IS:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1537998
Että tällaista tällä kertaa.Poliisi kertoi Ilta-Sanomille, että ryöstäjäkolmikon henkilöllisyys on selvillä: heistä kaksi on 12-vuotiaita ja yksi seitsenvuotias.
Että tällaista tällä kertaa.Poliisi kertoi Ilta-Sanomille, että ryöstäjäkolmikon henkilöllisyys on selvillä: heistä kaksi on 12-vuotiaita ja yksi seitsenvuotias.
loisto idea ollu ryöstää 5-vuotias, mitä ne oikeen luuli että sillä on taskuissa? hiekkaa ja sammakonkutua?Kolme lasta ryösti, viilsi puukolla ja hakkasi viisivuotiaan
30.05.2008 09:45, päivitetty 30.05. 11:13
Kolmen lapsen kopla ryösti viisivuotiaan pojan potkimalla, hakkaamalla ja puukolla viiltämällä torstaina Vantaalla.
Järkyttävä tapahtuma sattui kello 18 aikaan illalla, kun poika oli matkalla leikkikentältä kotiinsa päin.
Saaliiksi kolmikko sai pikkupojan avaimet ja kännykän. Lopuksi ryöstäjät tuikkasivat läheisen leikkikentän rakennuksen tuleen.
Poliisi kertoi Ilta-Sanomille, että ryöstäjäkolmikon henkilöllisyys on selvillä: heistä kaksi on 12-vuotiaita ja yksi seitsenvuotias.
Ryöstön uhri pääsi omin voimin kotiinsa. Hän oli niin järkyttynyt, ettei aluksi muistanut ahdistelijoidensa nimiä. Myöhemmin nimet kuitenkin selvisivät äidin avulla. Äiti teki asiasta ilmoituksen poliisille.
Poliisit eivät vielä ole tavoittaneet ryöstäjiä. Pian tutkimukset käynnistyvät toden teolla sosiaaliviranomaisten kanssa.
- Pikkupoika oli potkittu mustelmille. Puukosta hän sai nirhaman, sanoi eräs poliisi Ilta-Sanomille.
Rikos tapahtui Peijaksen ympäristössä. Ryöstössä käytetty ase löytyi rikotusta ja osin poltetusta rakennuksesta. Sytyttämisen apuna oli käytetty deodoranttia.
Aina, kun tekijöinä on noinkin nuoria lapsia, asioille olisi pitänyt tehdä jotain jo vuosia sittenpitäis kyllä joku kunnon rangaistusmuoto olla näille alle 15-vuotiaillekin
Mistä niitä puukkoja nyt yleensä saa... Jos ei kaupasta, niin esim. kotona olevasta työkalupakista jne...Setä kirjoitti:Mistä tuonikäset edes ovat saaneet puukon?
Miten niin nuori? Eiköhän ton ikäinen osaa ihan hyvin kävellä ovesta ulos viereiselle leikkikentälle ilman, että isukki ja äippä seuraa pikku kullunmurunsa perässä. Kyllä mä ainakin skidinä leikin jo ton ikäsenä ihan ilman vanhempien valvontaa.Ailar kirjoitti:Oliko tämä 5-vuotias yksin jossain leikkikentällä?
Kovin on nuori yksin käyskentelemään, vaikka kännykkä olikin taskussa.