Sivu 1/1

Lyömistä, potkimista ja sylkemistä – oikeus­psykiatristen sairaaloiden työntekijät kokevat vakavaa työväkivaltaa

Lähetetty: Ma Heinä 13, 2026 6:24 pm
Kirjoittaja Eräs1
Oikeuspsykiatrisen sairaalahoidon työntekijät kohtaavat vakavaa työväkivaltaa erityisesti potilaiden ulkoilutilanteissa. Riski väkivaltaan on korkea myös iltapäivän vilkkaina aikoina esimerkiksi eristyshuoneissa ja päivähuoneissa.

Itä-Suomen yliopiston hoitotieteen väitöskirjatutkija, sairaanhoitaja Matias Karvonen on tutkinut oikeuspsykiatrisessa sairaalahoidossa raportoituja vakavia väkivaltatilanteita. Tutkimus perustuu suomalaisen sairaalan vapaaehtoisiin vaaratapahtumaraportteihin.

Tutkimuksessa analysoitiin hoitohenkilökunnan vuosina 2020-2024 tekemät työväkivaltailmoitukset. Ilmoituksia oli 956. Näistä työväkivaltatapauksista hieman yli puolet oli vakavia. Vakavina pidetään tilanteita, joihin liittyy fyysistä väkivaltaa.

Vakavaa työväkivaltaa koetaan erityisesti potilaiden ulkoilun aikana

Tutkimustulosten mukaan vakavat työväkivaltatilanteet liittyivät erityisesti päivän ja iltapäivän aktiivisiin tilanteisiin. Työväkivalta ulkoilun aikana oli muita paikkoja useammin vakavaa. Hoitajat kokivan ulkoilujen aikana lyömistä, potkimista, puremista tai sylkemistä.

Karvosen mukaan ulkoilua itsessään ei ole ongelma, sillä se on tärkeää potilaiden hyvinvoinnin ja kuntoutumisen kannalta.

– Tulokset kertovat ennemmin siitä, että ulkoiluun, kuten muihin korkean riskin tilanteisiin, pitää valmistautua huolellisesti ja on sovittava selkeät toimintatavat.

Karvonen korostaa, että näihin iltapäivien korkean riskin tilanteisiin tulisi kiinnittää huomiota jo ennaltaehkäisevästi.

– Käytännössä tämä tarkoittaa vaikka sitä, että havainnoidaan, onko potilaan psyykkinen vointi sellainen, että hän voi lähteä ulkoilemaan. Esimerkiksi eristyshuoneeseen ei hoitajan tulisi mennä yksin.

Tutkimuksen mukaan väkivaltatilanteita voi estää ennalta muun muassa vahvistamalla henkilöstön osaamista, vaaratapahtumista oppimalla ja toimintatapoja kehittämällä.

Suomessa on kaksi oikeuspsykiatrista sairaalaa, toinen Kuopiossa ja toinen Vaasassa. Tutkimuksessa ei paljasteta kumman sairaalan työväkivaltailmoituksista on kyse.

Oikeuspsykiatrisissa sairaaloissa hoidetaan muun muassa rikokseen syyllistyneitä sekä vaarallisia ja vaikeahoitoisia potilaita. Lisäksi niissä tehdään oikeuspsykiatrisia mielentilatutkimuksia.

Matias Karvosen tutkimus on julkaistu Journal of Psychiatric and Mental Healt Nursing -lehdessä. Tutkimus on osa Karvosen hoitotieteen alan väitöskirjaa, joka tarkastetaan syksyn aikana.

https://yle.fi/a/74-20236178

Re: Lyömistä, potkimista ja sylkemistä – oikeus­psykiatristen sairaaloiden työntekijät kokevat vakavaa työväkivaltaa

Lähetetty: Pe Heinä 17, 2026 2:12 am
Kirjoittaja 452puukoniskua
Nukutusnuolet käyttöön.

Re: Lyömistä, potkimista ja sylkemistä – oikeus­psykiatristen sairaaloiden työntekijät kokevat vakavaa työväkivaltaa

Lähetetty: Pe Heinä 17, 2026 2:38 am
Kirjoittaja Huutaja Jaana
452puukoniskua kirjoitti: Pe Heinä 17, 2026 2:12 am Nukutusnuolet käyttöön.
Pitää antaa vaihtoehdot: Larkku tai Arkku.