Sivu 1/1
Koiran murhaajat Salo
Lähetetty: Ke Loka 29, 2014 7:48 pm
Kirjoittaja Black Faraday
Kaksi pidätetty koiran raa´asta tappamisesta Salossa
Salon Seudun Sanomat 29.10.2014 15:23:40
"Salon poliisi on pidättänyt kaksi paikallista miestä koiran raa´asta tappamisesta. Viranomaiset ovat löytäneet Salossa vilttiin käärityn koiran raadon, joka on todennäköisesti hakattu hengiltä.
Salon kaupungin valvontaeläinlääkäri teki tutkintapyynnön, josta käynnistettiin törkeän eläinsuojelurikoksen esitutkinta.
Koiran ruumis on lähetetty Eviralle tarkempiin tutkimuksiin. Tutkimuslausunnon perusteella koira on lopetettu erityisen raa'alla tavalla ja tarpeetonta pitkäaikaista kärsimystä aiheuttaen."
Ken tietää enemmän?
Re: Koiran murhaajat Salo
Lähetetty: Ke Loka 29, 2014 8:39 pm
Kirjoittaja Dr Bergmeister
Voi jumalan tähden sentään, miksi tällaista tapahtuu? Ja nuokaan nilkit eivät saa tästä minkäänlaista kunnon rangaistusta, vähän sakkoja ja eläintenpitokielto joksikin ajaksi. Oliko edes oma koira jonka hakkasivat?
Re: Koiran murhaajat Salo
Lähetetty: Ke Loka 29, 2014 8:44 pm
Kirjoittaja irmuska
Iltalehden
mukaan kaksi ihmistä pidätettyinä, toinen koiran omistaja.
Koira hakattiin hengiltä - poliisi tutkii julmaa eläinsuojelurikosta
Keskiviikko 29.10.2014 klo 17.46 (päivitetty klo 18.30)
Salosta löydettiin vilttiin kääritty kuollut koira.
Valvontaeläinlääkäri löysi lokakuun 6. päivä Salosta vilttiin käärityn koiran raadon. Poliisin mukaan on ilmeistä, että eläin hakattiin hengiltä.
Poliisi on aloittanut eläinlääkärin tekemän tutkintapyynnön perusteella törkeän eläinsuojelurikoksen tutkinnan. Keskikokoisen koiran ruumis on lähetetty myös Eviralle tarkempiin tutkimuksiin.
Tutkimuslausunnon perusteella koira on lopetettu erityisen raa'alla tavalla sekä tarpeetonta, pitkäaikaista kärsimystä aiheuttaen.
- Koira on jollain astalolla piesty hengiltä, komisario Joonas Tikka kertoo.
Salon poliisi on pidättänyt kaksi paikallista miestä epäiltynä tekoon.
- Toinen miehistä on koiran omistaja. Esitutkinnassa on selvitelty, että myös tämä toinen henkilö liittyy tekoon.
Toinen miehistä on noin 20- ja toinen noin 40-vuotias.
Tikka lisää, että maalla monilla on tapana lopettaa omia eläimiään, mutta tällainen menetelmä ei ole missään nimessä oikea tai lainmukainen.
Miehet pysyvät pidätettyinä ja heitä kuullaan teosta huomenna.
MIMOSA HEDBERG
Mikä helvetti ihmisiä vaivaa??? Astalolla hakattu kuoliaaksi, kuinka alhaisista alhaisimpia voikin jotkut ksipäät olla?
Re: Koiran murhaajat Salo
Lähetetty: Ke Loka 29, 2014 9:17 pm
Kirjoittaja Dr Bergmeister
Kaiken aikaa tapahtuu käsittämättömiä tekoja uhreina ihmiset tai eläimet. Ihan hyvä kysymys se, että mikä ihmisiä vaivaa. Jos ei enää halua koiraansa pitää niin sen voi viedä eläinlääkäriin nukutettavaksi, ei se niin hirveitä maksa. Toivottavasti tuo koira parka ilmestyy hakkaajiensa uniin heidän loppuelämänsä ajan.
Re: Koiran murhaajat Salo
Lähetetty: Ke Loka 29, 2014 9:24 pm
Kirjoittaja Black Faraday
Tuo, että miehet on edelleen pidätettyjä, on mun mielestä hyvä uutinen. Luulis, että niiden on vaikea tämän jälkeen asua Salossa. On sen verran pieni paikka että ennemmin tai myöhemmin kaikki tietää ketä ne on.
Re: Koiran murhaajat Salo
Lähetetty: To Loka 30, 2014 9:26 am
Kirjoittaja Black Faraday
Voisiko olla kyseessä koiratappelu-porukka? Hehän lopettaa koiria mm. sähköllä. Jos tietäisi koiran rodun...Kaipa tuo pian selviää.
Re: Koiran murhaajat Salo
Lähetetty: To Loka 30, 2014 9:53 am
Kirjoittaja Täysi Purenta
Toivottavasti saavat teostaan kunnon rangaistuksen eikä mitään sakkopelleilyä. Kiven sisällä on varmasti monta koiraystävää joita tällainen teko koskettaa ja joilla on haluja keskustella tekijöiden kanssa teon tarpeellisuudesta.
Re: Koiran murhaajat Salo
Lähetetty: To Loka 30, 2014 4:59 pm
Kirjoittaja irmuska
^hyi hyi mua, taidan olla paha ihminen mutta onpa tosiaan kutkuttava ajatus tuo että joutuisivat kiven sisään. Ihan oikeinhan se olisi, minusta eläintenpitokielto-rangaistuksella voi pyyhkiä kukin... no, tietänette sanomattakin. Kuka sitäkään vahtii, ettei moisen kiellon saanut tosiaan ota eläimiä? Ei kukaan, uskoisin.
Re: Koiran murhaajat Salo
Lähetetty: To Loka 30, 2014 5:28 pm
Kirjoittaja örkki
Mikä saa ihmisen kiusaamaan koiraa. Suloista luontokappaletta.
Koira tuntee kivun siinä missä ihminenkin.
Läheiseni koira jouduttiin lopettamaan eilen, se koira oli hänelle erittäin rakas.
Ja se ihminen itki aivan hysteerisesti, kun joutui luopumaan rakkaasta lemmikistään.
Koirien ja kissojen rääkkääjille linnantuomio.
Re: Koiran murhaajat Salo
Lähetetty: To Loka 30, 2014 9:45 pm
Kirjoittaja Dr Bergmeister
irmuska kirjoitti:^hyi hyi mua, taidan olla paha ihminen mutta onpa tosiaan kutkuttava ajatus tuo että joutuisivat kiven sisään. Ihan oikeinhan se olisi, minusta eläintenpitokielto-rangaistuksella voi pyyhkiä kukin... no, tietänette sanomattakin. Kuka sitäkään vahtii, ettei moisen kiellon saanut tosiaan ota eläimiä? Ei kukaan, uskoisin.
Minusta on kummallista, että eläinten pahoinpitelystä ei saa kuin vähän sakkoja määräaikainen eläintenpitokielto. Ei noilla rangaistuksilla ole mitään vaikutusta tällaisten ihmisten käytökseen. Lakia pitäisi muuttaa niin, että myös näistä eläinsuojelurikoksista joutuisi linnaan joksikin ajaksi, vaikka eihän sekään tietenkään tilannetta paljon muuta. Valitettavasti.