Sivu 1/1

serious killa

Lähetetty: To Kesä 12, 2008 2:52 pm
Kirjoittaja feelnomore
Terve vaan .
Olen pidemmähkön aikaa miettinyt voisiko suomessa olla sarjamurhaaja/jia?
Uskon että on ,uskon myös että poliisi on tietoinen tästä ,mutta näin pienessä maassa siitä ei olla mediaa tiedotettu,koska se voisi aiheuttaa kohtalaista paniikkia ja kritiikkiä ihmisissä.
Suomi muutenkin on maana niin harvaan asuttu että täällä sitä lääniä riittää minne raadon dumpata :shock:
Yksi mihin myös olen kiinnittänyt huomiota on länsi-suomi,sieltä tuota porukkaa tuntuisi katoavan.Mitäpä mieltä olette asiasta.

Lähetetty: To Kesä 12, 2008 4:35 pm
Kirjoittaja esmes-
järvenpään sarjamurhaaja:
http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... jamurhaaja
juhani adaminpoika (1800-luvun puoliväli):
http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... jamurhaaja

tuossa ainakin pari kappaletta joista täällä on ollut puhetta. lisäksi on keskusteltu ulkomaalaisista sarjamurhaajista jotka olisivat saattaneet joskus liikkua suomenkin puolella. klikkaa tuota "haku" kohtaa ja kirjoita sinne "sarjamurhaaja" ni johan alkaa löytyä :wink:

luulen kans

Lähetetty: To Kesä 12, 2008 7:14 pm
Kirjoittaja StillGoingStrong
että joku teilaaja on. Tietty niitä varmasti on joskus ennenkin ollut, mutta ei ole jäänyt kiinni. Aina sanotaan, että sarjamurhaaja tappaa niin kauan kunnes jää kiinni. Ei todella perustu yhtään mihinkään muuhun kuin siihen, että ei tiedetä kuin sellaisia, jotka ovat jääneet kiinni. Varmasti jollakin on aina paremmat elämänpiirit sarjamurhaajan elämään, esimerkiksi tapaa paljon ihmisiä, on pääsy joihinkin arkaluontoisiin tietoihin, on mahdollisuus hävittää ruumiita tehokkaasti jne... esimerkiksi kaivosalalla työskentelevä myyntitykki, maarakennus firman pyörittäjä. Tietää vanhoja kaivoksia tai peitettäviä avolouhoksia. Maarakentaja voi vaikkapa kaivaa ruumiin tulevan tierampin perustuksiin. Olen aivan varma, että tässäkin maassa on kymmmeniä tuollaisia outoja hautapaikkoja ajan kanssa kertynyt, niin paljon vuosittain ihmisiä kuitenkin katoaa. Kuitenkin sarjamurhaaja on vain todella harvan kuoleman takana.

Nyt on kadonnut ysärin loppupuolelta asti hyvännäköisiä nuoria, VOISI viitata juuri seksuaaliseen sarjamurhaan :shock: ja poliisilla on varmasti tutkintalinja sarjiksen varalta. Ei vaan tunnu juttu edistyvän.

Joku tyyppi on kehittänyt hyvän tavan toteuttaa tekonsa, mutta tuntuisi, että tulee jäämään kiinni, sillä jatkaa vain touhujaan.

:lol: Ainakin minulla on tutkintalinja sarjiksen varalta. Mutta tällaista monesti tulee kelailtua.

Re: luulen kans

Lähetetty: To Kesä 12, 2008 11:30 pm
Kirjoittaja chiller
StillGoingStrong kirjoitti:että joku teilaaja on. Tietty niitä varmasti on joskus ennenkin ollut, mutta ei ole jäänyt kiinni. Aina sanotaan, että sarjamurhaaja tappaa niin kauan kunnes jää kiinni.....
Niin, mietipä jos Suomessa olisi vuosikymmeniä toiminut sarjamurhaaja joka valikoisi uhrinsa suht. vaihtelevasti, jolla olisi hieman keskiverto kansalaista enemmän älliä ja uskallusta ja joka tuntisi pohjoisen korpimaat niin hyvin, että voisi asua/piileskellä/hävittää ruumiit siellä... Sanotaan että 20 (näennäisesti) sattumanvaraisesti valittua uhria 30 vuoden aikana. Kuka osaisi edes aavistaa? Eli ei tarvitse edes olla kontakteja, niiden puuttuminen voi ehkä olla jopa hyvästä, kun kukaan ei tunne mökin erakkoa, ei kukaan häntä epäilekkään...

Murha.info:n tarkoitushan on antaa potentiaalisille sarjamurhaajille ideoita, onhan?? Nimi ainakin viittaa... 8)


Ja nämä suomalaiset sarjamurhaajat, suurin osa on tällaisia "juuri ja juuri" sarjamurhaajia, eli 2-5 uhria. Mitään kovin kiinnostavaa (= perverssiä, rituaalinomaista, kauhistuttavaa) näihin ei liitty, ainakaan jos vertaa ulkomaalaisiin kolleegoihinsa. Myös isoja uhrilistoja pitäviä löytyy, esim. Antti Isotalo, mutta näitä puukkojunkkareita ei kai lasketa. Juhani Aataminpoika lienee kaikkein "paras" sarjamurhaaja joka Suomesta löytyy.

Lähetetty: Pe Kesä 13, 2008 12:10 am
Kirjoittaja StillGoingStrong
Aika kärsivällinen tuo sinun sarjis kyllä on, jos venaa 230 vuotta. Miksi hänen pitäisi muuten piileskellä?

Lähetetty: Pe Kesä 13, 2008 2:27 pm
Kirjoittaja esmes-
kouluammuskelija meillä jo on muttei tosiaan oikeeta sarjamurhuria. ihmeellistä kun täällä kuitenkin on paljon vinksahtaneita ihmisiä ja syrjäisiä korpiseutuja. kyllä tohon viiden miljoonan asukaslukuun mahtuisi hyvin yksi sellanen amerikkalaistyyppinen psykopaatti. olisi meilläkin täällä muuta keskusteltavaa ku kännisten puukkohipat.

Lähetetty: Pe Kesä 13, 2008 6:28 pm
Kirjoittaja apollo
Tuolla ketjussa pähkäiltiin asiaa jo. http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... c&start=15

Omasta mielestäni tämä Nokian insuliinimurhaaja saattaisi olla lähimpänä oikeaa sarjamurhaaja. Ja sitten tämä hammasmurhaaja Ismo Junni, joka tappoi 5 ihmistä ja nappasi jokaiselta hampaan muistoksi.

Lisäksi ehdoteltiin Matti Haapojaa (aikansa häjy, jolla 11 tappoa), Tauno Pasasta (poliisimurhaaja, sekä oma vaimo) ja Antti Taskista (homomyrkyttäjä).

Lähetetty: Pe Kesä 13, 2008 8:56 pm
Kirjoittaja chiller
StillGoingStrong kirjoitti:Aika kärsivällinen tuo sinun sarjis kyllä on, jos venaa 230 vuotta. Miksi hänen pitäisi muuten piileskellä?
Huppista keikkaa. Piti kirjoittaa "30 vuotta". Korjasin.

Piileskelyllä tarkoitin sitä että pysyy poissa ihmisten silmistä, oletetun sarjamurhaajan koko menestyshän perustui siihen.