Sivu 1/2
Kadonnut verinen paperi
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 6:06 pm
Kirjoittaja pjpj
Muistaako kukaan iltalehden tai iltasanomien juttua 05 tai 06v,jossa joku heppu kertoi,että heillä oli bodomin läheisyydestä murhien jälkeen löydetty verinen paperipala,jota olivat säilyttäneet kymmeniä vuosia,mutta muuton yhteydessä kadonnut?
ps.multa kadonnut kaikki Bodom-aineisto oman muuton yhteydessä..
Re: Kadonnut verinen paperi
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 6:12 pm
Kirjoittaja papillon
^ Kyllä vaan " voipaperitollot ", mitä niistä?
Re: Kadonnut verinen paperi
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 6:17 pm
Kirjoittaja pjpj
Olikohan kyseessä joku joka sai iltiksestä kaljarahat,kun keksi jotain terävää?meinaan vaa,et se kaveri ois kiva kuulla ja ehkä se lappunenki viel jossain vois olla,toiveajattelua..
Re: Kadonnut verinen paperi
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 6:23 pm
Kirjoittaja papillon
^No niin, saatan sitä juttua etsiä kunhan kerkiän, mutta stoorihan oli niin että kertojan mukaan tolloja oli useita. Niitä tarjottiin pollarille joka totesi heilllä olevan niitä riittävästi.
Tolloa säilytettiin kirjahyllyssä, jollen väärin muista niin valkassa ja sitä esiteltiin vieraillekin.
Sitten tuli tosiaan eteen muutto, ja tollo katosi.
Sitten kävivät pollarit kyselemässä, käsittääkseni sen seuraavan Suuren Tutkimuksen aikana, jonak Pentti Ylösjoki pisti alulle.
Ei ollut enää tolloa. Vain tolloja.
No, on esitetty kohtuullisen hyvä arvelu siitäkin, ettei veri ollutkaan peräsisin useassa käänteessä puukkoaan puhdistavalta murhamieheltä, vaan yksinkertaisesti toisen tytön tarpeillaan käyttämistä papereista. olletikin että työllä oli ns. värifilmit, cinemascope.
Mutta " voipaperi " sotii tätä teoriaa vastaan, kehnoa se on kaikkeen pyyhkimiseen,. ei silti.
Re: Kadonnut verinen paperi
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 6:30 pm
Kirjoittaja pjpj
Jep,voipaperitollo se oli,nyt muisti aukeaa..Niinku skriivasit,ni voipaperilla kyl saa varmaan enempi sotkua aikaa jos rupeaa tuhrailee niitä juttuja,eli tuskinpa se sitä oli..Eikö tyynyliinaki ollu sitä varten..
Re: Kadonnut verinen paperi
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 6:36 pm
Kirjoittaja papillon
Tässähän se stoori kahdessa osassa,
1 /
2
Pane nyt jemmaan äläkä hukkaa kun taas muutat.

Re: Kadonnut verinen paperi
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 6:40 pm
Kirjoittaja Hessu52
Tuo Puukko juttu ihmetyttää muutenkin.
Miksiköhän surmaaja on ottanut tappovälineet mukaansa, kun olisi voinut viskata ne järveen?
Jos on Niin, kuten Ranta on esittänyt, ETTÄ Kyseessä on ollut teräase (Puukko) ja laakea esine (Kivi), Niin miksi Niitä olisi pitänyt mukaansa kantaa, silla sinnehän ne olisivat lentänet, Kuin kikkapihdit järveen, Eikä noilla naaroilla, joilta Silloin jotain yritettiin järvestä naarata, Niin olisi mitään löytynyt, ainakaan Sitä kiveä!
Laiska surmaaja, olisi voinut jättää Puukon Siihen näkyville, Eikä Ottaa mukaan, taikka olisi voinut av piilottaa vaikkapa keskelle peltoa, jos olisi tahtonut, taikka Ladon alle, taakse, Tai ihan minne vaan, paikkoja olisi ollut Miljoona.
Mukaan vaan oli ollutsitten kaiketi pakko ottaa, Jollei sitten ole nakannut Kassin Kanssa järveen, Jonka Tuleva kevät Näyttää, jos Näyttää.
Re: Kadonnut verinen paperi
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 6:43 pm
Kirjoittaja pjpj
Kiitti taas papillonille,sulta se kaikki löytyy ja talteen menee..
Re: Kadonnut verinen paperi
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 6:46 pm
Kirjoittaja papillon
^ ^ Varma on aina varmaa. Siitä rantsusta olisi keklu voinut löytyäkin, etäämmältä ei niinkään, ei ainakaan heti tänne yhdistettäisi.
Se olisi vinha tieto että mitä puukkoa käytettiin murhatöissä. Jos atakki oli suunniteltu ulkopuolisten taholta, arvelisin kättäpitempää, myös puukon olleen mukana.
Mutta jos taas Sepin keklu käytössä, entäs sitten? No miksei ulos jäänyttä puukko voi raivoissaan käyttää, mutta se meinaa sitä että sitä raivoa ei ollut vielä etäämmällä, vaikkapa kiskalla saakka. Ei oltu aseisteautuneita, tarkoitan.

Re: Kadonnut verinen paperi
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 6:48 pm
Kirjoittaja papillon
^ Ei nyt sentään kaikkea ole jemmassa, se saakelin Assmannin kyytikuittilehtikin on hukassa. No, ne oli jonkin aikaa levällään, siinä on hukkunut jos on. Nyt ei karkaa.

Re: Kadonnut verinen paperi
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 6:57 pm
Kirjoittaja pjpj
Jos asiaa miettii,niin jossainhan se keklu on,ellei sitä oo jollain smirkelillä hiottu rautajauhoksi..
Re: Kadonnut verinen paperi
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 7:01 pm
Kirjoittaja papillon
^ No periaatteessa kyllä, mutta jos ruoste on raiskannut kohta 50 vuotta, niin todistusarvoa ei itse puukolla liene julmetusti, sijainnilla ehkä jotain, vihjeenomaista.
Mutta kuten Hessu muistutteli, niin keväällä kuulema....niin, se " Jos " oli siinä.

Re: Kadonnut verinen paperi
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 7:30 pm
Kirjoittaja Hessu52
Niin, katos papi, miksi putsailla vierasta puukkoa, jos sitä on käyttänyt tappohommissa.
Kahvasta olisi voinut pyyhäistä sormenjäljet pois, mutta miksi terää sitten olisi voikkopaperiin pyyhkinyt, ei oikein natsaa.
Sitten vielä ottanut tuppiroskan mukaansa, ilman tuppea kuitenkin, joopa?
Olisikonoita teltankeppejä koskaan tutkittu mikroskoopilla, kuten tehtiin Kyllikin, vai oliko se Tulilahden tapauksessa ja millainenkohan tulos oli.
Nuo kamat ovat siellä missä ovat ja paikka on tiedossa, joten kevät näyttää, mitä salaisuuksia sitä pinnan alta paljastuukaan.
Helppo nuo romut oli nykyajan vehkeillä löytää, kun pikkasen sovelteli muutamia laitteita, joo.
Arvatkaapaa, kuinka pitkälle meikäläinen heittää kantokahvoista noin 3,5 kilon painoista kassia?
Joopa, yllättävän pitkälle.
Re: Kadonnut verinen paperi
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 8:42 pm
Kirjoittaja papillon
^ Mitä tuppiroskasta? Olikos Sepin puukossa edes tuppea? Hm, tarkistamatta väittäisin että ei ollut.
Mitä tulee taas tuohon 3.5 kg painavan kassin heittoon, se riippuu taas useasta seikasta:
Ainakin siitä oletko reenannut, se vaikuttaa pyörähdyksien lukumäärään, se taas vaikuttaa siihen kuinka suuren lähtönopeuden saat kassiin ja sitten oikeaan kulmaan, kestääkö kassin kahvat jne.
Mutta arvaukseni on seuraava: 3m 75 cm.
No, teimme nulikoina eukkojen 4 kilon kuulasta ja vaijerista moukarin, yhden käden tyylillä ja vimmatulla tekniikalla se lensi jotain 40 m.
Kassi on toinen juttu. En usko sitä että se on siellä järvessä, mutta toivotaan että on.
Re: Kadonnut verinen paperi
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 9:02 pm
Kirjoittaja pjpj
Mitä Hessu vihjailee,onko jotain tavaraa olemassa jossain?Kohta se kevät koittaa..