McCall kirjoitti: La Elo 15, 2026 11:26 pm
Iltalehti 15.8.2026 /
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5fc1 ... 13f832b451
17-vuotias tyttö levitti järkyttäviä väitteitä exästään
17-vuotias tyttö kertoi kahdelle pojan kaverille, että poika on raiskannut tai ahdistellut jotakuta. Väitteitä levitettiin muun muassa puhelimitse Snapchat-sovelluksessa.
Siis eihän tuollainen perätön väite voisi mitenkään mennä juridisesti läpi, jos edes väitetyn raiskauksen ja ahdistelun kohdehenkilöä ei ole olemassa. Toisin sanoen, kun on väitetty rikos, pitää olla myös väitetty uhri eli asia ei voi edetä, jos tyttö kertoo pojan ahdistelleen "jotakuta". Tätä "jotakuta" ei voi olla olemassa, koska väitettyä rikosta ei ole tapahtunut.
Ajatelkaapa sitä olennaisinta asiaa, eli jos tuo kiero tyttö olisikin ollut ovelampi niin sehän olisi tietenkin alkanut väittää, että kyseinen poika olisi muka raiskannut ja ahdistellut häntä. Tuo on se tapa, jolla näitä perättömiä raiskausilmoituksia tekevät tytöt ja naiset ovat aina toimineet. Mikäs sitten olisi pelastanut syyttömän pojan, jos tyttö olisikin keksinyt väittää pojan raiskanneen hänet, ja saman kaavan mukaan alkanut väittää tämmöistä valhetta viesteillään, syytetyn kavereille jne.?
Muuten tässä tapauksessa on jälleen hyvin tavanomainen perättömän raiskausilmoituksen tapahtumien kulku: Tyttö väittää, että on tapahtunut rikos ja alkaa kertoa siitä kavereilleen, syytetyn kavereille tai mahdollisesti kirjoittelemaan siitä viesteissään tai somessa. Nämä kaverit ja kaikki muut tapauksesta kuulevat ovat niin idiootteja, että uskovat jutun, koska lähtökohtaisesti kaverit eivät valehtele ja tukevat toistensa kertomuksia, ja yritetään työntää eteenpäin toimintamallia, että "pitäähän uhria uskoa" ja "eihän kukaan nyt sentään valheellista raiskausilmoitusta keksisi". Pitää uskoa uhria joo, mutta kun näissä tapauksissa se uhri on ihan joku muu kuin tämä perättömän raiskaussyytöksen keksinyt tyttö. Uhri on tuo syytön poika, mutta miten ihmeessä hän olisi voinut todistaa syyttömyytensä, jos tyttö olisi alkanut väittämään, että raiskaus kohdistuikin häneen eikä johonkuhun muuhun?
Tässä pitäisi taas huomata se, että jos halutaan todistaa jotain niin niitä väitteen esittäjän omat kaverit, lähipiiri tai tässäkin tapauksessa muut ihmiset, eivät ole missään määrin luotettava taho todistamaan yhtään mitään.
Huomioitavaa myös, että todella usein perättömissä raiskausilmoituksissa uhriksi joutuu entinen seurustelukumppani tai joku yhdenillanjuttu, ja perättömien ilmoituksen syynä vaikuttaa aika usein olevan joko tyytymättömyys seurustelusuhteen päättymiseen tai tyytymättömyys tai joku riita kohdistuen seksikaveriin/kumppaniin/yhdenillanjuttuun. Huomioitavaa myös, että jos joku päättää tehdä perättömän raiskausilmoituksen niin se saattaa panostaa siihen ihan kunnolla. Tämän tapauksen tyttö esimerkiksi oli valmis menemään niinkin pitkälle, että levitti väitettään pojan kavereille ja toisteli samaa asiaa viestikeskusteluissa sekä perusteli vielä oikeusistunnossa, että eihän hänellä olisi mitään syytä keksiä pojasta perätöntä väitettä, koska eihän hän edes muka tuntenut poikaa hyvin. Eli on muuten todella kiero tyttö tuo.
Jälleen yksi tapaus, joka osoittaa, että laki, jonka mukaan voidaan syyttää ja jopa tuomita vain asianomistajan kertomuksen ja sitä kertomusta toistavien kaverien kertomusten perusteella, on todella vaarallinen. Kuka vaan voi joutua perättömän seksuaalirikosväitteen kohteeksi, kuten tässä otsikon tapauksessa tuo syytön poika. Toivottavasti tämäkin tapaus huomioidaan poliisin tutkinnoissa, syyttäjien ja oikeuslaitoksen harkinnoissa, koska se on elävä esimerkki siitä, kuinka helppoa perättömän väitteen tai perättömän rikosilmoituksen tekeminen, lietsominen ja eteenpäin vieminen on. Pitäisi saada keskustelua ja ratkaisumalli siihen, miten taataan, ettei yksikään perätön rikosilmoitus voisi johtaa syytökseen saatikka mahdolliseen tuomioon, mikäli näyttö koostuu vain asianomistajan kertomuksesta, jota hän on levittänyt someihin, kavereilleen, lähipiirilleen, väitetyn tekijän kavereille ja toistellut rikosprosessiin eri vaiheissa.
Ihan ymmärrettävää, jos ihmiset eivät ole enää kovin innostuneita seurustelemaan, tutustumaan uusiin ihmisiin tai harrastamaan seksiä niin paljon kuin aiemmin. Edellisten välttämisellä voi säästyä paljolta pahalta. Lähtökohtaisestihan vääriin syytöksiin ei pitäisi ja saisi olla pelkoa, mutta tässä taas nähtiin kuinka helposti ja yllättävästä tilanteesta semmoinen voi lävähtää kohdalle.