Sivu 1/1

Suomalaisten seksikäyttäytyminen höllentynyt

Lähetetty: Pe Loka 05, 2007 3:35 pm
Kirjoittaja Zodiac
Sukupuolitautien määrä on kasvanut tasaisesti kymmenen viime vuoden aikana. Nopeimmin lisääntyvät klamydia ja kondylooma, mutta myös hiv-tartunnat ovat lisääntyvät tasaista tahtia.

"Ihmiset ovat turvautuneet siihen, ettei Suomessa voi saada hiv-tartuntaa. Tämä näkyy siten, että ollaan liian luottavaisia ja unohdetaan kondomin merkitys", yksikönjohtaja Mika Salminen Kansanterveyslaitoksen hiv-yksiköstä sanoo.

Vuonna 2006 hiv-tapauksia oli 30 prosenttia enemmän kuin vuonna 2005. Salminen sanoo, että tänä vuonna kasvuprosentit tulevat nousemaan samalle tasolle.

Kansanterveyslaitoksen (KTL) tuoreimman tilaston mukaan tämän vuoden syyskuun loppuun mennessä uusia hiv-tartuntoja Suomessa on todettu 136. Viime vuonna tartuntoja oli kaikkiaan 194.

Rovaniemellä hi-virusta levittäneen miehen julkitulleet rikokset ovat lisänneet Aids-tukikeskuksen neuvontapuhelimeen tulevien soittojen määriä.

"Pohjoisesta tulleet puhelut ovat lisääntyneet selvästi. Usein soittaja pohtii omaa seksuaalikäyttäytymistään ja omia mahdollisia riskejä hiv:n suhteen", suunnittelija Kirsi Mustonen Aids-tukikeskuksen Oulun toimipisteestä kertoo.

Lapin keskussairaalan infektiolääkäri Markku Boras on kertonut, että hiv-testien määrä sairaalassa on lisääntynyt julkisuuden myötä. Hän on puhunut myös epidemiasta, sillä Lapin läänin alueella hiv-tartuntojen määrä on moninkertainen aiempiin vuosiin nähden.

"Lapin alueella tartunnat ovat merkittävästi lisääntyneet. Liittyvätkö ne toisiinsa, se on on toinen asia", Salminen muotoilee.

Hän muistuttaa, että kohun yhteydessä on unohtunut yksi tärkeä kysymys: mikä seksipartnerilta on unohtunut.

"Vaikka hi-viruksen tietoinen levittäminen on ilman muuta tuomittavaa, toisaalta pitää nähdä ja kysyä: eikö partnerilta ole nyt unohtunut jotain", Salminen sanoo viitaten kondomin käyttöön.

Rovaniemellä poliisi jatkoi torstaina hi-virusta levittäneen miehen kuulusteluja. Rikoskomisario Jukka Haataja kertoo, että miehen teolle ei ole vielä löytynyt muuta selitystä kuin täydellinen välinpitämättömyys.

Rovaniemen poliisi ei ole vielä ratkaissut, aikooko se julkaista epäillyn kuvan. Kuvan julkaisua on kuitenkin harkittu, jotta poliisi saisi selvitetyksi niiden naisten henkilöyden, joita ei ole vielä tavoitettu. Tällä hetkellä virusta levittäneestä miehestä on tehty 17 rikosilmoitusta.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Suom ... 5230797862


Ikävää että monet antavat himojensa ja alkoholin kontrolloida itseään.

Lähetetty: Pe Loka 05, 2007 4:29 pm
Kirjoittaja Tampereen Tyttö
han kun olisit nostanut kyseisen moraali -aiheen keskusteluun aiemminkin. *Päänraapilio* Muistais vaan, että missä se oli.

Lähetetty: Pe Loka 05, 2007 4:44 pm
Kirjoittaja Tiina
Tampereen Tyttö kirjoitti:han kun olisit nostanut kyseisen moraali -aiheen keskusteluun aiemminkin. *Päänraapilio* Muistais vaan, että missä se oli.
Moraali on tärkeä asia.
Täytyyhän siitä aina silloin tällöin muistuttaa teitä syntisiä. :lol:

Lähetetty: Pe Loka 05, 2007 4:48 pm
Kirjoittaja wretch
Mielenkiintoista ajatella mitä tapahtuu jos me syntiset emme usko muistutuksia :lol:

Lähetetty: Pe Loka 05, 2007 5:05 pm
Kirjoittaja Zodiac
wretch kirjoitti:Mielenkiintoista ajatella mitä tapahtuu jos me syntiset emme usko muistutuksia :lol:
Voi tulla tauti kun piehtaroi varomattomasti.

Lähetetty: Pe Loka 05, 2007 5:10 pm
Kirjoittaja wretch
Ajattelin kyllä lähinnä :"wages of sin is DEATH" (synnin palkka on kuolema) mutta ei kantsi välittää pienestä mustasta huumorista :lol: