Sivu 1/1

Puukkotappelu velkojen maksusta Kokkolassa

Lähetetty: Su Syys 30, 2007 7:01 pm
Kirjoittaja Aizerbaidzan
Henkirikos oli lähellä.
Iltalehti 30.9.2007 kirjoitti:Puukkotappelu velkojen maksusta

Vuonna 1984 syntynyt sudanilainen opiskelija puukotti kahta vuotta vanhempaa maanmiestään lauantaina kello 20.50 Banerinkadun opiskelija-asuntoloiden pihamaalla Kokkolassa.

Opiskelijanuorukaiset olivat sopineet tapaamisen asuntolan eteen, lähelle puukottajan kotia. Tapaamispaikalla nuorempi miehistä repi ensin rahat uhrin kädestä ja alkoi sitten potkia häntä.

Potkimisen jälkeen pahoinpitelijä poistui hetkeksi paikalta ja haki kotoaan leipäveitsen. Hän puukotti sillä uhria kaulaan.

Uhri vietiin puukotuksen jälkeen ensiapuun tikattavaksi. Siellä hänelle ommeltiin yksi tikki kaulalihakseen ja kuusi tikkiä pintaan. Uhri vietti yön tarkkailussa.

Kokkolan poliisin mukaan puukotuksesta ei aiheutunut vaaraa sivullisille. Puukotuksen motiivista poliisilla ei ole vielä tietoa. Tekijä on kiinniotettuna Kokkolan poliisivankilassa.

Lähetetty: Su Syys 30, 2007 7:20 pm
Kirjoittaja DonHessu
Siis eka ottaa rahat mutta miksi sen jälkeen täytyy pahoinpidellä? Taitaa muuten olla ensimmäinen rikos Suomessa jonka on sudanilainen tehnyt ja jonka rikoksin minäkin olen lukenut.

Lähetetty: Su Syys 30, 2007 7:36 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
DonHessu kirjoitti:Siis eka ottaa rahat mutta miksi sen jälkeen täytyy pahoinpidellä?
Jos sitä rahaa oli liian vähän...? Tai vain siksi, että jonkun mielestä se hakkaaminen on vaan niin kivaa. Yleensähän tuo hakkaaminen tehdään nykyään isolla porukalla yhtä tai max kahta vastaan. Tässä mentiin tosin päinvastoin. Tuo, että on poistunut ja hakenut veitsen ja sitten uudestaan iskenyt taitaa jo mennä taponyrityksen puolelle... :roll:

OT: Oliko se nyt se Alppikadun verityö, että pankkikortin numero saatiin hakkaamalla ja tilillä piti olla yli 1000 mk, mutta olikin vaan 900 mk ja sitten alkoi hakkaaminen uudestaan. Täytyisi pitää kai kahta korttia. Toinen olisi hakkaajia varten ja sanoisi summan pienemmäksi, mitä siellä oikeasti on, niin jospa nuo hakkaajat automaatilla käytyään ilahtuisivat ja unohtaisivat hakkaamisen.

Lähetetty: Ma Loka 01, 2007 12:39 am
Kirjoittaja Zodiac
DonHessu kirjoitti:Taitaa muuten olla ensimmäinen rikos Suomessa jonka on sudanilainen tehnyt ja jonka rikoksin minäkin olen lukenut.
Saksiraiskaajat taisivat olla sudanilaisia.