Sivu 1/1

Nuorenparin pahoinpitely Ibizalla 1988

Lähetetty: Ke Loka 03, 2007 9:11 am
Kirjoittaja Kylli
Nuori suomalainen kihlapari oli lomamatkallaan Ibizan San Antoniossa syyskuussa 1988. Eräänä yönä he olivat palaamassa discosta (huom! kyseessä oli ns. kunnollisia nuoria, ts. eivät juoneet ylettömästi tai örveltäneet), poika oli muistaakseni potkaissut kadulla lojuvaa juomatölkkiä, kun jostain hyökkäsi poliiseja (lkm en muista), jotka pahoinpitelivät pamppuineen nuorenparin. Pariskunta vietiin putkaan, jossa he joutuivat olemaan n. vuorokauden-puolitoista. Tytön (Susanna?) jalka oli murtunut, ja hän huusi tuskissaan. Kun heidät lopulta päästettiin pois, poliisi oli kuulemma taputellut poikaa selkään, ja ystävälliseen sävyyn hekotellen kysellyt, josko nuoret ovat jälleen menossa baariin illalla.
Nuoret keskeyttivät luonnollisestikin matkansa. Virallinen selitys oli, että poliisi oli luullut heitä huligaaneiksi, joita kohteessa kieltämättä piisasi.

Muistaako kukaan teistä tapausta? Mitenkähän mahtoi jatkossa käydä, esim. saiko nuoripari korvauksia?

Lähetetty: To Loka 04, 2007 4:49 pm
Kirjoittaja Kylli
Nostan tämän nyt uudelleen, vaikkei kukaan olekaan vastaillut. Tietääkö kukaan, miten em. kaltaisessa asiassa edes teoriassa voidaan toimia? Jos yksityinen Suomen kansalainen haastaa Espanjan poliisin oikeuteen, mitä-missä-miten siitä seuraa?

Lähetetty: To Loka 04, 2007 4:57 pm
Kirjoittaja EuroJR
Jaa-a... sanopas se. Espanja on EU-maa, mutta moni sääntö ja pykälä jää kauniiksi sanoiksi, kun vanhoillisten virkamiesten toimia tarkastelee. Täällä mennään niinkuin on aina menty. Ainakin Andaluciassa.

Yksi esimerkki. Yleinen käytäntö Andaluciassa on tehdä ns. puolikas työsopimus. Tällöin paperilla näkyy vain puolet todellisesta palkasta ja työajasta. Eräässä suomalaisessa yhteisössä syntyi riitaa ja siitä suivaantuneena yksi työntekijä teki kanteen puolipimeän työvoiman käytöstä. Täällä siviliikanteen teko on huomattavasti vaikeampi ja monimutkaisempi prosessi kuin Suomessa. Jätän nämä rönsyt kertomatta, mutta lopputulos tällä kanteella oli "bumerangina paluu" ja kuittailua tyyliin "Älkää te tulko ulkomaalaiset meille neuvomaan miten asioita hoidetaan."

Lähetetty: Ma Loka 15, 2007 12:59 am
Kirjoittaja vic_vega
No kyseisestä paikasta en tiedä. Mutta oon asunut kanarialla ja siellä poliisin väkivalta oli aika yllättävää ja ei ne kauheesti tuntunut välittävän jos jotku "turistit" tappelee keskenään. Yhdellä kertaa tappelin itse kolmen slovakin kanssa, poliisit saapuivat paikalle ja kattelivat hetken aikaa vieres ja lähti meneen.

PS. tuskin jatkossa mitään korvauksia ovat saaneet

Lähetetty: Ma Loka 15, 2007 2:38 am
Kirjoittaja Yökiitäjä
EuroJR kirjoitti:Yksi esimerkki. Yleinen käytäntö Andaluciassa on tehdä ns. puolikas työsopimus. Tällöin paperilla näkyy vain puolet todellisesta palkasta ja työajasta.
Mites tuo työsopimuksen ulkopuolella oleva työ, saako siitä osasta palkan pimeänä käteen, vai miten se yleensä sovitaan? Tai minkäsuuruinen tuo "suullisesti sovittava" osa on siihen viralliseen palkkaan nähden?

Ajattelin että tavallaanhan tuo voi olla ihan hyväkin käytäntö, edellyttäen että on sellainen työnantaja johon pystyy luottamaan. Voisi jonkin verran säästyä makselemasta veroja kumpikin osapuoli...