Juha Joutsenlahti

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
kuolema
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1347
Liittynyt: Pe Syys 16, 2011 12:55 pm

Re: Juha Joutsenlahti

Viesti Kirjoittaja kuolema »

Hariton kirjoitti:Jaaa, mun lukemani mukaan Joutsenlahti on huolissaan koska tapahtumia on tulkittu väkisin , parhaiden kuultujen asiantuntijoiden näkemykset on sivuutettu, juttua on juhlittu "ratkaistuna" ennen käsittelyä, jutun vieminen KRPlle on estetty, -- jos hänen näkemyksensä ovat vilpittömiä julkisuuteen tulo oikeusvaltion puolustamiseksi on täysin ymmärrettävää.
JOS JOutsenlahti olisi vilpitön, olisi hän mennyt sovittuun kuulusteluun. Herralla sen sijaan alkoi pari päivää aikaisemmin selkä oireilla (sattuipa sopivasti). Mitä normaali tervejärkinen ihminen olisi tehnyt? Ehkä soittanut tälle kuulustelijalle, että rävähti kolmen viikon saikku, että siirrettäiskö vähän tätä kuulustelua ku en pääse paikalle.... Mitä joutsenlahti teki? Hän sulki kaikki puhelimensa, ei ilmoittanut esteellisyydestään mihinkään, painui "maan alle" ja sieltä lähettää lehdille 5-sivuisen vuodatuksen häneen kohdistuvasta vainosta.

Ja tämä tekoko nyt sitten puhuu sen puolesta, että joutsenlahti on ihan oikeusvaltiota puolustelemassa? Mulle tuo Joutsenlahden tempaus vaikuttaa erittäin oudolle. Joko katkeralle kiusanteolle tai sitten herra olisi hieman muista syistä pidemmän (stressi)loman tarpeessa kun mopo on lähtenyt vähän turhan rajusti keulimaan...
VPY
Martin Riggs
Viestit: 604
Liittynyt: Ke Huhti 13, 2011 9:33 pm

Re: Juha Joutsenlahti

Viesti Kirjoittaja VPY »

Näissä Anneli-lahkolaisissa on hämmästyttävän paljon yhtäläisyytä Wincapita-lahkolaisten kanssa. Wincapitassakin Kailajärvi oli vetänyt jo vuosia sitten töpselin seinästä, kun kusettajat kuiskailivat lahkolaisille "kohta aukee, kyse on vain viranomaisrikollisten ja rahasukujen salaliitosta Wincapitaa ja Kailajärveä kohtaan, ei kannata tehdä rikosilmoitusta meistä, sillä silloin et saa rahoja ja pääse taivaaseen, kun Wincapita aukee taas..." :mrgreen:

Ja tosi-uskovaisiinhan homma upposi :mrgreen:
jmit
Axel Foley
Viestit: 2019
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 2:55 pm

Re: Juha Joutsenlahti

Viesti Kirjoittaja jmit »

Venäjällä marssitaan vieläkin Stalinin muistopäivänä ja muistellaan kuinka erinomainen tuo johtaja oli. Suomesta löytyy kyllä porukkaa Annelia ja Joutsenlahden ammattitaitoa tukemaan ja uskomaan. Ihminen on uskossaan luja.
Hariton
Alibin satunnaislukija
Viestit: 63
Liittynyt: To Syys 22, 2011 10:01 am

Re: Juha Joutsenlahti

Viesti Kirjoittaja Hariton »

Ja vaikka nyt kävisikin niin, että Auer paljastuisi syyttömäksi ja ulkopuolinen tekijä löytyisi, niin siinäkin tapauksessa Joutsenlahti on osoittanut olevansa kyvytön toimimaan poliisina tai missään käskyjen noudattamista vaativassa tehtävässä. Nimimerkki jmit ehdotti bussikuskin hommaa, mutta eiköhän siinäkin reittimuutoksen jälkeen Joutsenlahti kieltäytyisi ajamasta uutta reittiä ja laittaisi samanlaisen sirkuksen käyntiin. Eli joku vapaan taiteilijan ura saattaisi olla sopiva herralle.

Tässä onnhyvä asenne: - Olen oikeassa, ja jos sattuisikin että olen väärässä, olen silti oikeassa.
jmit
Axel Foley
Viestit: 2019
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 2:55 pm

Re: Juha Joutsenlahti

Viesti Kirjoittaja jmit »

Jos Anneli Auer paljastuisi syyttömäksi, niin Juha Joutsenlahti olisi yksin vahingonkorvausvelvollinen Aueria kohtaan, sillä asianmukaisella rikospaikkatutkinnalla olisi saatu riittävä varmuus siitä, että astalo on viety ulkopuolisen toimesta pois rikospaikalta. Eli Joutsenlahden osalta katastrofiskenario olisi, että ulkopuolinen tekijä löytyisi. No tästä ei ole huolta.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Juha Joutsenlahti

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Ihan simppelisti ajateltuna; jos teitä kohtaa työssä vastoinkäyminen tai olette epäiltynä virheen teosta laitatteko te puhelimet kiinni ja haette saikkua? -No ei. Ei niin toimi normaali ihminen. Kyllä meillä yleensä on tapana kyetä kohtaamaan myös vastoinkäymiset.

Joutsenlahden viiden sivun tilitys oli omituinen. Herra puolustautuu suurelle yleisölle ennen kuin uskaltautuu keskustelemaan viranomaisten kanssa.
Aivan niin kuin Anneli; Anneli heittää medioille puolustuksia ennen kuin mediaan leviää tietoa esim. lasten uusista kuulemisista.

Mikä ihme ihmistyyppi tuo tuollainen on?
Nuotio & Äreät Tiput
Lähtöruutu
Neuvoja-Jack
Viestit: 533
Liittynyt: La Joulu 10, 2011 11:44 am

Re: Juha Joutsenlahti

Viesti Kirjoittaja Lähtöruutu »

MissHolmes kirjoitti:Ihan simppelisti ajateltuna; jos teitä kohtaa työssä vastoinkäyminen tai olette epäiltynä virheen teosta laitatteko te puhelimet kiinni ja haette saikkua? -No ei. Ei niin toimi normaali ihminen. Kyllä meillä yleensä on tapana kyetä kohtaamaan myös vastoinkäymiset.

Joutsenlahden viiden sivun tilitys oli omituinen. Herra puolustautuu suurelle yleisölle ennen kuin uskaltautuu keskustelemaan viranomaisten kanssa.
Aivan niin kuin Anneli; Anneli heittää medioille puolustuksia ennen kuin mediaan leviää tietoa esim. lasten uusista kuulemisista.

Mikä ihme ihmistyyppi tuo tuollainen on?
Myös se simppeli pointti, että lääkäri kirjoittaa s.todistuksen kunnian ja omantuntonsa kautta. Ei niin, että potilas valitsee sairauden, ajankohdan ja saikun pituuden. Akuuttiin stressireaktioon tai selkäsairauteen voi saada lomaa, mutta niissä on kyllä erilaiset oireet. Tuosta ihmistyypistä: olisko uudehko satakuntalainen AA-JJ-media -oireiluyhtymä?
jmit
Axel Foley
Viestit: 2019
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 2:55 pm

Re: Juha Joutsenlahti

Viesti Kirjoittaja jmit »

Selkäkipu on hyvä valinta. Selkäkipua ei voi välttämättä mitenkään todentaa. Ei ole olemassa mitään kuvantamismenetelmää tai mittalaitetta, jolla voisi osoittaa, että potolas valehtelee oireet. Uskallan väittää, että joutsenlahden selkäkipu on sellaista sorttia, että missään magneetti ym. kuvassa ei näy mitään poikkeavaa. Niin sopivasti osui selkävaiva kohdalle. Että sellainen seriffi.
Lähtöruutu
Neuvoja-Jack
Viestit: 533
Liittynyt: La Joulu 10, 2011 11:44 am

Re: Juha Joutsenlahti

Viesti Kirjoittaja Lähtöruutu »

Tai jos onkin selkärangaton. Se tekee tosi kipeää joskus. Taitaa näkyä kuitenkin ihan röntgenissä.
taavetti
Perry Mason
Viestit: 3764
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2010 8:17 pm

Re: Juha Joutsenlahti

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Eli ei pelkkä tunnistusrivistö vaan koko prosessi:

IS: Ulvilan surman ex-tutkinnanjohtajan rikosepäily liittyy syyttömän näyttelijän vangitsemiseen

Jerri Koskinen
09:39 (Päivitetty 09:47)

Ulvilan murhamysteerin entistä tukinnanjohtajaa Juha Joutsenlahtea koskeva rikosepäily liittyy turhaan porilaisnäyttelijän vangitsemiseen vuonna 2007. Asiasta uutisoi Ilta-Sanomat.

Joutsenlahti on itse julkisuudessa arvellut, että rikosepäily liittyisi tunnistusrivistöön, josta Anneli Auer poimi yhden epäillyt, porilaisen näyttelijän.

– Ei yksinomaan tunnisturiviin, vaan ylipäänsä tapahtumaketjuun, joka johti yhden epäillyn vangitsemiseen 2007. Voin vahvistaa, että kyse on tästä porilaisesta näyttelijästä, kertoo kihlakunnansyyttäjä Kirsta Soukola Ilta-Sanomille.

Käräjäoikeuden vangitsema syytön näyttelijä vapautettiin myöhemmin.

Komisario Joutsenlahtea epäillään virka-aseman väärinkäyttämisestä.

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/koti ... en/1228904
Herrasmies kulkee aina portaissa edellä. Myös yksin ollessaan.
Chili
Jane Marple
Viestit: 1063
Liittynyt: To Elo 04, 2011 9:31 am

Re: Juha Joutsenlahti

Viesti Kirjoittaja Chili »

taavetti kirjoitti:Virolainen blogissaan pohdiskelee seuraanvanlaista:

JJ:n virkarikosepäily ei liity näyttelijän pidätykseen, vaan epäillyn tunnistamistilaisuuteen, joka ei epäilyn mukaan ole ollut kaikilta osin asianmukainen.

Ovatko tutkinnanjohtaja ja tutkijat tehneet vanhan tempun ja menetelleet näin:

Tunnistusriviin asetetaan epäillyn lisäksi muutama rikosetsivä ja yhdelle heistä jätetään "epähuomiossa" kännykkä taskuun. Tunnistajalle eli AA:lle kerrotaan JJ:n tai jonkun tutkijan toimesta etukäteen, että epäilty mies seisoo rivissä sen tyypin oikealla puolella, jonka taskussa kännykkä "yllättäen" pirahtaa soimaan. Tällöin AA:n on helppo tehtävä "tunnistaa" tyyppi, jonka hän muka oli nähnyt talossa ja josta tutkijat haluavat tehdä epäillyn ja pidättää ja esittää vangittavaksi. Näin myös siinä tapauksessa, että tunnistusrivissä seisseiden tyyppien paikkoja vaihdetaan kännykkäepisodin jälkeen.


http://jyrkivirolainen.blogspot.fi/2012/07/616.html

Harrastetaanko tällaisia kikkoja vai horiseeko Jyrki omiaan???
Miksi ei olisi samantien kerrottu Annelille, että syyllinen on se, jolla on sininen paita?
Olavi Susikoski
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 99
Liittynyt: To Elo 16, 2007 11:55 am

Re: Juha Joutsenlahti

Viesti Kirjoittaja Olavi Susikoski »

Jos pidätetty olisi ollut porilainen puliukko eikä näyttelijä niin tuskin olisi vaivauduttu rumbaan
Kuolemannaakka
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 12290
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: Juha Joutsenlahti

Viesti Kirjoittaja Kuolemannaakka »

Minusta on vähän outoa tässä näyttelijäjutussa se, että jotenkin "syylliseksi" kaivetaan Joutsenlahtea ja Aueria, vaikka sehän oli se naapuri, joka näyttelijästä vihjeen antoi jo heti tutkinnan alussa. Sattumoisin mies sopii myös ulkonäöllisesti varsin hyvin Auerin alussa antamaan kuvaukseen (vaikkakin Puputti sopi vielä paremmin).

Ei esim Auerilla ollut osaa eikä arpaa siihen, että näyttelijä pidätettiin. Ja tunnistusrivistä hän sanoi, että mies muistutti ENITEN ko. joukosta huppumiestä, mutta huppumies vaikutti kyllä pidemmältä. Ei hän mitään väittänyt, että ko. näyttelijä oli varmasti huppumies.

No mitä Joutsenlahden sitten olisi pitänyt tehdä? Miehellä ei ilmeisesti ollut alibia, häntä oli ulkopuolinen naapuri epäillyt ja Auerin mukaan hän muistutti murhaajaa. Miksei näyttelijää olisi saanut pidättää tarkempia tutkimuksia varten? Joutsenlahtihan itse vaati hänen vapauttamistaan viikon päästä, kun DNA-testaus ei häneen sopinut (mistä voimme nyky"tietojen" valossa sanoa, että tämä seikka siis ei näyttelijän syyttömyyttä todista, kun se DNA voi kuulemma olla ihan mistä vaan), eikä psykologinkaan mielestä mies ollut syyllinen.

En käsitä, mitä väärää tässä on joku tehnyt? Koko hommanhan laittoi alulle se naapuri. Täytyyhän vihjeet tutkia.
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS


”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
ulkosuomalainen
Michael Knight
Viestit: 4021
Liittynyt: Su Huhti 25, 2010 3:08 pm

Re: Juha Joutsenlahti

Viesti Kirjoittaja ulkosuomalainen »

Joku tata yollista sellivierailua jo kerran epaili virkavirheen syyksi. Ajankohta vierailulle on yhta outo kuin JJ:n selkavaivasairausloman alku. Tama viisi vuotta vanhasta iltapulusta:

Painostusta sellissä

Perjantai 20.7.2007 klo 01.13

Vapautunut Kai Tanner: Tuntematon mies tuli selliin ja kärtti tunnustusta. Murhaepäilyistä vapautunut porilaisnäyttelijä Kai Tanner harkitsee rikosilmoituksen jättämistä poliisin toimista tutkintavankeuden aikana. Seitsemän päivää syyttömänä sellissä istunut Tanner koki tutkijoiden käytöksen ahdistavaksi ja painostavaksi.

- Päämieheltäni kärtettiin tunnustusta väkisin. Esitutkinnassa on paljastunut niin paljon törkeyksiä, että se on sivistysyhteiskunnassa aivan pöyristyttävää, asianajaja Jouko Kauppila laukoo.

Tanner vaati eilen asianajajansa välityksellä Porin poliisilta selvitystä, kuka oli hänen sellissään myöhään sunnuntai-iltana vieraillut, tuntematon mies? Tannerille itselleen ei selvinnyt, oliko kyseessä diakonissa, pappi vai poliisi. Tuntematon vierailija tivasi asianajajan mukaan tunnustusta eikä esittäytynyt lainkaan.

Oli iltamyöhä, kello yli kymmenen ja hiljaisuus poliisivankilassa jo alkanut.


- Mies pyrki herättämään sympatiaa ja sanoi, että ehkä on parempi tunnustaa, sitten on helpompi elää, Kauppila sanoo.

"Poliisi toi vain lääkkeet"

Poliisipäällikkö Timo Vuolan mukaan tapaamiseen ei sisältynyt "kummempaa dramatiikkaa". Vierailija oli kokenut ylikonstaapeli Jukka Frigren, joka oli Vuolan mukaan aiemmin päivällä pyytänyt tutkinnanjohtajalta lupaa saada vaihtaa vangitun kanssa pari sanaa, vaikka ei työskennellytkään Ulvilan murhaa ratkovassa ryhmässä.

Kokenut ylikonstaapeli halusi nähdä, vastasiko vangittu tuntomerkkejä ja sopisiko hän muuten olemukseltaan kuvailuihin.

Mistään kuulustelusta ei poliisin mukaan ollut kysymys, vaan epävirallisesta keskustelusta "yleisellä tasolla".

Ylikonstaapeli vietti sellissä omien sanojensa mukaan noin kolme minuuttia ja poistui vangin vedottua väsymykseen. Hän toivotti hyvää yötä ja sammutti sellin valon.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2007072 ... 0_uu.shtml

Frigren halusi nahda myohaan illalla vastasiko vangittu tuntomerkkeja????
Huom. etta Frigren oli kysynyt tutkinnanjohjajalta eli JJ:lta luvan. Ehkapa nyt epailevat, etta tama sai myos vahan evastysta kyselyyn JJ:lta. Sisotalohan kertoo, etta kunhan KKO vapauttaa Annelin, JJ rupeaa tutkimaan murhaa uudelleen.
Siinä on aivan toiset syytetyt ja toiset menttelytavat. Sikäli kun olen saanut selville pidetään Joutsenlahtea eräänä Suomen parhaista tukijoista.
Myohaisillan vierailuja selleihin? Valohoitoa 24/7?
Nothing sways the stupid more than arguments they can't understand.
Cardinal de Retz, Memoires (1781)

When a wise man points at the moon, the imbecile examines the finger.
Confucius
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Juha Joutsenlahti

Viesti Kirjoittaja Tara »

Kuolemannaakalle:
... näyttelijäjutussa se, että jotenkin "syylliseksi" kaivetaan Joutsenlahtea ja Aueria, vaikka sehän oli se naapuri,..


...referoit jollain tapaa huolellisesti valikoiden. Anneli väitti tuossa kuulustelussa monenlaista, ei ainoastaan, ettei hän voi täydellä varmuudella sanoa että se on se. Totta. Mutta Anneli lausui monta muutakin luonnehdintaa jotka sopivat murhaajaan sekä tunnistettavaan (ilman että joka välissä oli näitä näitä ehkä yms olettasin, luulisin, voi oll, mä e nyt muista enää jälkiipäin jne) esim:

..en voi varmuudella sanoa että se on se (kolmonen eli KT) ...

Kasvonpiirteet täsmäävät..

Silmien muoto ja koko vastaavat.....

Nenästä: samankokoinen ja samanmuotoinen.. posket sopivat.

Vartalosta:.. (tunnistettava kolmonen, KT) näyttää tasapaksulta. Muistaisin että tekijä oli isompi kuin tämä kolmonen...

Annelin perustelut epävarmuudelleen:

Saattaa olla että peili vääristi.
Tämä huone voi vaikuttaa siihen että miehet näyttivät todellista pienemmiltä.
Vartalosta en saanut irti mutta kyllä se sopii.

Vartalon muodosta: ..hän on voinut vaikka laihtua.

Ja lopuksi Anneli lausui: Tuon kolmosen piirteet kyllä täsmäävät. En voi varmuudella sanoa että on se, mutta mitään väärän näköistä ei ollut niin ettei hän sopisi kuvaan.

etp 161
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Koko sivu etp161


Anneli on 12.7.2007 allekirjoituksellaan hyväksynyt seuraavan kuulustelupöytäkirjan:
Porin kihlakunnan poliisilaitos
Kuulustelijana ryk EK ja kuulustelutodistajana vrk JK
Kuulustelukertomus
Kenttätutkimuksen kirjaaminen:
Kuulusteltavalla ilmoitettu totuudessapysymymisvelvollisuudesta sekä oikeudesta avustajaan ja kuulustelutodistajaan:
Kysymys: Tarvitsetteko avustajaa kuulusteluun?
Vastaus: En tarvitse.
Teille esitettiin äsken poliisin toimesta mieshenkilöitä tunnistuspeilin takaa.
(Auer:) Se, että kolmonen muistutti murhaajaa. Siitä on jo kauan aikaa ja en voi täydellä varmuudella sanoa, että on se, mutta samaa näköä on. Kasvonpiirteet täsmäävät muistikuviini.
Silmien muoto ja koko vastaavat, silmien etäisyys toistaan vastaa. Silmäkulmien alue on samanmuotoinen. Nenästä muistan, että tällä oli samankokoinen ja samanmuotoinen nenä kuin sillä murhaajalla.
Posket muistuttivat ja sopivat tähän kuvaan.
Vartalosta tämä näytti tasapaksulta. Muistaisin että tekijä oli isompi kuin tämä kolmonen.
Saattaa olla, että peili vääristi, ja en osaa tuon perusteella sanoa. Koosta en osaa sanoa enkä paksuudestakaan koska minulla oli kuva että tekijä oli suurempi. Tuo huone voi vaikuttaa siihen että miehet näyttivät todellista pienemmältä.
Vartalosta en oikein saanut irti mutta kyllä se sopi.
Arvioni oli että tekijä oli vähintään 180 sm. Nuo vaikuttivat pienennäköisiltä noin 170 sm.
Vartalonmuodosta voin sanoa, että hän on voinut vaikka laihtua. Siihen en osaa paljoa kommentoida, eli vartalon kokooon ja miehen pituuteen.
Miehet liikkuivat jäykästi ja pönöttivät paikoillaan. Sitä en osaa sanoa kuin että mahdollinen.
Tuon kolmosen piirteet kyllä täsmäävät. En voi varmuudella sanoa että on se, mutta mitään väärän näköistä hänessä ei ollut niin ettei hän sopisi kuvaan.

Muuta minulle ei tule mieleen.

Vitosen posket hiukan muistuttavat tekijää, mutta muut eivät muistuttaneet ollenkaan tekijää. Ne kolme ovat poissuljettuja.

Ainoastaan tässä kolmosessa oli kaikki piirteet kohdallaan.

Luettu, annettu tarkastettavaksi ja hyväksytty
Anneli Auer
(punaväri ja alleviivaus Tara)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Minusta tuo on aika lähellä tunnistamista, että oli se se. Koska voihan se olla, että 'peili vääristi' (mikä ei ole Annelin syy), että 'huone vaikutti siihen, että miehet näyttivät pienemmiltä' (huoneen vaikutuksestakaan ei voi syyttää Annelia), tunnistettava oli voinut myös laihtua (mistä ei voi syyttää Annelia :D minkäs hän sillekään voi).

Anneli teki tunnistuksen tyypillisellä tavallaan, ambivalentisti niin, että antoi vaikutelman että kuvaili näkemäänsä vakavissaan, mutta loppujen lopuksi kuitenkin niin (taas kerran), että jätti muitten ratkaistavaksi tunnistiko hän ihan oikeasti jonkun murhaajaksi vai ei. No, JJ siitä sitten kai päätti?? Että joo, pannaas kaveri putkaan, pannaas se tunnustamaan, vangitaan se.

Voiko tästä todellakaan syyttää Aueria..?? Niinpä..
Mutta aika näyttää, mikä pajunköydenkeittäjä hän on..

Jos mistä niin juuri Annelin tyylillä kerrotuista 'faktoista' taitaa seurata vain väärinkäsityksiä, tai sellaisia vastakkaisia käsityksiä muille, että tuloksena on pelkkää diaboliaa.. ei - juu, Björn Borgin kalsarit, ei - juu, Björn Borgin kalsarit,..

PS: Unohdetaan tuo naapuri, eihän hän kuitenkaan mitään tunnistusta ollut tehnyt. Anneli kyllä oli, ainakin tekevinään. Tämä on minun mielipide. Sitä paitsi, Annelihan se varsinainen näyttelijä on. Voiko tästä syyttää Joutsenlahtea?.. voi ja ei voi, ei voi mutta oikeastaan.. Jotkut muutkin menivät halpaan eikä vain JJ.

On tämä kanssa..kaikki voivat syyttää joita kuita muita. Huppu senkun hiippailee.. vai hiippaileeko oikeastaan? ..paitsi vankilan käytävillä..
Viimeksi muokannut Tara, To Heinä 26, 2012 9:23 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
Vastaa Viestiin