Mies hakkasi koiraa ja pahoinpiteli miehen, Espoo 5.12.2014
Lähetetty: To Joulu 18, 2014 3:05 pm
http://yle.fi/uutiset/mies_yritti_estaa ... ta/7697295
Ei joululahjoja tuolle tontulle. Koiraa ei pitäisi edes ulkoiluttaa tai kouluttaa humalassa.Helsinki 18.12.2014 klo 12:28 | päivitetty 18.12.2014 klo 12:28
Mies yritti estää koiran hakkaajaa – sai itse nyrkistä
Mies oli nähnyt toisen miehen potkivan ja lyövän koiraa espoolaisella parkkipaikalla. Mies pyysi pahoinpitelijää lopettamaan, jonka jälkeen koiran pahoinpitelijä alkoi hakkaaman koiran puolustajaa.
Välikohtaus tapahtui Espoon Samarian parkkipaikalla perjantaina 5.12.2014.
Mies oli havainnut parkkipaikalle kävellen tulleen vahvasti päihtyneen miehen potkivan ja hakkaavan remmillä mukanaan ollutta koiraa, jota hän kuvailee mustavalkoiseksi huskyksi tai karjalankarhukoiraksi.
Mies oli noussut autosta ja kehottanut koiran hakkaajaa lopettamaan. Tämä oli välittömästi lähestynyt autostaan noussutta miestä ja lyönyt tätä useita kertoja nyrkillä kasvoihin ja pään alueelle.
Pahoinpitelijä oli hetkeä aiemmin pyrkinyt sisään Hyvä Arki ry:n ruoanjakelutiloihin, joista häntä oli kehotettu poistumaan. Hyvän Arjen henkilökunta oli myös kiinnittänyt huomiota miehen aggressiiviseen käytökseen koiraansa kohtaan.
Uhri kuvailee tekijää n. 45-vuotiaaksi tanakaksi mieheksi, jolla on kaljuuntunut päälaki ja sivuilla hiuksia.
Poliisi pyytää vihjeitä mahdollisesta tekijästä numeroon 029 5438 240 tai vihjeet.espoo(at)poliisi.fi.