Sivu 1/2

Shaniya Davis, 5 vuotta, USA - järkyttävä tapaus!

Lähetetty: Ti Marras 17, 2009 11:55 am
Kirjoittaja HarrietM
Shaniya Davis - löytyi surmattuna, lapsen äitiä epäillään parituksesta

Kuva


Viisivuotiaan Shaniyan äiti Antoinette Davis ilmoitti hänet kadonneeksi 11 marraskuuta 2009. North Carolinan osavaltiossa. Hän ilmoitti että tyttö katosi kotoaan Fayetteville:ssa aikaisin aamulla, mutta poliisi piti heti tapausta epäillyttävänä.
Tyttöä etsittin aktiivisesti poliisin ja noin 250 vapaahtoisen voimin

5-vuotiaan Shaniya Davis'n ruumis löytyi eilen.

Ensin pidätettiin tytön äidin poikaystävä Clarence Coe, mutta hänet vapautettiin sel jälkeen kun poliisille tuli vihje että tyttö on nähty hotellissa erään miehen kanssa.
Etsinnöissä löytyi tytön peite naapurin roskiksesta, mutta poliisin mukaan hän ei ole epäilty.

Tapauksen tekee erityisen järkyttäväksi se että poliisi epäilee että äiti on myynyt viisvuotiaan tyttärensä 'seksiorjuuteen'

Äidin kerrotaan olevan huumeaddikti, hän on raskaana ja lapsen isä on kuulemma HIV-positiivinen

Tyttö nähtiin viimeksi hotellissa Mario Andette McNeill kanssa, kun mies käveli tyttö sylissään hotellin käytävällä, hotellin työntekijä ilmoitti asiasta poliisille. Mutta kun poliisi saapui paikalle, mies oli jo ehtinyt poistua sieltä tytön kanssa.
Mies oli lapsen kanssa hotellissa noin tunnin ajan.
Myöhemmin McNeill ilmouttautui itse poliisille.

Hotellin valvontakameran kuva
Kuva

Sekä tytön äiti että Mario Andette McNeill, 29 ovat tällä hetkellä pidätettynä, mies on saanut syytteen sieppauksesta ja äiti ihmiskaupasta ja lapsen heitteillejätöstä. Ei ole tiedossa minkälainen suhde McNeillilla on ollut tytön äitiinsä. Poliisin mukaan hän on myöntänyt syyllisyytensä sieppaukseen, mutta hänen avustajan mukaan hän kiistää.

Mario Andette McNeill
Kuva

Shaniyan vanhemmat eivät ole yhdessä, hänen äitisä on tumma-, mutta isä vaaleaihoinen. Shaniyan isä on kasvattanut häntä, mutta hän lähetti hiljattain tytön tämän äitinsä luo 'sillä halusi antaa lapsen äidille 'mahdollisuuden', 'Hän sai vihdoinkin elämänsä kasaan, hänellä oli asunto ja työpaikka.', kertoi tytön isä Bradley Lockard.
Hän on julkisuudessa vedonnut 'sieppajiin' jotta nämä palauttaisivat tytön turvallisesti.

Bradley Lockhard tiedotustilaisuudessa

Kuva

Lapsen parittaja-äiti Antoinette Davis
Kuva

Tytön ruumis löytyi ajotien varrelta, noin 15 km hotellista jossa hänet viimeksi nähtiin, surmatavasta ei ole tässä vaiheessa tarkempaa tietoa, mutta henkirikoksesta varmasti kyse.

video ruumiin löytöpaikasta
http://www.myfox8.com/videobeta/watch/? ... &src=front


kuvagalleria
http://www.cbsnews.com/elements/2009/11 ... l?tag=page

linkkejä
http://www.cbsnews.com/blogs/2009/11/16 ... ontentBody
http://www.wral.com/news/local/story/6426418/
http://fayobserver.com/Articles/2009/11/16/952562

Tässä vaiheessa ei ole tiedossa millä perusteella äiti ihmikaupasta epäillään,
liittykö asiaan joku pedofiilirinki, kenelle on lasta kaupitelu tms

Re: Shaniya Davis, 5 vuotta, USA - järkyttävä tapaus!

Lähetetty: Ti Marras 17, 2009 5:17 pm
Kirjoittaja Nemesia
Lapsiraukka :( Nyt hän pääsee haudan lepoon.
Toivottavasti nuo syylliset joutuvat vankilaan ja saavat siellä heille kuuluvaa kohtelua muilta vangeilta. :evil:

Re: Shaniya Davis, 5 vuotta, USA - järkyttävä tapaus!

Lähetetty: Ti Marras 17, 2009 6:07 pm
Kirjoittaja Clyde
Lapsirukka ja isäparka, joka varmaan syyllistää itseään siitä, että päästi tytön äidilleen :( Onneksi tyttö kuitenkin löytyi, ei isän tarvitse kuvitella, että lapsi joutuisi olemaan pedofiiliringissä yhtään pidempään.

Re: Shaniya Davis, 5 vuotta, USA - järkyttävä tapaus!

Lähetetty: Ti Marras 17, 2009 6:34 pm
Kirjoittaja Alice Cullen
Nämä jutut vetää aina aika sanattomaksi.
En vaan voi ymmärtää.

Re: Shaniya Davis, 5 vuotta, USA - järkyttävä tapaus!

Lähetetty: Ti Marras 17, 2009 6:36 pm
Kirjoittaja Neiti-I
Kyllä särki sydäntä kun katsoi tuon pienen iloisen oloisen tytön kuvia ja mietti mitä kauheuksia hänelle on tehty. :(

Onneksi se taitaa tosiaan olla niin, että tuollaisia seksuaalirikollisia kohdellaan vankiloissa roskasakkina. Ihan oikein...!

Re: Shaniya Davis, 5 vuotta, USA - järkyttävä tapaus!

Lähetetty: Ti Marras 17, 2009 6:38 pm
Kirjoittaja Melisande
Karmiva tuo kuva, jossa tyttöä kannetaan hotellihuoneeseen. :(

Re: Shaniya Davis, 5 vuotta, USA - järkyttävä tapaus!

Lähetetty: Ti Marras 17, 2009 7:29 pm
Kirjoittaja Mrs. Lovett
Kaiken maailman törkyläjät sitä lisääntyykin :evil:

Re: Shaniya Davis, 5 vuotta, USA - järkyttävä tapaus!

Lähetetty: Ti Marras 17, 2009 8:46 pm
Kirjoittaja HarrietM
Siinä kuvassa käsittääkseni hän kantaa tyttöä hissiin, kun he ovat poistumassa hotellista.
ei näytä siltä että lapsi olisi itkuinen, hysteerinen tms joten arvellaan että hänet oli siinä huumattu.
McNeillin tilillä on pitkä lista huumausainerikoksia, häntä ei ole kuitenkaan koskaan tuomittu seksirikoksista.

Isä-parka on ollut aivan surun murtama, muistotilaisuudessa hän melkein pyörtyi joten sukulaiset joutuivat kantamaan hänet autoon.
http://www.cbsnews.com/blogs/2009/11/17 ... ontentBody

Vielä ei ole tiedossa, kuka on surmannut tytön.
Tämä hotellissa käynti on kyllä aika kummalista, miksi hän olisi mennyt sieppaamansa lapsen kanssa hotelliin, julkiseen paikkaan, jossa on myös valvontakameroita.
Mitä ilmeisemmin tämä mies myös surmasi tytön.
Poliisi sanoi että sekä tytön äiti että sieppaaja ovat 'yhteistyöhaluttomia' joten todennäköisesti eivät puhu kuulusteluissa mitään.

Jos juttuun liittyy joku 'ihmiskaupparinki' niin toivottavasti kaikki saadaan kiinni ja rautoihin.
Lapsiprostituutio ja ihmiskauppa ovat merkittävä ongelma USAssa.
FBI suurratsiassa lokakuussa pelastettiin 52 lasta parittajien kynsistä, nuorimmat uhrit olivat 10-vuotiaita.
Samalla pidätettiin ja sai syytteen noin 700 rikollista.
FBI pelasti 50 lapsiprostituoitua
Tiistai 27.10.2009 klo 10.55

Liittovaltion poliisin suurratsiassa jäi kiinni kymmeniä parittajia eri puolilla Yhdysvaltoja.

FBI kertoo pelastaneensa yli 50 lasta, jotka olivat joutuneet myymään itseään prostituoituina. Poliisi järjesti kolme päivää kestäneen suuroperaation kymmenissä kaupungeissa eri puolilla Yhdysvaltoja. Poliisin haaviin jäi lapsiprostituoitujen lisäksi kymmeniä parittajia.

- Lapsiprostituutio on edelleen merkittävä ongelma maassamme, kuten poliisin iskussa pelastettujen lasten suuri lukumäärä osoittaa, FBI:n apulaisjohtaja Kevin Perkins sanoo lausunnossaan.

- Ei on mitään tärkeämpää tehtävää kuin suojella amerikkalaisia lapsia ja pelastaa heidät hyväksikäytön kierteestä.

Liittovaltion poliisi erikoisjoukot ovat pelastaneet tähän mennessä jo lähes 900 hyväksikäytön kohteeksi joutunutta lasta kaduilta turvaan, Fox New -sivuston kertoo.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200910 ... 0_ul.shtml

Noin 900 lasta on pelastettu vuosina 2003-2009 ihmiskaupparinkien kynsistä Yhdysvalloista.

WASHINGTON — Federal officials announced Monday that 52 children had been saved and nearly 700 people had been arrested and charged over the past three days in a nationwide crackdown on child prostitution


The sweep, dubbed Operation Cross Country, is part of the Innocence Lost National Initiative, started in 2003 to address child-sex trafficking in the U.S.

To date, the initiative has rescued nearly 900 children, led to the conviction of 510 pimps, madams and their associates, and seized $3.1 million in assets, according to the FBI.
http://seattletimes.nwsource.com/html/l ... ros27.html

Re: Shaniya Davis, 5 vuotta, USA - järkyttävä tapaus!

Lähetetty: Ke Marras 18, 2009 8:48 am
Kirjoittaja cyklon
Kiitos Harriet kun aloitit keskustelun Shaniyan tapauksesta.
Kuten tiedät, olen seurannut tapausta aivan alusta lähtien ja aika pian Shaniyan katoamisesta, olin täysin varma, että tyttö yli myyty.
Katselen juuri Nancy Gracea ja sieltä tuli tieto, että tästä asunnosta (trailor) on myyty huumeita jo pitemmän aikaa. Joten huumeet ovat varmastikin suurin syy siihen, miksi Shaniya myytiin.
Lapsensa myymisellä voi tienata n 200 000 dollaria vuodessa, yhdysvalloissa siis. Netti on antanut helkutisti uusia mahdollisuuksia.


Shaniyalla oli ollut päällään ainoastaan t-paita, siis kun hänen ruumiinsa löydettiin. Ruumiinavaus on jo loppusuoralla. Eli kohta tiedämme mihin Shaniya kuoli.

Tuli myös tieto, että pian on luvassa lisää syytteitä ja kenties pidätyksiä.

Mä niin toivoin, että edes tämä tyttö olisi löydetty elävänä. Mutta ei niin ei. Jotenkin vetää vitutus masiksen päälle. Ja kun vielä tiedetään, että oman lapsen myyminen on joka päiväistä. Miljoonat lapset tulevat pannuiksi päivittäin.

Re: Shaniya Davis, 5 vuotta, USA - järkyttävä tapaus!

Lähetetty: Ke Marras 18, 2009 10:14 pm
Kirjoittaja HarrietM
cyklon kirjoitti:Kiitos Harriet kun aloitit keskustelun Shaniyan tapauksesta.
Kuten tiedät, olen seurannut tapausta aivan alusta lähtien ja aika pian Shaniyan katoamisesta, olin täysin varma, että tyttö yli myyty.
Katselen juuri Nancy Gracea ja sieltä tuli tieto, että tästä asunnosta (trailor) on myyty huumeita jo pitemmän aikaa. Joten huumeet ovat varmastikin suurin syy siihen, miksi Shaniya myytiin.
Lapsensa myymisellä voi tienata n 200 000 dollaria vuodessa, yhdysvalloissa siis. Netti on antanut helkutisti uusia mahdollisuuksia.


Shaniyalla oli ollut päällään ainoastaan t-paita, siis kun hänen ruumiinsa löydettiin. Ruumiinavaus on jo loppusuoralla. Eli kohta tiedämme mihin Shaniya kuoli.

Tuli myös tieto, että pian on luvassa lisää syytteitä ja kenties pidätyksiä.

Mä niin toivoin, että edes tämä tyttö olisi löydetty elävänä. Mutta ei niin ei. Jotenkin vetää vitutus masiksen päälle. Ja kun vielä tiedetään, että oman lapsen myyminen on joka päiväistä. Miljoonat lapset tulevat pannuiksi päivittäin.
Niin aika masentava tapaus onkin, jota itse en ole kyllä seurannut.
Todella sääliksi käy Shaniya ja hänen isänsä perhettä.

Tyttö oli veljensä mukaan ollut eloisa, aikamoinen ilopilleri.

Lapsen äiti on ilmeisesti narkkari ja hän on ollut valmis mihin vaan saadakseen päivittäisen huumeannoksensa. Käyttänyt ilmeisesti kokaiinia ja polttanut marihuana.
Onneksi seuraava lapsi jonka hän synnyttää vankilassa, otetaan häneltä pois.
McNeill on ilmeisesti ollut Shaniyan äidin siskon ex-poikaystävä.

Tietysti olisi mielenkiintoista tietää miksi poliisi uskoo että ihmiskauppa liittyy tapaukseen.
Toisaalta jos hän oli äidille ns tulolähde niin miksi tappaa hänet?

Re: Shaniya Davis, 5 vuotta, USA - järkyttävä tapaus!

Lähetetty: To Marras 19, 2009 12:24 pm
Kirjoittaja lost
Olikohan ruumiissa väkivallan merkkejä? Voisiko olla mahdollista, että ensin oli vain tarkoitus lavastaa Shaniyan kidnappaus, ja tienata näin rahaa. Hotellissa McNeil on ehkä mennyt paniikkiin kun tajunnut, että heidät on tunnistettu ja poliisit perässä. Siksi ajatteli, että pakko päästä tytöstä vaan nopeasti eroon. Toinen vaihtoehto on, että tytön huumaaminen on mennyt vähän pieleen ja hän on kuollut vahingossa.

Re: Shaniya Davis, 5 vuotta, USA - järkyttävä tapaus!

Lähetetty: To Marras 19, 2009 1:46 pm
Kirjoittaja HarrietM
Surmatavasta ei ole tietoa vielä tässä vaiheessa, oletettavasti jo pidätetyt tulevat saamaan lisää syytteitä.

Shaniyan isälle on tämä jo toinen tragedia, hänen vaimonsa Vickie Sue Lockhart murhattiin 1998,.
Kyseessä oli ryöstö, jolloin surmattiin myös vaimons sisko. Kolme muuta henkilöä sai ampumahaavoja, joista yksi myöhemmin kuoli. Heillä on kolme yhteistä lasta.Tekijät, 2 miestä, tuomittiin elinkautiseen.

http://fayobserver.com/Articles/2009/11/17/953014

Re: Shaniya Davis, 5 vuotta, USA - järkyttävä tapaus!

Lähetetty: To Marras 19, 2009 5:26 pm
Kirjoittaja Nemesia
On siinä isällä surua :cry:
Pistää vihaksi katsoa tota virnuilevaa yön timoa, saatana!

Re: Shaniya Davis, 5 vuotta, USA - järkyttävä tapaus!

Lähetetty: To Marras 19, 2009 7:12 pm
Kirjoittaja Melisande
Tässä jäin jotenkin katsomaan noiden ihmisten silmiä, sekä syytetyn miehen, tytön äidin ja tytön isän. Isän silmissä on tuska ja epätoivo. Äidillä on väsyneen vittuuntunut "who gives a shit" ilme, mutta tuo syytetty mies on erittäin vastenmielinen.. mitä hän ajattelee virnuillessaan?

Re: Shaniya Davis, 5 vuotta, USA - järkyttävä tapaus!

Lähetetty: Pe Marras 20, 2009 7:16 am
Kirjoittaja HarrietM
Mario Andette McNeill on saanut syytteen ensimmäisen asteen murhasta ja lapsen raiskauksesta.
Kuolinsyy on tukehtuminen
Poliisin mukaan mies on ottanut tytön mukaan tämän kotoa ja vienyt hänet hotelliin,jossa tyttö nähtiin viimeisen kerran elävänä.

http://www.foxnews.com/story/0,2933,575870,00.html

Joten siinä hotellissa hän kävi ilmeisesti raiskaamassa lasta, jonka jälkeen kuristanut pikkutytön
Kuva