Sivu 1/7
Espoo: Matkustajan kanssa nujakoinut bussikuski sai potkut
Lähetetty: To Syys 27, 2018 4:42 pm
Kirjoittaja poikani
Helsingin Sanomat kirjoitti:Välikohtaus bussissa Ison Omenan pysäkillä – Video näyttää, miten bussikuski ja matkustaja ajautuvat käsirysyyn: ”Kiitos, että sä löit mua”
HS:n haastatteleman silminnäkijän mukaan Pohjolan liikenteen bussikuski syytti matkustajaa väärennetyllä lipulla matkustamisesta. Tilanne päätyi käsirysyyn.
Pauliina Jokinen HS
Julkaistu: 27.9. 16:19
ESPOON Ison Omenan bussiasemalla syntyi torstaina välikohtaus, kun bussikuskin ja matkustajan välille syntyi käsikysy bussin sisällä hieman ennen kello kolmea iltapäivällä.
HS:n haastatteleman silminnäkijän mukaan tilanne sai alkunsa, kun bussiin saapui noin parikymppinen miesmatkustaja. Bussikuski tarkasti tämän lipun ja mies käveli bussin peräosaan istumaan.
Bussikuski seurasi matkustajaa bussin perälle ja pyysi tätä poistumaan bussista. Silminnäkijän mukaan bussikuski väitti matkustajan lippua väärennetyksi.
Matkustaja ei useista pyynnöistä huolimatta suostunut poistumaan autosta. Hänen mukaansa mobiililippu ei ollut väärennetty vaan voimassa oleva matkalippu.
TILANNE eteni käsirysyksi, kun bussikuski saapui bussin peräosaan poistamaan asiakasta autosta. Ensin kaksikko väitteli asiasta suusanallisesti, mutta lopulta kuski päätti poistaa matkustajan bussista fyysisesti.
Silminnäkijän mukaan kuski löi matkustajaa. Silminnäkijän mukaan myös matkustaja saattoi lyödä bussikuskia.
”Kiitos, että sä löit mua”, matkustaja sanoo videolla.
Muut bussissa olleet matkustajat järkyttyivät tilanteesta ja useat kuvasivat tapahtumia, silminnäkijä kertoo. Bussissa oli muutama kymmenen matkustaa tilanteen sattuessa.
Paikalle kutsuttiin vartijat ja poliisi selvittämään tilannetta. Tilannekeskuksen päivystäjä vahvistaa poliisin saapuneen paikalle.
Pohjolan liikenteen liikennöimä vuoro peruttiin tapahtuneen takia.
POHJOLAN Liikenteen liikennejohtaja Johan Nykvist on tietoinen iltapäivän tapahtumista. Nykvistin tietojen mukaan bussikuski pyysi matkustajaa poistumaan bussista useaan otteeseen, sillä tällä ei ollut voimassa olevaa matkalippua.
Voimassa olevan matkalipun tunnistaa muun muassa erilaisista värikoodeista ja liikkuvista ikoneista, Nykvist sanoo.
”Bussikuski tarttui matkustajaa olkapäästä ja pyysi tätä poistumaan”, Nykvist kertoo kuulemastaan tilanteesta.
Nykvistin mukaan matkustaja löi kuljettajaa tässä vaiheessa.
”Sen jälkeen minulla ei ole tarkempia yksityiskohtia, mitä tilanteessa on tapahtunut”, Nykvist sanoo.
NYKVIST ei ole itse jututtanut kuljettajaa tapahtuneen jälkeen, mutta saamiensa tietojen mukaan kuskille tai matkustajalle ei syntynyt fyysisiä vammoja.
”Selvitämme tapahtunutta. Toivottavasti videoista selviää koko tapahtumien kulku. Se on kaikkien oikeusturvan kannalta tärkeää”, Nykvist sanoo.
Nykvistin mukaan tilannetta selvitetään ja tarkastellaan muun muassa bussin omia videotallenteita. Niitä toimitetaan tarvittaessa myös poliisin tarkasteltavaksi.
”Jos selviää, että kuljettajamme on käyttänyt tarpeetonta väkivaltaa, se on erittäin vakava asia. Emme missään nimessä salli minkäänlaista väkivaltaa”, Nykvist sanoo.
Nykvistin mukaan bussikuskien ja matkustajien väliset fyysiset yhteenotot ovat hyvin poikkeuksellisia.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005843678.html
Video on upotettu artikkeliin.
Otsikkoon tehty päivitys
-NILS-
Re: Videolle napattu: bussikuski löi matkustajaa Espoossa
Lähetetty: To Syys 27, 2018 5:20 pm
Kirjoittaja Papa Legba
Kuskilla pitää olla oikeus lyödä (jopa lujasti) uppiniskaista kuljeskelijaa. On tietysti selvä asia että kermaperseet aloittavat honottavan vikinän. Joku sähköpiiska voisi olla elegantimpi hallintaväline.
Re: Videolle napattu: bussikuski löi matkustajaa Espoossa
Lähetetty: To Syys 27, 2018 5:21 pm
Kirjoittaja Tracker
Kuski teki kuten kuskin kuuluukin tehdä.
Re: Videolle napattu: bussikuski löi matkustajaa Espoossa
Lähetetty: To Syys 27, 2018 5:26 pm
Kirjoittaja Rescuer
Papa Legba kirjoitti:Kuskilla pitää olla oikeus lyödä (jopa lujasti) uppiniskaista kuljeskelijaa. On tietysti selvä asia että kermaperseet aloittavat honottavan vikinän. Joku sähköpiiska voisi olla elegantimpi hallintaväline.
Kuskilla on oikeus käyttää tarpeellisia voimakeinoja.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1977/19770472#P4
Re: Videolle napattu: bussikuski löi matkustajaa Espoossa
Lähetetty: To Syys 27, 2018 5:27 pm
Kirjoittaja slk
En ehtinyt katsoa videota mutta sillä ei ollut ilmeisesti etnistä värinää kun paskamyrsky ei ole alkanut.
Re: Videolle napattu: bussikuski löi matkustajaa Espoossa
Lähetetty: To Syys 27, 2018 5:28 pm
Kirjoittaja poikani
slk kirjoitti:En viitsinyt katsoa videoa mutta sillä ei ollut ilmeisesti etnistä värinää kun paskamyrskyä ei ole alkanut.
Väärin. Lyöty ei kuulosta tippaakaan kantasuomalaiselta, mutta joudut tässä luottamaan minun sanaani, kun himosi päästä kommentoimaan oli suurempi kuin halusi ottaa asiasta selvää.
Re: Videolle napattu: bussikuski löi matkustajaa Espoossa
Lähetetty: To Syys 27, 2018 5:44 pm
Kirjoittaja URSA
Matkustaja lyö kuljettajaa ensin, oikean käden suoristuminen näkyy heti videon alussa. Kuljettajan puolustautuessa alkaa valehtelu "mä vaa irrotin mun käden." Arvaan matkustajan näyttäneen bussiin noustessaan puhelimelta pelkkää kuvakaappausta vanhasta lipusta. Miksi tuollainen huijari saisi jäädä bussiin?
Nykyään pääkaupunkiseudun julkisilla matkustaessa lipuntarkastuksen osuessa kohdalle ikävintä tilanteessa on se, että aina joltakin mamulta puuttuu oikea lippu, ja sivulliset joutuu kuulemaan tuollaista valehtelua.
Re: Videolle napattu: bussikuski löi matkustajaa Espoossa
Lähetetty: To Syys 27, 2018 6:50 pm
Kirjoittaja Papa Legba
Neekeriretku löi ensin. HS on leikannut videota suvakkiagendansa mukaisesti.
Re: Videolle napattu: bussikuski löi matkustajaa Espoossa
Lähetetty: To Syys 27, 2018 7:03 pm
Kirjoittaja Antsa
Taitaa olla ennemminkin sääntö kuin poikkeus, että mamut matkustaa ilman lippuja. Tällä kuskilla paloi käpy jatkuvaan perseilyyn ja nyt hänestä leivotaan rikollinen ja rasisti koska suojaväri.
Re: Videolle napattu: bussikuski löi matkustajaa Espoossa
Lähetetty: To Syys 27, 2018 7:26 pm
Kirjoittaja DemlaMinfo
4/5 kuskin toiminta. HS:ssä leikattu video, alku puuttuu. 5/5 kuski olisi antanut "Heikin" istua takaosassa, ajanut satamaan ja heittänyt "Heikin" mereen. Se parhaiten naur.. joka viimeksi naur.. vai miten se meneekään?
Re: Videolle napattu: bussikuski löi matkustajaa Espoossa
Lähetetty: To Syys 27, 2018 7:45 pm
Kirjoittaja poikani
Iltalehti kirjoitti:Katso video: Bussikuski nujakoi asiakkaan kanssa Espoossa - matkustajat pakenivat, vauvaa suojellut äiti huusi: ”Voitteko lopettaa tämän”
Tänään klo 18:34
Linja-autokuljettajan lyönti tallentui videolle Espoon Matinkylän terminaalissa. Paikalle kutsuttiin poliisipartio. Silminnäkijä kuvailee tilannetta järkyttäväksi.
- Kuljettajan ja matkustajan välinen riita kärjistyi lyömiseksi Espoon Matinkylässä.
- Poliisi tuli paikalle selvittämään nujakkaa. Silminnäkijän mukaan tilanne oli järkyttävä.
- Tilannetta edelsi mahdollisesti väärennetyn lipun esittäminen ja sanallinen provosointi.
HSL-bussiin noussut matkustaja ja linja-auton kuljettaja provosoivat toisensa tappelunnujakkaan torstaina iltapäivällä, kun Matinkylästä Piispansiltaan ajava linja 164 oli lähdössä lähtöpysäkiltään.
Kello oli puoli kolmen aikaan iltapäivällä.
Silminnäkijäksi joutunut henkilö kuvasi tilanteesta videotallenteen. Kuvasta näkyy, kun selvästi suuttunut bussikuski kiroilee toiselle miehelle ja sen jälkeen lyö tätä pään alueelle.
Silminnäkijä kertoo olleensa bussissa jo etukäteen ja kuunnelleensa musiikkia, kun tilanne alkoi kärjistyä. Hän sai käsityksen, että matkustaja oli pyrkinyt sisään väärennetyllä kännykkälipulla.
– Matkustaja meni bussiin, ja kuski alkoi huutaa, että sinulla on väärennetty lippu. Mies meni istumaan, ja kuski huusi neljä kertaa, että tule takaisin, silminnäkijä kertoo.
HSL:n kännykkäsovelluksesta ostettava bussilippu näkyy liikkuvana, tietyn värisenä animaationa puhelimen näytöllä, kun se on voimassa. Tilanteen nähnyt henkilö kertoo, että matkustaja ei suostunut näyttämään lippua uudelleen, kun kuljettaja vaati sitä. Mies ei suostunut nousemaan ylös takapenkiltä, jonne oli istunut.
– Kuski soitti vartijat, ja ilmeisesti vartijat olivat poliisiin yhteydessä, kun matkustaja ei suostunut lähtemään.
Pelokas tunnelma, poliisit paikalle
Länsi-Uudenmaan poliisilaitos vahvistaa Iltalehdelle, että paikalle lähetettiin partio selvittämään tapahtunutta.
Silminnäkijä arvioi, että myös matkustaja käyttäytyi uhkaavasti. Kertomuksessa mainitut asiat eivät vielä näy kaikilta osin videolla.
– Se eskaloitui niin, että kuljettaja käveli matkustajan luo. Oli ehkä 30 sekuntia sananvaihtoa, kun matkustaja nousi ylös ja yritti lyödä. Kuski torjui sen.
Videon tapahtumien jälkeen bussiin jäi pelokas, silminnäkijän mukaan ”järkyttynyt” tunnelma. Paikalla oli hänen mukaansa myös äiti, joka oli liikenteessä ”noin 1-vuotiaan” lapsensa kanssa.
– Siinä oli nainen rattaiden kanssa, joka huusi, että voitteko lopettaa tämän. Hän sanoi, että mennään ulos rauhoittumaan.
Pelästyneet matkustajat poistuivat nopeasti linja-autosta tappelun vuoksi.
– Ihmiset olivat, että mitä tässä juuri tapahtui. Hyvin hämmentynyt tilanne. Ehkä kolmasosa matkustajista lähti ulos lyömisen jälkeen, silminnäkijä kertoo.
Yhtiö selvittää
Henkilö sanoo lähteneensä itsekin bussista ja menneensä seuraavalla.
HSL:n bussilinjan 164 ajamisesta vastaa Pohjolan Kaupunkiliikenne Oy. Yhtiön liikennejohtaja Johan Nykvist vahvistaa, että tapaus on sattunut, mutta sanoo, ettei ole vielä ehtinyt keskustella kyseisen kuljettajan kanssa.
Nykvistin mukaan yhtiö selvittää myös sitä, löikö matkustaja kuljettajaa ennen tilanteen lopullista kärjistymistä. Pohjolan Kaupunkiliikenteen mukaan tilanne sai alkunsa väärällä lipulla matkustamisesta.
– Tällaiset tilanteet ovat äärettömän harvinaisia, Nykvist sanoo.
SOLMU SALMINEN
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/6fe57c ... 0_u0.shtml
Onpas kova halu matkustaa bussilla, kun edes vartijat eivät saaneet tyyppiä ulos bussista. Luulisi muiden matkustajien jo suutahtaneen viivästyksen aiheuttajalle.
Re: Videolle napattu: bussikuski löi matkustajaa Espoossa
Lähetetty: To Syys 27, 2018 8:06 pm
Kirjoittaja Bravura
Linja autossa on tunnelmaa. Linja-autossa matka katkeaa.
Re: Videolle napattu: bussikuski löi matkustajaa Espoossa
Lähetetty: To Syys 27, 2018 8:17 pm
Kirjoittaja DemlaMinfo
Tuosta pidemmästä videosta jää väistämättä mielikuva siitä, että ollaan korvausten perässä. Näytetty väärää lippua ja puhelimessa myös oikea mitä näytetään poliisille. Sitten haetaan pahoinpitelystä uhrina korvauksia. Siltä tuo kovasti vaan valitettavasti haisee. Videon lopulla vielä huutaa maasta, ethän sä osaa ees lyödä. Yrittää, että löisi maassa olevaa, vaikka kuski vain puolusti itseään. Haisee korvauspetokselta, joka meni vituiksi, kun joku muukin kuvasi tapahtumat, linja-auto kuvasi tapahtumat eikä vain se kommunistitoveri, joka lähetti videon medioille..
Re: Videolle napattu: bussikuski löi matkustajaa Espoossa
Lähetetty: To Syys 27, 2018 11:03 pm
Kirjoittaja putsari
DemlaMinfo kirjoitti:Tuosta pidemmästä videosta jää väistämättä mielikuva siitä, että ollaan korvausten perässä. Näytetty väärää lippua ja puhelimessa myös oikea mitä näytetään poliisille. Sitten haetaan pahoinpitelystä uhrina korvauksia. Siltä tuo kovasti vaan valitettavasti haisee. Videon lopulla vielä huutaa maasta, ethän sä osaa ees lyödä. Yrittää, että löisi maassa olevaa, vaikka kuski vain puolusti itseään. Haisee korvauspetokselta, joka meni vituiksi, kun joku muukin kuvasi tapahtumat, linja-auto kuvasi tapahtumat eikä vain se kommunistitoveri, joka lähetti videon medioille..
Kyllä varmasti matkustajalla on ollut tuollainen monimutkainen salaliitto-operaatio mielessä bussiin astuessaan.
Kommunisti lienee ollut pienipalkkaiseen proletariaattiin kuuluva bussikuski. Matkustaja lienee sitä oikeata oikeistoa, jotka ovat niin herraskaisia, etteivät työkiireillä itseään rasita.

Re: Videolle napattu: bussikuski löi matkustajaa Espoossa
Lähetetty: To Syys 27, 2018 11:07 pm
Kirjoittaja CharlesBronson
putsari kirjoitti:
Kommunisti lienee ollut pienipalkkaiseen proletariaattiin kuuluva bussikuski. Matkustaja lienee sitä oikeata oikeistoa, jotka ovat niin herraskaisia, etteivät työkiireillä itseään rasita.

Tarkoitat tällä nyt, mitä?