Sivu 1/2
Teltan pohjahuopa
Lähetetty: La Syys 06, 2008 4:15 pm
Kirjoittaja Matlock
Eräs aikalaispoliiisin luovuttamista murhapaikan tavaroista oli teltan pohjahuopa (tai en ole varma oliko huopa vai jotain muuta materiaalia).
Kyseinen huopa luovutettiin muistaakseni Irmelin sukulaisille, jotka polttivat/hautasivat sen. Eräs näistä väitti huovassa olleen hiustukkoja ja muuta teltan sisällä tapahtuneeseen tappeluun viittaavaa. Toisaalta noin ahtaassa teltassa lienee vaikea kunnolla tapella, kun siellä hessun mukaan ei mahdu edes nukkumaan...
Yritetäänpä koota tuota mystistä huopaa koskevaa tietoa yhteen ketjuun. Ketkä kaikki näkivät sen ja mitä siitä on kerrottu? Olisiko huovan avulla mysteerio selvinnyt?
Re: Teltan pohjahuopa
Lähetetty: La Syys 06, 2008 4:30 pm
Kirjoittaja skoone
Matlock kirjoitti:Eräs aikalaispoliiisin luovuttamista murhapaikan tavaroista oli teltan pohjahuopa (tai en ole varma oliko huopa vai jotain muuta materiaalia).
Kyseinen huopa luovutettiin muistaakseni Irmelin sukulaisille, jotka polttivat/hautasivat sen. Eräs näistä väitti huovassa olleen hiustukkoja ja muuta teltan sisällä tapahtuneeseen tappeluun viittaavaa. Toisaalta noin ahtaassa teltassa lienee vaikea kunnolla tapella, kun siellä hessun mukaan ei mahdu edes nukkumaan...
Yritetäänpä koota tuota mystistä huopaa koskevaa tietoa yhteen ketjuun. Ketkä kaikki näkivät sen ja mitä siitä on kerrottu? Olisiko huovan avulla mysteerio selvinnyt?
Anja Tuulikki Mäen veli poltti yhden huovan äitinsä pyynnöstä (äiti kuoli muuten vuonna 1960). Irmelinkin kamatluovutettiin Mäen isoveljelle. Aika outoa.
Lähetetty: La Syys 06, 2008 4:48 pm
Kirjoittaja Hessu52
Ei pysty neljä nukkumaan, saati tappelemaan, mutta kahdelta ottelu jo käykin, varsinkin jos toisella on aseenaan kivi, jolla muksia toinen hengiltä.
Hiuksista vaan kiinni ja kivellä päähän, kuten kivikauden mies aikoinaan, kuitenkin sillä erolla, että siinä oli aikoinaan suvun jatkamisesta kyse, eikä tappamisesta.
No onhan tuossakin saattanut olla samasta asiasta kyse, mutta kun ei ole tullut antia, niin onkin lähtenyt henki.
Re: Teltan pohjahuopa
Lähetetty: La Syys 06, 2008 6:46 pm
Kirjoittaja Maza
skoone kirjoitti:Anja Tuulikki Mäen veli poltti yhden huovan äitinsä pyynnöstä (äiti kuoli muuten vuonna 1960). Irmelinkin kamatluovutettiin Mäen isoveljelle. Aika outoa.
Urho voisi ottaa kantaa asiaan.
Lähetetty: La Syys 06, 2008 8:43 pm
Kirjoittaja Loka
Onhan tänne kirjoitettu niinkin, että jotain huopaa ja veristä vaatetta on haudattu maahan?
Lähetetty: La Syys 06, 2008 9:19 pm
Kirjoittaja Hessu52
Näinhän se Tuulikin veli oli tehnyt, eli haudannut viltin jonnekin tontin kulmaan.
Loput vaatteet hän oli polttanut saunan uunissa.
Melko ihmeelliseltä vaikuttaa poliisien avomielisyys jakaa tavaroita pois, eli myös Irmelin tavarat Tuulikin veljelle????
Verta ja hiuksia oli viltissä kuulema ollut, eli jotain kamppailua on varmaan teltan sisälläkin saatettu käydä.
Lähetetty: Su Syys 07, 2008 7:33 pm
Kirjoittaja Mata Hari
millähän perusteella jotkut kamat palautettiin ja jotkut otettiin talteen (esim. teltta). Jos nyt ois saanu dna-näytteet siitä pohjaviltistäkin, olisi kenties tullut lisävalaistusta asiaa.
Lähetetty: Su Syys 07, 2008 10:47 pm
Kirjoittaja Hessu52
Älä muuta virka.
Jospa poliisi olisi hoitanut tehtävänsä puoliksikaan niin kuin olisi kaikkien oppikirjojen mukaan pitänyt, olisi murha saattanut selvitä jo aikoja sitten, eikä täällä sanan säilää käytettäisi, ainakaan tuon murheellisen asian tiimoilta.
Ehdoton edellytys olisi ollut säilyttää uhrien vaatteet teltan lisäksi, sillä eivät vaatteet olisi enempää tilaa vieneet, mitä telttarisakaan.
Laboratorioon asti ei yksikään vaatekappale, kenkiä lukuunottamatta kaiketi kerinnyt.
Lähetetty: Ma Syys 08, 2008 9:07 am
Kirjoittaja Loka
Hessu52 kirjoitti:
Laboratorioon asti ei yksikään vaatekappale, kenkiä lukuunottamatta kaiketi kerinnyt.
Niin. Joku syy oli kenkien säilömiselle. Mikä se voisi olla?
Lähetetty: Ma Syys 08, 2008 11:33 am
Kirjoittaja Hessu52
Tiedä häntä, tuohon Lokan visaiseen kysymykseen.
Koska kengät olivat itse tekopaikan ulkopuolella, ne on kenties otettu syyniin tarkemmin, joten ne sitten ovat päätyneet poliisin varastoon.
Tässähän on käsitykseni mukaan ollut joku lakipykälä, että todistusesineistä olisi kaikista erikseen pitänyt kirjoittaa takavarikointilappu, mutta jos tavara on joutunut rikospaikan ulkopuolelle, niin sitten ei.
Kenties jotain tällaista, mutta en ole varma.
Nuo takavarikkolaput olisi pitänyt kirjoittaa siis melkoisen monesta tavarasta, joten poliisin mielestä oli kaiketi viisain luovuttaa koko revohka pois omaisille, koska juttu seviäisi muutenkin, sillä niin suurenluokan asia se oli.
Saattaahan olla, että poliisi jo silloin havaitsi verijäljet toisissa kengissä, mutta toisissa ei, ja se on ihmetyttänyt, sillä Sepon kengäthän luovutettiin noin vuoden kuluttua omaisille Keimolassa.
Ovathan tutkijat saaneet ainakin hemoglobiinijäljen Gussen kengistä.
Olisi vaan kuitenkin ollut paras säilyttää se kaikki tavara ja ne!
Lähetetty: Ma Helmi 02, 2009 11:24 am
Kirjoittaja Petrus
Pisti silmään ETP:aa lukiessa että NG:n kuulustelussa kyseltiin yllättävän paljon huovasta. Siis tottakai kysellään, mutta pani mietityttää vaan miten siitä kyseltiin.. Ja mielestäni ihmeellisiä kysymyksiä, kun itse ajattelee yhtä huopaa vaan huopana retkellä, tottakai sellainen on mukana.
No joo, ymmärtiköhän kukaan mitä tässä ajoin takaa

Re:
Lähetetty: Ma Touko 18, 2009 12:02 am
Kirjoittaja Mariacka
Petrus kirjoitti:Pisti silmään ETP:aa lukiessa että NG:n kuulustelussa kyseltiin yllättävän paljon huovasta. Siis tottakai kysellään, mutta pani mietityttää vaan miten siitä kyseltiin.. Ja mielestäni ihmeellisiä kysymyksiä, kun itse ajattelee yhtä huopaa vaan huopana retkellä, tottakai sellainen on mukana.
No joo, ymmärtiköhän kukaan mitä tässä ajoin takaa

Liittyisikö jotenkin siihen, että Tuulikin pää oli (tällä samaisella?) huovalla peitetty?
Re: Teltan pohjahuopa
Lähetetty: Ma Touko 18, 2009 1:01 am
Kirjoittaja Hessu52
Eräs syy Tuulikin kasvojen peittämiseen on saattanut olle se, kun Tuulikin silmät ovat jäänet auki ja sitten niistä on alkanaut kadota väri, eli taisi olla kuuden tunnin kuluttua kuolemasta, kun iiriksen värit alkavat haihtua ja silmä muuttuu kokonaan valkoiseksi.
Jos Tuulikin valkoisia silmämunia on sumaaja joutunut katsomaan, on siinä sattanut olla tunteet aika pinnassa, varsinkin, jos on surmaaja onkin ollut Tuulikkiin vieläpä jopa retkussa?
Rigor Mortiskin on saattanut tehdä vanhanaikaiset, ettei silmiä olisi voinut enää saada suljettua niin kätevästi, kuin elokuvissa, vaan ne olisivat aina sulkemisen jälkeen levätäneet auki, kuin nälkäisen miehen nielurisat, joten oli kait paras keino estää silmiä näkemästä, peittää koko pää huovalla, että näin!
Re: Re:
Lähetetty: Ma Touko 18, 2009 1:30 am
Kirjoittaja synkempi hautajaisvieras
Mariacka kirjoitti:Petrus kirjoitti:Pisti silmään ETP:aa lukiessa että NG:n kuulustelussa kyseltiin yllättävän paljon huovasta... No joo, ymmärtiköhän kukaan mitä tässä ajoin takaa

Liittyisikö jotenkin siihen, että Tuulikin pää oli (tällä samaisella?) huovalla peitetty?
Sinänsä mitenkään Bodomiin puuttumatta... mutta kun tämä sama asia on mielessä pyörinyt niin antaa nyt mennä kun tuli yön tunteina sopivasti hollille. Joissakin lähteissä on tullut törmättyä tällaiseen: lukuisiin rikostapauksiin Yhdysvalloissa perehtyneet rikosprofiloijat väittävät, että
mikäli surmatun ja surmaajan välillä on ollut voimakas tunneside, on surmatun pää useasti (ilmeisesti lähes aina) peitetty tapon jälkeen, ehkä ilmauksena huonosta omastatunnosta tms. Mikäli Tuulikin pää nyt tosiaan oli peitetty huovalla niin pistää miettimään erinäisiä seikkoja. Mikä syy ulkopuolisella murhaajalla olisi ollut peittää Tuulikin päätä? Kysymyksiä, kysymyksiä...
.
Re: Teltan pohjahuopa
Lähetetty: Ma Touko 18, 2009 2:42 am
Kirjoittaja yövuoro
^
Aivan, Seppokin oli kääritty? teltanliepeisiin, Irmeli makasi vatsallaan, kasvot piilossa. Gustafsson selällään kasvot avoimina? Perin outoa.