Sivu 1/1

Venäjällä pitkäperjataina kaksi tv-työntekijän murhaa

Lähetetty: Pe Maalis 21, 2008 8:41 pm
Kirjoittaja otus
Tv-toimittaja kuristettiin asuntoonsa Moskovassa
Julkaistu: 19:05

MOSKOVA. Pohjois-Kaukasian tapahtumia selostanut venäläinen televisiotoimittaja on löytynyt kuristettuna kotoaan, ilmoittivat Venäjän viranomaiset perjantaina.

Palomiehet löysivät Ilias Šurpajevin ruumiin tullessaan sammuttamaan paloa hänen asunnossaan Moskovassa.

Šurpajev, 32, oli muuttanut Moskovaan Kaukasukselta Dagestanista, jossa hän oli toiminut vuosien ajan valtiollisen television ykköskanavan reportterina.

Poliisin mukaan Šurpajev ilmeisesti tunsi surmaajansa.

Toistakymmentä toimittajaa on joutunut salamurhien uhreiksi Venäjällä vuoden 2000 jälkeen. Monet murhatuista olivat tutkineet viranomaisten korruptiota ja muuta rikollisuutta.

http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Tv- ... 79?ref=rss
Vuodesta 1992, 48 toimittajaa on murhattu Venäjällä. Heistä 33 Jeltsinin aikana. Tilanne on Putinin aikana itseasiassa parantunut.

Venäjällä kaksi tv-työntekijän murhaa
Julkaistu 21.03.2008, klo 22.30

Venäjällä on murhattu pitkänäperjantaina kaksi tv-työntekijää. Dagestanin tasavallan tv-yhtiön johtaja Gadzhi Abashilov ammuttiin kuoliaaksi autoonsa illalla Makhachkalan kaupungissa. Häntä ammuttiin ohiajaneesta ajoneuvosta. Venäläisen uutistoimisto Itar-Tassin mukaan Abashilov oli paikallinen kuuluisuus.



Aiemmin perjantaina Venäjän valtiolliselle tv-kanavalle työskentelevä toimittaja Ilias Shurpajev löydettiin murhattuna asunnostaan Moskovassa. Myös Shurpajev oli kotoisin Dagestanista. 32-vuotiasta Shurpajevia oli puukotettu, ja hänen kaulansa ympärille oli sidottu vyö. Asunto oli ilmeisesti sytytetty palamaan murhateon jälkeen. Murhan motiiveista ei ole tietoa.

Venäjällä on kuollut kahden viime vuoden aikana yli kymmenen toimittajaa palkkamurhan kaltaisissa iskuissa. Maailmanlaajuista huomiota herätti erityisesti toimittaja Anna Politkovskajan murha. Politkovskaja ammuttiin kuoliaaksi puolitoista vuotta sitten Moskovassa. Hänet tunnettiin presidentti Vladimir Putinin ankarana arvostelijana.

Dagestanin tasavalta sijaitsee Tshetshenian ja Kaspianmeren välissä. Viranomaisten vastaiset hyökkäykset ovat olleet yleisiä alueella, jonka vakautta häiritsevät niin tshetsheenikapinallisten tekemät iskut kuin klaanien väliset kahnaukset ja lisääntynyt rikollisuuskin.


http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id85976.html

Lähetetty: Pe Maalis 21, 2008 9:48 pm
Kirjoittaja Kataja
Jos miehen uralta löytyy yksikin reportaasi, jossa Putin on mainittu sarkastiseen sävyyn tai edes ilman autokauppiashymyä, on selvää ettei murhaajaa ikinä saada kiinni...jäljet toki osoittavat Tshetseniaan.

Lähetetty: La Maalis 22, 2008 4:32 am
Kirjoittaja Jaakko Terävä
En uskalla - YYA-ajan lapsena, enkä oikein muutenkaan - puhua nyt Venäjästä, puhun yleisesti: silloin kun sana osuu kohdalleen, se satuttaa. Vain rehelliset ja oikeudenmukaiset ihmiset kestävät. Kyse on vain ja ainoastaan totuudesta.

Jos muistan oikein, niin pallollamme kuoli viime vuonna työtehtävissä tai välittömästi työtehtäviensä jälkeen yli sata toimittajaa. Kyllähän ihmisten pitäisi saada tehdä töitänsä, ja saada tehdä niitä mahdollisimman hyvin.

Toimittajien murhat todistavat osaltaan ihmiskunnan kypsymättömyydestä.