Sivu 1/3
Déjà vu
Lähetetty: Ti Touko 01, 2007 6:40 pm
Kirjoittaja Lydia07
Déjà vu
Oletko koskaan kokenut ilmiötä, jossa tunnet olleesi uudessa paikassa tai tilanteessa aiemminkin?
Tilanne tulee silmänräpäyksessä ja jos tilanteeseen liittyy henkilöitä, tiedät etukäteen lauseen, jonka hän sanoo.
Paikan suhteen selitys voisi olla seuraava että on nähnyt es. postikortin rakennuksesta vuosia aiemmin ja silloin ei ole kiinnittänyt kuvaan mitään huomiota, mutta tilanteessa tunnistaa paikan, eikä muista kuvaa, jonka alitajunta poimii mielen sopukoista.
Henkilöiden suhteen en löydä selitystä. Lapsena koin näitä keskustelutilanteita useinkin ja kaikkein yliluonnollisimmalta tuntuivat tilanteet, jossa näin tilanteen äitini näkökulmasta.
Siis keittiössä oli keskustelua ja meitä oli kolme henkilöä + minulle täysin vieras koira, joka oli meillä kylässä. Minulle tuli tunne, että olin kokenut tämän tilanteen aiemminkin ja tiesin mitä pöydän ääressä oleva henkilö sanoo vilkaisin ylös äitiäni ja hän seisoi juuri siinä kohtaa, näkökulmassa, josta olin nähnyt tilanteen ikään kuin unessa ja pöydän ääressä oleva henkilö sanoi ne sanat.
Re: Déjà vu
Lähetetty: Ti Touko 01, 2007 10:23 pm
Kirjoittaja Irvikissa
Olen kokenut monestikin. Ymmärtääkseni tuota selitetään aivopuoliskojen eriaikaisella toiminnalla. Siis toinen aivopuolisko rekisteröi tilanteen ja toinen seuraa aavistuksen perässä ja tästä syntyy tunne että hetki on koettu aikaisemminkin eli déjà vu -ilmiö. Vaikeahan tuota on varmaan testata.
Lähetetty: Ti Touko 01, 2007 11:02 pm
Kirjoittaja EuroJR
Muutaman kerran olen näitä ilmiöitä kokenut. Tuo selitys on aika lailla yleisesti hyväksytty ja harva siitä protestoi. Jos nyt kuitenkin saisi kyseenalaistaa, niin mielestäni on kahdenlaisia ao. ilmiöitä. Toisissa ollaan jostain syystä väsyneessä tilassa ja tuo tunne tulee tavallaan jälkeenpäin. Toisessa ollaan kristallinkirkkaassa mielessä ja tietää etukäteen mitä tuleman pitää. Tässä jälkimmäisessä on jopa mahdollista keskeyttää toinen ja kertoa hänen lauseensa, ennen kuin hän sen sanoo.
Lähetetty: Ke Touko 02, 2007 7:17 pm
Kirjoittaja Herkkis
Onhan nuita sattunut aina silloin tällöin

Lähetetty: To Touko 03, 2007 3:12 am
Kirjoittaja Mother_North
Monestikkin...
Lähetetty: To Touko 03, 2007 8:50 am
Kirjoittaja Tramontana Veggente
Kyllä noita sen verran aina silloin tällöin sattuu, että en jaksa enää niitä sen kummemmin ajatella...
Monesti olen sanonut lauseen yhtäaikaa jonkun toisen kanssa tai vienyt hältä "sanat suusta".
Monesti olen tuntenut, että se mitä juuri teen sillä hetkellä on tapahtunut aiemminkin...
Onko ajassa vääristymiä? Koska näemme joskus jonkun jossain paikassa, vaikka hän väittää olleensa kotona tai ihan jossain muualla ja hänen kaverinsa vielä vakuuttaa asian niin olevan.
Joskus aika tuntuu kuluvan tosi hitaasti ja joskus hyvä että perässä pysyy.

Lähetetty: Ti Touko 08, 2007 10:22 pm
Kirjoittaja chamilla
on mullekin monesti käynyt sillee että esim..puhun kaverin kaa jostain ja sitten on tullut sellainen olo että näin on käynyt joskus aikasemmin tai että tää tilanne on sellainen että muistan sen jostain syystä....
Lähetetty: To Touko 10, 2007 10:42 am
Kirjoittaja chamilla
tietty varmaan niin monelle muulle ihmiselle kans...

Re: Déjà vu
Lähetetty: To Touko 10, 2007 1:41 pm
Kirjoittaja Bomba
Irvikissa kirjoitti:Olen kokenut monestikin. Ymmärtääkseni tuota selitetään aivopuoliskojen eriaikaisella toiminnalla. Siis toinen aivopuolisko rekisteröi tilanteen ja toinen seuraa aavistuksen perässä ja tästä syntyy tunne että hetki on koettu aikaisemminkin eli déjà vu -ilmiö. Vaikeahan tuota on varmaan testata.
Déjà vu, sekä Jamais vu ovat uskomukseni mukaan yksi ja sama ilmiö, vaikka ne erotellaankin. Jamais vu tarkoittaa tilannetta, jossa et muista esim. jonkun henkilön nimeä vaikka tiedät sen tietäväsi, eli nimi on ns.kielen päällä. Tämä johtuu siitä, että aivoissa on tallennettuna tämä tieto, mutta aivot eivät saa aktivoitua sitä. Uskoakseni déjà vu ilmiö johtuu samasta asiasta. Aivoissa on tallennettuna muistikuva, joka liittyy jollain (kaukaisellakin) tavalla kyseiseen tilanteeseen, mutta jättävät aktivoimatta sen muistikuvan, jolloin tulee tunne, että olen kokenut tämän aikaisemminkin.
Lähetetty: La Touko 12, 2007 6:30 pm
Kirjoittaja Q
--- Déjà vu
Oletko koskaan kokenut ilmiötä, jossa tunnet olleesi uudessa paikassa tai tilanteessa aiemminkin? ----
_ Olen monesti kokenut tuon kumman tunteen...lähes aina minulle käy noin pyörö-ovissa ja sitten kiertoliittymissä. Sama paika toistuu ja toistuu.
Käykö teille niin koskaan?
Lähetetty: Su Touko 13, 2007 2:35 am
Kirjoittaja EuroJR
Pyöröovia nyt ei ole tainnut olla enää miesmuistiin (tai naismuistiin), mutta liikenneympyröissä tulee joskus kiroiltua ja pyörittyä samaa rataa useammankin kerran...
Lähetetty: Su Touko 13, 2007 11:45 am
Kirjoittaja Herkkis
Lähetetty: Ma Touko 28, 2007 7:54 pm
Kirjoittaja Aariel
Useinkin kokee noita.
Ja sen verran kun kaikkeen tällaiseen hämärään uskon, niin jäävät monesti vaivaamaan ja kiinnostamaan paljon..
Lähetetty: Pe Kesä 01, 2007 9:40 am
Kirjoittaja Primavera
Olen kokenut. Muutenkin uskoisin ilmiön olevan yleisin "paranormaali" ilmiö. Psykologit selittävät sen aivojen toimintahäiriöksi, kuten aiemmin mainittiinkin. Aistimme tekevät havaintoja ja aivot käsittelevät ne ja aikaansaavat aistimuksen, jonka tiedostamme. Kun tähän prosessiin tulee häiriö, eli havaitsemme, mutta aistimuksen vastaanottamisen ja tiedostamisen välillä onkin liian suuri viive, tuntuu kuin olisimme kokeneet tilanteen jo aiemmin.
Lähetetty: Pe Kesä 01, 2007 7:28 pm
Kirjoittaja Spider
Juurikin luin kirjan Muistin seitsemän syntiä (kirjoittaja Harvardin Yliopiston johtava muistitutkija Daniel Schacter), jossa selitettiin Dejá vu -ilmiön olevan esimerkki eräänlaisesta aivojen huonosta arviointikyvystä. Sillä siis ei olisi mitään tekemistä muistin tai muistamisen kanssa, vaan kyse olisi tämänhetkisten aistimusten
väärinkohdistamisesta (tässä tapauksessa menneisyyteen). Kaikillahan meillä näitä, useimmiten lähinnä kiusallisia, väärinkohdistamisia tapahtuu. Saatamme esimerkiksi erehtyä muistamaan, että vuosia sitten ystävän suusta kuultu tapahtuma olisikin tapahtunut meille itsellemme. (Minä ainakin muistan kertoneeni tällaista juttua eteenpäin. nolo

)
Mutta Dejá vu -ilmiöön palatakseni, tässä kyseisessä kirjassa kerrottiin erään kanadalaisen kognitiivisen psykologin (Bruce Whittlesea) tekemästä mielenkiintoisesta kokeesta. Siinä koehenkilöt tutkivat aluksi erilaisia sanoja sisältävää luetteloa. Tämän jälkeen heille esitettiin lauseita, joissa oli isoilla kirjaimilla kirjoitettuja sanoja. Sanoista toiset olivat tuttuja (listassa nähtyjä) ja toiset uusia. Tehtäväksi annettiin muistaa, olivatko isoilla kirjaimilla kirjoitetut sanat aiemmin näytetyssä listassa. Tarkkailun alla olivat erityisesti kahdenlaiset lauseet: toisissa sana oli helppo ennustaa edeltävistä sanoista ("aallot keinuttivat VENETTÄ") ja toisissa vaikeampi ("Isä osti kaupasta LAMPUN"). Kokeen tuloksissa huomattiin mielenkiintoinen asia: helposti ennustettavat sanat tulkittiin hyvin usein virheellisesti aiemmassa listassa nähdyiksi, tutuiksi sanoiksi. Vaikeasti ennustettavien sanojen kohdalla virheitä tapahtui huomatavasti vähemmän. Siis ennustettavuus tulkittiin virheellisesti tuttuudeksi. Mielenkiintoista, eikö vain.
----
Muistin toiminnasta kiinnostuneille voin suositella kyseistä kirjaa. Siinä on erittäin mielenkiintoista juttua (esimerkkeineen ja koejärjestelyineen) mm. silminnäkijöiden
johdateltavuudesta todistustilanteissa.

Mutta sehän ei tämän otsikon alle kuulu...