Poliisi: Huijari vei yrityksiltä puoli miljoonaa euroa
Tiistai 2.4.2013 klo 11.06
Kahdelta suomalaisyritykseltä on huijattu yhteensä puoli miljoonaa euroa etumaksuina. Järvenpään poliisi epäilee liikemiehenä esiintynyttä miestä törkeistä petoksista ja niiden yrityksistä.
Yritykset luulivat pääsevänsä myymään laitteita ja teollisuustuotteita Irakiin. Poliisin mukaan toimitukset olisivat olleet miljoonien eurojen arvoiset. Neuvotteluja käytiin vuosina 2005-2009. Toinen huijatuksi tullut yritys ajautui myöhemmin konkurssiin.
Huijariksi epäilty oli järjestänyt toisen yrityksen toimitusjohtajalle "yritystapaamisia" viiden tähden hotelleissa ulkomailla. Poliisin mukaan neuvotteluja käytiin myös Suomessa olleen apurin avulla. Apuria epäillään kahdesta törkeästä petoksesta.
Poliisi![]()
epäilee liikemiehenä esiintyneen ihmisen olleen yhteydessä ainakin viiteen ulkomaankauppaa käyvään yritykseen. Kolmen pk-yrityksen toimitusjohtajat huomasivat kuitenkin, että kyseessä oli huijaus.
Poliisin mukaan epäilty on tunnistettu, vaikka hänen oikeasta henkilöllisyydestään ei ole täyttä varmuutta. Tuusulan käräjäoikeus on vanginnut epäillyn poissaolevana Suomeen luovuttamista varten.
STT
Kahdelta yritykseltä huijattiin puoli miljoonaa
Kahdelta yritykseltä huijattiin puoli miljoonaa
oon sisältä kuollu ja risti mun naamassa merkkaa sitä
Re: Kahdelta yritykseltä huijattiin puoli miljoonaa
Olenko huono ihminen, jos pidän näitä etumaksuja "lahjoina"? 
-
Knakkerton
- Alokas
- Viestit: 7
- Liittynyt: Pe Huhti 05, 2013 7:18 pm
Re: Kahdelta yritykseltä huijattiin puoli miljoonaa
Lahjoja olivat 