Sivu 1/1

Nuorten kauhunhetket rannalla Suomussalmella - asemies uhkaili

Lähetetty: Pe Heinä 09, 2021 8:27 am
Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea
Nuorten kauhunhetket rannalla Suomussalmella: sekava mies osoitteli aseen näköisellä esineellä – "Olimme varmoja, että nyt lähtee henki"

Nuoret viettivät rannan tuntumassa kesäiltaa. Sitten paikalle saapui uhkaavasti käyttäytynyt mies.

Tapauksesta kertovat MTV Uutisille suomussalmelainen perheenäiti ja hänen 14-vuotias poikansa, joka palasi nuorison suosimalta ajanviettopaikalta järkyttyneenä kotiinsa keskiviikkoiltana.
Poika ja hänen viisi ikätoveriaan olivat viettäneet aikaa Jätkänpuiston venesataman alueella, jonka läheisyydessä sijaitsee myös uimaranta ja frisbeegolfrata.
Paikalle oli pojan kertoman mukaan ajanut tumma farmariauto, josta oli noussut ulos sekavasti käyttäytynyt mies. Hämmästys oli suuri, kun mies alkoi huudella ja uhkailla nuoria, jotka eivät häntä tunteneet tai provosoineet.
– Mies oli huudellut nuorille sekavaa tekstiä, joka ei kuitenkaan ollut varsinaisesti kohdistettu nuorten toimintaan. Hän oli käskenyt nuoria painumaan pois ja muuta kummallista. Nuoret olivat katsoneet miestä hämmentyneinä, eivätkä vastailleet mitään, äiti kertoo puhelinhaastattelussa pojan täydentäessä tietoja.
Seuraavaksi tilanne muuttui merkittävällä tavalla. Nuoret ehtivät nähdä, että autoa ajoi nainen, joka oli yrittänyt estellä miehen toimia.


Kuva

Tapaus sattui Jätkänpuiston venesataman alueella Suomussalmella.

Nuoret kauhuissaan
Epämääräisten uhkailujen ja puheiden jälkeen sekavasti käyttäytynyt mies oli mennyt takaisin autoon, avannut hanskalokeron, ottanut sieltä käsiaseen näköisen esineen, laittanut lippaan paikalleen ja osoittanut suoraan nuoria päin.

Tässä vaiheessa nuoriso hajaantui paikalta ripeästi: osa pyörällä, osa juosten.
Kun poliisin paikalle soittaminen oli mainittu, mies oli nuoren havaintojen mukaan mennyt takaisin autoon. Kuski kaasutti paikalta pois.
14-vuotiaan arvion mukaan mies oli tapahtumien aikaan ollut nuorista noin parinkymmenen metrin etäisyyden päässä. He ehtivät tehdä miehestä tarkkoja tuntomerkkihavaintoja, jotka ilmoitettiin poliisille.

“Asia poliisin hoidossa”
Rikoskomisario, tapauksen tutkinnanjohtaja Tiina Sarparanta vahvistaa, että hätäkeskus sai edellä kuvatusta tapahtumasta ilmoituksen ja asia on poliisin tiedossa.
Tapauksesta on aloitettu esitutkinta.
Poliisipartio tavoitti tumman ajoneuvon Suomussalmelta lähes verekseltään ensimmäisen hätäkeskusilmoituksen jälkeen. Asiaan oli reagoitu poliisissa nopeasti tilanteen uhkaavuden vuoksi.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nuo ... #gs.5xe81a

Cut. Pykälä 21
-NILS-

Re: Nuorten kauhunhetket rannalla Suomussalmella - asemies uhkaili

Lähetetty: Pe Heinä 09, 2021 3:30 pm
Kirjoittaja Treworer
Haiskahtaa kulmahousulta...

Re: Nuorten kauhunhetket rannalla Suomussalmella - asemies uhkaili

Lähetetty: Pe Heinä 09, 2021 7:31 pm
Kirjoittaja TooToo
Näissäkin tapauksissa on mielenkiintoista kuulla aina myös uhkailijan kertomus siitä, kuinka homma on mennyt. Ei sillä, että uhkailu olisi jotenkin sallittua, koska jotkut ovat provosoineet, mutta mielenkiinnosta vaan. Toivottavasti saadaan kiinni ja kuullaan tarina.

Re: Nuorten kauhunhetket rannalla Suomussalmella - asemies uhkaili

Lähetetty: La Heinä 10, 2021 12:30 am
Kirjoittaja JammuSetä
Treworer kirjoitti: Pe Heinä 09, 2021 3:30 pm Haiskahtaa kulmahousulta...
Pahasti. Niillähän on aina muija ratissa kun itse piripäissään sekoillaan.

Re: Nuorten kauhunhetket rannalla Suomussalmella - asemies uhkaili

Lähetetty: La Heinä 10, 2021 10:56 am
Kirjoittaja Treworer
JammuSetä kirjoitti: La Heinä 10, 2021 12:30 am
Treworer kirjoitti: Pe Heinä 09, 2021 3:30 pm Haiskahtaa kulmahousulta...
Pahasti. Niillähän on aina muija ratissa kun itse piripäissään sekoillaan.
Joo tuosta se omakin päätelmä varmaan syntyi,on se kumma kun ei osuta kuitenki on varmaan elämä tuota harjoiteltu..

Re: Nuorten kauhunhetket rannalla Suomussalmella - asemies uhkaili

Lähetetty: La Heinä 10, 2021 1:30 pm
Kirjoittaja Brigitte
Nimi, jolla autossa istuva nainen on silminnäkijän mukaan miestä kutsunut, on ihan tavallinen J-alkuinen suomalainen miehen nimi. Nämä ovat FB-ryhmässä virinneen keskustelun mukaan jääneet jo kiinni Kajaanissa.

Re: Nuorten kauhunhetket rannalla Suomussalmella - asemies uhkaili

Lähetetty: Su Heinä 11, 2021 2:18 pm
Kirjoittaja Treworer
Brigitte kirjoitti: La Heinä 10, 2021 1:30 pm Nimi, jolla autossa istuva nainen on silminnäkijän mukaan miestä kutsunut, on ihan tavallinen J-alkuinen suomalainen miehen nimi. Nämä ovat FB-ryhmässä virinneen keskustelun mukaan jääneet jo kiinni Kajaanissa.
Kajaani heittää vielä enemmän tätä juttua kulmahousujen suuntaan..