Sivu 1/1

Kouvola: mies heitti polttopullon vastaanottokeskukseen

Lähetetty: Pe Marras 20, 2015 11:30 am
Kirjoittaja EjM
Polttopulloiskusta syytetty: "Ei ole rasismia, jos protestoi nykyistä pakolaispolitiikkaa vastaan"

Kouvolan polttopulloiskua käsitellään tänään Kymenlaakson käräjäoikeudessa.

Kouvola polttopulloisku.jpg
Kouvola polttopulloisku.jpg (68.03 KiB) Katsottu 1127 kertaa
Polttopulloiskusta syytetty viisikymppinen mies on esitutkinnassa tunnustanut "kyllästyneensä" kolmen viikon ajan pakolaistilanteeseen ja päättänyt suorittaa oman mielenilmaisun. Mies kuitenkin kiistää oikeudessa teon rasistisen motiivin. Hänen mukaansa teko ei ole rasistinen, jos se protestoi nykyistä pakolaispolitiikkaa vastaan.

Syyttäjä vaatii miehelle ainakin kolmen vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta. Syyttäjä vaatii tavallista ankarampaa rangaistusta teon rasistisen motiivin takia.

Puolustuksen mukaan miehen tarkoitus ei ollut vahingoittaa ketään, vaan kyseessä oli protesti yhteiskunnan pakolaispolitiikkaa vastaan.
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikke ... in/5568908

Kova rangaistusvaatimus yhden pullon heitosta, kun se vielä epäonnistui.

Lisätty uutisessa ollut kuva ja teksti sekä uutisen otsikko
-NILS-

Re: Kouvolan polttopulloisku

Lähetetty: Pe Marras 20, 2015 11:43 am
Kirjoittaja PaxCow
Ei se rangaistusvaatimus ole "pullon heitosta"... polttopullo voi sytyttää rakennuksen tuleen ja silloinhan seuraamukset olisivat sisälle oleville karmeat.

Kaikenlaista ihmiset pitävät protestina politiikkaa vastaan. Tuohan oli väkivallanteko, tai siis sen yritys, ei sitä millään ilmaisunvapaudella voi perustella.

Re: Kouvolan polttopulloisku

Lähetetty: Pe Marras 20, 2015 11:56 am
Kirjoittaja EjM
Polttopulloisku: Mies tuomittiin ehdottomaan vankeuteen

Kymenlaakson käräjäoikeus on tuominnut viisikymppisen miehen Kouvolan polttopulloiskusta vuodeksi ehdottomaan vankeuteen.

Tuomio tuli tuhotyön yrityksestä.

Oikeus katsoi, että teon motiivi oli rasistinen ja käytti seikkaa rangaistuksessa koventamisperusteena.

Jutun tuomio tuli pikavauhtia, sillä syksyisen tapauksen puinti oikeudessa alkoi aamuyhdeksältä ja jo ennen puoltapäivää tuomio oli luettu.

Kiisti rasistisen motiivin
Mies myönsi oikeudessa heittäneensä polttopullon syyskuussa turvapaikanhakijoiden hätämajoitustilan ovelle. Hänen mukaansa tarkoitus ei silti ollut vahingoittaa ketään. Hän oli ollut humalassa.

– Kadun tekoani, ja pyydän anteeksi, hän sanoi.

Puolustus kiisti syyttäjän näkemyksen siitä, että teolla oli rasistinen motiivi. Syytetyn asianajaja Matti Aro sanoi, että mies halusi protestoida pakolaispolitiikkaa vastaan. Mies on sitä mieltä, että pakolaisia tulee liian paljon ja heistä aiheutuu kohtuuttomia kustannuksia. Nämä rahat ovat hänestä muilta pois. Lisäksi mies on kokenut, ettei ole saanut ääntään kuuluviin.

– Tämä on ollut puhdas protesti, Aro kuvaili.

Kihlakunnansyyttäjä Heidi Savurinteen mukaan rasistisesta motiivista kertoi muun muassa syytetyn toiminta Facebookissa. Oikeudessa kuultu todistaja kertoi miehen ronskista kielenkäytöstä tämän puhuessa pakolaisista.

Kukaan ei loukkaantunut
Oikeudessa käsiteltiin motiivin lisäksi muun muassa sitä, aiheuttiko polttopullon heittäminen konkreettista vaaraa suurelle joukolle ihmisiä, kuten syyttäjä katsoi. Hätämajoitustilassa oli satakunta asukasta.

Todistajina kuulluista kahdesta miehestä toinen, vartija, oli osallistunut polttopullon sammuttamiseen. Toinen todistajista oli juossut epäillyn kiinni tapahtumapaikalla.

Iskussa ei loukkaantunut kukaan. Syyttäjä katsoi, että oli satunnaisista seikoista kiinni, että teko jäi yritykseksi. Hän korosti ihmisille aiheutetun vaaran lisäksi sitä, että teosta olisi voinut aiheutua erittäin suuret taloudelliset vahingot.

Syyttäjä vaati miehelle vähintään kolmea vuotta vankeutta törkeän tuhotyön yrityksestä. Sekä puolustus että syyttäjä kertoivat tuomion jälkeen jäävänsä harkitsemaan, valittavatko hovioikeuteen vai eivät.
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikke ... en/5569188

JULKAISTU 20.11.2015 11:34 (PÄIVITETTY 20.11.2015 13:16)

Re: Kouvolan polttopulloisku

Lähetetty: Pe Marras 20, 2015 1:39 pm
Kirjoittaja Topi77
Vuosi ehdotonta tuli Kouvolan käräjäoikeudelta....ei missään sopusoinnussa kun sekopäät saa fiilata miten lystää ja saa siitä ehdollista. Kun ei yritys onnistunut, olisin päästänyt vähemmällä mutta tuomarina vakavasti toruen.

Re: Kouvolan polttopulloisku

Lähetetty: Pe Marras 20, 2015 1:42 pm
Kirjoittaja PaxCow
Jännä juttu... täällä yleensä valitetaan tuomioiden lepsuudesta, mutta nyt onkin ihan toisin päin, kun potentiaaliset murhapolton uhrit olivat turvapaikanhakijoita.

(En kyllä tiedä tämän tapauksen yksityiskohtia enkä osaa sanoa, miten realistinen mahdollisuus kuolonuhreihin oli.)

Re: Kouvolan polttopulloisku

Lähetetty: Pe Marras 20, 2015 3:09 pm
Kirjoittaja Ärrkele
Onhan se kyseenalaista, että Suomessa saa esimerkiksi joukkoraiskauksesta, lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, kuolemantuottamuksesta tai törkeästä pahoinpitelystä vain ehdollista vankeutta - eli siis käytännössä ei mitään. Sitten pullonheitosta jossa ei minkäänlaisia uhreja, tuomitaan ehdotonta 1 vuosi - eli siis konkreettinen tuomio ehdollisen päänsilityksen sijaan.

Niin, ja jos sattuu olemaan huumeita tai rahaa mukana pelissä - sitten vasta kova tuomio rapsahtaakin.

Re: Kouvolan polttopulloisku

Lähetetty: Pe Marras 20, 2015 4:50 pm
Kirjoittaja disposal
PaxCow kirjoitti:Jännä juttu... täällä yleensä valitetaan tuomioiden lepsuudesta, mutta nyt onkin ihan toisin päin, kun potentiaaliset murhapolton uhrit olivat turvapaikanhakijoita.

(En kyllä tiedä tämän tapauksen yksityiskohtia enkä osaa sanoa, miten realistinen mahdollisuus kuolonuhreihin oli.)
Ehkä valittamisen taustalla on tämä että jos rikos kohdistuu valtioon taikka kuten tässä tapauksessa ulkomaalaisiin, niin tuomiot on verrattain kovempia.

Re: Kouvolan polttopulloisku

Lähetetty: Pe Marras 20, 2015 7:17 pm
Kirjoittaja Pula-aho
PaxCow kirjoitti:Ei se rangaistusvaatimus ole "pullon heitosta"... polttopullo voi sytyttää rakennuksen tuleen ja silloinhan seuraamukset olisivat sisälle oleville karmeat.

Kaikenlaista ihmiset pitävät protestina politiikkaa vastaan. Tuohan oli väkivallanteko, tai siis sen yritys, ei sitä millään ilmaisunvapaudella voi perustella.
Realiteetit on:

- heittäjä oli keski-iän ylittänyt päihdeongelmainen
- pullo oli muovia ja sen sisällä ei ollut polttonestettä edes grillin sytyttämiseen
- koska pullo oli muovia se ei hajoa heitettäessä eikä palo leviä suurelle alueelle
- pullo oli mahdollisesti sama, josta tekijä oli hörppinyt loput 9dl
- ketään ei loukkaantunut
- kukaan ei varsinaisesti vaarantunut

Näiden faktojen valossa vuoden ehdoton on aika kova tuomio, kun autollaan vanhuksen suojatielle tappanut tyttökin selvisi 800€ sakoilla eikä edes rikoksentekovälinettä tuomittu valtiolle.

Mitäs sille maahanmuuttajalle muuten tuomioksi saatiin taputeltua, joka yritti polttaa 6 ihmistä talon sisälle mustasukkaisuudessaan?

Ihan näin vaan vertailun vuoksi.

Re: Kouvolan polttopulloisku

Lähetetty: Pe Marras 20, 2015 7:40 pm
Kirjoittaja JackSparrow
Joo, kyllä tuntuu siltä et tuomarit ympäri Suomea jakelevat noita tuomioitaan arpanoppaa heittämällä. Ei taida olla kuin murha, josta on pakko lätkästä ek. Muut rikokset on sit ihan...no, arpapeliä. :P

Re: Kouvolan polttopulloisku

Lähetetty: Pe Marras 20, 2015 8:19 pm
Kirjoittaja rumilus
Pula-aho kirjoitti:Mitäs sille maahanmuuttajalle muuten tuomioksi saatiin taputeltua, joka yritti polttaa 6 ihmistä talon sisälle mustasukkaisuudessaan?

2v 6kk siis tässä tapauksessa: http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?t=19315
"Mustasukkainen 19-vuotias yritti tuhopolttoa Vantaalla"
( Ketjussa näytetään uskovan, että kyseessä olisi jo muutama sata vuotta sitten maahan ssapuneiden "mamujen" jälkeläinen )

Re: Kouvolan polttopulloisku

Lähetetty: Pe Marras 20, 2015 9:40 pm
Kirjoittaja JulleXT
Sen verran taitaa rötöksiä olla taustalle kyseisellä herrasmiehellä,että koppi heilahtaa varmaan suht herkästi.