Harjavallassa huumekauppiasta puukottaneen tuomio piti hovissa
15 senttimetrin syvyinen pistovamma vaurioitti keuhkoa ja puhkaisi pallean ulottuen aina vatsaonteloon asti.
Vaasan hovioikeuden mukaan tuomitulla ei ollut teräasetta mukanaan asunnolle mennessään eikä teko ollut suunnitelmallinen. Hänen on siitä huolimatta täytynyt ymmärtää, että hänen tekonsa varsin todennäköisesti voisi johtaa uhrin menehtymiseen.
HARJAVALLAN keskustassa viime vuoden elokuussa tapahtuneesta puukotuksesta tuomittu mies ei saanut Vaasan hovioikeudelta lievennystä tuomioonsa.
47-vuotias mies löi 31-vuotiasta miestä yksityisasunnossa yli 10 senttimetrin terällä varustetulla veitsellä useita kertoja päähän ja ylävartaloon. Hän oli ennen tekoa kolmannelle henkilölle lähettämässään viestissä kertonut "hoitavansa" uhrin ja lopettavansa tämän "myyntiliikkeet".
Rikoksen uhriksi joutuneella harjavaltalaismiehellä on tilillään tuomioita huumausainerikoksista.
Syyttäjän mukaan teon suunnitelmallisuus ja tuomitun varustautuminen teräaseella tekoa varten sekä teräaseella tehtyjen lyöntien määrä, voimakkuus ja kohdistuminen helposti vioittuvien sisäelinten alueelle osoittivat, että tuomitun nimenomaisena tarkoituksena on ollut uhrin surmaaminen.
Satakunnan käräjäoikeus tuomitsi
Janne Einari Vidlundin (s. 1976) viime marraskuussa tapon yrityksestä neljäksi vuodeksi ja kuudeksi kuukaudeksi vankeuteen.
VAASAN hovioikeus hylkäsi Vidlundin tekemän valituksen, jossa hän myönsi tekonsa, mutta katsoi kyseessä olleen tapon yrityksen sijaan törkeä pahoinpitely. Vidlund vaati rangaistuksen merkittävää lieventämistä. Vielä käräjäoikeudessa hän kiisti syytteen kokonaan.
Vidlund oli mennyt asunnolle, ilmoittanut haluavansa tavata uhrin ja saanut näin kolmannen henkilön kutsumaan uhrin paikalle. Kun uhri saapui asunnolle, hänen ja Vidlundin välille syntyi kamppailua ja käsirysy.
Kaikeksi onneksi uhri onnistui pakenemaan tilanteesta ja hankkimaan itselleen apua. Hänet kiidätettiin ambulanssilla leikkaushoitoon sairaalaan.
Uhrille aiheutui teosta useita vakavia vammoja, kuten vasempaan kylkeen halkaisijaltaan 2–3 senttimetrin mittainen ja 15 senttimetrin syvyinen lävistävä pistovamma, joka muun muassa vaurioitti keuhkoa ja puhkaisi pallean ulottuen aina vatsaonteloon asti. Suuret verisuonet ja sydän ovat sijainneet noin viiden senttimetrin etäisyydellä iskun osumakohdasta.
Hovioikeuden mukaan Vidlundilla ei ollut teräasetta mukanaan asunnolle mennessään eikä teko ollut suunnitelmallinen. Hänen on siitä huolimatta täytynyt ymmärtää, että hänen tekonsa varsin todennäköisesti voisi johtaa uhrin menehtymiseen. Näin ollen rangaistusta tai rikosnimikettä ei ollut syytä lieventää.
Vidlund velvoitettiin korvaamaan rikoksen uhrille kivusta ja särystä 7 000 euroa sekä kärsimyksestä 3 000 euroa. Hänen on myös korvattava oikeudenkäynti- ja todistelukuluja yli 4 700 euroa.
VIDLUND on viime vuosina asunut useilla eri paikkakunnilla Keski-Satakunnassa ja Pyhäjärviseudulla. Hänellä on rikollista taustaa ja viime vuosilta useita ehdottomia vankeusrangaistuksia muun muassa naisiin kohdistuneista laittomista uhkauksista sekä pahoinpitelyistä. Hän on esimerkiksi uhannut jauhaa entisen naisystävänsä lihamyllyssä minkin rehuksi.
https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 11785.html