Paloittelumurha MC Apachen tiloissa Helsingin Metsälässä 29.7.2020

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
nahjus

Re: Henkirikos Helsingissä - tutkitaan murhana, 12 henkilöä vangittu

Viesti Kirjoittaja nahjus »

Jos joku tietää uhrin eikä kehtaa tänne sitä laittaa, voi heittää yv.

Yv-pyynnöt jatkossa yksityispostin kautta. Ei enempiä pyyntöjä.
-NILS-
Laarog
Alibin satunnaislukija
Viestit: 68
Liittynyt: Ma Touko 11, 2015 11:29 am

Re: Henkirikos Helsingissä - tutkitaan murhana, 12 henkilöä vangittu

Viesti Kirjoittaja Laarog »

Rothilla on yhtä paljon tekemistä juutalaisuuden kanssa kuin tällä laudalla politiikan.

Mutta kun joidenkin on pakko änkeä se oikeistopropaganda joka saatanan foorumille!! Pysykää siellä Twitter-kuplassa silakka-kommenttienne kanssa, ei jaksa joka paikassa hyppiä yli. Kun blokatakaan ei voi.

Roth on tosiaan pikkurikollinen , vanha jehova (jahvelainen) , jonka mielestä valiituksi muututaan kun laitetaan kipa päähän. Mustalaiset nyt vaan muuten luulevat olevansa jeesuksesta seuraava valittu kansa ja pitävät itseään lähes juutalaisten serkkuina. Herra mun vereni ja niinpoispäin. Kristus varjele. Amen.

Nistithän nyt roikkuu kenen mukana tahansa kun saatavila on keikkaa ja kamaa. Siinä ei puoluekirjoja katsota, mutta hienosti on Marokon mutiainen tämänkin omaksi agendakseen kääntänyt.
annaanna

Re: Henkirikos Helsingissä - tutkitaan murhana, 12 henkilöä vangittu

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Laarog kirjoitti: Ti Elo 04, 2020 5:50 pm Rothilla on yhtä paljon tekemistä juutalaisuuden kanssa kuin tällä laudalla politiikan.
Mistä sää kaiken tämän tiedät?

Rothin, joka kertomasi mukaan kipaa käyttää, on kertonut suhteestaan juutalaisuuteen. Sinulle vai jollekin muulle.
Laarog
Alibin satunnaislukija
Viestit: 68
Liittynyt: Ma Touko 11, 2015 11:29 am

Re: Henkirikos Helsingissä - tutkitaan murhana, 12 henkilöä vangittu

Viesti Kirjoittaja Laarog »

annaanna kirjoitti: Ti Elo 04, 2020 5:56 pm Rothin, joka kertomasi mukaan kipaa käyttää, on kertonut suhteestaan juutalaisuuteen. Sinulle vai jollekin muulle.
Varmasti on , ja monesti onkin. Se, että hän haluaa olla valittu, ei tee hänestä juutalaista. Toki sitä voi käydä vaikka Ruotsissa reformirabilla, mutta sekään ei tee hänestä juutalaista, ainoastaan Israelia ihannoivan pikkurikollisen, jolle nauretaan Kampissa.
Kastelija
Nikke Knatterton
Viestit: 165
Liittynyt: Su Huhti 08, 2018 11:26 am

Re: Henkirikos Helsingissä - tutkitaan murhana, 12 henkilöä vangittu

Viesti Kirjoittaja Kastelija »

Täysin satavarmaa on se, ettei tällä teolla ole MITÄÄN poliittista ulottuvuutta, olkoonkin, että ainakin yksi epäilty on taustaltaan natsi. Ajatuksiltaan on varmasti yhä, se vain noissa kama porukoissa menee niin, että aatteet lentävät roskakoriin heti, jos pääsee itse hyötymään jostain (tarkoittaa yleensä päihtymistä).


Ettei tämä mene täysin nollille myös, niin osallistun itse asiaan sen verran, että kun joku kysyi milloin veljeksille tuli riitaa ja milloin puukotukset tapahtuivat, niin vastaan lyhyesti. Siitä on kauan, ainakin 15v, luultavasti enemmänkin. Käsittääkseni silloin Espoon Keskuksessa tapahtui useita puukotuksia ja sen tekijöitä pidettiin (erittäin löyhänä, mut kuitenkin) "jenginä" ja poliisi panosti hieman ekstraa saadakseen sen loppumaan - kuten tapahtuikin. Tämä pikkuveikan p-pitely tapahtui 2-3v tämän jälkeen.

*poistettu lautamiehiin kuuluvaa keskustelua ja jätetty otsikon alle kuuluva*t:mode
Monster
Christopher Lorenzo
Viestit: 1526
Liittynyt: Pe Kesä 08, 2018 2:12 pm

Re: Henkirikos Helsingissä - tutkitaan murhana, 12 henkilöä vangittu

Viesti Kirjoittaja Monster »

"Jännää" on se, ettei jonkun viime vuosituhannella natsia larpanneen piripään kutsuminen natsi-persuiksi aiheuta samanlaista itqpotq-kohtausta kuin vasurin nimittäminen vasuriksi?

Tosin hieman aiemmin tässä koko tapauksessa kyse oli uusnatseista.
Alex Smith

Re: Henkirikos Helsingissä - tutkitaan murhana, 12 henkilöä vangittu

Viesti Kirjoittaja Alex Smith »

*jatketaan ketjussa otsikon mukaisesti. Muista nimimerkeistä lautamiehissä*t:mode

Jep jep. Onko kenelläkään tallessa tuota viestiä.? Priceless.

Mutta ketjuun. Huumehommiahan nuo olivat ihan selvästi ja Ylen kokemusasiantuntija toimi kuten muutkin etnototeemit.
palokirves
Axel Foley
Viestit: 2026
Liittynyt: Pe Elo 02, 2019 11:01 pm

Re: Henkirikos Helsingissä - tutkitaan murhana, 12 henkilöä vangittu

Viesti Kirjoittaja palokirves »

Kastelija kirjoitti: Ti Elo 04, 2020 8:45 pm Täysin satavarmaa on se, ettei tällä teolla ole MITÄÄN poliittista ulottuvuutta, olkoonkin, että ainakin yksi epäilty on taustaltaan natsi.
Ainakin neljä vangittua kuuluu marginaalivähemmistöön, jonka yliedustus rikoksissa on huomattava. Samoin siellä on yksi punkinfinlandiin kuuluva anarkisti. Samainen irokeesipää on tuomittu jutusta, jossa ilmeisesti oli tajonnut homoseksiä jollekkin vanhalle perverssille kotiviiniä vastaan.
Even Steven kirjoitti: Ke Maalis 01, 2023 9:54 pm Olen ollut pakkohoidossa viimeiset 10 vuotta.
Tiinas
Axel Foley
Viestit: 2325
Liittynyt: Su Helmi 11, 2018 10:00 am

Re: Henkirikos Helsingissä - tutkitaan murhana, 12 henkilöä vangittu

Viesti Kirjoittaja Tiinas »

Eli tekijät mustalaisia, piffiläisiä, vasemmiston kannattajia ja nistirunkkareita. Yhdellä sanalla joukkue oli like a wanker
. ”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa muslimeja”
Rasistinen äärivasemmistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Faktis
Scooby-Doo
Viestit: 28
Liittynyt: Ti Elo 04, 2020 2:19 pm

Re: Henkirikos Helsingissä - tutkitaan murhana, 12 henkilöä vangittu

Viesti Kirjoittaja Faktis »

Rouva_Etsivä kirjoitti: Ti Elo 04, 2020 4:59 pm
Faktis kirjoitti: Ti Elo 04, 2020 4:10 pm
Siis olen 110% että tämä mustalainen kenet tiesin on juurikin tämän henkirikoksen uhri.
Et on ihan varmaa tietoa. Ja hän siis VARASTI "VALKOLAISELTA HUUMEITA" JA KYSEISET HUUMEET KUULUIVAT TUOLLE YHDELLE MUSTALAISMIEHELLE JOKA ON SYYTETTYNÄ JA ILMEISESTI OLI JO KU LAISTA VÄLIEN SELVITTELYÄ JA TÄMÄ UHRI OLI SUUTAAN SOITTANUT MIKÄ EI MUSTALAISILLE OLE TODELLAKAA. OK. OLLUT VARMAAN SE VIIMEINEN NIITTI TÄHÄN MURHAAN... En tiedä. Mutta haluaisin tietää... Mut noi mitä olen puhunut on täysin varmaa tietoa. Mut toi loppu arvailua et oliko se suunsoitto nyt sitte se mikä alulle homman laitto vai ei niin i dont know.
Ok, täytyy tähän luottaa paremman tiedon puutteessa. Varmaankin jossain vaiheessa näitäkin tietoja selviää enemmän.

Erikoinen yhteensattuma vaan, että löytämäni henkilö oli siis samaa ikäluokkaa, kuollut samana päivänä ja oli fb-ystävissä ainakin kaksi ystävää, joilla on yhteyksiä useisiin epäiltyihin. Hänellä myös oli kavereissa Janne Raninen, ja profiilin perusteella jotain ihannointia rikollista elämää kohtaan. Kaikkeen sitä törmääkin etsiessä tietoa.

Joo näinhän se on. Ja on kyllä todellinen sattuma. Mutta tää kantaa kyl iha mustalaisen perinteistä nimeä (tai kanto siis....) ja tiedän et motiivi liittyy siihe suun rääpimiseen sekä rottailuun. Mutta miks tässä näin monta epäiltyä yms ni siitö en sit tiedä mitään ja mielenkiinnolla tässä odottelen et sais lisäinformaatioo🤔
Kräki
Jack Bauer
Viestit: 985
Liittynyt: Ti Heinä 07, 2020 8:34 am

Re: Henkirikos Helsingissä - tutkitaan murhana, 12 henkilöä vangittu

Viesti Kirjoittaja Kräki »

Supoteus
Alibin satunnaislukija
Viestit: 52
Liittynyt: Ti Heinä 31, 2018 7:27 pm
Paikkakunta: Ouagadougou

Re: Henkirikos Helsingissä - tutkitaan murhana, 12 henkilöä vangittu

Viesti Kirjoittaja Supoteus »

Ihmetyttää vähän ettei poliisi tiedota tästä tapauksesta mitään ja tutkiva journalismikään ei ole saanut mitään selville. Se on kans vähän kummallista että ei sallita kuvaamista käräjätsalissa. Kyllähän tollasen kuvat kuuluisi lehteen että osaisi välttää vaikka näköjään ne osa täältä löytyikin. Aika erikoista syytettyjä on 12kpl. Tekeeköhän poliisi nykyään niin että antaa vangitulle tai pidätetylle puhelimen käyttöön kiinnipitoaikana jotta saa piilotella somekanavilta kuvia yms. Jos tekee rikoksen niin kyllä sitten pitäisi myös kantaa vastuu siitä eikä koittaa damage controlloida kaikkea.
"Mies tapettiin Tyrväällä".
"Ai siis millä se tapettiin?"
vägengara
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 103
Liittynyt: Pe Huhti 24, 2020 2:55 pm

Re: Henkirikos Helsingissä - tutkitaan murhana, 12 henkilöä vangittu

Viesti Kirjoittaja vägengara »

Helsingin kahdentoista murhaepäillyn taustat: yhteensä lähes 250 aiempaa rikosjuttua

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006591870.html

Aineistossa on tuomioita myös väkivaltarikoksista. Esimerkiksi 37-vuotias oli mukana törkeässä pahoinpitelyssä, josta hän sai yli kolme vuotta vankeutta. Uhria lyötiin vasaralla, viillettiin puukolla, hakattiin ja potkittiin. Hänen silmiinsä kaadettiin väkiviinaetikkaa tai muuta kirvelevää nestettä. Hänet pakotettiin syömään kannabista. Tekoa videoitiin.

Uhri sai muun muassa kasvojen alueen murtumia ja niin laajat mustelmat, että munuaiset lakkasivat toimimasta.

Teon motiivi liittyi uhrin tyttöystävään. Syytetty itse väitti oikeudessa, että uhri olisi uhannut leimata hänet pedofiiliksi ja pilata tapaamisen rabbien kanssa. Hän on uskonnoltaan juutalainen.

Samainen 37-vuotias mies oli mukana myös ryöstössä Helsingin Kaisaniemen puistossa. Uhria lähdettiin seuraamaan ravintolasta, hänet takaa-ajettiin kiinni, pahoinpideltiin ja pakotettiin siirtämään verkkopankistaan rahaa. Uhrin mukaan häntä myös uhattiin machete-veitsellä, mutta tästä ei löytynyt muuta näyttöä.


Kuva
Henry Ian David Roth


Kyllä on juutalainen suivaantunut :shock:
Avatar
poikani
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 9984
Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 8:50 pm
Paikkakunta: ?? ???????

Re: Henkirikos Helsingissä - tutkitaan murhana, 12 henkilöä vangittu

Viesti Kirjoittaja poikani »

Supoteus kirjoitti: Ke Elo 05, 2020 6:36 amKyllähän tollasen kuvat kuuluisi lehteen että osaisi välttää vaikka näköjään ne osa täältä löytyikin.
Syytön kunnes toisin todistetaan. Jos katkera naapurisi tekaisisi sinusta perättömiä syytöksiä lasten hyväksikäytöstä, oman periaatteesi mukaan sinun peittelemätön kuvasi pitäisi julkaista lehdissä jo ennen oikeudenkäyntiä.
????? ?? ??????.
Kastelija
Nikke Knatterton
Viestit: 165
Liittynyt: Su Huhti 08, 2018 11:26 am

Re: Henkirikos Helsingissä - tutkitaan murhana, 12 henkilöä vangittu

Viesti Kirjoittaja Kastelija »

poikani kirjoitti: Ke Elo 05, 2020 9:03 am
Supoteus kirjoitti: Ke Elo 05, 2020 6:36 amKyllähän tollasen kuvat kuuluisi lehteen että osaisi välttää vaikka näköjään ne osa täältä löytyikin.
Syytön kunnes toisin todistetaan. Jos katkera naapurisi tekaisisi sinusta perättömiä syytöksiä lasten hyväksikäytöstä, oman periaatteesi mukaan sinun peittelemätön kuvasi pitäisi julkaista lehdissä jo ennen oikeudenkäyntiä.
Juuri näin - usein tuntuu siltä, ettei tietty ihmissegmentti edes tajua eroa epäillyn, syytetyn tai tuomitun välillä (ja lisäksi välivaiheena eri oikeusasteet jne.).

Näissähän ei ole suinkaan kyse siitä, että jotain rikoksen tekijöitä "suojeltaisiin" saati paapottaisiin, vaan ihan siitä, että tutkintaa johtava poliisi se tässä vaiheessa asiaa päättää, että minkä verran infoa on tarpeellista julkisuuteen jakaa. Ja ensisijalla siinä ajatusprosessissa on tietenkin se, että halutaan turvata tutkinta. Yksillä poliiseilla on toki tapana jakaa tietoa runssammin kuin toisilla, mutta usein kuultu väite, että näin paapotaan rikollisia on täysin järjetön.

Samoin järjetöntä on se, että kuvitellaan median paapovan kriminaaleja. Kyllä useimpien vakavien rikosten kohdalla (viimeistään siinä oikeudenkäynti ja tuomion aikana) vähintään nimet julkaistaan ja usein naamakuvatkin. Onko todella liian vaikea ilman lainatun kaltaista henk.koht. esimerkkiä ymmärtää, että tässä vaiheessa asiaa edes esitutkinta ei ole täysin käynnissä (ei ole vaikea kuvitella, että osa vangituista olisi ollut pari päivää niin kujalla, etteivät ole edes kuulustelukondiksessa). Ja vaikka tässä tapauksessa päivänselvältä näyttääkin, että ainakin joku tuosta tappo-tusinasta saa murhasta syytteen (plus aikanaan tuomionkin - siis parin vuoden päästä), niin periaatteessa tässäkin on silti mahdollista, että KAIKKI olisivatkin syyttömiä. Korostetaan vielä, etten tähän usko, mutta niin vain silti on, että epäilystä on piiiiiiiiitkä matka tuomioon - niin ajallisesti kuin juridisestikin.

Vaihtoehtoinen skenaario voisi olla vaikka tämä: Uhri, joka menneisyydestä huolimattaan on juuri alkanut mallikansalaiseksi, onkin liukastanut suihkussa niin, että pää on lähtenyt itsestään irti. Nämä tappo-tusinan jäsenet ovat huolestuneet, kun vainaja ei tullutkaan joka aamuiselle rukoushetkelle, joka pidetään juuri ennen kuin lähdetään jakamaan Kontulan ostarille köyhille leipää, joten ovat ottaneet ilmastoa säästävät fillarit alleen ja menneet uhrin asunnolle. Elvytystä on annettu niin kiivaasti vuoron perään, ettei kukaan ole huomannut soittaa viranomaisille. Irti lentäneestä päästä on elvytyksen yhteydessä roiskunut hieman verta ja aivonkappaleita nyt likaisen tusinan jäsenille ja tämän vuoksi poliisi on erehtynyt epäilemään, että kysymyksessä olisi mikään muu kuin onnettomuus. Kunhan tusinan jäsenet ovat saaneet kuulusteluissa kerrottua tämän poliisille, niin heidät kaikki varmasti vapautetaan ja palkitaan pelastuslaitoksen mitaleilla, jonka jälkeen kaikki 12 palaavat takaisin yleishyödyllisille työpaikoilleen - yksi YLEn kokemusasiantuntijaksi ja esimerkki-kansalaiseksi ja Aki omaan firmaansa, jossa ommellaan hakaristi-lippuja Indonesian tsunami-uhreille.
Vastaa Viestiin