Sivu 1/1

Vantaan Kuusijärvellä puukotus juhannusaattona

Lähetetty: Pe Kesä 25, 2021 7:38 pm
Kirjoittaja Säde-Sisko
Itä-Uudenmaan poliisi tutkii varhain juhannusaaton aamuna tapahtunutta puukotusta Vantaan Kuusijärvellä.

Itä-Uudenmaan poliisin tilannekeskuksesta kerrotaan, että puukotus tapahtui kello seitsemän aikaan perjantaiaamuna Kuusijärven parkkipaikka-alueella.

Paikan päälle oli saapunut useasta henkilöstä muodostunut seurue viettämään aikaa, mutta tilanne oli päätynyt riitaan, jonka seurauksena yhtä nuorta miestä haavoitettiin teräaseella keskivartaloon.

Poliisin mukaan noin 20–30-vuotias uhri on toimitettu sairaalahoitoon, ja hänellä ei ole hengenvaaraa.

Poliisi selvittää tapahtumien kulkua, ja tapausta tutkitaan tässä vaiheessa törkeänä pahoinpitelyn rikosnimikkeellä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3058 ... d91c27d4e8

Hurja mesta tämä kuusijärvi. Jos ei joku yritä hukuttaa niin sitten puukolla reikää kylkeen.

Re: Vantaan Kuusijärvellä puukotus juhannusaattona

Lähetetty: Pe Kesä 25, 2021 8:36 pm
Kirjoittaja ruusumaa
Heti aamusta vielä alettu puukon kans hillumaan!

Hyvää juhannusta sinne sitten.

Re: Vantaan Kuusijärvellä puukotus juhannusaattona

Lähetetty: Pe Kesä 25, 2021 9:08 pm
Kirjoittaja RL11/6
Vaikea ymmärtãä, mikä saa ihmiset menemään tuollaiseen kusilammikkoon. Yhteiskuntaluokkien alin pohjasakka tuolla mellasta.

Re: Vantaan Kuusijärvellä puukotus juhannusaattona

Lähetetty: Pe Kesä 25, 2021 9:10 pm
Kirjoittaja poikani
Mainittu seurue. Mainittu parkkipaikka (kun itse uimarannalle ei voi mennä).

Re: Vantaan Kuusijärvellä puukotus juhannusaattona

Lähetetty: Pe Kesä 25, 2021 10:53 pm
Kirjoittaja napalanko
ruusumaa kirjoitti: Pe Kesä 25, 2021 8:36 pm Heti aamusta vielä alettu puukon kans hillumaan!

Hyvää juhannusta sinne sitten.

Aamusta joo normaali-ihmisille, mutta eiköhän nää ollu kohta painumassa yöpuulle.
Enkä usko että tekevät vuorotyötä 😂

Re: Vantaan Kuusijärvellä puukotus juhannusaattona

Lähetetty: Pe Kesä 25, 2021 10:56 pm
Kirjoittaja Angie
Seurue + puukotus = kulmahousuiset kunniakansalaiset?

Re: Vantaan Kuusijärvellä puukotus juhannusaattona

Lähetetty: Pe Kesä 25, 2021 11:49 pm
Kirjoittaja H.Moilanen
poikani kirjoitti: Pe Kesä 25, 2021 9:10 pm Mainittu seurue. Mainittu parkkipaikka (kun itse uimarannalle ei voi mennä).
Muistan kerran nähneeni romaneja uimarannalla. Olin silloin lapsi ja siellä oli oikein kunnollisen kokoinen seurue, joka kuitenkin oli ihan toisessa päässä rantaa kun minä yhden aikuisen kanssa. Jossain vaiheessa havahduttiin siihen, että paikalle tuli useita hälytysajoneuvoja. Oli ambulanssia ja oli jotain muutakin. En kunnolla muista, mutta useampi auto. Muistan että yksi romaninainen kulki pitkin rantaa ihmeellisessä henkisessä tilassa ja kertoi kaikille, että hänen poikansa hukkui. Myöhemmin jotkut asiaa paremmin seuranneet kertoivat, että alakouluikäinen (kuulemma alakoulun yläluokkalaisen kokoinen) romanipoika oli jankannut ja jankannut, että saako hän mennä uimaan. Aikuiset romanit olivat lopulta päästäneet hänet uimaan vaatteet päällä (mustat suorat housut & valkoinen paitapusero). Ei siitä sitten mennyt kauaakaan, kun poikaa ei enää pinnalla näkynyt ja sitten tilanne eteni kuinka nyt sitten etenikään. Tämä tapahtui monta vuotta ennen kuin kännyköitä alkoi olla uimarannoilla tavallisilla ihmisillä. Lähimmät talot olivat vähintään puolen kilometrin päässä. Ikävä kertomus siitä, miten voi käydä, kun suvussa (varmaan) kaikki olivat uimataidottomia, eikä lapsikaan varmastikaan ollut koulun uimaopetukseen osallistunut :|

Re: Vantaan Kuusijärvellä puukotus juhannusaattona

Lähetetty: La Kesä 26, 2021 9:21 am
Kirjoittaja Kräki
Sehän meni loistavasti se uimareissu.
Olisi vain loputkin hukkunut.

Re: Vantaan Kuusijärvellä puukotus juhannusaattona

Lähetetty: La Kesä 26, 2021 10:33 am
Kirjoittaja Joosua
RL11/6 kirjoitti: Pe Kesä 25, 2021 9:08 pm Vaikea ymmärtãä, mikä saa ihmiset menemään tuollaiseen kusilammikkoon. Yhteiskuntaluokkien alin pohjasakka tuolla mellasta.
Olen sen verran käynyt ko mestassa että voin todeta ettei se mikään kusilammikko kyllä ole. Paikkana Kuusijärvi on jopa hieno. Järvi ja rantamaisemat on nätit ja järven ympäri kiertää oikein mukava lenkki jonka voi kulkea vaikka lastenvaunujen kanssa. Ja samoajille löytyy viereinen Sipoonkorpi. Joten paikka sinänsä on ihan asiallinen. Ja hyvin suosittu se on ollutkin juuri Vantaalaisten toimesta.

Mutta nykyään siellä vaikuttaisi oleskelevan sellaista porukkaa että näyttää olevan tosiaan viisainta pysyä sieltä poissa. Ikävää, koska ei Vantaalla paljoa ole mukavia ulkoilualueita, ja lähellä sijaitsevat suuret asuntoalueet joten tarvetta kyllä olisi.

Re: Vantaan Kuusijärvellä puukotus juhannusaattona

Lähetetty: La Kesä 26, 2021 10:53 am
Kirjoittaja Kräki
Mitäs porukkaa siellä nykyisin? Joskus ainakin siellä alkoi pyörimään virolaisia senverran,että ei todellakaan kiinnostanut jäädä kuuntelemaan sitä mokellusta enää vapaa-ajalla.

Re: Vantaan Kuusijärvellä puukotus juhannusaattona

Lähetetty: Su Kesä 27, 2021 4:49 pm
Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea
Vantaan Kuusijärven juhannusaattoista puukotusta tutkitaan törkeänä pahoinpitelynä
Poliisi on tehnyt tapaukseen liittyen kiinniottoja. Yksi henkilö on edelleen poliisin hallussa.
26-vuotias mies sai teräaseesta vamman keskivartaloonsa tappelun yhteydessä Vantaan Kuusijärven uimarannan parkkipaikalla varhain aamulla juhannusaattona 25.6. Paikalla oli ollut useita henkilöitä kahdella autolla, ja kahden miehen välille oli syntynyt fyysinen yhteenotto. Yhteenoton aikana toinen miehistä oli saanut keskivartaloonsa teräaseesta vamman. Uhri oli päässyt poistumaan kävellen tapahtumapaikalta ja saanut sivullisen avustuksella tilattua itselleen apua. Uhri toimitettiin sairaalaan tarkempiin tutkimuksiin.
Tapauksen esitutkinta on edennyt hyvin. Poliisi on ottanut juhannuksen aikana juttuun liittyen kiinni henkilöitä, joista yksi on edelleen poliisin hallussa. Juttua tutkitaan rikosnimikkeellä törkeä pahoinpitely.
– Keskivartaloon teräaseella kohdistettu väkivalta on aina vaarallista. Tällaisissa tapauksissa tutkintanimikkeenä voisi helposti olla jopa tapon yritys, mutta tässä tapauksessa vamma jäi kuitenkin onneksi sen verran lieväksi, että tutkintanimike on törkeä pahoinpitely. Törkeästä pahoinpitelystäkin voi seurata pitkä tuomio, kun sen rangaistusasteikko on 1–10 vuotta vankeutta, toteaa Itä-Uudenmaan poliisin päivystävä tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Timo Luoto.

https://poliisi.fi/-/vantaan-kuusijarve ... inpitelyna