Sivu 1/1

Mies pahoinpiteli serkkuaan samuraimiekalla

Lähetetty: Su Helmi 27, 2011 4:58 pm
Kirjoittaja Paprika
"Aamulehti: Samuraimiekalla serkkua selkään - ehdotonta vankeutta
Julkaistu: 27.02.2011 16:36
Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi 46-vuotiaan miehen kolmeksi kuukaudeksi ehdottomaan vankeuteen, kertoo Aamulehti.
Tuomio tuli törkeästä pahoinpitelystä ja kolmesta pienemmästä rikoksesta. Mies oli pahoinpidellyt serkkuaan samuraimiekalla.

AL:n mukaan ensimmäinen lyönti osui selkään ja aiheutti kaksi haavaa. Toinen lyönti osui vasemman käden rystysiin. Käteen tuli syvä haava ja avomurtuma.

Tuomittu joutuu maksamaan serkulleen korvauksia lähes 20000 euroa. Miekan hän menetti valtiolle.

IS"

Mielenkiintoinen tapaus, jos jostakin löytyy tarkempaa tietoa niin laittakeehan!
Tässä kiinnostaa erityisesti teon motiivi. Myös tekoväline on erikoinen. Onko alkoholilla osuutta asiaan? Mitä ovat nämä "kolme pienempää rikosta"?

Re: Mies pahoinpiteli serkkuaan samuraimiekalla

Lähetetty: Su Helmi 27, 2011 5:35 pm
Kirjoittaja matlockb
Törkeästä pahoinpitelystä on muistaakseni minimi 1 vuotta linnaa (joka voidaan antaa ehdollisena) ja maksimi 10 vuotta.
Ihmettelen miten sitten selvisi törkeästä pahoinpitelystä ja muista pikkurikoksista 3 kuukauden (onneksi) ehdottomalla tuomiolla.
Tosin varmaan istuu korkeintaan 2/3 tuomiosta eli on hyvin pian jo vapaana..

Re: Mies pahoinpiteli serkkuaan samuraimiekalla

Lähetetty: Ti Maalis 01, 2011 10:54 am
Kirjoittaja kakkosurpo
Tuomion rikosnimike törkeäpahoinpitely? 3 kk ehdotonta? Voi jessus, taitaa olla aika lähellä pohjanoteerausta. Teon tekoväline samuraimiekka joka menee rikoksentekovälineenä helposti kirveen ohi vaarallisuudessaan. Rangaistus on tyyliin: Äläs enää huido sillä miekalla, annas tänne se, ja käy ostaan uusi.

Re: Mies pahoinpiteli serkkuaan samuraimiekalla

Lähetetty: Ti Maalis 01, 2011 6:15 pm
Kirjoittaja Hessu52
Ei ole ollut aito samuraimiekka, sillä jos sellaisella olisi lyönyt, kaverin olisi saanut arkkumaakari kerätä viipaleina "penaaliin".

Aito samuraimiekka on niin terävä, että hyttynenkin halkeaa, jos lentää miekan terään, näin on, ja parran sillä ajaa mennen tullen.

Mikä lie ollut feikki koriste-esine, jollisia saa eurolla divareista koristeiksi!

Melko kovat maksut mies sai tempauksestaan, sillä eikö nuo korvaukset ole olleet siinä 500 - 1000 egen tienoissa, joten taitaa kaverilla olla kukkaro kunnossa, sillä ei tuollaisia rahoja valtiokonttori ikinä korvaa, kohtuulistamisensa jälkeen!

Re: Mies pahoinpiteli serkkuaan samuraimiekalla

Lähetetty: Ti Maalis 01, 2011 10:55 pm
Kirjoittaja gravedigger
Eiköhän tossa oo ollu kyse serkusten perus pikkujurri nahistelusta.
Aikuinen mies irrottaa vähintään pään kokoista palaa ihan prisman Darth Vaderin valomiekalla jos tahtoo. Tuomio yhtä läppä kun tekokin.