Sivu 1/2

Re: Kauppakeskus Puhoksella 200 ihmisen joukkonahinat.

Lähetetty: Ti Touko 29, 2018 9:21 am
Kirjoittaja NorthernDarkness
Riita autoilusta äityi pahoinpitelyksi ostoskeskuksen parkkipaikalla Helsingissä – tuntia myöhemmin paikalla oli 200 henkilöä, joista osa yritti tunkeutua liikkeeseen

28.05.2018 13:16

Epäilty pahoinpitely ja välikohtaus tapahtui Puotinharjun ostoskeskusessa Itäkeskusksessa.
Riita parkkipaikalla äityi pahoinpitelyksi Puotinharjun ostoskeskuksen parkkipaikalla ja myöhemmin joukkokokoontumiseksi ostoskeskuksen liikkeen edustalla.

Poliisin mukaan itä-helsinkiläisen ostoskeskuksen parkkipaikalta alkunsa saanut tapahtumasarja käynnistyi ajosuuntia ja väistämisvelvollisuutta koskevasta riidasta. Sekä pahoinpitelyn uhri että kaksi rikoksesta epäiltyä ovat 1990-luvulla syntyneitä miehiä.

Noin 200 henkilön joukko kokoontui liikkeen edustalle

Vajaa tunti myöhemmin hätäkeskus sai ilmoituksen, että yhden ostoskeskuksen liikkeen sisälle yritettiin tunkeutua väkisin. Heitä ei päästetty liikkeeseen sisälle.

Noin kymmenen ihmistä potki liikkeen edustalla olevia tavaroita ja sotki sen edustaa. Poliisin mukaan tilanne kärjistyi joukkokokoontumiseksi, jossa oli osallisena ainakin 200 ihmistä ja useita poliisipartioita.

Poliisi ei vahvista, mihin liikkeeseen joukko pyrki tunkeutumaan sisälle. Alanya Market on kuitenkin kirjoittanut Facebook-sivuillaan, että se on pahoillaan Itäkeskuksessa sijaitsevassa myymälässä tapahtuneesta välikohtauksesta.

– Me Alanya-ketjun omistajat syvästi pahoittelemme eilistä 26.05.2018 tapahtunutta välikohtausta Itiksen Alanaya-myymälässämme.

Olemme ottaneet puhutteluun työntekijämme, jotka ovat olleet milläänlailla osallisina asiaan. Jokainen heistä on saanut rangaistuksen sattuneet takia, Facebook-sivuilla kerrotaan.

Myös poliisi kertoo olevansa tietoinen tapauksen jälkeen käydystä sosiaalisen median keskustelusta.

Poliisi rauhoitellut tilannetta

Helsingin poliisin ennalta estävä toiminto on käynyt keskusteluja ostoskeskuksen eri toimijoiden kanssa.

– Vaikuttaa siltä, että alkukiihtymyksen jälkeen tilanne on rauhoittumassa, Helsingin poliisin ennalta estävän toiminnon johtaja, ylikomisario Jari Taponenkertoo tiedotteessa.

Alanya Market kertoo Facebook-päivityksessään, että imaami on ollut mukana välienselvittelyssä.

– Olemme olleet yhteistyössä itiksen imamin kanssa, joka on edistänyt asian sopimista ja hoitamista. Ja haluamme esittää hänelle suuret kiitokset tästä, Facebook-päivityksessä kerrotaan.


Poliisi on kertonut, että se ei tiedota asiasta enempää.
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/arti ... gs.MugH698

Itse olisin ainakin hiukan huolissani jos tälläinen väkivaltaan taipuvainen ja kannustava "kiihkohenkilö" toimii osana terveydenhoitoa.Varsinkin kun nykyisin voi potilaitakin olla ties mistä etnisyydestä niin tässähän selvänä vaarana on että sielä lähes onton pään jo miltei kokonaan surkastunut rationaalista ajattelua prosessoiva aivojen osa ei saa mitään aikaiseksi ja joku esim. kurdipotilas löydetään aivot katetroituna.

Mutta tuskinpa tästä edes töissä käydään keskustelua hänen ja esimiehen välillä ja täten suurimpana ongelmana säilyy kantaväestöön kuuluvien hoitajien ennakkoasenteet mamuja kohtaan.


Jussi Halla-Aho kommentoi keissiä.
200 toisiinsa liittymätöntä yksittäistapausta esitti näkemyksensä siitä, miten ratkaistaan ajosuuntaan ja väistämisvelvollisuuteen liittyviä erimielisyyksiä.

Somessa liikkuvien tietojen mukaan somalit olivat jonkinlaisella kostoretkellä liikkeen omistavia kurdeja vastaan. Näin ainakin yhden fb-keskustelun, jossa hoitajana työskentelevä somalinainen kannusti yhteisönsä "sankareita" iskuun mm. sellaisella evästyksellä, että siitä on seurauksena "pelkkiä sakkoja", jotka somaliyhteisö kuulemma maksaa mielellään.

Muutama asia tulee mieleen:

a) Pohtivatko somalit koskaan, miksi heidän vanhassa kotimaassaan on sellaista kuin siellä on? Näkevätkö he yhteyttä kollektiivisten käyttäytymismalliensa ja maansa tilan välillä?

b) Tapaus ei ylitä kommentointikynnystä kaupungin johdossa tai poliitikoissa. Toisin olisi, jos bussi olisi vaikkapa jättänyt jonkun pysäkille. Tapaus ylittää nipin napin uutiskynnyksen. Tosin Hesarin juttu ei mainitse sovittelutehtäviin kutsuttua imaamia. Siitähän joku voi tehdä johtopäätelmiä.

c) Käytetäänkö liikaa paukkuja kantaväestön asenteiden muokkaamiseen? Entä jos etninen vihanpito ja väkivalta ovatkin suurempi ongelma erityissuojelua nauttivien ryhmien sisällä ja välillä?

[Lisäys:] Kostoretkeä uhonnut nainen on oman ilmoituksensa mukaan sairaanhoitaja HUS:n Meilahden sairaalassa. Mitenkähän kauan suomalainen jatkaisi tehtävissään vastaavan viestittelyn jälkeen? https://www.facebook.com/jussi.hallaaho

Re: Kauppakeskus Puhoksella 200 ihmisen joukkonahinat.

Lähetetty: Ti Touko 29, 2018 11:27 am
Kirjoittaja aumari
Olematta kovin kummoinen rasisti, voi ihmetellä noita tänne turvallisiin oloihin tulleita uhanalaisia ryhmiä. Jo se, että tullaan toisiin maihin vaatimuksineen, on jotenkin käsittämätöntä.

Re: Kauppakeskus Puhoksella 200 ihmisen joukkonahinat.

Lähetetty: Ti Touko 29, 2018 12:28 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Ehkä somalit paheksuivat Alanya -kaupan edustalla olevien roskien määrää ja siitä tuli sitten tappelu.
Alanya_jätehuolto_ei_toimi.jpg
Alanya_jätehuolto_ei_toimi.jpg (42.52 KiB) Katsottu 9795 kertaa
Alanya_roskia.jpg
Alanya_roskia.jpg (74.4 KiB) Katsottu 9795 kertaa
Outoa, että viha suomalaisia ja suomalaisuutta kohtaan ei enää ole se "sotaa ja vainoa" paenneiden yhdistävä tekijä, vaan että nyt ollaan avoimeisti rasisteja jo muitakin kohtaan. Onko se nyt sitä erilaisuuden pelkoa, mistä suomalaisia usein syytetään tai että ei osata kohdata vieraita kulttuureja?

Poliisi Jari Taponen tiesi jo kertoa, että tilanne on rauhoittumassa. Odotin hänen tosin sanovan, että jo 70-luvulla Puhoksen ostarilla potkiittiin ihmisiä, että ei tässä ole mitään uutta.
- Vasemistoräppäri Seppo Lampelan kommenttia emme ole vielä saaneet.

Re: Kauppakeskus Puhoksella 200 ihmisen joukkonahinat.

Lähetetty: Ti Touko 29, 2018 2:59 pm
Kirjoittaja URSA
Alanya market? Tämä toinen joukkotappelu viime lokakuussa tapahtui Alanya tukun vieressä Kontulassa: https://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?t=24338
Huono ruoka, pahempi mieli?

Re: Kauppakeskus Puhoksella 200 ihmisen joukkonahinat.

Lähetetty: Ti Touko 29, 2018 4:16 pm
Kirjoittaja sinnerman
Niin oikeastaanhan tämä taitaa olla vastaanottaneen ja kotouttaneen maan vika.Meidän pitää ottaa lisää näitä monikulttuurisuuden edustajia ,jotta joka kylään ja notkelmaan saadaan oma pikku Somalia tai pikku Bagdad.Näiden väliin pitänee kuitenkin jättää hieman väliä jotta mahtuvat kunnolla kotoutumaan .Tällä hetkellä raukat on sijoitettu samalle ostoskeskukselle liian lähekkäin.Se on Suomen vika.

Re: Kauppakeskus Puhoksella 200 ihmisen joukkonahinat.

Lähetetty: Ti Touko 29, 2018 5:37 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Tiedä sitten onko tämä postattu mielenkuohussa vai tarkan harkinnan tuloksena:
Lähi_itä_keskuksen_suvaitsevaisuutta.jpg
Lähi_itä_keskuksen_suvaitsevaisuutta.jpg (61.97 KiB) Katsottu 8407 kertaa
Somaliyhdistyksien irtisanoutumista moisista väitteistä odotellen...

Hassunhauska tuo väite; "somalit eivät pelkää yhtään mitään". Miksi ovat sitten Somaliasta lähteneet, jos eivät sielläkään pelänneet "sotaa ja vainoa"?

Re: Kauppakeskus Puhoksella 200 ihmisen joukkonahinat.

Lähetetty: Ti Touko 29, 2018 5:59 pm
Kirjoittaja Gladys
Kyllä nyt täytyy meidän kantasuomalaisten häpeillen katsoa peiliin, kun olemme saaneet kotouttamistoimet näin pahasti epäonnistumaan. Tämänkin yksittäisen sattumuksen (joka tosin on alkukiihtymyksen jälkeen jo rauhoittumassa) taustalla ovat harjoittamamme rasismi ja vihapuhe, sekä suomalainen puukkojunkkarius. Nyt tarvitaan jämeriä toimenpiteitä estämään syöttämiemme turmiollisten vaikutteiden pääsy iloiseen monikulttuurilliseen rikkauteen ja värinään.

Re: Kauppakeskus Puhoksella 200 ihmisen joukkonahinat.

Lähetetty: Ti Touko 29, 2018 6:07 pm
Kirjoittaja On Anoi Kaa
Somalialaista terveydenhuoltoa parhaimmillaan? Siis jos se pitää paikkansa, että tuo mustakaapu on hoitsu. Epäilen kyllä vahvasti, sillä eihän tuo osaa kunnolla suomea, joten koulun läpäisy ja nyt erheiden riski töissä vaikkapa lääkkeiden annostelussa luokkaa 89 värinämittarilla mitattuna.

J. Lokka soitti kyseiselle vihapuhuja-kaapuakalle ja siinä kuuluu:
Somaleilla saa ja pitää olla oma joukko,joka hyökkää muiden kimppuun,siitä riippumatta mitä siitä seuraa,vankila,tai jopa karkotus.
JA
Aseet on valmiina (puhetta myös jostain iskujoukosta joka valmiina.)

Voidaan pian laittaa nää somalihommelitkin JR-puolelle täällä.
Jännää, että pienehkö PVL saa niin kovan metelin aikaiseksi, mutta tätä hyssytellään, eikä pyritä leimaamaan haittaporukaksi. Lahjakkaat koneinssit ne vaan testailee dynamiikan, kinematiikan ja sairaalatekniikan kursseilla oppimaansa.

Re: Kauppakeskus Puhoksella 200 ihmisen joukkonahinat.

Lähetetty: Ti Touko 29, 2018 8:16 pm
Kirjoittaja Äitylit-Oulu
Puhos on nyt no-go -alue – Helsingin poliisi Jari Taponen kielsi kuvaamisen koko alueella
Kansallismielisiä vainova poliisi Jari Taponen kirjoitti tänään perustuslain uusiksi.

29.05.2018 18:36, 3964 lukukertaa

Puhoksena tunnettu Puotinharjun ostoskeskus on jo pitemmän aikaa ollut aggressiivisten maahanmuuttajien valtaama, jonne kantasuomalainen ei ole tervetullut.

Tänään kun kansallismieliset olivat seuraamassa Puhoksen tilannetta paikan päällä, poliisin tilannejohtajana toiminut Jari Taponen antoi määräyksen, että ostoskeskuksen alueella ei ole mitään asiaa kuvata eikä kulkea. Taponen on tunnettu kansallismielisten kantasuomalaisten vainoamisesta ja mielivaltaisesta toiminnasta.

Taponen pisti siis perustuslain uusiksi, kun kielsi kuvaamisen julkisella paikalla.

Myöhemmin samana päivänä sanoja otettiin hiukan takaisin, kun toinen poliisivirkamies salli paikalla olleiden suomalaisten mennä rauhallisesti kävelemään ostoskeskukseen.

Re: Kauppakeskus Puhoksella 200 ihmisen joukkonahinat.

Lähetetty: Ti Touko 29, 2018 8:40 pm
Kirjoittaja dazu
Aikoinaan kultaisella 90-luvulla somalit ja skinheadit ottivat Tampereen Tesomalla lähes kuukausittain yhteen isoilla porukoilla.
Voisin kuvitella, että tämä porukka, jolla tämä hoitsu on näitä kurdeja uhkaillut, on jotain saman tyylistä, kuin mitä nämä Tesoman porukat aikoinaan olivat.

Re: Kauppakeskus Puhoksella 200 ihmisen joukkonahinat

Lähetetty: Ti Touko 29, 2018 10:19 pm
Kirjoittaja Äitylit-Oulu
Missä kurdit siellä väkivalta. Miten uskottavana pidätte vaihtoehtoa, että joku kantasuomalainen kauppias ja työntekijät ryntäisivät joukolla pahoinpitelemään uhrin sairaalaan kaupan parkkipaikalla, koska liikennekiista, iltapäivällä vieläpä? Onkohan tämä somalijannu päässyt jo sairaalasta?

Tutkiiko poliisi tätä rasistisena rikoksena?Tuossa sairaanhoitajan puhelussahan käy ilmi,että kaupan työntekijöillä on ollut rasistinen asenne mustaihoisia kohtaan. Ei ihmekkään kun noilta huudeilta mistä kurdit tulevat asuu maailman rasistisinta porukkaa.

Re: Kauppakeskus Puhoksella 200 ihmisen joukkonahinat

Lähetetty: Ke Touko 30, 2018 12:10 am
Kirjoittaja Äitylit-Oulu
Kohdassa 25.30 Ylikonstaapeli Lämsä kieltää Jari Taposen määräyksestä suomalaisia menemästä kauppakeskus Puhokseen, koska suomalaisten läsnäolo voisi provosoida kunniakansalaisia ryhtymään väkivaltarikoksiin https://www.youtube.com/watch?v=YH6KRjK9lAM

Re: Kauppakeskus Puhoksella 200 ihmisen joukkonahinat.

Lähetetty: Ke Touko 30, 2018 1:45 am
Kirjoittaja dmm
On Anoi Kaa kirjoitti:Siis jos se pitää paikkansa, että tuo mustakaapu on hoitsu. Epäilen kyllä vahvasti, sillä eihän tuo osaa kunnolla suomea, joten koulun läpäisy ja nyt erheiden riski töissä vaikkapa lääkkeiden annostelussa luokkaa 89 värinämittarilla mitattuna.
Off topic: Kuinkahan monta vuotta siitä on, kun Minfossa ihmettelin, eikö ketään kiinnosta, millaista työvoimaa sote-puolelle koulutetaan, ja etenkin, miten huonolla kielitaidolla voi valmistua hoitajaksi?

Koska käsistä on pulaa, hoiva-apulaisiksi ja hoitajiksi palkataan henkilöitä, joiden kielitaito ei riitä edes päivittäisten toimien avustamiseen mutta silti on lääkeluvat ynnä muut olemassa. Kouluja tällaiset asiat ei kiinnosta tippaakaan koska "työssä oppii" ja valmistuneiden määrä ratkaisee, laadulla ei ole niin merkitystä. Ja jos jokin työssäoppimispaikka ei päästä näytöstä läpi, yllättäen löytyy uusi, josta mennään läpi kiitettävällä arvosanalla.

Re: Kauppakeskus Puhoksella 200 ihmisen joukkonahinat

Lähetetty: Ke Touko 30, 2018 9:15 am
Kirjoittaja Tiinas
Puhos on ollut jo vuosikymmeniä heikomman aineksen halussa ja suomen ensimmäinen todellinen no-go alue. Siellä eivät suomalaiset ole aikoihin käyneet. Ja eivät saa käydäkään, jos Taposta uskoo.

Puhoksessa koneinsinöörit kauppaavst huumeita, moskeijassa radikalisoidutaan ja lietsotaan vihaa suomalaisia kohtaan. Poliisi vähätellyt vuosia ongelmaa ilmeisesti Sipilän määräyksestä.

Mitä tulee kaapuakka Huda Farah vihapuheeseen niin kyllä taas Taponen loistaa. Kun poliisi vähättelee niin some on ainoa tapa. Ilmiantakaa vihapuhetta poliiseille uudelleen ja uudelleen. Levittäkää tietoa somessa, painostakas HUSia. Ainoa tapa nykyään.

Tuskin kaapuakka sairaanhoitaja on, somalien äo harvoin riittää edes siihen, veikkaan lähihoitajaa (=apuhoitaja) ja sekin vain somppukiintiön takua.

Re: Kauppakeskus Puhoksella 200 ihmisen joukkonahinat

Lähetetty: Ke Touko 30, 2018 11:38 am
Kirjoittaja ReissuLasse
Kyseinen ostari olisi pitänyt purkaa jo aikoja sitten, tosin sillä ei varmaan ole vaikutusta tunteiden purkauksiin.