Sivu 1/1

Video: Kaksi miestä yritti sahata liikennemerkkiä espoolaisen taloyhtiön pihalla.

Lähetetty: To Heinä 16, 2026 11:33 pm
Kirjoittaja Tarkastaja Levisi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/31a4 ... d39821e871

Rälläkkä räyhäsi Espoon myöhäisillassa
Kaksi miestä yritti sahata liikennemerkkiä espoolaisen taloyhtiön pihalla.



Iltalehden lukija tallensi videolle, kun mies sahasi kipinät lentäen liikennemerkkitolppaa taloyhtiön pihassa Espoon Suvelassa maanantai-iltana noin kello 23 aikaan.

– Olin menossa unten maille, kun kuulin ulkoa hälinää ja älämölöä ja päätin mennä kurkkaamaan ikkunasta, lukija kertoo Iltalehdelle.

Hän kertoo nähneensä pihalla kaksi ihmistä, jotka vaikuttivat päihtyneiltä.

– Toisella oli kädessään rälläkän näköinen työkalu.

Videolla näkyy, kuinka toinen kaksikosta sahaa tolppaa ja kipinät lentävät. Tolppa katkeaa, mutta yläosa ei irtoa kokonaan.

– Koitti vielä potkaista sitä, mutta ei se [tolppa] lähtenyt, lukija kuvaa.

Silminnäkijän mukaan miehet luovuttivat ja poistuivat pihalta. Tuhottu liikennemerkki oli paikoillaan vielä seuraavana päivänä.

Hätäkeskukseen on ilmoitettu maanantai-iltana rälläköinnin äänistä kerrostalon pihalta, kertoo Länsi-Uudenmaan poliisin viestintä Iltalehdelle.

Poliisin mukaan ilmoittaja oli itse käynyt katsomassa tilannetta ja kertoi, että kyseessä olikin liikennemerkkien vaihtotyö.

Poliisin mukaan asiassa ei ole mitään rikokseen viittaavaa.

Re: Video: Känniääliöt rälläköivät liikennemerkkiä Espoossa

Lähetetty: Pe Heinä 17, 2026 6:40 am
Kirjoittaja aivoriihi
^
"Hätäkeskukseen on ilmoitettu maanantai-iltana rälläköinnin äänistä kerrostalon pihalta, kertoo Länsi-Uudenmaan poliisin viestintä Iltalehdelle.

Poliisin mukaan ilmoittaja oli itse käynyt katsomassa tilannetta ja kertoi, että kyseessä olikin liikennemerkkien vaihtotyö.

Poliisin mukaan asiassa ei ole mitään rikokseen viittaavaa.
"

Jaa että mitähän tässä nyt sitten onkaan tapahtunut, kello 23n aikoihin maanantai-iltana? :lol: :lol: :lol:

Re: Video: Känniääliöt rälläköivät liikennemerkkiä Espoossa

Lähetetty: Pe Heinä 17, 2026 7:21 am
Kirjoittaja Villeri
Ovatkohan rälläköijät olleet ilmoittajalle tuttuja, jos on ollut halukkuutta nähdä tilanteessa liikennemerkin vaihtotyö? Ja poliisillekin ilmeisesti sopinut helvetin hyvin, että Suvelassa vaihdetaan yöllä rälläkällä liikennemerkkiä.

Re: Video: Känniääliöt rälläköivät liikennemerkkiä Espoossa

Lähetetty: Pe Heinä 17, 2026 10:11 am
Kirjoittaja MrBig
Saisiko näitä "erikoisammattimiehiä" rälläköimään noita uusia nopeustutkia?
Vaihtotyö!

Re: Video: Känniääliöt rälläköivät liikennemerkkiä Espoossa

Lähetetty: Pe Heinä 17, 2026 10:29 am
Kirjoittaja Öyhö
MrBig kirjoitti: Pe Heinä 17, 2026 10:11 am Saisiko näitä "erikoisammattimiehiä" rälläköimään noita uusia nopeustutkia?
Vaihtotyö!
Jos on oma nopeustutka omalla pihalla ja taloyhtiön hallitus on niin päättänyt, niin
taloyhtiön pihalla
voidaan rälläköidä, klo 23 saattaa kyllä olla väärä aika häiriön vuoksi.

Otsikko lienee hieman herjaava kyllä.