Sivu 1/2
Tää on sitten provo!
Lähetetty: Ma Joulu 22, 2008 10:03 pm
Kirjoittaja Sipatti
Tää on sitten provo! Sou No hard feelings! Olin itse kirjoittamatta pitkään tälle palstalle, koska pitkään seurattuani palstaa huomasin, että tännehän kirjoittaa myöskin oikeasti rikolliset henkilöt. Eikö kannata vaikuttaa siellä missä on oikeasti vaikutusta? Eipä siinä mittään aikani palstaa seurattuani huomasin, että eipä ne niin pöllöjä ollutkaan...ehkä vaan emminkiin elämäntilanteiden tilanteisiin ajaneita...enkä huomannut olevani sen parempi vaan eri puolella tai ajattelevani vaan tällä hetkellä eri tavoin! (Jumalakin kunnioittaa Hyvä-paha asetelmaa, kysymys on siitä kumman uskot voittavan).
Lähetetty: Ma Joulu 22, 2008 10:05 pm
Kirjoittaja Kylli
Odotamme sitä provoa.
P.S. Elämäntilanneko Kyllin tänne ajoikin?
Lähetetty: Ma Joulu 22, 2008 10:18 pm
Kirjoittaja Juliet Jones
Sinänsä kiinnostava aihe.
Katson aihetta asetelmana hyvä- paha.
En osaa itse ainakaan sitä, että erottelisin ihmiset rikollisuuden perusteella pahoihin, ja varsinaisia rikoksia tekemättömät taasen hyviin ihmisiin.
Ihmisen pahuus on käytännössä paljon, -ja voi olla kaikkea muutakin kuin rikosten tekeminen.
Joku rikoksesta tuomittu voi olla tavallaan pakotettukin tekemään tekonsa, mutta ammattirikollisuudesta voisi kai sitten jo elämäntapana puhua. Päihteet runsaasti ja väärinkäytettyinä aiheuttavat varmaan rikollisuutta eniten, ja tuolloin kyse on ongelmaisista ihmisistä, sairaistakin. Samoin sairaat ihmiset tekevät rikoksia.
En hyväksy sellaisia asioita, kuten toisten kustannuksella hyötyminen tai väkivalta, mutta voi olla tosiaan sellaisia asioita jotka saattavat ihmisen tekemään tekonsa ilman, että hänen sydämensä olisi varsinaisesti paha.
Nimenomaan!
Lähetetty: Ma Joulu 22, 2008 10:28 pm
Kirjoittaja Sipatti
Juuripas jotain tälläistä...ei pidä olla mustavalkea vaan ymmärtää se ettei ihminen ymmärrä itseasiassa juuri mitään...tai ymmärtää sen mikä on tarkoitettu ymmärrettäväksi!
Re: Nimenomaan!
Lähetetty: Ma Joulu 22, 2008 10:35 pm
Kirjoittaja maija turjukka
Sipatti kirjoitti:Juuripas jotain tälläistä...ei pidä olla mustavalkea vaan ymmärtää se ettei ihminen ymmärrä itseasiassa juuri mitään...tai ymmärtää sen mikä on tarkoitettu ymmärrettäväksi!
Anteeksi ymmärtämättömyyteni, mutta mitenköhän tuo olisi pitänyt ymmärtää? Meillä kun monella on taipumus ymmärtää varsinkin kirjoitettu teksti väärin, jos ei tukena ole visuaalista viestintää (ilmeitä/eleitä jne)
Lähetetty: Ma Joulu 22, 2008 11:14 pm
Kirjoittaja Sipatti
Niin! mustavalkoisen käsite on selitetty viestintää käsittelevissä opuksissa! Tarkoittaa jotakuinkin Subjektiivistä näkemystä...eli lukijasta lähtevää ymmärtämistä.
Re: Tää on sitten provo!
Lähetetty: Ma Joulu 22, 2008 11:16 pm
Kirjoittaja Porin
Sipatti kirjoitti: (Jumalakin kunnioittaa Hyvä-paha asetelmaa, kysymys on siitä kumman uskot voittavan).
Mikä niistä vitun monista, miljoonista jumalista?
Re: Tää on sitten provo!
Lähetetty: Ma Joulu 22, 2008 11:29 pm
Kirjoittaja Sipatti
Porin kirjoitti:Sipatti kirjoitti: (Jumalakin kunnioittaa Hyvä-paha asetelmaa, kysymys on siitä kumman uskot voittavan).
Mikä niistä vitun monista, miljoonista jumalista?
No se meijjän se mihin Suomessa uskotaan.
Re: Tää on sitten provo!
Lähetetty: Ti Joulu 23, 2008 12:40 am
Kirjoittaja Porin
Sipatti kirjoitti:Porin kirjoitti:Sipatti kirjoitti: (Jumalakin kunnioittaa Hyvä-paha asetelmaa, kysymys on siitä kumman uskot voittavan).
Mikä niistä vitun monista, miljoonista jumalista?
No se meijjän se mihin Suomessa uskotaan.
Mikä niistä vitun monista jumalista?
Puhutko nyt kristinuskon, islamin, hindulaisuuden, buddhalaisuuden, shamanismin, sikhiläisyyden, juutalaisuuden, MAP-kirkon, bahá'ín tai jonkun muun lukemattomien kirkkojen sekä uskontosuuntien jumalista?
Lähetetty: Ti Joulu 23, 2008 1:17 am
Kirjoittaja Solmu
Paljon helpompaa, kunnei usko mihinkään.
Lähetetty: Ti Joulu 23, 2008 1:26 am
Kirjoittaja Porin
Solmu kirjoitti:Paljon helpompaa, kunnei usko mihinkään.
Tätä mieltä on 1,1 miljardia ihmistä tutkimusten mukaan.
Lähetetty: Ti Joulu 23, 2008 1:48 am
Kirjoittaja Solmu
Porin kirjoitti:Solmu kirjoitti:Paljon helpompaa, kunnei usko mihinkään.
Tätä mieltä on 1,1 miljardia ihmistä tutkimusten mukaan.
Uskotko tutkimuksiin?

Lähetetty: Ti Joulu 23, 2008 2:26 am
Kirjoittaja kakojootti
Miks tähän piti joku jumala sekoittaa? Paska puhetta tai sekopäisten ihmisten jauhantaa koko jumala.! Minä kirkosta eroneena en usko koko huru-ukkoon.

Lähetetty: Ti Joulu 23, 2008 2:30 am
Kirjoittaja Porin
Solmu kirjoitti:
Uskotko tutkimuksiin?

Niin, olisiko niissä kuitenkin totuus taustalla ja pohjana? Toisin kun näissä jesse ja nooan arkki ja mohammed ja sodan jumala jne höpinöissä.
kakojootti kirjoitti:Miks tähän piti joku jumala sekoittaa? Paska puhetta tai sekopäisten ihmisten jauhantaa koko jumala.! Minä kirkosta eroneena en usko koko huru-ukkoon.

No niinpä. Onneksi minua ei ole kastettu mihinkään uskontoon, joten ei ole tarvinnut mistään kirkosta edes erota. Kastaminen kriminalisoitava?
Lähetetty: Ti Joulu 23, 2008 2:37 am
Kirjoittaja kakojootti
Juuh. Tulin järkiini ja erosin
