Sivu 1/1

Zhou Kehuan , Kiinalainen sarjamurhaaja

Lähetetty: Ke Elo 15, 2012 4:28 pm
Kirjoittaja Kerjäläinen
Koitin googletella josko kyseisestä hepusta löytyisi enemmänkin tietoa, mutta aika hintsusti sitä näyttää olevan saatavilla kun ei tuo kiinan kieli oikein luonnistu. Jotain nyt kuitenkin. Tämän otsakkeen alle siis etsikäämme hänestä tietoa.

Itselläni ei tuo Lontookaan kauhean hyvin taivu, mutta voin yrittää jossain vaiheessa vaikka google-kääntäjän pienoisella avustuksella saada jotain aikaan, mikäli joku ihanuus sitä tee :roll: :wink: Alla uutisia aiheesta.

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... nhunt.html
(Sisältää kuvia ammutusta henkilöstä)

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201208 ... 2_ul.shtml

Kiinan etsityin sarjamurhaaja ammuttiin

Keskiviikko 15.8.2012 klo 15.30

Poliisi ampui tiistaina Kiinan etsityimmän sarjamurhaajan massiivisen poliisioperaation päätteeksi.


42-vuotiaan Zhou Kehuan uskotaan surmanneen yhdeksän ihmistä ryöstöjen yhteydessä ampumalla viimeisen kahdeksan vuoden aikana. Kehuan kohdisti ryöstönsä ihmisiin, jotka nostivat rahaa pankkiautomaateista. Poliisi kuvaili Kehuania häikäilemättömäksi ja erittäin vaaralliseksi.

Kehuan teki viime perjantaina Chongqingissa pankin ulkopuolella aseellisen ryöstön, jonka seurauksena nainen kuoli ja kaksi loukkaantui. Ryöstö käynnisti mittavat etsinnät ja tuhannet poliisit määrättiin jäljittämään maan etsityintä rikollista.

Kehuanin kiinniotosta tarjottiin myös palkkiota ja kiinalaiset seurasivat murhamiehen etsintää tiiviisti sosiaalisessa mediassa.

Kehuan oli onnistunut pakoilemaan poliisia vuosia, mutta jäi viimein nalkkiin tiistaiaamuna. Poliisi tavoitti Kehuanin Chongqingista läheltä kenkätehdasta. Kehuan kuoli poliisin luotiin.

Yksityisihmiset eivät saa Kiinassa omistaa aseita ja aseelliset ryöstöt ovat maassa harvinaisia.

Lähde: Daily Mail

http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/119476 ... ollut.html

Tuhannet poliisit etsivät: Jahdattu sarjamurhaaja on kuollut

Kiinan jahdatuin sarjamurhaaja on kuollut. Poliisi sai 42-vuotiaan Zhou Kehuan kiinni kahdeksan vuoden pakoretken jälkeen ja ampui tämän. Asiasta kertovat muun muassa Daily Mail ja uutistoimisto AP.

Zhoun uskotaan ampuneen kuoliaaksi yhdeksän ihmistä aseistettujen ryöstöjen yhteydessä. Teot ovat tapahtuneet vuoden 2004 jälkeen. Kiinan viranomaiset ovat kuvailleet Zhouta säälimättömäksi ja äärimmäisen vaaralliseksi. Hänestä oli luvattu lähes 700 000 euron löytöpalkkio.

Poliisit käynnistivät laajan etsintäoperaation viime perjantaina, kun Chongqingissa tapahtui pankkiryöstö, jossa yksi nainen kuoli ja kaksi muuta haavoittui.

Tuhannet poliisit lähtivät etsimään Kehuaa, ja hänet saatiin kiinni tiistaina aamulla kenkätehtaan lähellä Chongqingissa.

Valtion median mukaan Zhoun kuolema toi helpotuksen koko maahan. Yksityishenkilöt eivät saa omistaa asetta Kiinassa, ja aseelliset ryöstöt ovat harvinaisia.

Kuva

Kuva

Kuva