Sivu 1/18

Vaajakoski: Terhi Tukio (ent Tervashonka) surmasi vesurilla 47-vuotiaan miehen

Lähetetty: Pe Kesä 22, 2007 2:26 am
Kirjoittaja th
Nainen huitaisi yllättäen vesurilla miehen hengiltä

8.6.2007 15:36

Puutarhapöydän äärellä tapahtunut illanvietto katkesi, kun seurueessa ollut 25-vuotias nainen huitaisi yllättäen vesurilla 47-vuotiaan miehen hengiltä.

Veriteko tapahtui torstai-iltana kello 20.20 Vaajakosken Ristiahossa omakotitalon pihamaalla.

Uhri oli 47-vuotias Vaajakoskelta kotoisin oleva perheetön mies.

Rikoksesta epäilty, 25-vuotias Vaajakoskelta kotoisin oleva nainen on tunnustanut teon ja Jyväskylän käräjäoikeus on vanginnut hänet tänään.

Tapahtuma-aikaan pihamaalle puutarhapöydän ääreen oli kerääntynyt viisihenkinen seurue ryypiskelemään. Jostakin syystä seurueeseen kuulunut nainen oli äkkiä huitaissut vesurilla seurauksin, että pöydän ääressä istunut uhri menehtyi välittömästi ja hänen vieressään istunut mies sai vamman käteensä.

Tapahtuman jälkeen nainen itse soitti hälytyskeskukseen ja kertoi asiasta.

Muilla paikalla olleilla ei ole osuutta henkirikokseen.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000176998.html

Vesurisurmasta epäilty mukana Hyvinkään paloittelusurmassa
21.6.2007 21:05
Vaajakoskella tapahtuneesta vesurisurmasta epäilty nuori nainen oli mukana paloittelusurmassa Hyvinkäällä vuonna 1998, kertoo Keskisuomalainen verkkosivullaan.

Paloittelusurmassa 23-vuotias mies murhattiin hyvinkääläisessä kerrostaloasunnossa. Veriteko paljastui, kun uhrin irtileikattu raaja löytyi kaatopaikalta. Nainen tuomittiin surmasta yhdeksäksi ja puoleksi vuodeksi vankeuteen. Päätekijäksi katsottu mies sai elinkautisen tuomion.

Vesurisurma tapahtui kesäkuun alussa Vaajakoskella Jyväskylän maalaiskunnassa ryyppyporukassa. 25-vuotias nainen huitaisi vesurilla 47-vuotiasta miestä, joka kuoli heti. Nainen soitti itse hätäkeskukseen ja kertoi tapahtumasta. Nainen vangittiin surman jälkeen.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000172888.html

Linkit ja ketjun otsikko vaihdettu. Yhdistetty Tervashongan vankikarkaamisesta ollut ketju tähän ketjuun
-NILS-

Lähetetty: Pe Kesä 22, 2007 11:55 am
Kirjoittaja EuroJR
Joo täähän oli toi Hyvinkään paloittelusurman eukko vauhdissa taas. Eipä siis kovin "uskossa" tainnut sitten ollakaan. Täytynee etsiä Alibista sen vanha haastattelu. Olisi nyt kiintoisaa luettavaa.

Lähetetty: Pe Kesä 22, 2007 2:16 pm
Kirjoittaja Merope
Viitsisitkö laittaa siitä jonkinlaista referaattia tännekin, jos löydät?

Lähetetty: Pe Kesä 22, 2007 10:10 pm
Kirjoittaja Tampereen Tyttö
Likka on varmasti mieleltään sairas. Oikeastaan se on ilmiselvää, kun miettii sitä vanhempaa henkirikosta.

Lähetetty: La Kesä 23, 2007 12:27 pm
Kirjoittaja Herkkis
Ja aika köriläs kun aikuisen miehen 1 huitaisulla tappoi, todella vaarallinen yhteiskunnalle siis.

Lähetetty: La Kesä 23, 2007 2:02 pm
Kirjoittaja Aizerbaidzan
Tampereen Tyttö kirjoitti:Likka on varmasti mieleltään sairas. Oikeastaan se on ilmiselvää, kun miettii sitä vanhempaa henkirikosta.
Varsinkin kun miettii, että likka oli lääkärien mukaan toiminut silloin vailla täyttä ymmärrystä.

Mutta mutta, eiköhän hän tällä kertaa pääse takaisin Jarno Elgin seuraksi vankilaan. Toivottavasti pysyvästi.

Lähetetty: La Kesä 23, 2007 2:33 pm
Kirjoittaja vasikka
Pikkusen arveluttava on tuo täyttä ymmärrystä vailla luokka. Usein juuri kaikkein pöyristyttävimmät ja vaarallisimmat rikolliset selviävät lyhyemmällä tuomiolla ollessaan alentuneellisesti syyntakeisia.

Jos TJT olisi ollut täydessä ymmärryksessä tai kokonaan vailla ymmärrystä olisi hän ollut varmaan edelleenkin lukkojen takana.

Saas nähdä mihin luokkaan arvotaan tällä kertaa.

Lähetetty: Su Kesä 24, 2007 4:57 pm
Kirjoittaja kahvitar
Tästä Tervashongastahan puhuttiin yhteen aikaan, että elää nykyisin ihan normaalia elämää ja muuttanut täysin elämänsä ja unohtanut rikoksensa. Ei tainnut ihan pitää paikkaansa.

Lähetetty: Su Kesä 24, 2007 6:59 pm
Kirjoittaja Aariel
Voi p*rkele. Tämä tyyppihän ois kuulunut jo aiemmin sinne telkien taakse ja vähän kauemmaksi aikaa. Ja kenelläkään päättäjällä ei kellot soi vieläkään ja moneskohan kunnon sekopää tämäkin on, joka uusii sairaita tekojaan?! :evil: *raivoaa*

Lähetetty: Su Kesä 24, 2007 7:20 pm
Kirjoittaja konsta
Pittäkö vastuu aina siirtää päättäjille? Eikös lähipiirillä tai perheellä voisi olla myös vastuunsa?

Lähetetty: Su Kesä 24, 2007 8:54 pm
Kirjoittaja Loka
konsta kirjoitti:Pittäkö vastuu aina siirtää päättäjille? Eikös lähipiirillä tai perheellä voisi olla myös vastuunsa?
Mä en usko, että kukaan pystyy aikuista ihmistä lieassa pitämään. Kyllä mä sälytän tästä vastuun rikoksen tekijälle, en edes yhteiskuntaa lähtis sekottamaan.

Lähetetty: Ma Kesä 25, 2007 6:05 am
Kirjoittaja Kalessin
varmaan väittää kirkkain silmin, että se oli ihan vahinko...

Lähetetty: Pe Kesä 29, 2007 12:43 pm
Kirjoittaja Kurho
Pissasikohan se tällä kertaa uhrin päälle?

Lähetetty: Pe Kesä 29, 2007 3:01 pm
Kirjoittaja Kalessin
Herranjumala, tekikö se sille paloitellulle niin????*tyrmistynyt* no joo, mutta voihan sitä tietty vesurin kanssa vahinkoja sattua, sehän on melkoisen epävakaa ase, vähän niin kuin joku saha. koskaan ei voi tietää, et tuleeko joku tunkemaan kättään sen ja puun väliin niin kai se sama koskee vesuriakin;)

Lähetetty: Pe Kesä 29, 2007 4:46 pm
Kirjoittaja Pata
Kurho kirjoitti:Pissasikohan se tällä kertaa uhrin päälle?
Varma tieto?

Meitä on moneen junaan jne...............