Sivu 1/1

Raiskaus Viking Grace-laivalla, lokakuu 2016

Lähetetty: La Loka 08, 2016 12:48 pm
Kirjoittaja julli77
Turun poliisi tutkii, tapahtuiko Viking Gracella raiskaus.

Poliisi oli perjantai-iltana Turun satamassa vastassa usean partion voimin, kun Viking Linen alus saapui illalla satamaan Tukholmasta.

Tutkinnanjohtaja, komisario Joni Saarimäki Lounais-Suomen poliisilaitokselta kertoo, että partiot oli hälytetty paikalle raiskausepäilyn vuoksi. Hälytyksen teki laivayhtiön henkilökunta.

Epäillyn raiskauksen tutkinta oli vielä lauantaina aamupäivällä kesken, mutta Saarimäki kertoi, että mahdollisesta raiskauksesta epäillään kahta henkilöä

- He ovat suomalaisia aikuisia miehiä, Saarimäki kertoo, mutta ei halua sanoa uhrista tässä vaiheessa mitään.

- Nämä ovat sen verran sensitiivisiä juttuja.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016100 ... 5_uu.shtml

Epäillyt miehet ovat kiinniotettuina, ja epäillyn rikoksen tutkinta on vielä aivan alkuvaiheessa.

- Heidän kuulustelunsa jatkuvat. Ja esitutkinta etenee omalla painollaan ja omalla aikataulullaan.

Poliisipartioiden määrä herätti sivullisten huomion, kun laiva saapui Turun satamaan. Saarimäki toteaa, että koska rikoksesta epäiltyjä oli enemmän kuin yksi, myös poliiseja tarvittiin paikalle sen mukaan.

- Se on ihan normijuttu, jos on tällainen tilanne, Saarimäki perustelee usean partion tarvetta.

Re: raiskaus gracella

Lähetetty: La Loka 08, 2016 4:46 pm
Kirjoittaja gunvald74
Veikkauksia kehiin...2miestä, ei ihan peruspertin hommia taida olla

Re: raiskaus gracella

Lähetetty: La Loka 08, 2016 5:25 pm
Kirjoittaja Ärrkele
Suomi – Valtamedia -sanakirja: Alkeet A1

Suomen kansalainen

Kun lehdessä mainitaan tekijän kansalaisuus erikseen, mutta hänen ei kerrota olevan kantasuomalainen, on yleensä kyse joko niin kutsutusta uussuomalaisesta tai toisen polven maahanmuuttajasta.

Esimerkiksi vanhuksen surmasta epäilty, vuonna 1991 syntynyt Suomen kansalainen on Montathar Mahdi Basita Al-Mehsen. Tämä ei ole niitä perinteisimpiä suomalaisia nimiä, mutta kansallisuus hänen taskustaan siltikin kuulemma löytyy.

Espoolaismies/ vaasalaismies

Kun lehdessä mainitaan tekijän asuinkunta, mutta hänen ei kerrota olevan kantasuomalainen, niin yleensä tämä viittaa siihen, että tekijä on joko uussuomalainen tai hänellä ei ole vielä Suomen kansalaisuutta.

Esimerkiksi viime vuonna neljä värmlantilaismiestä raiskasi avuttoman nuoren naisen Helsingin ja Tukholman väliä kulkevalla hupiristeilyllä. Myöhemmin kyseiset värmlantilaismiehet paljastuivat syntyperäisiksi irakilaisiksi, bosniahertsegovinialaiseksi ja kolumbialaiseksi.

Toinen hyvä esimerkki oli useista seksuaalirikoksista tuomittu vaasalaismies, joka sitten paljastuikin iranilaiseksi Mohammediksi.