Sivu 1/1

Tapon yritys Asikkalassa - naiselle neljän vuoden tuomio

Lähetetty: Su Joulu 06, 2020 1:02 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Jostain kumman syystä media on unohtanut, tai poliisi ei aikoinaan tiedottanut tapauksesta yhtikäs mitään. Tai sitten en vaan löytänyt uutisia ennen kuin vasta nyt - tuomionluvun jälkeen.
Nainen löi miestä useita kertoja veitsellä Asikkalassa − tuomittiin neljän vuoden vankeuteen

Tapon yrityksestä tuomittu nainen on ollut vangittuna elokuusta lähtien, jolloin teko tapahtui.

Asikkalalainen nainen on tuomittu neljän vuoden vankeuteen hänen yritettyään tappaa miehen veitsellä. Nainen löi miestä veitsellä useampia kertoja heidän kotikiinteistöllään ja kadulla, jonne mies pakeni.

Päijät-Hämeen käräjäoikeuden asiakirjojen mukaan veitseniskuja oli ainakin viisi, joista kolme osui uhrin ylävartaloon lähelle isoja verisuonia. Mies selviytyi hyökkäyksestä, koska pääsi ajoissa sairaalahoitoon. Mies soitti itse hätäkeskukseen.

Tapon yritys tapahtui viime kesänä Asikkalassa. Nainen on ollut siitä lähtien vangittuna. Hän sai vankeustuomion tiistaina Päijät-Hämeen käräjäoikeudessa.
YLE
18.11. 12:01 Päivitetty 18.11. 14:12
Puukotettu mies pakeni veitsinaista Asikkalassa monta minuuttia – linja hätäkeskukseen oli auki
Päijät-Hämeen käräjäoikeus on tuominnut keski-ikäisen naisen tapon yrityksestä vankeusrangaistukseen.
...

ess.fi
17.11.2020 20:46

Ehkä tapon yritykset ovat niin vähäpätöisiä ja yleisiä ettei niistä ole sen enempää syytä uutisoida.

Re: Tapon yritys Asikkalassa - naiselle neljän vuoden tuomio

Lähetetty: Su Joulu 06, 2020 4:44 pm
Kirjoittaja H.Moilanen
Tapahtuiko tämä Vääksyssä, kun oikein kadusta puhutaan? Miksei tuomitun nimeä kerrota, vaikka tuomio oli reippaasti yli kaksi vuotta? Vai näkeekö joku ESS:n tilaaja, onko naisen nimi mainittu maksumuurin taakse jääneessä jutussa. Sikäli en ihmettele, vaikka nimeä hyssyteltäisiin, koska Lahen seutu.

Re: Tapon yritys Asikkalassa - naiselle neljän vuoden tuomio

Lähetetty: Su Joulu 06, 2020 8:53 pm
Kirjoittaja Jorkos
H.Moilanen kirjoitti: Su Joulu 06, 2020 4:44 pm Tapahtuiko tämä Vääksyssä, kun oikein kadusta puhutaan? Miksei tuomitun nimeä kerrota, vaikka tuomio oli reippaasti yli kaksi vuotta? Vai näkeekö joku ESS:n tilaaja, onko naisen nimi mainittu maksumuurin taakse jääneessä jutussa. Sikäli en ihmettele, vaikka nimeä hyssyteltäisiin, koska Lahen seutu.
PÄIJÄT-HÄME 17.11.2020 20:46

Puukotettu mies pakeni veitsinaista Asikkalassa monta minuuttia – linja hätäkeskukseen oli auki


Päijät-Hämeen käräjäoikeus on tuominnut keski-ikäisen naisen tapon yrityksestä vankeusrangaistukseen.

Teko oli tapahtunut Asikkalassa viime elokuun lopulla. Nainen oli lyönyt asuinkumppaniaan kahdella eri teräaseella ainakin viisi kertaa asunnossa ja asunnon ulkopuolella.

Mies oli soittanut hätäkeskukseen teon ollessa vielä kesken. Hän pakeni asunnosta ja ehti kulkea noin 300 metriä, kun nainen löi vielä kerran. Linja hätäkeskukseen oli auki kahdeksan minuuttia.

Veitseniskut olivat osuneet miestä ylävartaloon sekä vatsa- että selkäpuolelle. Selkäpuolelle oli aiheutunut viiltohaavat.

Toinen teräase löytyi asunnon sohvalta, toinen asunnon pihasta.

Nainen oli tarttunut teräaseeseen miehen provosoitua häntä. Nainen kiisti tapon yrityksen, mutta myönsi törkeän pahoinpitelyn.

Käräjäoikeus tuomitsi Rauni Tuulikki Sakarin (s. 1967) tapon yrityksestä 4 vuoden vankeusrangaistukseen ja passitti hänet Hämeenlinnan vankilaan suorittamaan rangaistustaan.

Vastaajan on korvattava uhrin oikeudenkäyntikuluja 3 800 euroa. Vahingonkorvauksia oikeus ei tuominnut maksettavaksi, sillä uhri ja vastaaja olivat tehneet niistä sovinnon.

Re: Tapon yritys Asikkalassa - naiselle neljän vuoden tuomio

Lähetetty: Ma Joulu 07, 2020 11:57 pm
Kirjoittaja meitzi
Ymmärtääkseni asikkalassa on kokoonsa nähden aika aktiivinen lessuyhteisö. Oiskohan käynyt niin, että tuli vastaan poikkeus sääntöön, ja läheinen ei teeskennellytkään tietämätöntä jostain.

Re: Tapon yritys Asikkalassa - naiselle neljän vuoden tuomio

Lähetetty: Pe Elo 06, 2021 6:02 pm
Kirjoittaja ride63
Tämä tapon yritys on kuukausia tapahtuneet provosoimisen seuraus. Mies on yrittänyt tuhota monen elämän ja ei olla ohjattu hoitoon. Tekijä on normaali nainen ja kun pinna menee poikki, niin silloin tuo tapahtui. Asikkalassa on epämääräisiä porukoita ja niistä on aina pysynyt pois.