Sivu 1/1
Oma tutkintaosasto katoamisille ja pimeille henkirikoksille?
Lähetetty: Ti Touko 22, 2012 9:22 pm
Kirjoittaja strangelove
Joissakin viesteissä tätä aihetta on sivuttu, mutta en löytänyt tästä omaa keskusteluketjua, joten päätin sellaisen avata. Eli olisiko Suomen poliisin syytä perustaa oma "cold case -osasto", joka keskittyisi selvittämättömien henkirikosten ja katoamistapausten tutkintaan? Keskusrikospoliisi keskittyy nykyisellään järjestäytyneen rikollisuuden torjuntaan, eikä se täten enää ota tutkittavakseen katoamisia. Paikallispoliisit hukkuvat työhön, eivätkä he pysty juurikaan uhraamaan aikaa ja resursseja vanhempien juttujen selvittämiseen. Kuitenkin monilla vähän iäkkäämmillä henkirikosjutuilla on realistinen mahdollisuus selvitä huippuunsa kehittyneiden tutkintamenetelmien ansiosta.
Minun mielestäni tällainen tutkintaryhmä olisi enemmän kuin paikallaan, mikäli sille vain löytyisi tarpeeksi määrärahoja. Henkirikos se on vanhakin henkirikos, eikä murha tunnetusti vanhene koskaan. Suomessa on satoja kadonneiden ja surmattujen omaisia, jotka odottavat edelleen vastausta läheistensä kohtalosta.
Re: Oma tutkintaosasto katoamisille ja pimeille henkirikoksille?
Lähetetty: Ti Touko 22, 2012 9:36 pm
Kirjoittaja seppoilmari
Hyvä idea ja toteutuskaan ei varmaan olisi mikään mahdoton juttu.
Nostaisi samalla poliisin imagoa ja antaisi omaisille toivoa asioiden ja tapahtumien selviämisestä, helpottaisi varmaan kummasti kun tietäisi että asiota ylipäätään vielä tutkitaan ja asiaan suhtaudutaan vakavasti.
Pätevät motivoituneet tutkijat joita riittävä määrä ja nykyaikaiset menetelmät toisivat varmaan tulosta hyvinkin järkevillä kustannuksilla kunhan vaan yksiköstä ei tulisi yleinen kaatopaikka ajansaatossa, eli kaikki kippaisivat vähänkin vaikeamman jutun suoraan sinne jolloin asiat menisivät vain huonompaan suuntaan.
Re: Oma tutkintaosasto katoamisille ja pimeille henkirikoksille?
Lähetetty: Ti Touko 22, 2012 9:45 pm
Kirjoittaja strangelove
seppoilmari kirjoitti:Hyvä idea ja toteutuskaan ei varmaan olisi mikään mahdoton juttu.
Pätevät motivoituneet tutkijat joita riittävä määrä ja nykyaikaiset menetelmät toisivat varmaan tulosta hyvinkin järkevillä kustannuksilla kunhan vaan yksiköstä ei tulisi yleinen kaatopaikka ajansaatossa, eli kaikki kippaisivat vähänkin vaikeamman jutun suoraan sinne.
Olisi todellakin hyvä olla motivoitunut ryhmä, joka niputtaisi tapaus tapaukselta olemassa olevat tiedot yhteen, ja jolla olisi ennen kaikkea aikaa ja resursseja tutkia vanhempia keissejä. Joku rajahan tuohon pitäisi vetää, milloin tutkinta siirrettäisiin rikospoliisilta erikoisosastolle, esimerkiksi yli kaksi vuotta vanhat tapaukset.
Viime vuosien aikana on kuitenkin selvinnyt mm. Raija Muukkosen, Jouni Annalan ja uusimpana Raija Juutilan vanhat henkirikokset ja vangitsemisia on tehty ainakin Pentti Puotiniemen, Antero Harjun, Pekka Tuukkasen ja Seppo Korhosen katoamistapauksissa. Tämä kertoo siitä, että monilla jutuilla on yhä kaikki edellytykset selvitä.
Re: Oma tutkintaosasto katoamisille ja pimeille henkirikoksille?
Lähetetty: Ti Elo 21, 2012 12:49 am
Kirjoittaja jarmo.janis
strangelove kirjoitti:Joissakin viesteissä tätä aihetta on sivuttu, mutta en löytänyt tästä omaa keskusteluketjua, joten päätin sellaisen avata. Eli olisiko Suomen poliisin syytä perustaa oma "cold case -osasto", joka keskittyisi selvittämättömien henkirikosten ja katoamistapausten tutkintaan? Keskusrikospoliisi keskittyy nykyisellään järjestäytyneen rikollisuuden torjuntaan, eikä se täten enää ota tutkittavakseen katoamisia. Paikallispoliisit hukkuvat työhön, eivätkä he pysty juurikaan uhraamaan aikaa ja resursseja vanhempien juttujen selvittämiseen. Kuitenkin monilla vähän iäkkäämmillä henkirikosjutuilla on realistinen mahdollisuus selvitä huippuunsa kehittyneiden tutkintamenetelmien ansiosta.
Minun mielestäni tällainen tutkintaryhmä olisi enemmän kuin paikallaan, mikäli sille vain löytyisi tarpeeksi määrärahoja. Henkirikos se on vanhakin henkirikos, eikä murha tunnetusti vanhene koskaan. Suomessa on satoja kadonneiden ja surmattujen omaisia, jotka odottavat edelleen vastausta läheistensä kohtalosta.
Kerrassaan hyvä idea. Sellainen tarkennus vaan että, yksikö olisi hyvä sijoittaa maantieteellisesti järkevällä tavalla keski suomen alueelle ja sen toiminta alueena olisi koko maa jokaista poliisipiiriä myöten ja olisi täysin selvät säänöt juttujen kyseiselle yksikölle siirrostaJoku kuopio tai jyväskylä olisi järkevä paikka senkin tähden että sieltä ei autollakaan olisi ihan lohduton matka pohjoisimpaankin suomeen.
Re: Oma tutkintaosasto katoamisille ja pimeille henkirikoksille?
Lähetetty: Ti Elo 21, 2012 1:50 pm
Kirjoittaja elli72
Tämä oli oikeasti todella hyvä idea. Vaikea vaan uskoa, että siihen riittää rahoitusta. Tänään on ilmoitettu tuosta liikkuvan poliisinkin tilanteesta. Motivoituneiden tutkijoiden avulla voisi varmaan jotakin uutta selvitäkin. Nythän tilanne on kai se, että näitä vanhoja juttuja tutkitaan muiden töiden ohessa. Kenelläkään ei varmaan ole oikeasti aikaa perehtyä mihinkään vanhaan juttuun.
Re: Oma tutkintaosasto katoamisille ja pimeille henkirikoksille?
Lähetetty: Ti Elo 21, 2012 4:25 pm
Kirjoittaja Hangman
Pystyisihän tuommoista toimintaa rahoittamaan hyväntekeväisyys/säätiö toiminnalla. Ei vaan taida tommoset järjestelyt onnistua suomessa kovin helposti.
Re: Oma tutkintaosasto katoamisille ja pimeille henkirikoksille?
Lähetetty: Ma Loka 22, 2012 6:19 pm
Kirjoittaja Kemper Boyd
Hangman kirjoitti:Pystyisihän tuommoista toimintaa rahoittamaan hyväntekeväisyys/säätiö toiminnalla. Ei vaan taida tommoset järjestelyt onnistua suomessa kovin helposti.
Katoamisjuttujahan yksityisetsivät tutkii säännöllisen epäsäännöllisesti. Ei se siis mitenkään mahdotonta ole jos vaan rahaa löytyy.