Sivu 1/1
Saarijärvellä kateissa 12-vuotias tyttö 13.7.2022
Lähetetty: Ke Heinä 13, 2022 9:46 am
Kirjoittaja risukko
https://poliisi.fi/-/saarijarvella-kado ... -kaynnissa
"Poliisi kaipaa havaintoja Saarijärvellä kadonneesta 12v. tytöstä.
Tytöllä on vaaleat lyhyet hiukset, iso valkoinen t-paita sekä leveälahkeiset mustat housut. Tyttö saattaa liikkua pinkillä jopo-pyörällä. Kaikki havainnot tytöstä pyydetään ilmoittamaan 112."
Paikallisessa puskaradiossa on ilmoitus löytyneestä pinkistä pyörästä ja kuvaus siitä, kuinka poliisi on yöllä pysäyttänyt autoja.
Re: Saarijärvellä kateissa 12-vuotias tyttö 13.7.2022
Lähetetty: Ke Heinä 13, 2022 10:42 am
Kirjoittaja risukko
Keskisuomalainen
https://www.ksml.fi/paikalliset/4724877
"Poliisi pyytää havaintoja Saarijärvellä kadonneesta 12-vuotiaasta tytöstä.
Poliisin mukaan tyttö havaittiin kadonneeksi aamulla, kun häntä ei löydetty Saarijärven keskusta-alueella sijaitsevasta kodistaan.
Tällä hetkellä katoamiseen ei epäillä liittyvän rikosta.
Poliisin apuna etsinnöissä paikalla on vapaaehtoinen pelastuspalvelu.
Kaikki havainnot ja tiedot tytöstä pyydetään soittamaan hätänumeroon 112. Tytöllä on vaaleat lyhyet hiukset, yllään hänellä on iso valkoinen t-paita sekä mustat levälahkeiset housut. Tyttö saattaa liikkua pinkillä Jopo-pyörällä."
Re: Saarijärvellä kateissa 12-vuotias tyttö 13.7.2022
Lähetetty: Ke Heinä 13, 2022 11:16 am
Kirjoittaja jukuripää
Tämä on taas näitä pelottavia katoamisia, kun ei ole lainkaan käsitystä, mikä on saanut tytön lähtemään liikkeelle.
Ja kuka on mahdollisesti kateissa oloon liittyvä henkilö. Kaveri ja omaa ikäluokkaa? Aikuinen, jonka kanssa jossain somen uumenissa tutustuttu?
Re: Saarijärvellä kateissa 12-vuotias tyttö 13.7.2022
Lähetetty: Ke Heinä 13, 2022 11:19 am
Kirjoittaja jukuripää
Jos poliisi on jo yöllä pysäytellyt autoja, onko niin tehty tytön löytämiseksi, vai sattumalta muuten.
Jos tyttöä on etsitty jo yöllä, hänen katoamisensa on ollut tiedossa jo aiemmin, kuin vasta aamulla.
Re: Saarijärvellä kateissa 12-vuotias tyttö 13.7.2022
Lähetetty: Ke Heinä 13, 2022 11:20 am
Kirjoittaja MissMallard
Saarijärvi ei ole mikään maailman metropoli mutta se on erittäin iso ja laaja alue kylineen, kylä- ja metsäteineen, metsineen, vesistöineen ja peltoineen jne. Lisäksi iso valtatie menee Saarijärven keskustan ohitse idässä Äänekosken ja lännessä Vaasan suuntaan.
Varmaan jostakin uimarannoilta niin yleisiltä kuin sivummallakin olevilta kannattaa aloittaa. Oliko kavereita jossakin Saarijärven kylistä tai jotakin lempipaikkoja jossakin Saarijärvellä?
Toivottavasti löytyy!
edit. lisätään vielä että/ja entiseen Summassaareenkin johtavaa tietä pääsee Tarvaalan ja Uuraisten suuntaan, ja siitä tie jatkuu edelleen Tikkakoskelle ja Jyväskylään.
Re: Saarijärvellä kateissa 12-vuotias tyttö 13.7.2022
Lähetetty: Ke Heinä 13, 2022 1:39 pm
Kirjoittaja Yxkaksvaan
Löytynyt!
Re: Saarijärvellä kateissa 12-vuotias tyttö 13.7.2022
Lähetetty: Ke Heinä 13, 2022 1:55 pm
Kirjoittaja jukuripää
Iltalehti mainitsee, että on löytynyt elossa. Yleensä kerrotaan, että on löytynyt hyvässä kunnossa. Mitä sisältyy asiaan, kun mainitaan "elossa". Vai onko vaan toimituksen harhatermi.
Edit. Nyt en jostain syystä saa linkkiä laitettua puhelimella.
Re: Saarijärvellä kateissa 12-vuotias tyttö 13.7.2022
Lähetetty: Ke Heinä 13, 2022 2:09 pm
Kirjoittaja ruusumaa
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e217 ... 2fbed77921
Sisä-Suomen poliisilaitos kertoo, että Saarijärvellä kadonneeksi ilmoitettu tyttö on löytynyt elossa.
Poliisi kaipasi aamulla havaintoja kadonneesta tytöstä. Iltapäivällä kello 13:30 poliisi tiedottaa, että tyttö on löytynyt.
Poliisi kiittää vihjetiedoista.
Re: Saarijärvellä kateissa 12-vuotias tyttö 13.7.2022
Lähetetty: Ke Heinä 13, 2022 2:18 pm
Kirjoittaja ristoolavi
Paikallinen Jyväskylän "pravda" Ksml uutisoi
Saarijärvellä keskiviikkona kadonnut 12-vuotias tyttö on löytynyt hyväkuntoisena.