Sivu 1/3
12 koiraa varastettu asunnosta Loimaalla
Lähetetty: Ma Tammi 18, 2016 6:41 pm
Kirjoittaja humma
Kotiin murtauduttiin Loimaalla – kuka varasti 12 koiraa?
Varastetut pennut ovat sekarotuisia. Kymmenen pennun lisäksi perheeltä varastettiin kaksi aikuista koiraa, saksanpaimenkoira ja labradorinnoutaja.
Loimaalla on tehty erikoinen varkaus, jossa teon kohteeksi on joutunut kymmenen koiranpentua ja kaksi aikuista koiraa. Murto tehtiin omakotitaloon perjantai-iltana, eikä muuta oltu viety.
– Tulimme kotiin siinä puoli yhdeksän aikaan illalla ja ulko-oven ikkuna oli rikottu, kertoo perheen äiti Joanna Rantala.
– Avattiin ovi ja katseltiin sisälle ja huudeltiin koiria. Koirat eivät tulleet. Kävelimme tietysti katsomaan, mitä oli tapahtunut, koska koirat aina tulevat vastaan.
Järkytys oli suuri, sillä koirat eivät olleetkaan kotona.
– Molemmat aikuiset koirat olivat hävinneet ja pennut oli myös viety. Asuntoa ei muuten oltu mitenkään tutkittu, ja ainoat askeleet olivat yläkertaan ja alas, koska pennut on sieltä kuljetettu pois, Rantala kuvaa.
Varastetut pennut ovat vasta kuusiviikkoisia ja tarvitsevat vielä emoaan. Luovutusikäisiä ne ovat vasta parin viikon päästä.
Pentujen äiti, pitkäkarvainen saksanpaimenkoira Julia, on ollut perheessä kohta kuusi vuotta. Uros, sekarotuinen labradorinnoutaja Reka puolestaan tuli perheeseen puoli vuotta sitten sen edellisen omistajan kuoltua.
Perheellä vankka epäily syyllisistä
Perhe soitti varkaudesta tuoreeltaan poliisille ja rikosilmoitus asiasta kirjautui poliisin järjestelmään sunnuntaina.
Jutun tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Satu Värri Lounais-Suomen poliisista kertoo, että asiaa tutkitaan törkeänä varkautena.
– Rikosnimike on törkeä varkaus, koska asuttuun asuntoon on menty sisään murtautumalla. Poliisi on käynyt paikalla ja talolla oli murtojälkiä. Sisään on päästy rikkomalla ovessa oleva lasi, Värri vahvistaa.
Poliisi yrittää Värrin mukaan parhaillaan päästä epäiltyjen jäljille. Perheellä itsellään on vahva käsitys siitä, kuka oudon rikoksen on voinut tehdä.
Mikä tässä on teidän mielestänne voinut olla motiivina?
– En ihan oikeasti tiedä, mikä voi olla sellainen tässä tapauksessa. Ymmärtäisin, jos koirat olisivat kalliita.
Millä hinnalla olitte aikeissa pennut myydä?
– 300 eurolla. Sen takia pidimme korkeampaa hintaa, että koirille tulisi hyvä koti, vaikka ne sekarotuisia ovatkin. Ihmiset ottavat koiria ilmaiseksikin, mutta he eivät aina ole suunnitelleet asiaa kunnolla.
Teiltä on varastettu 10 pentua ja kaksi aikuista koiraa. Miten niistä voi päästä eroon paljastumatta?
– Juuri tästä syystä olen laittanut ja pyytänyt myös kavereitani laittamaan niistä Facebookiin ja joka puolelle ilmoituksia.
Koko perhe toivoo, että koirat löytyisivät pian, sillä huoli on kova.
– Ne ovat meidän perheenjäseniä, Rantala sanoo ääni murtuen.
Miten uskot, että tässä käy?
– Minulla on valitettavasti sellainen ajatus, ja mieskin sanoi samaa, että niitä ei ehkä enää ikinä löydy. Toivon kuitenkin että ne löytyvät, liikuttunut Rantala sanoo.
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikke ... aa/5692726#
Melko mystinen keissi. Onkohan joku ollut pentujen hoidosta huolissaan vai nähnyt markkinaraon? Koirat myyntiin ja rahat taskuun?
Re: 12 koiraa varastettu asunnosta Loimaalla
Lähetetty: Ma Tammi 18, 2016 7:39 pm
Kirjoittaja Täysi Purenta
Ensimmäisenä minullekin tuli mieleen, että joku syystä tai toisesta on ollut huolissaan koirien hyvinvoinnista. Mutta silloin tekijän luulisi olevan jostakin sangen läheltä eli tuttavapiiriä tai naapurustoa.
Jos perhe on pyörittänyt pentutehdasta, tai joku on epäillyt sellaista, on rikos voitu tehdä jotta virkavalta innostuisi tutkimaan perheen bisneksiä tarkemmin. Tosin näiden speksien valossa mikään muu ei viittaa pentutehtaaseen kui se, että talossa on sakemanninarttu ja labradoriuros joiden yhdistelmä on hyvin suosittu tehtailijoiden myyntiartikkeli.
Re: 12 koiraa varastettu asunnosta Loimaalla
Lähetetty: Ma Tammi 18, 2016 8:11 pm
Kirjoittaja Kaito Kid
Jos joku viranomaistaho olisi puuttunut asiaan vaikkapa estääkseen pentutehtailun, kai tämä perhe olisi saanut siitä tiedon jo itselleen? Toisaalta jos joku kansalainen olisi ottanut tässä oikeuden omiin käsiinsä, niin tuskimpa se on mitään tietoja itsestään jättänyt. Ulko-oven rikkominen viittaa kyllä aika rehelliseen murtoon ja koirien määrä siihen, ettei ainakaan laaja-alaisesta pentutehtailusta ole kysymys. 300 € sekarotuisesta koiranpennusta kuulostaa normaalilta, eikä sillä vielä lyö leiville.
Mutta aika erikoinen rikos tosiaan. En ainakaan äkkiseltään keksi tälle mitään motiivia. Olisikohan tekijä joku tuttu tai lähellä asuva henkilö, koska talossa ei ole etsitty mitään vaan on osattu mennä suoraan sinne missä koirat ovat? Lemmikkivarkaudet taitavat olla aika harvinaisia. Kiinnostava tapaus, odotellaan mahdollisia lisätietoja ja jutun ratkeamista.
Ihan pakko muuten kommentoida: jutussa sanotaan, että toinen koira on "sekarotuinen labradorinnoutaja". Eikö sen pitäisi olla ihan pelkkä sekarotuinen? Sekarotuisia rotukoiria ei taida olla olemassa...
Re: 12 koiraa varastettu asunnosta Loimaalla
Lähetetty: Ma Tammi 18, 2016 8:43 pm
Kirjoittaja Scruffy
Motiivi on varmaan mielenkiintoinen. Sekarotuisia pentutehtailemalla ei kyllä lyö isoihin rahoihin kiinni ja jos ei ole puhtaat jauhot pussissa niin tuskin mitään hirveän isoa äläkkää olisi kannattanut edes mennä tekemään. On kyllä helppo kuvitella että varas olisi nimenomaan joku lähipiiristä. Kuinkakohan hevillä koirat edes vieraan mukaan noin vain lähtevät? Olisiko jotain kaunaa ollut omistajia kohtaan ja haluttu iskeä nimenomaan siihen arimpaan paikkaan. Tuollaisen lauman piilottelu ei ole varmaan aivan helppoa sekään.
Re: 12 koiraa varastettu asunnosta Loimaalla
Lähetetty: Ma Tammi 18, 2016 9:30 pm
Kirjoittaja Nikolajevits
Itse nirhattu ja lavastettu murtohärdelli, varmaan aateltu lyödä vielä jonkun vakuutusjuttujen kautta rahoiksi mutta suurin motiivi voi olla ennaltaehkäisevä. On tajuttu ettei saada myytyä, ja 12 koiraa kun "hieman" tuppaavat syömään ja on muutenkin vaikea kontrolloida ja ulkoilutella, elää elämää moisen katraan kanssa.. Kuka helvetin idiootti nyt murtautuisi taloon täynnä koiria ja vielä aikeissa varastaa nimenomaan koirat, nämä jokaisen murtomiehen suurimmat kauhut?
Toiseksi, tekijän tulisi olla hyvin tietoinen tämän perheen liikkeistä.
Ikkunanrikotus ei sovi kuvioon mitenkään. Se on huono tapa jos tunnet perheen liikkeet ja olet tuttava. Toisaalta myös jos jokin on varmin tapa saada koira kimppuunsa on alkaa hakata vielä ikkunaakin rikki. Koiraa ei tosiaan "siepata", eikä varsinkaan kahta. Varsinkaan murtautumalla.
Motiivi hankkiutua koirista eroon kun ne ovat vielä pieniä on kristallinkirkas, ajatteleppa tilanne jossa sinulla on 12 täyskasvuista koiraa hoidettavana? Mitä maksaa 12 koiran rokotus, ruuat, ym? Kuka nämä maksut haluaa itselleen varastaa? Onko halukkaita?
Re: 12 koiraa varastettu asunnosta Loimaalla
Lähetetty: Ma Tammi 18, 2016 9:37 pm
Kirjoittaja Wickeddy
Minulle taas tuli mieleen joku tietty pennunkatsoja joka on herättänyt omistajissa jotain ei hyviä fiiliksiä. Jotain outoa käyttäytymisessä tai muussa toiminnassaan..
Se selittäisi hyvin sen miksi tietää ketä epäillä mutta ovat myös tilanteessa missä varmuutta koirien takaisin saamiselle ei ole eikä sitä usko.

Re: 12 koiraa varastettu asunnosta Loimaalla
Lähetetty: Ma Tammi 18, 2016 10:01 pm
Kirjoittaja Lassie
Jos vahvasti epäilevät tietävänsä syyllisen/t, lienee kyseessä taho, joka tietää ja jollain tasolla tuntee tämän perheen ja koira-asiansa. Onko jollakulla jyllännyt huoli koira-asioista, onko aiheellista huolta vai ei. Onko jotenkin tullut kiistaa sopimusasioista tms.
Esimerkiksi toinen aikuisista koirista ollut talossa puolisen vuotta, onko myyty niin että pennuttamisia ei ole toivottu tai että on toivottu ja sovittuna että pentumyynnit jaetaan tms ja sitten sovitut asiat eivät olekaan olleet ok. Nämä spekulaatioita. Epäilen jälkimmäistä skenaariota, rahasyitä.
Ylempänä ketjussa mietintää siitä, miten päässeet murtautumaan sisälle taloon jossa koiria. Kertoo siitä, että ovat tienneet talon koirat jetsulleen, tavanneet nämä aiemmin luultavasti ja olleet tietoisia ettei kummempaa riskiä reviiripuolustamisiin yms ilmene. Taikka jos (spekulaationa, ei tietoa miten koirat olleet talossa) esimerkiksi tienneet että aikuiset koirat eivät ole vapaina talossa vaan lainvastaisesti normikäytäntönä häkitettyinä, niin ei riskiä murtautumisessa paikkaan.
Toivotaan että koirat voivat hyvin ja että pennut saavat hyvät kodit. Eläinten hyvinvointi tärkeää.
Re: 12 koiraa varastettu asunnosta Loimaalla
Lähetetty: Ma Tammi 18, 2016 10:05 pm
Kirjoittaja humma
Nikolajevits kirjoitti:Itse nirhattu ja lavastettu murtohärdelli, varmaan aateltu lyödä vielä jonkun vakuutusjuttujen kautta rahoiksi mutta suurin motiivi voi olla ennaltaehkäisevä. On tajuttu ettei saada myytyä, ja 12 koiraa kun "hieman" tuppaavat syömään ja on muutenkin vaikea kontrolloida ja ulkoilutella, elää elämää moisen katraan kanssa.. Kuka helvetin idiootti nyt murtautuisi taloon täynnä koiria ja vielä aikeissa varastaa nimenomaan koirat, nämä jokaisen murtomiehen suurimmat kauhut?
Toiseksi, tekijän tulisi olla hyvin tietoinen tämän perheen liikkeistä.
Ikkunanrikotus ei sovi kuvioon mitenkään. Se on huono tapa jos tunnet perheen liikkeet ja olet tuttava. Toisaalta myös jos jokin on varmin tapa saada koira kimppuunsa on alkaa hakata vielä ikkunaakin rikki. Koiraa ei tosiaan "siepata", eikä varsinkaan kahta. Varsinkaan murtautumalla.
Motiivi hankkiutua koirista eroon kun ne ovat vielä pieniä on kristallinkirkas, ajatteleppa tilanne jossa sinulla on 12 täyskasvuista koiraa hoidettavana? Mitä maksaa 12 koiran rokotus, ruuat, ym? Kuka nämä maksut haluaa itselleen varastaa? Onko halukkaita?
Koirista kymmenen pentuja, jos mennään tolla jutussa mainitulla hintapyynnöllä, 300e kappale, ja aikuisista saattas vielä jokusen saturaisen saada lisäksi, niin siitä voipi laskea sitä rahasummaa, mikä voi olla motivaattorina.
En ole itse onnistunut kaivelemaan vielä mitään lisätietoja, vaikka koirapalstoja ahkerasti selailenkin. Harmillista. Kiinnostaa nimittäin.
Re: 12 koiraa varastettu asunnosta Loimaalla
Lähetetty: Ma Tammi 18, 2016 10:23 pm
Kirjoittaja Scruffy
En halua antaa kuvaa että olisin ennakkoluuloinen sekarotuisia kohtaan. Olen pikemminkin koiraroturealisti. Mutta 300 euroa on mielestäni aika suolainen hinta. Ymmärrän kyllä sen että jos on ruokittu ja rokotukset jo itse maksettu niin kannattaahan silloin se pyytää, etenkin jos tahtoo penulle hyvän kodin. Se että ostaja on valmis koiraan satsaamaan edes vähän niin se antaa edes pienen takeen siitä että ostaja myös on sitoutunut koiran hyvinvointiin. Mutta jos koiria haluaa lähteä rahantekomielessä ryöstelemään niin parempikin kohde olisi varmasti löytynyt.
Voi olla myöskin että varkaat ovat olleet niin tuttuja että koirat eivät ole pistäneet hanttiin lainkaan vaan ovat olleet luottavaisin mielin.
Osaako joku muuten kertoa kattaako kotivakuutus miten eläinvarkaudet?
Re: 12 koiraa varastettu asunnosta Loimaalla
Lähetetty: Ti Tammi 19, 2016 8:25 am
Kirjoittaja EjM
Kyllä tämä nyt vähän haiskahtaa.
Jos ajatellaan, että joku murtautuu taloon missä on saksanpaimenkoira(jolla on myös vartioviettiä)vastassa, niin tuskin sakemanni tuntemattomia on vastaan tullut häntää heiluttaen

Emolla taitaa myös olla aika kova halu puolustaa omia pentuja.
Re: 12 koiraa varastettu asunnosta Loimaalla
Lähetetty: Ti Tammi 19, 2016 8:52 am
Kirjoittaja Martti
Jossain oli, että perheellä on aavistus tekijästä, joten ei SPK ole siis välttämättä puolustautunut tunketujaa vastaan, koska hän oli tuttu?
Meillä on "aina" ollut saksanpaimenkoira/koiria ja tietyt ystävät ovat joskus olosuhteiden pakosta käyneet nitä lenkittämässä ja ilman ongelmia.
Eikä kaikilla yksilöillä ole vartiointiviettiä, paimennusvietistä puhumattakaan.
Ei 300€ sekarotuisesta ole kova hinta en pitäisi sitä pöyristyttävänä. Varsinkin kun on ison koiran pennuista kyse...hyvä vaan, että myyjä hinnalla karsii hetken mielijohteesta pennun ottavat. Tuollainen otus kumminkin tarvitsee koulutusta ja kasvatusta tullakseen yhteiskuntakelpoisiksi koiraksi.
Pikkukoirilla ne rahat tehdään, Virosta rahdataan sairaita söpöjä villakoira-spanielipentuja ja myydään lähemmäs tonnin hintaan.
Re: 12 koiraa varastettu asunnosta Loimaalla
Lähetetty: Ti Tammi 19, 2016 12:59 pm
Kirjoittaja Nikolajevits
Otetaan nyt huomioon että "tuttava" hakkasi oven lasin rikki vieden koirat.
Ajatteliko "tuttava" kenties piilottaa tutuiltaan täysikasvuisetkin koirat?
Perjantaina oli lunta maassa, jäikö renkaanjälkiä.. ?
Rotukoirat voivat kyllä maksaakin sen tonnin mutta ettei ois jäänyt koirat myymättä kun hintapyyntö on kuten joku totesi aika suolainen..
Ei tarvitsisi kuin "tuttavan" oven takana käydä niin varas jäisi kiinni..
Re: 12 koiraa varastettu asunnosta Loimaalla
Lähetetty: Ti Tammi 19, 2016 7:14 pm
Kirjoittaja Wickeddy
Scruffy kirjoitti:En halua antaa kuvaa että olisin ennakkoluuloinen sekarotuisia kohtaan. Olen pikemminkin koiraroturealisti. Mutta 300 euroa on mielestäni aika suolainen hinta. Ymmärrän kyllä sen että jos on ruokittu ja rokotukset jo itse maksettu niin kannattaahan silloin se pyytää, etenkin jos tahtoo penulle hyvän kodin. Se että ostaja on valmis koiraan satsaamaan edes vähän niin se antaa edes pienen takeen siitä että ostaja myös on sitoutunut koiran hyvinvointiin. Mutta jos koiria haluaa lähteä rahantekomielessä ryöstelemään niin parempikin kohde olisi varmasti löytynyt.
Voi olla myöskin että varkaat ovat olleet niin tuttuja että koirat eivät ole pistäneet hanttiin lainkaan vaan ovat olleet luottavaisin mielin.
Osaako joku muuten kertoa kattaako kotivakuutus miten eläinvarkaudet?
Riippuu sopimuksen laadusta. Useissa vakuutuksissa eläin rinnastetaan esineeksi mutta onhan tietenkin erikseen eläimille omat vakuutukset.. Milläköhän hinnalla nämä on olleet vakuutettuina..

Re: 12 koiraa varastettu asunnosta Loimaalla
Lähetetty: Ti Tammi 19, 2016 7:32 pm
Kirjoittaja Sajaki
Suurin osa löytyi:
Loimaalta perjantaina varastetut koirat on löydetty. MTV Uutiset kertoi eilen erikoisesta tapauksesta, jossa varkaat veivät loimaalaisperheen kotoa kymmenen koiranpentua ja kaksi aikuista koiraa.
Jutun tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Satu Värri kertoo, että koirien olinpaikasta tuli tieto Hämeen poliisilaitokselle. Koirat löydettiin tänään iltapäivällä.
– Pennut ovat kahta lukuunottamatta nyt turvallisissa käsissä. Kaksi pennuista on kuitenkin poliisin epäilyn mukaan välitetty eteenpäin eilisen tai viikonlopun aikana, mahdollisesti Etelä-Suomen alueelle, Värri kertoo.
Poliisi epäilee varkaudesta nuorta pariskuntaa, joka tuntee paikan, josta koirat varastettiin.
– He ovat olleet koiran omistajan kanssa aiemmin tekemisissä. Teon mahdollisena motiivina on ollut mukamas huoli koiranpentujen tilasta.
Epäiltyjä kuullaan myöhemmin, mutta tällä hetkellä tärkeintä on, että koirat palautetaan oikeille omistajilleen.
Koirat varastettiin loimaalaisesta omakotitalosta perjantaina taloon murtautumalla. Omistajat huomasivat varkauden tultuaan kotiin illalla.
Poliisi tutkii rikosta törkeänä varkautena juuri varkauden tekotavan takia. Sekarotuiset pennut eivät sinänsä ole rahallisesti arvokkaita.
Lähde: MTV
Re: 12 koiraa varastettu asunnosta Loimaalla
Lähetetty: Ti Tammi 19, 2016 9:04 pm
Kirjoittaja Amanamen
Kunnon nuijia nämä varkaat. Olleet huolissaan koirista ja sitten vielä ruvenneet välittämään niitä eteenpäin, vaikka eivät ole edes luovutusikäisiä.