Sivu 1/1

Lapin retkellä 1969 kadonnut Kellokosken potilas Jukka Penttinen

Lähetetty: To Huhti 21, 2011 7:31 pm
Kirjoittaja Helmie
Luen juuri Kellokosken Prinsessasta kertovaa kirjaa ja siellä sivulla 152 ollut tekstin pätkä herätti kiinnostukseni.
"
- - Perinteiksi muodostuivat myös Lapin-retket, joista ensimmäinen tehtiin 28 potilaan ja kahdeksan työntekijän voimin vuonna 1966. Askeettiseen erämaakämppään asettuvan osaston potilaat ja hoitajat puhalsivat retkellä yhteiseen hiileen ja sairaalaympäristön roolijako menetti merkitystään siirryttäessä laitoksesta avaraan luontoon.
Erityisesti Korppijärven kämppä Inarissa syöpyi jopa satojen matkalaisten mieliin vuosien saatossa. Vuonna 1969 tehdyllä Lapin-retkellä mukana olleista potilaista kolme katosi. Yhtä ei koskaan löydetty, ja hänen epäillään kävelleen valtakunnan rajan yli. Toinen karanneista oli löydettäessä niin pahoin sääskien purema, että hänet oli vietävä hoidettavaksi Ivalon kunnansairaalaan. Kellokoskelle palattuaan hän sai sankarillisen Lapin matkailijan maineen, ja hän kertoi mieluusti seikkailuistaan erämaassa."
Kenellekään tietoa enempää tästä katoamistapauksesta? Vanhoja Alibi-lehtiä kenties joillakin?
Ja löytyikö noista karanneista potilaista kolmas sitten kuolleena? :roll:'

Siirretty Kyselyistä alueelle Kadonneet. Varmaa tietoa löytymisestään ei ole. Jos on, niin tietoa tänne. Ketjun otsikko päivitetty.
-NILS-

Re: 1969 Lapin retkellä kadonnut Kellokosken potilas

Lähetetty: To Huhti 21, 2011 9:00 pm
Kirjoittaja DollariExpress

Re: 1969 Lapin retkellä kadonnut Kellokosken potilas

Lähetetty: Pe Huhti 22, 2011 4:25 pm
Kirjoittaja Helmie
Kiitos! =)
Muistatko yhtään mistä noista videoista löytyy tuo vastaus kysymykseeni?

Re: 1969 Lapin retkellä kadonnut Kellokosken potilas

Lähetetty: Ke Elo 07, 2024 11:42 pm
Kirjoittaja Still love
Aloitus on vanha kuin muinaisjäännös, mutta silti: Selvisikö tuon Lapin reissulla kadonneen kohtalo, löydettiinkö häntä? Jos ei, niin olisi mukava kuulla lisää tapauksesta.

Re: Lapin retkellä 1969 kadonnut Kellokosken potilas Jukka Penttinen

Lähetetty: To Elo 08, 2024 9:25 am
Kirjoittaja L'amourha
HS 31.07.1969 Jukka Penttinen katosi Inarissa.jpg
HS 31.07.1969 Jukka Penttinen katosi Inarissa.jpg (194.74 KiB) Katsottu 2919 kertaa

Re: Lapin retkellä 1969 kadonnut Kellokosken potilas Jukka Penttinen

Lähetetty: La Elo 10, 2024 12:35 am
Kirjoittaja Still love
Tuhannet kiitokset L'amourhalle artikkelista. En ole aiemmin kuullut tapauksesta muutoin, kuin tästä ketjusta vuosia sitten lukenut asiasta. Yritin jo silloin selvittää asiaa, onnistumatta.

Re: Lapin retkellä 1969 kadonnut Kellokosken potilas Jukka Penttinen

Lähetetty: Ma Elo 12, 2024 7:30 pm
Kirjoittaja Hurjimus
Liftinhän hänen on täytynyt saada.ja sitten tappoivat hänet. Ei kai kukaan lapin erämaahan katoa, poromiehet viimeistään hänet olisi löytäneet.😁
Näköjään Kittilässä löydetty kadonnut 12 vuoden jälkeen maastosta, mistä jo aiemmin oli etsitty. Tämä kylläkin taitaa olla liian vanha tapaus.🤔

Re: Lapin retkellä 1969 kadonnut Kellokosken potilas Jukka Penttinen

Lähetetty: Ke Elo 14, 2024 4:17 am
Kirjoittaja Tessu
Alibi lehti perustettiin vasta 10v tuon tapahtuman jälkeen eli 1979 että niistä ei tässä tapauksessa apua ole.