Madeleinen tapaus ( Ketju 1)

Ulkomailla kadoksissa olevat henkilöt
anayin
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 107
Liittynyt: Ti Syys 18, 2007 9:48 am

Viesti Kirjoittaja anayin »

Kotipoliisi kirjoitti:
anayin kirjoitti:
Anna Pihl kirjoitti:Heh,kyllä Tanner sittenkin oikein taisi nähdä!Kätkemis-operaatio oli juuri alkanut ja lasta kiikutettiin kovaa vauhtia rantaan! :wink:
.....eikö Tanner olisi Garrya tunnistanut? :idea:
Heh, nyt sä oot ikään kuin asian ytimessä. Vähän vielä... 8)
...ja? :) ei täst tu mittä...ei yksinkertaisesti tuu..
faktaa, tarvitaan lisää fakta...
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Onhan se voinut tunnistaa, mutta epäilen minä kuitenkin, että kantaja on ollut joku muu. Tai sitten miehensä.

Lukekaa kuitenkin se päivällä linkittämäni uk -pohdinta poliittisista kytköksiistä.

Se oli mielestäni ihan varteenotettava.
kahvitar
Jane Marple
Viestit: 1001
Liittynyt: Ke Huhti 11, 2007 12:14 pm

Re: Törkein rimanalitus - vai olisiko siinä kuitenkin ideaa?

Viesti Kirjoittaja kahvitar »

X-tine kirjoitti:Tosiasia on myös, että hän oli alle kaksivuotiaan lapsen kokoinen ja käytti samoja vaatteita kuin 1,8 vuotiaat kaksoset.
McCannin kaksoset ovat tietääkseni syntyneet tammikuussa 2005 ja Madeleine siis toukokuussa 2003. Katoamishetkellä Madeleine on ollut lähes 4-vuotias eli 48 kk vanha. Kaksoset taas 28 kk vanhoja eli 2v 4kk.
X-tine
Jack Bauer
Viestit: 951
Liittynyt: Pe Syys 28, 2007 2:30 pm
Paikkakunta: Länsi-S

Miksi kaksosista ei otettu näytteitä

Viesti Kirjoittaja X-tine »

Marsalkka tivasi lähteitä tiedolle, että vanhemmat olivat kieltäneet poliisia ottamasta kaksosista näytteitä. Onkin aina hyvä kysyä, mihin tieto perustuu? Onko se vain spekulaatiota vai onko se faktaa?
Faktaa on ainakin se, ettei kaksosista otettu näytteitä silloin toukokuussa.
Tästä laiminlyönneistä Portugalin poliisia on kritisoitu. Criticism of the police, http://en.wikipedia.org/wiki/Madeleine_McCann
http://www.telegraph.co.uk/news/main.jh ... ddy412.xml
Nyt jälkeenpäin ymmärretään, että olisi pitänyt ottaa näytteet myös kaksosista. Sitä ei vain katsottu silloin tarpeelliseksi, tutkimuskäytäntö ei sitä edellyttänyt.
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/w ... 779638.ece
http://www.express.co.uk/posts/view/17693
Kun sitten asiasta nousi kysely, vanhemmat - myöhemmin - ottivat kaksosten hiuksista näytteet, jotka lähetettiin tutkittaviksi Portugaliin. Näytteet osoittivat, ettei kaksosia ollut nukutettu unilääkkeillä. :wink:

Kielsivätkö vanhemmat näytteidenoton? Löytyykö alkuperäinen lähde googlettamalla? Englanninkieliset haut tuottavat yli 14.000 tulosta, ja jaksoin katsoa 50 ensimäistä - ne veivät keskustelusivuille ja blogeihin. Joissakin on viittaus portugalilaisiin lehtiin ja niihin epämääräisiin poliisilähteen "lipsahduksiin", joita tuli Sousan ja Amaralin aikana. Kun toimittajat ovat sitten koettaneet kysyä poliisilta tarkemmin, poliisit ovat sanoneet, ettei heillä lain mukaan ole lupaa kommentoida.
http://express.lineone.net/posts/view/17693
Samoin "The manager of the resort" on kertonut.
http://ionglobaltrends.blogspot.com/200 ... ug-14.html
Portugalilaisten lehtien, esim. Correio da Manha-lehden sanotaan kertoneen asiasta. Jos haluaisi päästä lukemaan alkuperäislähteitä, pitäisi hakea portugalinkielisillä termeillä. Minulta ei onnistu. Google ei myöskään löydä kaikkea, ja usein vanhat uutiset on siirretty eri osoitteeseen eikä niitä löydy ilman lisenssejä.

Miksi alkuun ei otettu kokeita? Miksi niitä olisi vaadittu? Eihän kaksosia epäilty! Oli kiire etsiä tyttöä, joka oli joko itse harhaillut jonnekin tai joka oli kaapattu, ja huoneesta piti saada kaappaajan sormenjäljet ynnä muut tuntomerkit.
- Kun poliisit kantoivat kaksoset pois huoneistosta, nämä nukkuivat. Katen sanotaan varottaneen herättämästä kaksosia. (Se kerrottiin jossain ulkomaan tv:ssä.) Myös tapas-ryhmäläiset varoivat herättämästä lapsia. Muistattehan Oldfieldin tarkastuskäynnin? Hän sanoi ettei avannut ovea, etteivät lapset heräisi, ja kuunnelleensa vain oven takana lasten raskasta hengitystä. Toisen lähteen mukaan hän tarkisti myös ikkunasta ja näki kaksoset, joiden oli Maddien vuode.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Minä keskustelin tänään pitkään isäni kanssa, joka ei ole lainkaan, eikä ollenkaan seurannut juttua.
He tulivat meille kylään ja juttu jotenkin ajautui tähän.

Sen perusteella mitä hän oli helsingin sanomista lukenut hän oli täysin vakuuttunut vanhempien syyllisyydestä tai ainakin osallisuudesta asiaan.

Hän on viimeisen kuukauden oksikoita lukiessaan keskenänsä ihmetellyt miksei syytteitä ole nostettu ja miksei todistusaineistoa ole tuotu julki. Vaikka vain McCannien puolustukseksi.

Hän oli sitä mieltä, että portugalin poliisilla olisi lain mukaankin valtuudet tuoda esiin ne pointit, jotka auttaisivat McCannejä ''puhdistamaan nimensä''.

Minäkin uskon tuohon. Miksi pitää ihmisiä 'syyllistettyinä' ja kovan paineen alla, jos mitään syytä ei siihen olisi.

Isäni työ, ennen eläkepäiviä, oli hyvin lähellä tämän tyyppisiä tutkimuksia ja juttuja.

Hänen mielestään portugalin poliisilla ei ole oikeutta pitää ''varjoa'' McCannien yllä, ellei oikeaa syytä epäilyksestä osallisuuteen ole.

En minä tiedä. Minä en tunne lakia enkä tiedä mitään. Tietääkö joku muu?
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Re: Miksi kaksosista ei otettu näytteitä

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

X-tine kirjoitti:
Kielsivätkö vanhemmat näytteidenoton? Löytyykö alkuperäinen lähde googlettamalla? Englanninkieliset haut tuottavat yli 14.000 tulosta, ja jaksoin katsoa 50 ensimäistä - ne veivät keskustelusivuille ja blogeihin. Joissakin on viittaus portugalilaisiin lehtiin ja niihin epämääräisiin poliisilähteen "lipsahduksiin", joita tuli Sousan ja Amaralin aikana. Kun toimittajat ovat sitten koettaneet kysyä poliisilta tarkemmin, poliisit ovat sanoneet, ettei heillä lain mukaan ole lupaa kommentoida.
http://express.lineone.net/posts/view/17693
Samoin "The manager of the resort" on kertonut.
Eli sinäkään et löytänyt asiaan faktaa. En ole minäkään löytänyt.
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

MissHolmes kirjoitti:
Hänen mielestään portugalin poliisilla ei ole oikeutta pitää ''varjoa'' McCannien yllä, ellei oikeaa syytä epäilyksestä osallisuuteen ole.
Epäilyshän heillä toki on. Ja ilmeisesti yrittivät kasata todistusaineistoa epäilykselleen. Ja varmasti kohta tulee läpimurto. Hehän ovat toimineet hyvän rikostutkinnan edellyttämällä tavalla ja vaihtaneet tutkimuksen edetessä aina vain pätevämpiä pomomiehiä tutkinnan johtoon. Näin on tapana toimia silloin kuin kaikki etenee suunnitelmien mukaan.
Isäni työ, ennen eläkepäiviä, oli hyvin lähellä tämän tyyppisiä tutkimuksia ja juttuja.
Missä maassa hän muuten toimi tämän tyyppisten tutkimusten parissa?

Tokihan me uskomme tässä asiassa isääsi, ei siinä mitään. Poliisi nimittäin ei ole ennenkään epäillyt syytöntä ihmistä näin pitkää aikaa.
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Huomasin Miss Holmesin kirjoituksesta sellaisen ongelman, että sen voi tulkita kahdella melkein päinvastaisella tavalla. Toisessa tulkinnassa isän arviot poliisin toiminnasta tukevat vahvaa syyllisyyttä, ja toisen tulkinnan mukaan isä nimenomaan ihmettelee poliisin toimintaa, ja epäilee sitä.

Miss Holmes itse tietänee kumpi tulkintatapa on oikea - itse tulkitsin ensin juuri tuolla jälkimmäisellä tavalla. En usko, että Portugalin poliisin mielenkiintoon kuuluisi minkäänlainen nimenpuhdistaminen kuitenkaan näin epäselvässä tapauksessa. Tuskin muissakaan.

Onko poliisi koskaan sanonut epäilevänsä vanhempia tytön taposta? Löytyykö tästä todellista faktaa, vai onko vain lehtikirjoittelua, tai jotakin merkillisiä "vuotoja". Ellei poliisi ole näin sanonut, ei taida kuulua heille, jos ihmiset uskovat asian. He ehkä puhdistavat sen minkä itse ovat informoineet.

Aivan nyt viime päivinäkin oli poliisin antama suora lausunto nimellä ja kuvalla varustettuna, siitä että kaikki tutkintalinjat ovat yhtä avoimet, mitään näyttöä mistään ei ole. Minusta tämä on aivan selkeä viesti ja riittänee nimen puhdistamiseen näihin tappo ja ruumis autossa ja kohta rävähtää juttuihin - tuo poliisin viesti vain ei tahdo tulla perille tänne murha.infonkaan.

Te jotka osaatte tämän etsinnän googlettamalla, niin varmaan kannattaisi koittaa etsiä nyt niitä poliisin sanoja, jotka on suoraan - ja todella suoraan informoitu Portugalin poliisista, ei mitään lähellä olevia lähteitä.

PS Lehtien, jotka ovat kirjoitelleet sensaatio-otsikoita näiden vuotolähteiden tietojen perusteella, on nyt vaikea informoida toista tietoa ja kertoa lukijoille, että heidän antamansa informaatio olikin pelkkää potaskaa - odotan mielenkiinnolla milloin lehdet ryhdistäytyvät ja kertovat virheensä. Tällä hetkellä annan pisteeni Iltalehdelle. Lehti on uutisoinut kaikkea laidasta laitaan, jopa uutisen: Venäjän mafia sieppasi Maddyn?
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Viesti Kirjoittaja skoone »

*poistettu pitkä lainaus ilman asiallista kommenttia* t:mode
Muista lähdekritiikki!
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

*poistettu ketjuun kuulumaton viestiä*t:mode
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Viesti Kirjoittaja skoone »

*poistettu lautamiehiin kuuluva viesti*t:mode
Viimeksi muokannut skoone, La Loka 27, 2007 1:17 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Muista lähdekritiikki!
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

Eihän se Portugalin poliisi ole sanonut muuta kuin,että vanhempia ei epäillä,siis tämä oli tuossa kesämmällä vielä. Muuta lausuntoa käsittääkseni ei ole tullut,joten Sirpa kanssa samoilla linjoilla siinä.
Sanonpahan vain,että pettymys on kova monelle jos vanhemmat tulevat olemaankin syyttömiä tai jos tyttö löytyykin elossa.
Totuus on tarua ihmeellisempää
cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Viesti Kirjoittaja cicero »

Tuohon poliisin "hiillostamiseen"... Portugalin poliisi on ilmoittanut että heillä tutkinta voi kestää kauan jos heillä ei ole aihetta epäillä niin ihmisiä ei muuten vain pidetä tuon "arquidos" nimikkeen alla. Eli heillä näyttää olevan täysi syy epäillä pariskuntaa ja Muratiakaan ei ole vielä vapautettu tuosta nimikkeestä.

Vanhemmat ovat olleet aika aktiivisesti julkisuudessa, palkanneet pr-hlöitä yms. luullen että se auttaa heidän julkista minäänsä, ikävä kyllä ihminen ei voi muuttaa itseään ja joka kerta kun he julkisesti esiintyvät se tuo negatiivista julkisuutta. Kyseessä ei ole se että onko hyvännäköinen vaan ihmiset luottavat omaan vaikutelmaansa henkilöistä. Toiset näkevät heidät kärsivänä toiset feikkeinä.

Suomessakin moni joutuu odottamaan kuukausia ehkä jopa vuoden ennenkuin juttu pääsee oikeuteen ja pääsee puhdistamaan nimensä. Minullekin kävi niin viime vuonna. Kahdeksan pitkää kuukautta jouduin odottamaan että juttu ratkaistaan. Suurin osa jutuista ei kuitenkaan ole julkisia eli niitä ei mediassa revitellä joten "paine" siitä että epäillään ei välttämättä ole niin kova kun ei ole ulkopuolista painostusta. Ihmettelen kyllä sitä että jotkut pitävät tätä aikaa pitkänä, siis Maddyn katoamisesta on vain kuusi kuukautta..

(minun kohdallani tutkimukset oli ohi parissa viikossa mutta silti jouduin odottamaan oikeuteen pääsyä 8kk ja koko sen ajan olin raskaana ja mielessä se, että mitä jos minua ei uskota...

Nyt on ilmaantunut uusi todistaja sille, että Tanner ei ole voinut olla mainitsemallaan paikalla silloin kun gerry ja wilkinson ovat siellä olleet. Teinityttö Irlannista on ollut tupakalla ulkona samaan aikaan ja nähnyt tosiaan vain gerryn ja wilkinsonin. Hän ei ole aiemmin halunnut kertoa näkemästään kun joutui samalla kertomaan vanhemmilleen että on ollut tupakalla...omatunto kuitenkin on voittanut.


Portugalin poliisihan on nimenomaan sanonut että vanhempia epäillään...aika moneen otteeseen ..."arquidos" merkitsee sitä että on epäilty..
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Viesti Kirjoittaja cicero »

Yli 200 yhteydenottoa on tullut Mccannien "kuumaan puhelimeen" brittiläisiltä jotka ovat olleet lomamatkalla Marokossa. Mccannit eivät olleet ilmoittaneet "kuuman linjan" aukaisemisesta kummallekaan Portugalin tai Espanjan poliisille. Espanjan poliisi on ilmoittanut että heillä ei ole mitään tekemistä koko linjan kanssa mutta lain mukaan he joutuvat tarkistamaan kaikki näköhavainnot kadonneesta tai muut vinkit jotka linjalle tulevat. Portugalin lisäksi Mccannit ovat siis työllistämässä Espanjan poliisia... Eli onnea vain niihin maihin, kyseisen maan veroistahan ne kulut maksetaan...Linjaa ylläpitää yksityinen yhtiö...
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
tre_1982
Olivia Benson
Viestit: 745
Liittynyt: La Elo 25, 2007 2:51 pm
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja tre_1982 »

cicero kirjoitti:Yli 200 yhteydenottoa on tullut Mccannien "kuumaan puhelimeen" brittiläisiltä jotka ovat olleet lomamatkalla Marokossa. Mccannit eivät olleet ilmoittaneet "kuuman linjan" aukaisemisesta kummallekaan Portugalin tai Espanjan poliisille. Espanjan poliisi on ilmoittanut että heillä ei ole mitään tekemistä koko linjan kanssa mutta lain mukaan he joutuvat tarkistamaan kaikki näköhavainnot kadonneesta tai muut vinkit jotka linjalle tulevat. Portugalin lisäksi Mccannit ovat siis työllistämässä Espanjan poliisia... Eli onnea vain niihin maihin, kyseisen maan veroistahan ne kulut maksetaan...Linjaa ylläpitää yksityinen yhtiö...
Hmm.. en ymmärrä mitä pahaa siinä on ylläpitää jotain hotlinea, tai siinä että Portugalin/Espanjan poliisi "joutuu" mahdollisesti tarkistamaan sinnekin tulevat viestit... Mun mielestä helkkarin hyvä jos sinne 200 vihjettä on jo tullut! Joku saattaa jopa tietää (tietämättään) jotain.

I am a nobody,
nobody is perfect,
therefore I am perfect.

Lukittu