Sivu 1/1

Vankilassa kasvavat lapset Suomessa

Lähetetty: Pe Touko 02, 2008 6:59 pm
Kirjoittaja Porin
Vaikka näistä on joskus kuullut jotain, ja Alibissakin on vilahtanut muutama romani muksunsa kanssa kiven sisässä, niin on silti jäänyt aihe etäiseksi.

Mitähän tuosta nyt ajattelisi. Millaiset eväät ja muistot jää lapselle joka on elämänsä alkutaipaleen aikana kasvanut jonkun aikaa vankilassa?

Uutinen:
Lapsen elämä muuttuu, kun äiti tai isä joutuu vankilaan. Suurin osa vankien lapsista jää muurin ulkopuolelle, mutta joka vuosi muutama lapsi elää varhaislapsuuttaan vankilassa.

Äitiyttä ja lapsuutta vankilassa tutkineen Rosi Enroosin mukaan vankilalapset ovat haaste sekä vankeinhoidolle että lastensuojelulle.

- Ennen uutta vankeuslakia lapsi tuli äidin mukana vankilaan, jos lapsi vain oli tarpeeksi pieni ja äiti hänet portille toi, Enroos kertoo.

Äiti voi yhä ottaa vankilaan mukaan alle kolmivuotiaan lapsen, muttei päätä asiasta yksin. Lapsen vankilaan tuloa pohtivat äidin kanssa vankilan sijoittajayksikkö, vankilanjohtaja ja lastensuojelu.

Enroosin mukaan vankilaviranomaiset selvittävät lähinnä sen, onko lapselle tilaa ja millaiselle osastolle äiti sijoitetaan. Lastensuojelu puolestaan pohtii äidin kanssa, mikä on lapsen edun mukaista.

Tutkijan mukaan lastensuojelun työ jää usein pintapuoliseksi, koska resurssit eivät riitä puimaan yksittäisten lasten tilanteita. Toisaalta lastensuojelussa ei riittävästi edes tunneta näiden lasten erityistarpeita.

- Jos Suomessa sallitaan lasten tulla vankilaan, pitäisi heille taata erityinen tuki, Enroos huomauttaa.

Äidit pitävät lapsen mukanaoloa luonnollisena

Enroosin mielestä sekä vankeinhoidon että lastensuojelun pitäisi arvioida lapsen asemaa ja etua jämäkämmin.

- Lastensuojelussa varmaan ajatellaan, että kun lapset menevät vankilaan, niin siellähän he ovat valvovan silmän alla, Enroos arvelee.

Enroosin mukaan suurin osa niistä äideistä, jotka ottavat lapsen vankilaan, pitävät valintaansa luonnollisena. Enroosin tutkimukseen osallistuneet vankiäidit olivat kuitenkin huolissaan siitä, miten vankilassa eletty aika vaikuttaa lapseen.

Vankeinhoidon mukaan vankilassa on tällä hetkellä neljä lasta. Heistä kolme asuu Hämeenlinnan vankilan suljetulla äiti-lapsi-osastolla. Vuosina 2000-2006 noin sata lasta on ollut vanhempansa kanssa vankilassa. Pääosin lapset ovat vankilassa muutaman kuukauden.

Enroosin Tampereen yliopistolle tekemän tutkimuksen aineisto kerättiin vuosien 2006-2007 aikana. Tutkimus koostui muun muassa äiti-lapsi-osastojen työntekijöiden ja vankiäitien haastatteluista. Tutkimuksessa lähetettiin myös Suomen kaikille naisvangeille lomakekysely, johon vastasi heistä 69 prosenttia.

STT

Lähetetty: Pe Touko 02, 2008 10:22 pm
Kirjoittaja Tampereen Tyttö
Aika monitahoinen juttu.

Toisaalta moni näistä lapsista elää vankilassa turvallisempaa ja rauhallisempaa elämää, kuin kotonaan. Elämä on säännöllistä, mikä alle kolmivuotiaalle on erityisen tärkeää.

Vankilasta jos muistoja jää, niin tuskin kovin traumaattisia kuitenkaan.

Sitä en tosin tiedä, vaaditaanko äideiltä päihteettömyyttä vankilassa, tai valvotaanko sitä. Ilmeisesti ei. Mutta soisin jokaisen, joka lapsen mukaansa ottaa, sitoutuvan asiaan.

Lähetetty: La Touko 03, 2008 1:11 am
Kirjoittaja Katjushka
Tampereen Tyttö kirjoitti:Sitä en tosin tiedä, vaaditaanko äideiltä päihteettömyyttä vankilassa, tai valvotaanko sitä. Ilmeisesti ei. Mutta soisin jokaisen, joka lapsen mukaansa ottaa, sitoutuvan asiaan.
Siis Suomen rikoslakihan lähtee siitä, että vankila on kokonaan TÄYSIN päihteetön paikka. Tämän takia esim huumeneulojen vaihtoja ei sallittu ainakaan vielä 2001 (asia ei nyt koskenut henk koht itseäni silloin :o vaan luin jonkun kirjan, jossa tutkittiin tilannetta 2001) . Joten kaikilta vaaditaan päihteettömyyttä vankilassa.

Mutta kyllä lapsi vankilassa - on se mielestäni käsittämätöntä. Ainakin taaperoikäiselle - vauva nyt vielä menee. Missä lapsi leikkii tms?

Lähetetty: La Touko 03, 2008 11:26 am
Kirjoittaja teppo
Tampereen Tyttö kirjoitti: Vankilasta jos muistoja jää, niin tuskin kovin traumaattisia kuitenkaan.
Jos alle 3-vuotiaalta puuttuu huoltava isä, ja äitikin on lusimassa, niin on mahdollista että lapsen kotiolot ovat siihen mennessä olleet vieläkin traumaattisemmat.

Lähetetty: Ke Touko 14, 2008 5:32 pm
Kirjoittaja pippurinen
Taisi olla joskus jokunen vuosi sitten Suomen Kuvalehdessä juttu Hämeenlinnan naisvankilasta ja siellä kasvaneista lapsista. Tietenkään ei ole enää lehti tallella :| Sellainen vaikutelma jäi, että lapsilla on siellä tosi hyvät olot. Säännöllistä elämää, leikkihuoneet ja leikkikavereita.

EDIT: SK 35/2006 http://www.suomenkuvalehti.fi/sk-netti/ ... lassa.aspx

Lähetetty: Ke Touko 14, 2008 6:59 pm
Kirjoittaja Mariacka
Luin joskus Hesarin kuukausiliitteestä vastaavanlaisen kuvitetun jutun (tai sitten se oli tuo). Kuvatut lapset olivat pikkuallaneita ja äidit rositoja. Joten jollain lailla vaihtoehtoelämäntavan harrastajien tavaksi tuo lapsien tuominen vankilaan minusta vaikutti.

Lähetetty: To Touko 22, 2008 6:25 pm
Kirjoittaja susse
kuka nyt ei ottais lastansa mukaan???vaikeaa on käsittää miten kukaan vapaaehtoisesesti lapsestansa luopuu,jos vaihtoehtona on ottaa lapsi mukaan.olen nähnyt dokkareita ym.vankiloiden äiti-lapsi osastoilta,ja eipä siellä kukaan pääse traumatisoimaan.kodikas laitos,aivan kuten lastenkotikin.paitsi että saa olla oman äidin kanssa,ja sehän on lapselle tärkeintä.ja jos mariackan kirjoitus pitäisi paikkaansa,sehän kertoisi vaan siitä että "vaihtoehtoelämäntavan harrastajat"välittävät lapsistaan keskivertoa enemmän???

Lähetetty: To Touko 22, 2008 9:38 pm
Kirjoittaja Porin
susse kirjoitti:ja jos mariackan kirjoitus pitäisi paikkaansa,sehän kertoisi vaan siitä että "vaihtoehtoelämäntavan harrastajat"välittävät lapsistaan keskivertoa enemmän???
Tai kertoisi vain siitä että ainoastaan nämä linnaan joutuvat pienten lasten äidit ovat keskivertoa useammin pussihousujen sukua.