Sivu 1/1

Pentti Aho ja tupakkaoikeudenkäynnit

Lähetetty: Ti Loka 16, 2007 4:23 pm
Kirjoittaja Aizerbaidzan
En tiennyt mihin tämä olisi pistänyt, mutta menköön tänne:
Ilta-Sanomat kirjoitti:Suomalaismies tupakoi 45 vuotta - leskelle korvaukset valtiolta
16.10.2007 16:05

Suomen valtio joutuu maksamaan tuhansia euroja tamperelaismiehen leskelle pitkäksi venyneestä oikeudenkäynnistä.

Kyseessä on paljon julkisuutta saanut tupakkajuttu, jonka käsittely kesti noin 13 vuotta. Vuonna 1988 alulle pantu riita sai sinetin korkeimmasta oikeudesta vuonna 2001.

Euroopan ihmisoikeustuomioistuin antoi ratkaisunsa tiistaina. Maksettavaksi määrätty korvaus- ja kulusumma on 10 150 euroa.

Tamperelainen eläkeläismies vaati aikoinaan kanteessaan Suomen Tupakalta (British American Tobacco Nordic) ja Rettigiltä satojatuhansia markkoja. Mies katsoi olevansa oikeutettu korvauksiin pitkään jatkuneen tupakoinnin tuomista sairauksista.

Tamperelaismies menehtyi kurkunpään syöpään kesken oikeusprosessin. Omaiset jatkoivat prosessin viemistä eteenpäin. Mies oli tupakoinut elämänsä aikana 45 vuotta.

Helsingin silloinen raastuvanoikeus hylkäsi miehen kanteen vuonna 1992. Oikeuden mielestä tupakkayhtiöt eivät olleet tuottamuksellisessa vastuussa myydessään ja markkinoidessaan savukkeita.

Asia ei kuitenkaan jäänyt tähän vaan eteni hovioikeuteen. Hovioikeus linjasi vuonna 1998, että tupakkatehtaat ovat velvollisia korvaamaan tupakoinnin aiheuttamat sairaudet. Jo kuolleen eläkeläismiehen omaiset eivät kuitenkaan saaneet korvauksia, koska hovioikeus ei löytänyt syy-yhteyttä tupakoinnin ja miehen sairauksien välillä.

Lopulta korkein oikeus hylkäsi kanteen vuonna 2001. Se katsoi, etteivät tupakkayhtiöt ole asiassa korvausvastuussa. Tuomioon haettiin sittemmin myös purkua, mutta KKO hylkäsi purkuhakemuksen.

STT

Lähetetty: Ke Marras 28, 2007 8:43 pm
Kirjoittaja Aizerbaidzan
Helsingin Sanomien arkistoa penkoessa selvisi, että tämä kanteen nostanut mies oli tamperelainen vuonna 1925 syntynyt eläkeläinen Pentti Kalevi Aho, joka oli tupakoinut vuodesta 1941 alkaen. Aho sairasti kurkunpään syöpää, kroonista keuhkoputkentulehdusta ja keuhkolaajentumaa. Hän vaati runsaan 600 000 markan vahingonkorvauksia sillä perusteella, että sairaudet olivat tupakan aiheuttamia.

Tupakkaoikeudenkäynti alkoi Helsingin raastuvassa kesällä 1988 ja tuli päätökseen vasta 6. helmikuuta 1992. Syytteet hylättiin, koska Ahon katsottiin tienneen tupakoinnin terveyshaitoista. Pentti Aho kuoli kurkunpään syöpään pari kuukautta myöhemmin, mutta leski Taimi Aho jatkoi oikeustaistelua hovioikeudessa.

Tupakkaoikeudenkäynnin aikana ehti tapahtua muutakin. Tammikuussa 1992 Aho ja muutama muu tupakoitsija panivat Espoon kihlakunnanoikeudessa vireille rikossyytteet tupakkayhtiöitä vastaan. He syyttävät yhtiöitä muun muassa törkeistä pahoinpitelyistä sillä perusteella, että yhtiö oli salannut tupakan aiheuttamat haitat. Juttu saatiin päätökseen 2. huhtikuuta 1993; syytteet hylättiin. Pentti Aho oli siis jo ennättänyt kuolemaan ennen päätöstä. Juttu ei mennyt hovioikeuteen tai en ainakaan löytänyt siitä uutista.

Helsingin hovioikeus käsitteli 1988 alkanutta tupakkakannetta monta vuotta. Päätös tuli vasta vuoden 1998 viimeisenä päivänä. Syytteet hylättiin taas kerran.

Kesäkuussa 2001 korkein oikeus eväsi valituslupahakemuksen.

Kaiken kaikkiaan kyseessä on yksi Suomen mielenkiintoisimmista oikeusprosesseista.

Lähetetty: Ke Marras 28, 2007 9:26 pm
Kirjoittaja Tampereen Tyttö
Kun tämä aikoinaan tuli julkiseksi, ihmettelin vähän koko juttua.
Lisäksi olin melkein varma, että tupakkatehtaat voittavat jutun.

Ajat muuttuvat. Jostakin luin, että Amerikoissa odotettiin tämän Suomen casen lopputulosta mielenkiinnolla. Jos suomessa tulee tuomio, niitä on odotettavissa muuallakin...

Lähetetty: Ke Marras 28, 2007 9:52 pm
Kirjoittaja tri Dee
Viimeinen kessu voi olla se paras kessu :D