Pentti Aho ja tupakkaoikeudenkäynnit
Lähetetty: Ti Loka 16, 2007 4:23 pm
En tiennyt mihin tämä olisi pistänyt, mutta menköön tänne:
Ilta-Sanomat kirjoitti:Suomalaismies tupakoi 45 vuotta - leskelle korvaukset valtiolta
16.10.2007 16:05
Suomen valtio joutuu maksamaan tuhansia euroja tamperelaismiehen leskelle pitkäksi venyneestä oikeudenkäynnistä.
Kyseessä on paljon julkisuutta saanut tupakkajuttu, jonka käsittely kesti noin 13 vuotta. Vuonna 1988 alulle pantu riita sai sinetin korkeimmasta oikeudesta vuonna 2001.
Euroopan ihmisoikeustuomioistuin antoi ratkaisunsa tiistaina. Maksettavaksi määrätty korvaus- ja kulusumma on 10 150 euroa.
Tamperelainen eläkeläismies vaati aikoinaan kanteessaan Suomen Tupakalta (British American Tobacco Nordic) ja Rettigiltä satojatuhansia markkoja. Mies katsoi olevansa oikeutettu korvauksiin pitkään jatkuneen tupakoinnin tuomista sairauksista.
Tamperelaismies menehtyi kurkunpään syöpään kesken oikeusprosessin. Omaiset jatkoivat prosessin viemistä eteenpäin. Mies oli tupakoinut elämänsä aikana 45 vuotta.
Helsingin silloinen raastuvanoikeus hylkäsi miehen kanteen vuonna 1992. Oikeuden mielestä tupakkayhtiöt eivät olleet tuottamuksellisessa vastuussa myydessään ja markkinoidessaan savukkeita.
Asia ei kuitenkaan jäänyt tähän vaan eteni hovioikeuteen. Hovioikeus linjasi vuonna 1998, että tupakkatehtaat ovat velvollisia korvaamaan tupakoinnin aiheuttamat sairaudet. Jo kuolleen eläkeläismiehen omaiset eivät kuitenkaan saaneet korvauksia, koska hovioikeus ei löytänyt syy-yhteyttä tupakoinnin ja miehen sairauksien välillä.
Lopulta korkein oikeus hylkäsi kanteen vuonna 2001. Se katsoi, etteivät tupakkayhtiöt ole asiassa korvausvastuussa. Tuomioon haettiin sittemmin myös purkua, mutta KKO hylkäsi purkuhakemuksen.
STT