16-v poika pahoinpiteli kaksi poliisia Helsingissä
Lähetetty: Ti Kesä 09, 2015 11:14 pm
Uutinen sai kaikessa vakavuudessaankin hymyn aikaan
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 81354.html
Tässä olisi ehkä poliiseille kertausharjoitukset paikallaan : )
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 81354.html
Onhan tämä ok tuomio, joskin reippaat nuo vahingonkorvauksen pahoinpitelystä, normaalisti ovat muutamia satasia ymmärtääkseni.16-vuotias poika pahoinpiteli kaksi poliisia Helsingissä. Ennen välikohtausta poika anasti kaupasta runsaalla kuudella eurolla makeisia.
16-vuotias teinipoika pahoinpiteli kaksi poliisia Helsingissä tämän vuoden tammikuussa. Helsingin käräjäoikeus tuomitsi pojan ehdolliseen vankeusrangaistukseen.
Tapahtumat lähtivät siitä liikkeelle, kun poika anasti Helsingin Puotinharjun Alepasta makeisia 6,13 euron arvosta. Hän laittoi makeiset reppuunsa ja poistui liikkeestä maksamatta niitä.
Poika jäi teosta kuitenkin kiinni. Poliisit ottivat pojan kiinni, jolloin kävi ilmi, että nuorukainen oli karannut aiemmin nuorisokodista. Poliisikaksikko, mies ja nainen, päätti viedä pojan sosiaalitoimistoon.
Miespoliisi otti sosiaalitoimiston muutaman neliön kokoisessa eteisaulassa poikaa käsivarresta kiinni. Poika halusi vapaaksi. Hän alkoi rimpuilla voimakkaasti, minkä lisäksi hän raivostui silmittömästi. Poika työnnettiin seinää vasten ja hänet vietiin lopulta maahan. Tässä yhteydessä miespoliisi loukkasi polveaan.
Poika pyörähti lattialla selälleen ja hän yritti lyödä naispoliisia kasvoihin, mutta nainen onnistui väistämään. Sitten poika potkaisi naispoliisia nenään, joka murtui.
Löi miespoliisia kymmenen kertaa
Kamppailun aikana poika onnistui lyömään miespoliisia noin kymmenen kertaa. Lyönnit osuivat vasemman korvan alueelle. Se aiheutti kipua. Poika potki kamppailun aikana naispoliisia myös jalkoihin.
Tilanne rauhoittui vasta, kun kaksi sosiaalityöntekijää tuli väliin. Pojan rimpuilu jatkui tovin kuitenkin vielä tämänkin jälkeen. Poika laitettiin lopulta käsi- ja jalkarautoihin.
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi pojan puolen vuoden ehdolliseen vankeusrangaistukseen kahdesta pahoinpitelystä, virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta, näpistyksestä sekä toisen vahingoittamiseen soveltuvan esineen tai aineen hallussapidosta. Pojalla oli hallussaan monitoimityökalu, jossa oli myös veitsi. Kaikki rikokset on tehty nuorena henkilönä.
Tuntuvat korvaukset
Poika joutuu maksamaan myös tuntuvat korvaukset, yhteensä lähes 7 600 euroa.
Pojan on maksettava naispoliisille kivusta, särystä, tilapäisestä haitasta ja silmälaseista lähes 2 100 euroa. Miespoliisille poika joutuu maksamaan tilapäisestä haitasta 700 euroa.
Poika joutuu maksamaan myös poliisien asianajajakulut, jotka olivat vajaat 1 800 euroa. Hän joutuu maksamaan myös poliisien sairaanhoitokuluja 2 900 euron edestä.
Helsingin käräjäoikeus antoi asiassa tuomion 3. kesäkuuta. Poika on nykyään 17-vuotias.
Tuomio ei ole vielä lainvoimainen, mutta kukaan ei ole toistaiseksi ilmoittanut tyytymättömyyttä oikeuden ratkaisuun. Se on ilmoitettava keskiviikkoon mennessä, jos joku osapuolista ei tyydy tuomioon.
Tässä olisi ehkä poliiseille kertausharjoitukset paikallaan : )