Sivu 1/1

Nuorella miehellä oli hallussaan toistasataa kiloa huumausaineita

Lähetetty: Pe Elo 07, 2026 12:04 pm
Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea
Nuorella miehellä oli hallussaan toistasataa kiloa huumausaineita – Helsingin käräjäoikeus tuomitsi vuosien vankeuteen
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi torstaina vuosien vankeuteen nuoren miehen, jolla oli hallussaan toistasataa kiloa huumausaineita.

Oikeuden mukaan 19-vuotias mies piti helmikuussa Helsingissä hallussaan 162 kiloa amfetamiinia, noin 23 kiloa marihuanaa ja 496 grammaa kokaiinia.

Mies oli alkujaan suostunut säilyttämään noin 16:tta kiloa kannabista. Oikeuden mukaan muut huumausaine-erät toimitettiin ennakolta ilmoittamatta miehen hallinnoimalle asunnolle.

Oikeus katsoo miehen toimineen salatussa Signal-viestisovelluksessa toimeksiantajaltaan saamansa ohjeistuksen mukaisesti ja vieneen kokaiinin ja amfetamiinin jatkosäilytykseen toisaalle. Lisäksi hän oli siirtänyt kannabiksen omalle asunnolleen ja levittänyt sitä eteenpäin toimeksiantajaltaan saamiensa ohjeiden mukaisesti.

Miehen itsensä mukaan hän oli ollut selkeän alisteisessa asemassa toimeksiantajaansa nähden. Tuomittu kertoi oikeudelle toimineensa asiassa huumausaineiden säilyttäjänä, vahtina sekä kuriirina. Oikeuden mukaan miehen toiminta kuitenkin ylitti selvästi pelkkään kuriiriin tai lyhytaikaiseen säilyttäjään rinnastuvan osallisuuden.
– Hän on toimittanut huumeita eteenpäin, vaihtanut niiden säilytyspaikkaa, hän on pakannut huumeita sitä varten hankkimiinsa kasseihin ja suunnitellut yhteistyössä muiden kanssa huumeiden jatkosäilytystä, katsoo oikeus tuomion perusteluissa.

Oikeus: Teko kokonaisuutena arvostellen törkeä
Oikeus katsoo, että törkeän huumausainerikoksen tunnusmerkistö täyttyi jo suurten huumausainemäärien säilyttämisellä ja hallussapidolla.
– Huumausainemäärät ylittävät moninkertaisesti ne määrät, joita on pidettävänä suurena määränä huumausainetta kussakin hänen hallussaan olleessa huumausainelajissa, katsoo oikeus tuomion perusteluissa.
Oikeuden ratkaistavana oli lisäksi muun muassa kysymys siitä, oliko mies toiminut asiassa osana järjestäytynyttä rikollisryhmää. Oikeuden mukaan näyttöä rikollisryhmään kuulumisesta ei kuitenkaan ollut.
Käräjäoikeus katsoo, että tekoa on pidettävä kokonaisuutena arvostellen törkeänä sen erityisen vaarallisuuden vuoksi.

Ukko Ilmari Kuusenmäki tuomittiin 8,5 vuoden vankeusrangaistukseen muun muassa törkeästä huumausainerikoksesta ja kahdesta ampuma-aserikoksesta.

https://www.ess.fi/uutissuomalainen/9676722