14-vuotiasta tyttöä pidettiin yli vuoden vankina yksityisasunnossa Göteborgissa. Hänen epäillään joutuneen päivittäin raiskausten ja pahoinpitelyjen uhriksi.
Poliisi vapautti tytön viikko sitten. Tapauksen johdosta on pidätetty kolme miestä ja nainen, kertoo Aftonbladet.
Tyttöä pidettiin vankina asunnossa viime syyskuusta asti. Poliisin mukaan hän koki päivittäin uhkailua sekä joutui raiskausten ja väkivallan uhriksi. Tyttö oli vankina aina siihen asti, kunnes poliisi sai asian selville yleisövihjeiden perusteella.
Syyttäjä on asiasta hyvin vaitonainen.
- En kommentoi ollenkaan, syyttäjä Thomas Ahlstrand sanoo lehdelle.
Isä myi vammaiselle miehelle
Ruotsalaismedian tietojen mukaan tyttö on kotoisin Belgradista Serbiasta. Isä myi tyttärensä tuhannesta eurosta tämän vanginneelle perheelle.
Tyttö kihlattiin 25-vuotiaalle miehelle ja lukittiin perheen asuntoon Göteborgissa. Mies on henkisesti jälkeenjäänyt. Miehen perhe uskoi hänen parantuvan, jos hän menisi naimisiin.
Tytön on todettu olleen myös raskaana. Raskaus kuitenkin päättyi keskenmenoon.
Kaikki epäillyt ovat kiistäneet rikoksen. Tyttö on nyt sijoitettu salaiseen ja turvalliseen paikkaan tutkinnan ajaksi.
Linkki uutiseen: http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201111 ... 9_ul.shtml