päästä dokumentin tämän päivän valtaajista, jossa porukka selittelee häpeissään toimintaansa, taistolaisten tyyliin? Joku sen ajan silmäätekevä kertoilee, että olinhan mikäkin siellä myssy päässä jakamassa kokemuksia miessukupuolen representoinnista, opin kuinka eletään ilman rahaa, bogosin mustalaispunkin rytmeissä ja välistä painoin kankaita. Nykyään toimin Oy Interactive Ab ltd:n virtuaalisena pr-johtajana, omistan hulppean omakotitalon suur-Helsingin esikaupungissa Sipoossa ja lomat vietetään huvilalla Keski-Suomessa, ellei ole lähdetty Välimeren haciendalle. Oi niitä aikoja!

Ei sen puoleen, hyvä että nuorilla on harrastuksia. Paremmin kai se aika kuluu hörhöillessä kuin vaikkapa tietokoneen edessä löhöten.
Avatar
Zodiac
Olivia Benson
Viestit: 714
Liittynyt: To Heinä 26, 2007 7:58 pm

Viesti Kirjoittaja Zodiac »

Tässä vielä hauskempaa tekstiä samasta aiheesta...ja ovat aivan tosissaan. Ikävä kyllä jotkut näyttävät olevan aivan pihalla.

http://megafoni.kulma.net/index.php?art=450
Ne katkeroituneet kusipäät, jotka nettifoorumeilla kehottavat valtaajia "menemään töihin" ovat ehkä sittenkin oivaltaneet hyväntahtoisia nuorisopoliitikkoja paremmin, mistä valtauksissa on kyse. Valtaajat eivät halua mennä töihin, koska he tietävät että pääoman komennossa tehtävä työ on aina "paskaduunia". He ottavat mieluummin haltuunsa tyhjillään seisovia tiloja ja siivoavat ja kunnostavat niitä rakentaakseen tilaa pääoman orjuudesta vapaalle kanssakäymiselle. Epäilemättä nettifoorumien moralistit ovat nimenomaan katkeria, koska tietävät syntymässä olevan jotain uutta, joka vitut välittää heidän reaktiivisista moraalisista nurinoistaan. Ja jolla yksinkertaisesti on kaikesta moralisoinnista ja kyttäväkivallasta huolimatta paljon hauskempaa kuin noilla elämäänsä väsyneillä mulkuilla.

Moralisteille ja muille idiooteille voi vastata tietenkin vain: "Menkää itse töihin, jos se on teistä niin ihanaa. Meillä on parempaakin tekemistä."

Tässä menee kyllä ihan sanattomaksi.
Surku

Viesti Kirjoittaja Surku »

...................
Viimeksi muokannut Surku, Ti Elo 14, 2007 6:29 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Vastaa Viestiin