Sivu 1/3

Saarijärvi: Aikuiset turvapaikanhakijat ahdistelivat pikkutyttöjä

Lähetetty: Ti Syys 20, 2016 7:45 pm
Kirjoittaja Pula-aho
Teinityttöjä ahdisteltiin Saarijärvellä - kaksi turvapaikanhakijaa otettiin kiinni

Tiistai 20.9.2016 klo 16.45

Poliisin mukaan alaikäisten tyttöjen lähentelystä epäillyt miehet on jo vapautettu.

Kahden Saarijärven vastaanottokeskuksen asukkaan epäillään lähennelleen kahta alaikäistä tyttöä myöhään lauantai-iltana.

Poliisi kertoo ottaneensa tapauksesta kaksi miestä kiinni Saarijärven keskustassa lauantai-iltana. Vuosina 1993 ja 1994 syntyneet miehet on kuitenkin jo vapautettu kuulustelujen jälkeen. Miehistä toinen vapautettiin sunnuntaina ja toinen maanantaina.

Rikosylikonstaapeli Jari Aronen Sisä-Suomen poliisista vahvistaa, että miehet ovat Saarijärven Kolkanlahdella sijaitsevassa vastaanottokeskuksessa asuvia turvapaikanhakijoita.

Poliisin mukaan miesten epäillään lähennelleen humalassa 14- ja 15-vuotiaita tyttöjä. Toinen tyttö kertoi, että häntä suudeltiin väkisin ja toisen mukaan hänen lähelleen tullut mies silitti häntä hiuksista.

Lähentely keskeytyi, kun toisen tytön äiti tuli paikalle. Hän soitti välittömästi poliisit paikalle.

Poliisi tutkii tapausta nyt lapsen seksuaalisena hyväksikäyttönä.

Asiasta kertoi ensimmäisenä Keskisuomalainen.
Otsikkoon lisätty paikkakunta
-NILS-

Re: Aikuiset turvapaikanhakijat ahdistelivat pikkutyttöjä

Lähetetty: Ti Syys 20, 2016 7:46 pm
Kirjoittaja Pula-aho
Väkisinsuutelu olisi voinut johtaa pikkutyttöjen raiskaukseen, jos äiti ei olisi tullut leikkipaikalle.

Re: Aikuiset turvapaikanhakijat ahdistelivat pikkutyttöjä

Lähetetty: Ti Syys 20, 2016 8:02 pm
Kirjoittaja DemlaMinfo
Raiskausyritys Saarijärvellä – poliisi kaipaa havaintoja ulkomaalaisista miehistä!

Miehet juoksivat pois, kun naisen miesystävä tuli paikalle kuultuaan avunhuudot.
20.09.2016 18:17, 2659 lukukertaa

Nainen oli kävelemässä Saarijärvellä Paavontiellä Mannilan suuntaan puolenyön jälkeen lauantain puolella miesystävänsä kanssa, kun miesystävän yllätti tarve käydä tyhjennyksellä tien sivussa, kertoo KSML.

Naisen jatkaessa matkaa häntä vastaan tuli Mannilan suunnasta kaksi ulkomaalaista miestä.

Poliisi kertoo, että naisen seuraava havainto oli se, kun hän makasi maassa ja hänen suunsa edessä pidettiin kättä.

Nainen sai kuitenkin huudettua apua, jolloin avunhuudot kuullessaan miesystävä tuli paikalle. Ulkomaalaiset miehet juoksivat pois.

Ulkomaalaisista on heikot tuntomerkit: pidemmällä miehellä oli siistiksi ajeltu parta.
Sattuu ja tapahtuu, Saarijärvellä..

Re: Aikuiset turvapaikanhakijat ahdistelivat pikkutyttöjä

Lähetetty: Ti Syys 20, 2016 10:49 pm
Kirjoittaja Ärrkele
Partalapset siellä vain tepottavat ja jekkuilevat taas...

Re: Aikuiset turvapaikanhakijat ahdistelivat pikkutyttöjä

Lähetetty: Ke Syys 21, 2016 7:38 am
Kirjoittaja Paa
Kenties samat tekijät?

Re: Aikuiset turvapaikanhakijat ahdistelivat pikkutyttöjä

Lähetetty: Ke Syys 21, 2016 1:38 pm
Kirjoittaja Satunnainen
Ei hätää, nehän yrittävät vain integroitua yhteiskuntaan siittämällä suomalaisia naisia.

Re: Aikuiset turvapaikanhakijat ahdistelivat pikkutyttöjä

Lähetetty: Ke Syys 21, 2016 2:02 pm
Kirjoittaja Pula-aho
Mikähän tuo munaton jätkäkaveri on ollut? Pari lähi-itäläistä yrittää väkisinnussia vaimoa niin katsoo vaan vierestä ja taputtaa? Suomalainen mies ois menny ja lyöny molempia raiskareita puukolla reiteen.

Re: Aikuiset turvapaikanhakijat ahdistelivat pikkutyttöjä

Lähetetty: Ke Syys 21, 2016 5:24 pm
Kirjoittaja URSA
^Siis mieshän oli kusella sivummalla, ja sillä välin naisen kävellessä eteenpäin tulivat raiskausta yrittäneet vastaan. Mies meni apuun kuullessaan naisen avunhuudot ja keskeytti yrityksen.

Onko tekijät samat? Kun lapsilta ei heru, sitten yritetään aikuista naista?

Re: Aikuiset turvapaikanhakijat ahdistelivat pikkutyttöjä

Lähetetty: Ke Syys 21, 2016 5:38 pm
Kirjoittaja kakkosurpo
Tässä me näemme unelmasuomen lain tulkinnan parhautta.

Nämä turhakkeet eivät mitä suurimmalla todenäköisyydellä ole enää Suomessa kun noita lapsen hyvksikäyttö asioita aletaan käsittelemään oikeudessa. Pakenemisen vaara on mitä ilmeisin, jopa erittäin todenäköinenkin. Mutta ei kun vapaaksi vaan, kun näin on päätetty turhakkeiden kohdalla.
Mitenkäs tämä Helsingin tapaus rinnastuu tähän?
Siinä epäilty pahoinpitelyyn ja törkeään kuolemantuottamukseen ilmoittautui ihan itse poliisille ja vangitsemisoikeudenkäynnissä pidettiin yhtenä vangitsemisperusteena mahdollisuuden paeta. Voi vittu mitä oikeuden käyttöä voi ihminen nähdäkkään. Kyllä Suomen lakia perseraiskataan ja urakalla, koska heillä on unelma.

Re: Aikuiset turvapaikanhakijat ahdistelivat pikkutyttöjä

Lähetetty: Ke Syys 21, 2016 5:44 pm
Kirjoittaja poikani
No, onneksi nämä unelmahörhöt ovat monestakin syystä paljon todennäköisempiä uhreja kuin täyspäiset ihmiset.

Re: Aikuiset turvapaikanhakijat ahdistelivat pikkutyttöjä

Lähetetty: Ke Syys 21, 2016 7:14 pm
Kirjoittaja Pula-aho
poikani kirjoitti:No, onneksi nämä unelmahörhöt ovat monestakin syystä paljon todennäköisempiä uhreja kuin täyspäiset ihmiset.
Ja millä vitun perusteella? Jokainen on potentiaalinen uhri näille raiskareille, ryöstäjille, ex-terroristeille, nykyisille terroristeille, mielenterveysongelmaisille jnejne.. kuten Kajaanista hyvin tiedämme.

Ja Ruotsissa taidettiin raiskata joku heteromieskin. En muista olivatko raiskarit muslimeja, mutta jotain turhaa porukkaa lähi-idästä jokatapauksessa.

Re: Aikuiset turvapaikanhakijat ahdistelivat pikkutyttöjä

Lähetetty: Ke Syys 21, 2016 7:15 pm
Kirjoittaja Uutistenlukija
poikani kirjoitti:No, onneksi nämä unelmahörhöt ovat monestakin syystä paljon todennäköisempiä uhreja kuin täyspäiset ihmiset.
No millähän perusteella. Tuskin ne puskaraiskaajat alkaa siinä poliittista mielipidettä kyselemään.

Re: Aikuiset turvapaikanhakijat ahdistelivat pikkutyttöjä

Lähetetty: Ke Syys 21, 2016 7:45 pm
Kirjoittaja PiikkiSika
Ärrkele kirjoitti:Partalapset siellä vain tepottavat ja jekkuilevat taas...
aivan - jos turvapaikanhakijoilla on maahan tullessaan papereihin laitettu ikää 13 - 17 vuotta, niin silloinhan ei edes voida puhua minkäänlaisesta ikäerosta - joka tietääkseni on hyvinkin paljon tekoa lieventämä seikka :D iloista illan jatkoa.

Re: Aikuiset turvapaikanhakijat ahdistelivat pikkutyttöjä

Lähetetty: To Syys 22, 2016 2:57 pm
Kirjoittaja Ärrkele
Vertailun vuoksi viitekuva alaikäisistä turvapaikanhakijoista peruskoulussa:
saarijarvi-matut1.jpg
saarijarvi-matut1.jpg (63.76 KiB) Katsottu 4705 kertaa

Re: Aikuiset turvapaikanhakijat ahdistelivat pikkutyttöjä

Lähetetty: To Syys 22, 2016 4:44 pm
Kirjoittaja URSA
^Lapsukaiset taitavat esittää kuvassa Pää, olkapää, peppu, polvet, varpaat-laulua. Osa on vielä pää-kohdassa, osa on jo olkapäissä. Siksikö osa on paljain jaloin, että voi näyttää varpaat oikeassa kohdassa laulua?

Pitäisikö lauluun lisätä parrat ja muut karvat. Sanoitus on jo niin vanhentunut.