kokemäellä tehtiin vuosikymmenen pankkimurto!
Lähetetty: Ti Heinä 29, 2025 3:40 pm
https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... =www.is.fi
Kokemäellä tehtiin pankkiryöstö viime yönä – varkaille kävi aloittelijan moka
Purettavassa rakennuksessa liikkuminen on vaarallista, sillä purkutyömaalla on naulaisia lautoja ja katto saattaa romahtaa.
Kokemäen OP:n vanha konttori joutui murron kohteeksi maanantain ja tiistain välisenä yönä. Kuva: Timo Simula
Johanna Mattila
14:02 | Päivitetty 14:37
Kokemäki
Kokemäen vanhaan osuuspankkiin tehtiin pankkiryöstö maanantain ja tiistain välisenä yönä, kerrotaan Kokemäen OP:ta purkavan Rakennepurku M&K oy:n Facebook-julkaisussa.
”Kassaholvi oli tyhjä, joten saalis jäi rosvoilta kovin pieneksi. Ehkä muutama tyhjä vekselivihko lähti varkaiden matkaan”, julkaisussa sanotaan.
Varkaille kävi kuitenkin lapsus, sillä he olivat jättäneet puhelimen pankinjohtajan pöydälle.
”Se on nyt kiikutettu Kokemäen poliisilaitokselle eli sieltä voi noutaa. Hyvä, jos siellä ei nyt enää luvatta liikuttaisi, ettei vahinkoja sattuisi”, tekstissä kerrotaan.
Liikkuminen on vaarallista, sillä purkutyömaalla on naulaisia lautoja ja katto saattaa romahtaa.
Työmaa-aita on korjattu rosvojen jäljiltä.
Vitun urpot!