Sivu 1/2

Ruotsi: Historian törkein joukkoraiskaus 2.12 – 3.12.2011

Lähetetty: La Heinä 14, 2012 4:42 pm
Kirjoittaja Wincentius
Tapaus
Ruotsissa suoritettiin 2.12 – 3.12.2011 tähän astisen (oikeus)historian laajin ja törkein joukkoraiskaus Mariannelund’ in pakolaiskeskuksessa Eksjö’ssa.

Osapuolet
1. Uhri: 29-vuotias, kahden lapsen äiti.
2. Tekijät: Hovioikeudessa tuomittuina tekijöinä seitsemän miestä.

Tapahtumien eteneminen
Uhri oli matkustamassa pois paikkakunnalta joksikin aikaa (=hoitokotiin vieroitushoitoon lääkeriippuvuuden takia), ja yksi uhrin ystävistä (myöhemmin päätekijä) oli järjestänyt läksijäiset naiselle. Tämän miehen uhri tunsi FB:n kautta, sillä mies oli uhrin entisen poikaystävän tuttuja. Ex-poikaystävä oli tosin jo varoittanut naista tästä miehestä (monikertainen rikoksista, myös aikaisemmin raiskauksista, tuomittu), mutta nainen ei varoituksia kuunnellut tai niistä välittänyt.

Mies tuli noutamaan naisen juhlaan autolla, jota ajoi mies, jonka nainen tunsi aikaisemmin. Seurue suuntasi kohti Vimmerby’ssä olevaa ravintolaa. Yht’äkkiä auto kuitenkin vaihtoi ajosuunnan täysin päinvastaiseksi. Naiselle kerrottiin, että he ajaisivat Mariannelund’issa olevan pakolaisten vastaanottokeskuksen kautta hakeakseen lisää viinaa. Nainen epäili asiaa, mutta ei voinut tehdä mitään tilanteelle.

Kun viinat oli saatu, hävisikin auton kuljettaja äkkiä. Saman teki myös juhlan järjestänyt mies.
Uhri kirjoitti:Jälkikäteen ymmärsin, että kaikki oli etukäteen suunniteltu ja valmisteltu. Koska myös mies, jonka tunsin, hävisi. Ajettelin silloin vain, että odotellaanpa sitten vain täällä kunnes saan uuden kyydin. Miehet olivat vielä silloin hyvin kilttejä ja kultaisia.
Nainen istui sängyllä drinkki kädessään, kun kolme miestä lähestyi tätä.
Uhri kirjoitti:Yht’äkkiä minä makasin sängyssä, avuttomana ja ilman housuja. Ensimmäisen miehen raiskatessa minua, näin kuinka toiset riisuituivat alasti, nauroivat ja taputtivat käsillään. Mitäpä voin sanoa, se oli hirvittävää. Inhottavaa. Loukkaavaa. Miehet vain jatkavat, ottavat kuvia ja nauravat.
Päätekijän, uhrin ’ystävä’, tullessa paikalle seuraavana aamuna lohdutti tämä ensin naista, mutta hetken kuluttua (20 min) hänkin raiskasi naisen.

Nainen odotti, kunnes miehet nukahtivat, kävi pesulla vessassa ja hiipi ulos. Piiloutuen roskatynnyrin taakse, nainen soitti hätäkeskukseen klo 09.50, jonne kuiskaamalla teki ilmoituksen tapahtuneesta.
Viisi sittemmin tuomituista tekijöistä pidätettiin paikalta.

Joukkoraiskaus alkoi klo 22:n tienoilla 2.12. ja jatkui aina aamukymmeneen seuraavana päivänä 3.12.

Käräjäoikeuden tuomiosta poimittua:
Käräjäoikeuden tuomio kirjoitti:Första gången var det vanligt vaginalt samlag. Sedan byttes de om flera stycken. Både med att hålla i och stoppa in sina könsorgan både i rumpan och i vaginan. De tryckte den (snoppen) långt ner i halsen så att hon fick svårt att andas.
Ensimmäinen kerta oli tavallinen vaginaalinen sukupuoliyhteys. Sitten miehet vuorottelivat työntäen sukupuolielimiään sekä takapuoleen että vaginaan. He työnsivät sen (peniksen) niin syvälle kurkkuun, että naisen oli vaikea hengittää.
Käräjäoikeuden tuomio kirjoitti:Det äckligaste var att de var flera stycken samtidigt.
Kaikkien inhottavinta oli kuitenkin se, että miehet olivat samanaikaisesti sukupuoliyhteydessä naisen kanssa.
Käräjäoikeuden tuomio kirjoitti:Männen luktade illa och behandlade henne som en säck. Flera gånger blev hon utsatt för anal våldtäkt;den som gjorde det lyfte då upp hennes ben.
Miehet tuoksuivat pahalle ja kohtelivat häntä kuin säkkiä. Nainen raiskattiin useaan kertaan anaalisesti; se suoritetiin nostamalla naisen jalat ylös (naisen maatessa selällään sängyssä).
Enligt domen var övergreppen mycket grova.
– De våldtog på alla sätt man kan våldta någon, säger hon tyst och kramar stressbollen hårdare och hårdare.
Tuomion mukaan raiskaukset olivat hyvin törkeitä.
- He raiskasivat kaikilla tavoin, jolla jonkun voi raiskata, kertoo nainen hiljaa ja puristaa kädellään stressipalloa kovempaa ja kovempaa.

Gruppvåldtäkten har beskrivits som den grövsta i svensk rättshistoria.
– Sett till antalet gärningsmän finns ingen så grov våldtäkt ¬dokumenterad i Sverige tidigare, säger hennes målsägarbiträde Charlotte Bokelund.
Joukkoraiskausta kuvataan törkeimmäksi Ruotsin oikeushistoriassa.
- Raiskaajien määrän perusteella, Ruotsissa ei ole koskaan dokumentoitu näin törkeää raiskausta aikaisemmin, kertoo uhrin oikeusavustaja Charlotte Bokelund.


Tekijöiden selitykset siitä, miten heidän spermansa on voinut ajautua uhrin sisälle tai uhrin vaatteisiin ovat todella hupaisaa luettavaa.

Tuomio
Seitsemän kahdeksasta syytetystä miehestä, iältään 21 ja 34 vuoden väliltä, tuomittiin Eksjö’n käräjäoikeudessa 11.4.2012 törkeistä raiskauksista 4.5 ja runsaan kuuden vuoden mittaisiin vankeustuomioihin. Käräjäoikeus päätti myös, että kärsittyjen rangaistuksien jälkeen, kuusi tuomituista karkoitetaan Ruotsista 15:ksi vuodeksi.

Kaksi tuomituista miehistä myönsi olleensa naisen kanssa sukupuoliyhteydessä, mutta väittivät sen olleen naisen osalta vapaaehtoista. Muut kuusi kielsivät kaiken osallisuutensa joukkoraiskaukseen.

2.7.2012 Göta’n hovioikeus vahvisti pienin muutoksin käräjäoikeuden tuomiot.

Hovioikeuden tuomiosta on tehty valitus korkeimpaan oikeuteen.

Osapuolten etnisillä taustoillahan ei tunnetusti ole uutis- tai kiinnostusarvoa, joten en tässäkään avauksessa niistä mitään mainitse.

Osa lukijoista saattaa kuitenkin olla kansankiihottaja, rasisti, lapsellinen, jälkeenjäänyt tai muuhun roskasakkiin (=persut?) kuuluva, suosittelenkin heille (mutta vain siis itsensä nimettyihin ryhmiin kuuluvaksi tunnustautuville) lähteen 1, josta myös osa lainauksista on otettu, lukemista. Sieltä löytyy tekijät nimettyinä, uhrin nimi on toki tekaistu.

Lähde 1

Muut kirkasotsaiset yksilöt tutkailkoon puolestaan lähdettä 2.

Lähde 2

__________________________________________________________________________________________
PS. Seuraava uutinenhan on tietysti kaikilla vielä tuoreessa muistissa:

Taliban teloitti naisen kyläläisten edessä

Re: Ruotsi: Historian törkein joukkoraiskaus 2.12 – 3.12.2011

Lähetetty: La Heinä 14, 2012 6:31 pm
Kirjoittaja Merenkulkija
Siru 83 on varmaan lomalla

Re: Ruotsi: Historian törkein joukkoraiskaus 2.12 – 3.12.2011

Lähetetty: La Heinä 14, 2012 7:39 pm
Kirjoittaja Siru83
Niin tässähän tapauksessa tekijät näyttävät olleen afgaaneja.

Eipä tuo nainenkaan kovin kunnolliselta vaikuta, jos kahden lapsen äiti kiertelee ryyppäämässä vieraiden miesten kanssa. Mikä pettymys, kun sitä luvattu ilmaista viinaa ei tullutkaan. Tässähän ei ainakaan kulttuurisesta vaikutuksesta voida puhua, jos ryypiskely on kuulunut näiden afgaanien tapoihin.

Mutta tosiaan on typerää, miten aloittaja niputtaa kaikki ulkomaalaist jugoslaavista somalialaiseen samaksi suureksi massaksi: maahanmuuttajiksi, joiden ongelmat johtuvat maahanmuuttajuudesta, "kulttuurisista tekijöistä" ym., vaikka maahanmuuttajat tulevat hyvin erilaisista kulttuureista.

Maahanmuutto Ruotsiin ei todellakaan tule loppumaan, vähentyä se voi, mutta sitä tulee todennäköisesti kuitenkin olemaan enemmän kuin Suomessa ja Norjassa. Maahanmuuttajat ovat yksi suuri syy siihen, miksi Ruotsi on Suomea vauraampi ja ilman öljyä olisi selvästi Norjaa vauraampi. Maahanmuuttajat, myös suomalaiset, ovat vuosikymmenten aikana tehneet niitä likaisia töitä, joita ruotsalaiset eivät enää halua tehdä, ja näin ruotsalaiset ovat päässeet ylemmäs yhteiskunnassa, ja heille on jäänyt enemmän mahdollisuuksia korkeatasoiseen innovointiin.

Maahanmuutto on joistakin lieveilmiöistä huolimatta Ruotsille hyödyllistä, ja se on se todellinen syy siihen, miksi sinne edelleen otetaan paljon maahanmuuttajia ja pakolaisia. Tosin siellä ovat jotkut maahanmuuttajat itsekin sitä mieltä, että sinne otetaan liikaa pakolaisia, ja kenties siellä jonkun verran näitä kiintiöitä pienennetäänkin. Mutta ei siinä määrin, että ruotsalaiset joutuisivat itse palaamaan paskahommiin, joita he eivät halua tehdä. Toisen ja kolmannen polven maahanmuuttajat ovat jo edeltäviä polvia koulutetumpia ja hallitsevat maan kielen ja tavat, ja sitten tarvitaankin jo uusia maahanmuuttajia tekemään "huonoja töitä". Tämä on yksi merkittävä syy, miksi sinne niitä maahanmuuttajia otetaan. Mikään valtio ei tee sellaista, mistä se ei jollain tavalla hyödy, vaikka ruotsalaiset tykkäävätkin esiintyä köyhien maiden auttajina, mutta näin vilpittömät ja pyyteettömät syyt eivät ole Ruotsin suuren maahanmuuton ja suurten pakolaiskiintiöiden takana.

Viimeiseksi maahanmuutto on vähän sama asia kuin kaupungistumisen vastustaminen. Joidenkin mielestä on kiva, että ne pikku koulut ja muut palvelut säilytetään reuna-alueilla ja väki pysyisi syrjäisissä maalaispaikoissa, mutta kaupungistuminen ja keskittyminen on todellisuutta, ja se tulee olemaan sitä yhä enemmän tulevaisuudessa. Ei se pysähdy vain siksi, että joku siitä ei tykkää. Sama pätee maahanmuuttoon. Siksi jokainen tällainen propagandaviesti on turha. Mistään ei tarvi tykätä, mutta tosiasiat pitää kuitenkin hyväksyä, vaikka haluaisikin elää omassa illuusiossan.

Jollakin tavalla on katsottu, että eri alojen osaajien keskittyminen tiettyihin suuriin yksiköihin ja näiden osaajien saapuminen myös maan rajojen ulkopuolelta näihin suuriin yksiköihin palvelee länsimaisten teollisuusvaltioiden taloudellisia ja muita intressejä. Eikä tämä koske vain korkeakoulutettujen osaamista, vaan kaikkea osaamista. Siksi kaupungistuminen ja maahanmuutto jatkuvat, eikä soraäänet muuta kumpaakaan suuntaan tai toiseen.

Re: Ruotsi: Historian törkein joukkoraiskaus 2.12 – 3.12.2011

Lähetetty: La Heinä 14, 2012 7:58 pm
Kirjoittaja juta
Siru, enpa sentaan olisi odottanut etta tarpeesi puolustella mamujen tekosia on niin vahva etta syyllistat uhrin ja viela muokkaat tosiasioita :?
Uhrihan lahti dokaamaan kahden tutun kundin kanssa jotka olivat nakojaan tehneet ansan uhrille. Ja mita se siihen kuuluu oliko laakeriippuvainen kahden lapsen aiti vai ei? Jos uhri olisi ollut vaikka Thaimaalainen maahanmuuttajanainen jonka joukko perusruotsalaisia skineja olis raiskannut niin taitaisi Siru olla viemassa kastraatioon koko porukkaa.
Ja todellakin, tekijat taitavat olla suunnalta Afghanistan-Iran (sukunimi Hashemi viittaisi Iraniin...) ja lisaa naita vaan Skandinaaveihin ja erityisesti Suomeen jotta meidankin talous lahtisi naiden moniosaajien kautta nousukiitoon...eikohan naista kundikaverikin Sirulle loydy.

Re: Ruotsi: Historian törkein joukkoraiskaus 2.12 – 3.12.2011

Lähetetty: La Heinä 14, 2012 8:25 pm
Kirjoittaja irmuska
Ei voi olla totta! Aivan järjetöntä! Vielä järjettömämpää on tosin se, että joku puolustelee näitä sadistisia raiskaajia ja vierittää syyn uhrin niskaan. Eikö kuitenkin ole ihan se ja sama minkä maan kansalaisia, maahanmuuttajia tai mitä muita tahansa nämä raiskaajat / raiskattu ovat olleet, raiskaus on raiskaus eikä sitä ikinä, koskaan, voi puolustella millään!

Re: Ruotsi: Historian törkein joukkoraiskaus 2.12 – 3.12.2011

Lähetetty: La Heinä 14, 2012 8:55 pm
Kirjoittaja lepajoki
No eiköhän ole sanomattakin selvää, että nuo sirun kommentit kannattaa jättää omaan arvoonsa! Oikeasti nuo tyypin kirjoittelut alkaa olla jo rasistisia valtaväestöä kohtaan, tai sitten jollain on hyvin sairas mielikuvitus?!

Re: Ruotsi: Historian törkein joukkoraiskaus 2.12 – 3.12.2011

Lähetetty: La Heinä 14, 2012 9:18 pm
Kirjoittaja irmuska
lepajoki kirjoitti:No eiköhän ole sanomattakin selvää, että nuo sirun kommentit kannattaa jättää omaan arvoonsa! Oikeasti nuo tyypin kirjoittelut alkaa olla jo rasistisia valtaväestöä kohtaan, tai sitten jollain on hyvin sairas mielikuvitus?!
Saatatpa olla lepajoki varsin oikeassa nyt kun muutaman sirun kommentin kahlasin läpi. Voi voi. Pitänee mennä kirjoittamaan tuo rasismivetoomus lautamiehiin mutta lähinnä siksi että alkaa kyllästyttää moinen rasismi valtaväestöä kohtaan.

Re: Ruotsi: Historian törkein joukkoraiskaus 2.12 – 3.12.2011

Lähetetty: La Heinä 14, 2012 10:35 pm
Kirjoittaja naavala
Wincentius kirjoitti: Osapuolten etnisillä taustoillahan ei tunnetusti ole uutis- tai kiinnostusarvoa, joten en tässäkään avauksessa niistä mitään mainitse.
Juu ei. Pakolaiskeskuksessa tehty joukkoraiskaus asukkien toimesta, joten tekijöiden etnisyyttä ei kukaan varmaan arvaa. Olisko kanadalaisia?
Osa lukijoista saattaa kuitenkin olla kansankiihottaja, rasisti, lapsellinen, jälkeenjäänyt tai muuhun roskasakkiin (=persut?) kuuluva, suosittelenkin heille (mutta vain siis itsensä nimettyihin ryhmiin kuuluvaksi tunnustautuville) lähteen 1, josta myös osa lainauksista on otettu, lukemista. Sieltä löytyy tekijät nimettyinä, uhrin nimi on toki tekaistu.
Pakollinen kukkahattudisclaimer?

Aika surkuhupaisaa. Noin ihan vinkkinä, ettei ehkä kannata tehdä ihan noin yksityiskohtaista raiskausraporttia kaikkine perversseine yksityiskohtineen jos kerran pelkää rasistisia vastineita. Vai oliko se provosointi sittenkin tarkoituksesikin?

Re: Ruotsi: Historian törkein joukkoraiskaus 2.12 – 3.12.2011

Lähetetty: Su Heinä 15, 2012 9:54 am
Kirjoittaja Michelangela
naavala kirjoitti: ... Vai oliko se provosointi sittenkin tarkoituksesikin?
Ai että olikohan? ;)

Lainaus aloitusviestistä:

"Nainen odotti, kunnes miehet nukahtivat, kävi pesulla vessassa ja hiipi ulos. Piiloutuen roskatynnyrin taakse, nainen soitti hätäkeskukseen klo 09.50, jonne kuiskaamalla teki ilmoituksen tapahtuneesta.
Viisi sittemmin tuomituista tekijöistä pidätettiin paikalta."


Hyvä juttu että naisparka pystyi toimimaan noin fiksusti karmean kaksitoistatuntisensa päätteeksi. Pesulla ei olisi tietty pitänyt käydä. Jos siis tarkoitetaan muutakin kuin kasvojen tai käsien pesua... Mutta taitaa olla niin vaistonvarainen reaktio, että se taitaa olla miltei väistämätöntä tuollaisen tapahtuman jälkeen. Niin epäinhimillistä kohtelua oli joutunut kokemaan, että kaikki eivät ehkä olisi pystyneet noin suunnitelmallisesti ja rohkeasti toimimaan kaiken sen jälkeen. Ihan hirvittävä tapaus, kaiken kaikkiaan.

Re: Ruotsi: Historian törkein joukkoraiskaus 2.12 – 3.12.2011

Lähetetty: Su Heinä 15, 2012 10:18 am
Kirjoittaja Siru83
Kyse ei ollut siitä, oliko tämä raiskaus ikävä, vaan siitä, että aloittaja julkaisee lukuisia maahanmuuttajien ja muuten ulkomaalaistaustaisten Ruotsissa tekemiä rikoksia vain näyttääkseen, että joku maahanmuuttaja on taas tehnyt rikoksen. Sillä ei ole väliä, onko kyseessä jugoslaavi, somali vai afgaani (joilla ei muuten ole etnisesti ja geneettisesti mitään tekemistä toistensa kanssa). Hän niputtaa ne kaikki samaksi suureksi maahanmuuttajamassaksi. Tarkoitus on ainoastaan provosoida ulkomaalaisia vastaan. Tietysti vähän fiksumpi ihminen ymmärtää, ettei vaikka Ruotsin somaleilla ole mitään tekemistä miehensä puukottaneen jugoslaavinaisen kanssa. Fiksuihin ei toimi yksittäisen kansan edustajan tekemän rikoksen masinointi kaikkia taustaltaan erilaisia ulkomaalaisia vastaan, mutta tyhmiä ihmisiä riittää. Joskus tuntuu, että mitään ei ole niin paljon kuin tyhmiä ihmisiä.

Mutta sehän on vain taistelua tuulimyllyjä vastaan. Maahanmuutto siinä kun kaupungistuminen hyödyttää länsimaisia yhteiskuntia monella tapaa. Sellaista järjestelmää, joka ei hyödytä yhteiskuntaa, ei pidetä yllä. Ruotsiin on otettu paljon maahanmuuttajia, myös Pohjois-Afrikasta, muualta Afrikasta ja Lähi-idästä jo 70-luvulla. Maahanmuutolla on siellä pitkät perinteet, ja kappas vain, Ruotsi on ollut vauras valtio suurinpiirtein noista ajoista alkaen, jolloin sinne on alettu maahanmuuttajia ottamaan. Ruotsalaisia ei huvita tehdä "huonoja töitä", ja he ovat ottaneet maahanmuuttajia niitä tekemään ja vapauttaneet itsensä samalla mukavasti innovoimaan ja pääsemään ylemmäs yhteiskunnassa.

Maahanmuuttajat ovat osasyy siihen - joskaan eivät lainkaan ainoa tekijä - miksi Ruotsi on paljon Suomea vauraampi valtio. Propagandistit ampuvat itseään nilkkaan käyttäessään Ruotsia esimerkkinä, koska Ruotsihan juuri osoittaa, että valtio, jossa on suuri määrä maahanmuuttajia, on selvästi menestyneempi kuin valtio, jossa on hyvin vähän maahanmuuttajia.

Jotkut jäärät taistelevat kaupungistumista ja keskittymistä vastaan, jotkut maahanmuuttoa, joka on pohjimmiltaan samanlaista ihmisten keskittämistä joihinkin yksiköihin kuin kaupungistuminenkin.

Taistelkaa vain tuulimyllyjä vastaan, tuulimyllyt pyörivät yhä ja ne pyörivät jatkossakin.

Re: Ruotsi: Historian törkein joukkoraiskaus 2.12 – 3.12.2011

Lähetetty: Su Heinä 15, 2012 10:27 am
Kirjoittaja Siru83
Tässä on raiskattu nainen:

Kuva

Kaikkien "maahanmuuttokriitikoiden" tilastojen mukaan hänen raiskaajansa pitäisi olla musta tai arabi, onhan Britanniassa paljon mustia ja arabeja, jotka ovat raiskaustilastoissa "yliedustettuja". Ja eihän valkoinen mies tee tuollaista jälkeä.

Jos haluatte tietää, mihin etniseen ryhmään hänen raiskaajansa kuuluu, niin käykää tuolla

http://i.huffpost.com/gen/674451/thumbs ... -570.jpg?4

Ja tuolla:

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... night.html

Jos taas haluatte pysyä siinä illuusiossa, että tällainen ei kertakaikkiaan voi olla valkoisen mihen kädenjälkeä, niin älkää katsoko.

Re: Ruotsi: Historian törkein joukkoraiskaus 2.12 – 3.12.2011

Lähetetty: Su Heinä 15, 2012 12:45 pm
Kirjoittaja Kivireki
Etkö sä siru nyt osaa pysyä ollenkaan asiassa? Kun faktat ei vastaa sun kantaa, vedät jonkin ihan eri keissin esiin? En nyt muista kuka täällä siteeraa VG:tä usein, ja sekään ei ole niin rasittavaa kuin se että joku siteeraa ihan eri tapausta eri maasta. Kaiken lisäksi eri kaliiberin juttukin. Tässä oli nyt kyse tapauksesta jossa seitsemän miestä suunnitelmallisesti raiskas kimpassa naisen joka johdateltiin ansaan käyttäen hyväkseen uhrin riippuvuutta.

Re: Ruotsi: Historian törkein joukkoraiskaus 2.12 – 3.12.2011

Lähetetty: Su Heinä 15, 2012 1:08 pm
Kirjoittaja Wincentius
Kivireki kirjoitti:Etkö sä siru nyt osaa pysyä ollenkaan asiassa?
Ei osaa ei. Alempana yhteenveto nimimerkin Siru83 annista tähän ketjuun:

1. postaus 14 Heinä 2012, 19:39
2. postaus 15 Heinä 2012, 10:18
3. postaus 15 Heinä 2012, 10:27

Kuva

Josta saamme seuraavat tulokset:

Kuva

Siis 94% nimimerkin Siru83 panostuksesta tähän ketjuun on täydellisesti annetun otsikon/aiheen ulkopuolelta.

Re: Ruotsi: Historian törkein joukkoraiskaus 2.12 – 3.12.2011

Lähetetty: Su Heinä 15, 2012 4:46 pm
Kirjoittaja lepajoki
Mikähän ihme tuolla sirulla on valtaväestöä vastaan? En tiedä sirun taustoista, mutta todella törkeää vedätystä ajoittain! Esim tämän todella törkeän tapahtuman yrittää kääntää niin, ettei se olisikaan noitten abubabujen vika!!!!

Re: Ruotsi: Historian törkein joukkoraiskaus 2.12 – 3.12.2011

Lähetetty: Su Heinä 15, 2012 6:12 pm
Kirjoittaja irmuska
Kauhulla itsekin katsellut näitä Sirun postauksia. Väkisin väännetään faktat toisiksi ja sillä siisti. Onko valtaväestössä jotain kovinkin pahasti vialla hänen mielestään kun ei tunnu hyväksyvän kenenkään muun kuin valtaväestön tekemiksi, oli rikos sitten mikä tahansa. Aika hyvä provoilija, ilmeisesti.

Minusta koko tämä raiskaus juttuna on niin törkeä, että ketjuna tämä on aivan väärä paikka provoilulle. Toivonpa tosiaan, että tämä raiskarijoukkio olisi saanut vielä kovemmat tuomiot kuin sai eikä korkein oikeus mene tuomioita kuin korkeintaan koventamaan entisestään.
Wincentius kirjoitti:Tuomio
Seitsemän kahdeksasta syytetystä miehestä, iältään 21 ja 34 vuoden väliltä, tuomittiin Eksjö’n käräjäoikeudessa 11.4.2012 törkeistä raiskauksista 4.5 ja runsaan kuuden vuoden mittaisiin vankeustuomioihin. Käräjäoikeus päätti myös, että kärsittyjen rangaistuksien jälkeen, kuusi tuomituista karkoitetaan Ruotsista 15:ksi vuodeksi.
Päätös korkeimman oikeuden osalta viipynee vielä matkalla? Olisipa Suomessakin muuten tämä karkoittaminen käytössä, tämä on se jota Ruotsin kohdalla kyllä kadehdin.