Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, aviomiehelle tuomio taposta

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
aumari
Adrian Monk
Viestit: 2772
Liittynyt: Ke Touko 22, 2013 1:46 pm

Re: Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, tutkitaan tappona

Viesti Kirjoittaja aumari »

Tuskin Sinin ja Antin lapset tätä palstaa lukee. Ne ihmiset, joiden kanssa lapset elävät ovat vastuussa siitä, miten he puhuvat isästä. Tietysti riippuu siitäkin ovatko lähipiirin ulkopuoliset moukkia. Toivottavasti eivät supinoillaan tai möläyttelyillään aiheuta viattomille lapsille ikävyyksiä. Sama pitäisi muistaa sittenkin, kun isä vapautuu. Vaikka hän ehkä joidenkin mielestä on surkimus tai jotain, niin toivottavasti muistetaan, että lapset ovat viattomia.
VastarannanKiiski
Adrian Monk
Viestit: 2649
Liittynyt: La Helmi 08, 2020 5:24 pm

Re: Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, tutkitaan tappona

Viesti Kirjoittaja VastarannanKiiski »

Parvus Angelus kirjoitti: To Loka 01, 2020 6:36 pm Vastarannankiiski miksi mies istuisi 9 vuoden tuomiosta 6 vuotta eli 2/3 eikä 4,5 vuotta eli 1/2...? :roll:

Oletan, että kyseessä on ensikertalainen jolloin hän istuu saamastaan tuomiosta puolet ellei se ole elinkautinen tai pyttytuomio...
Pahoittelut, mulla on ollut väärä käsitys sitten että tuomiosta istuttaisiin 2/3 ja tuo puolet koskisi nuoria.
Joka tapauksessa tekijä ei loputtomiin ole poissa kuvioista. Tuomiohan voi olla alempikin, jos teon katsottaisiinkin olevan kuolemantuottamus.

Eiväthän lapset tätä lue, koska ovat niin pieniä vielä. He tulevat varttumaan sen tosiasian kanssa, että isä on surmannut äidin ja lähipiiristä riippuu aika paljon kuinka paljon se heidän elämäänsä negatiivisesti vaikuttaa. Olen itse sillä kannalla, että vähiten vahingollinen tapa olisi olla tekemättä isästä puheissa hirviötä, jos hän tekoon saakka oli heistä hyvin huolehtiva isä. Äidistään heille jää aika ohuet muistot, kun ovat noinkin nuoria.
Heillä voi olla hyvin hämmentynyt olo, kun äiti on poissa ja isäkin. Hehän ovat voineet kokea kummankin vanhemman turvalliseksi tai sitten äidin tai isän, jos jompikumpi on ollut epävakaampi ja kiivaampi tai jotenkin arvaamattomampi toimissaan. Kai heillä on oikeus surra ja kaivata kumpaakin huolimatta siitä mitä lähipiiri kokee?

Tekoon on johtanut joku surullinen tapahtumaketju. Eihän tuollainen teko nyt ihan puskista tule onnellisessa ja tasapainoisessa suhteessa. Heistä kumpikaan ei havahtunut ajoissa vaaran merkkeihin olivat ne sitten jatkuvaa riitelyä, liikaa väsymystä, päihteitä tai mitä muuta tahansa. Ongelmilla on taipumus pahentua, jos niille ei aktiivisesti aleta tehdä jotain. Johan tässä tämän jälkeen on Seinäjoellakin vaimo tapettu... Näitä on aivan liikaa. :shock:
Karvavarvas
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: Pe Helmi 14, 2020 6:09 am

Re: Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, tutkitaan tappona

Viesti Kirjoittaja Karvavarvas »

Aika pitkälle vedettyjä spekulaatioita ja johtopäätöksiä täällä.. Jostain tuntemattoman ihmisen lyhyestä ja mitäänsanomattomasta nettikommentista vedetty kunnon tarinat, että Sini on hankkiutunut tahallaan raskaaksi ja peitellyt raskautta ja pettänytkin vielä miestään ja ollut kunnon pirttihirmu Justiina ...ja varmasti ei ole lapsista ja eläimistäkään huolehtinut, jotka oikeesti varmaan on olleet hänelle kaikista tärkeintä :roll: Ette voi puhua kuolleesta uhrista noin .. Puolustellaan oikein porukalla naisten hakkaamista...:shock: Ja lisäksi lokeroitu adhd oireilevat pelkkään ongelmatapaus-boksiin ja lähdetty siitä lähtökohdasta.

Mun mielestä tavallinen tarina olis, että perjantai-iltana Antti on humalassa juossut puukon kanssa Sinin perässä pitkin pihaa tai sitten kuristanut, ehkä lyönyt voimalla tai ehkä ajanut autolla päälle. Se olis aika tyypillistä Suomessa vetää pe-la yönä kännit ja olla humalassa väkivaltainen (toki on voinut hyvin olla selvinpäinkin). Sen jälkeen on paniikissa ajanut Sinin jollain traktorilla suohon, lapset on jääneet yksin sisälle. Kumpikin on voinut olla tilanteessa väkivaltainen tai sitten vaan Antti. Riita on voinut lähteä jostain arkisesta ja yksinkertaisestakin asiasta tyyliin jostain kotityön hoitamisesta tai laskun maksamisesta eikä sen tarvii olla mikään kiero kolmiodraamasoppa. Varmaan syitä on kummallakin osapuolella ollut olla väsynyt pikkulasten kanssa maatilalla. Vaikka Sini oli isohko ja Antti aika laiha riuku niin väittäisin että fyysisesti Antti oli silti aika paljon vahvempi.

Sitä en sano, että Anttikaan välttämättä olisi läpeensä paha tai psyko/sosiopaatti tai alkoholisti tai mitään muutakaan. Raivo on epäilemättä ottanut hänestä vallan, sitten varmaan paniikki ja katumus.
Ei ihmisestä henki lähde pelkällä pikkurillillä työtäisemällä, vaikka yksi mojova nyrkinheilaus voikin riittää.
Tulee mieleen, että tunteiden säätelyssä/ilmaisussa Antilla on jotain vakavampaa häikkää, kun päätyy käyttämään voimakasta väkivaltaa.

Mutta aika perseestä nyt vyöryttää syytä uhrin niskaan.

Kyllä Antillakin somessa on paljon kuvia lasten kanssa ja eiköhän hänkin ole lapsista ollut onnellinen. Luulen, että kummatkin on myös toisaalta rakastaneet toisiaan, vaikka suhde onkin voinut olla sairas. Siitä ei välttämättä läheisilläkään oo ollut mitään tietoa/havaintoa, mutta sekin on kai aika tyypillistä. Pitkään pidetään kulisseja yllä.
Swing
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 13
Liittynyt: Ma Syys 21, 2020 11:22 pm

Re: Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, tutkitaan tappona

Viesti Kirjoittaja Swing »

Voi förloot jos jollain meni faktoista hiekkaa jonnekin. Sorry not sorry. Enkä kertomastani huolimatta epäile, etteikö Antti olisi Siniä rakastanut, hyvät hetkensä heilläkin,vaikka kävi näin.
VastarannanKiiski
Adrian Monk
Viestit: 2649
Liittynyt: La Helmi 08, 2020 5:24 pm

Re: Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, tutkitaan tappona

Viesti Kirjoittaja VastarannanKiiski »

Mielenkiintoista tuo sanan "surma" käyttö. "Tappoa" ei mainita kertaakaan. Lieneekö toimittajan oma linjaus vai onko syyte lievenemässä?

https://www.ts.fi/uutiset/paikalliset/5 ... +on+paljon

01.10. 10.30
Pöytyän surmatapauksen tutkinta jatkuu kuulusteluilla – "Kuultavia on paljon"

pic_5_5084908_k5665985_1200.jpg
pic_5_5084908_k5665985_1200.jpg (70.52 KiB) Katsottu 3325 kertaa
Pöytyäläisen perheenäidin surmatutkintaa jatketaan edelleen kuulusteluilla. Viime viikolla poliisi tiedotti, että tapauksesta kerrottaisiin lisää aikaisintaan tällä viikolla.

Nyt tutkinnanjohtaja Kristiina Kontio kertoo, ettei uutta kerrottavaa juuri ole esitutkinnallisista syistä.

– Nyt ollaan sellaisessa vaiheessa, ettei mitään lisää tai uutta ole kerrottavaa. Todennäköisemmin voimme kertoa jotain ensi viikon loppupuolella, Kontio tiivistää.

Viime viikolla poliisi otti kantaa surmasta liikkuneisiin huhupuheisiin. Pöytyällä liikkui puheita muun muassa siitä, että surmaaja olisi haudannut uhrin turvesuolle. Tätä Kontio ei halunnut kommentoida, mutta pyysi yleisöltä tuolloin malttia.

– Ymmärrän yhä, että intressi saada tietoa on suuri, mutta poliisilla ei ole mitään sellaista uutta, jota haluaisin tai voisin julkisesti tässä vaiheessa lähteä kertomaan. Kuulustelut jatkuvat ja kuultavia on paljon, Kontio kommentoi torstaina Turun Sanomille.

Pöytyän Kyröstä kadonnut Sini Ruohonen löytyi surmattuna Pöytyällä viime kuussa. Syyskuun 17. päivä poliisi otti kiinni rikoksesta epäillyn Ruohosen puolison. Hän on kuulustelussa kertonut surmanneensa Ruohosen.
Kuvan kokoa kohtuullistettu
-NILS-
Leski
Alibin satunnaislukija
Viestit: 58
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2018 1:20 pm

Re: Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, tutkitaan tappona

Viesti Kirjoittaja Leski »

dazu kirjoitti: To Loka 01, 2020 8:26 amSopeutuvat helposti ehkä aikuisen näkökulmasta, mutta kyllähän se lapsii kärsii sitä enemmän, mitä nuorempi se on. Alle vuoden ikäiselle ero äidistä tarkoittaa lähes automaattista persoonallisuushäiriötä.
Tähän on pakko jo vähän takertua; on myös tapauksia, joissa voidaan todeta, että jos lapsi ei pääse äidistään kauemmaksi (tai mielellään ihan eroon saakka) alle vuoden ikäisenä, tarkoittaa se jonkinasteisia mielenterveyden tai persoonallisuuden häiriöitä. Ja ihan sama voi koskea isejäkin. Raskaus tai jonkun raskaaksi saattaminen ei valmiiksi viallista kovalevyä paranna. Päinvastoin, voi kyllä huonontaa entisestään.

Ei, minä en ole sitä mieltä, että mielenterveyden sairaus pitäisi olla pakkosterkkaus. Puhun nyt niistä läpeensä myrkyllisistä ihmisistä, joilla on tapana levittää sitä omaa myrkjyään koko lähipiiriinsä. Siltä myrkkysatsilta ei yleensä säästy kukaan ja jokainen voi kuvitella, että ei sellaisessa ilmastossa yleensä voi muuta, kuin kasvaa jollakin tapaa kieroon.

Pikkusen OT, mutta pakko nyt hiukan ravisuttaa tuota mystistä äiti-myyttiä.
Basilika
Poliisikoira Rex
Viestit: 250
Liittynyt: Su Heinä 26, 2020 7:52 pm

Re: Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, tutkitaan tappona

Viesti Kirjoittaja Basilika »

Swing kirjoitti: To Loka 01, 2020 11:47 pm Voi förloot jos jollain meni faktoista hiekkaa jonnekin. Sorry not sorry. Enkä kertomastani huolimatta epäile, etteikö Antti olisi Siniä rakastanut, hyvät hetkensä heilläkin,vaikka kävi näin.
Joteenkin vielä ymmärrän että eron jälkeen vielä muistellaan että olihan niitä hy viäkin hetkiä, mutta nyt kaiholla ja lämmöllä muistelemaan kuinka se perhesurmaajakin kuitenkin rakasti ja välillä oli hyviäkin hetkiä?

Toivottavasti lapset saisivat tuota tasapainoisemman ja kykenevämmän kasvuympäristön, ja toivottavasti Antin sukulaiset eivät tätä mustamaalauskampanjaansa lapsiin ulota. Ois aika kamalaa jos lasten annetaan ymmärtää että olihan se ihan ymmärrettävää että isin oli pakko tappaa äiti kun ei se kanihäkkiäkään siivonnu. Että muistakaa lapset siivota huoneenne.
VastarannanKiiski
Adrian Monk
Viestit: 2649
Liittynyt: La Helmi 08, 2020 5:24 pm

Re: Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, tutkitaan tappona

Viesti Kirjoittaja VastarannanKiiski »

Leski kirjoitti: Pe Loka 02, 2020 7:23 am
dazu kirjoitti: To Loka 01, 2020 8:26 amSopeutuvat helposti ehkä aikuisen näkökulmasta, mutta kyllähän se lapsii kärsii sitä enemmän, mitä nuorempi se on. Alle vuoden ikäiselle ero äidistä tarkoittaa lähes automaattista persoonallisuushäiriötä.
Tähän on pakko jo vähän takertua; on myös tapauksia, joissa voidaan todeta, että jos lapsi ei pääse äidistään kauemmaksi (tai mielellään ihan eroon saakka) alle vuoden ikäisenä, tarkoittaa se jonkinasteisia mielenterveyden tai persoonallisuuden häiriöitä. Ja ihan sama voi koskea isejäkin. Raskaus tai jonkun raskaaksi saattaminen ei valmiiksi viallista kovalevyä paranna. Päinvastoin, voi kyllä huonontaa entisestään.

Ei, minä en ole sitä mieltä, että mielenterveyden sairaus pitäisi olla pakkosterkkaus. Puhun nyt niistä läpeensä myrkyllisistä ihmisistä, joilla on tapana levittää sitä omaa myrkkyään koko lähipiiriinsä. Siltä myrkkysatsilta ei yleensä säästy kukaan ja jokainen voi kuvitella, että ei sellaisessa ilmastossa yleensä voi muuta, kuin kasvaa jollakin tapaa kieroon.

Pikkusen OT, mutta pakko nyt hiukan ravisuttaa tuota mystistä äiti-myyttiä.
Olen Leski kanssasi samaa mieltä. Naisissa on yhtä lailla kuin miehissä persoonaltaan hyvin häiriintyneitä ihmisiä. Jossain jo mainitsinkin mm. Oulun vauvapakastajan ja Kuopion lastensa hukuttajan. Vilja-Eerikankin kiduttaja-äitipuolella oli omiakin lapsia. Äidiksi tuleminen ei näitä ongelmia poista ja monen kodin seinien sisäpuolella tapahtuu äitienkin toimesta järkeyttävää henkistä ja fyysistä väkivaltaa ja kaltoinkohtelua. Onhan näistä monet aikuisen avautuneet. Tällaisissa tapauksissa lapsen kannalta paras ratkaisu olisi päästä tyystin eroon äidistään.

Pelkkä arvaamattomuus ja mielialojen nopea vaihtelua ja epäjohdonmukaisuus saattaa tuntua lapsista aika pelottavalta.

Useammin kuin äidistä eroon joutuminen taitaa häiriintynyt äiti (tai isä) olla persoonallisuushäiriöiden taustalla, koska se tahtoo muuttaa kasvuolot aika ankeiksi. Oletettavasti häiriön kehittyminen on todennäköisempää, jos riskitekijöitä on useita; perinnöllistä alttiutta, huonoa kohtelua ja muita puutteita kasvuoloissa ja vähän suojaavia tekijöitä.
https://mieli.fi/fi/mielenterveys/miele ... iri%C3%B6t
Persoonallisuushäiriö kehittyy lapsuuden ja nuoruuden aikana ja se on mahdollista tunnistaa henkilössä nuorena aikuisena. Häiriön kehittymiseen vaikuttaa lapsuuden kasvuympäristö: esimerkiksi jatkuvan väkivallan kohteeksi joutuminen tai vanhempien jatkuva mitätöivä suhtautuminen voivat olla persoonallisuushäiriöitä selittäviä tekijöitä.

Kasvuympäristön ohella myös biologisilla tekijöillä ja perimällä on vaikutusta häiriön syntyyn. Persoonallisuushäiriöiden synnyn syitä ei voida selittää tyhjentäväsi, eikä voida osoittaa esimerkiksi sellaisia kasvuolosuhteita, jotka välttämättä johtaisivat persoonallisuushäiriön kehittymiseen.
Sinin äitiydestä emme tiedä sen enempää, hänen läheisensäkään eivät voi kaikkea tietää ja lapset ovat niin pieniä, ettei heillä oikein ole kykyä kertoa, millainen äiti heidän kanssaan oli. Läpsikö, rähjäsikö tai retuuttiko tai jätti yksin itkemään pitkiksi ajoiksi vai kykeni pysymään riittävän rauhallisena hankalissakin tilanteissa ja tarjosi turvaa ja lohdutusta. Lasten isä tietysti jotain osaa sanoa perhe-elämän sujumisesta.

En menisi sanomaan, etteikö nämäkin lapset voisi kasvaa tasapainnoisiksi aikuisiksi tästä kammottavasta tragediasta huolimatta, jos saavat apua ja tukea ja ympärilleen turvallisia aikuisia. Vaikka he menettivät äitinsä ja asia kulkee mukana koko elämän, he voivat selviytyä hyvin. Aika masentavaa olisi noinkin pienet tuomita tässä vaiheessa vääjäämättä saamaan ties mitä häiriöitä. Heidän kehityksensähän ja kasvunsa on ihan kesken vielä.
Lulupippa19
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: To Loka 01, 2020 7:55 pm

Re: Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, tutkitaan tappona

Viesti Kirjoittaja Lulupippa19 »

VastarannanKiiski kirjoitti: To Loka 01, 2020 2:57 pm Henkirikosten uhrien läheisille on oma yhdistyskin ja sieltä saattaa saada paremmin järkevää apua tilanteesta selviytymiseen ja tunteidensa käsittelyyn kuin vaikkapa täältä. Jos täällä tosiaan joitain Sinin läheisiä pyörii.
Niille joita asia ei läheltä kosketa, tämä on rikos muitten joukossa ja keskustelu on tyyliltään sen mukaista.
Oman akuutin surunsa ja vihansa kanssa kamppaileva ei tästä keskustelusta sillä tavalla hyödy, kun ei tämä ole mikään vertaistukipalsta.
Kaikesta huolimatta täällä voisi pikkuisen hillitä tuota mielikuvituksen käyttöä. On tapahtunut hirveä rikos ja täällä haetaan siihen syytä. Onko joku hyväksyttävä syy siihen, että tappaa puolisonsa? Tai jonkun muun. Ei ole. Ja tämä mies on tappaja ja vaimo uhri. Tiedoksi etten ole koskaan uhria tavannut enkä onneksi tätä tappajaakaan. Ihan vaan tulin ihmettelemään tätä keskustelua täällä, josta saa käsityksen uhrin ansainneen tulla tapetuksi.
agee
Remington Steele
Viestit: 220
Liittynyt: Su Heinä 07, 2019 7:30 pm
Paikkakunta: Lounaisrannikko

Re: Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, tutkitaan tappona

Viesti Kirjoittaja agee »

Uunilämpimässä Alibissa oli tutkittu vähän perheen rahahuolia. Antilla ulosotossa 20ke ja Sinillä jotain yksittäisiä ulosottovelkoja sekä niiden lisäksi joku isompi lääkärilasku pystyssä.

Eli; jos täällä huhuttu pirttihirmu, narsisti -huhulinja pitää kutinsa, niin Sini on lypsänyt Antin kautta kaikki hankintansa Antin laskuun. Vai millä selitätte sen, että ainoa työssäkäyvä velkaantuu noin ja nainen joka makaa himassa perse homeessa, ei jää pystyyn juuri ollenkaan?

Ei sinänsä ihme, että jos tuollainen pirttihirmu kyykyttää ja lypsää sun rahat vuosikaudet ja vielä kitisee kaupan päälle ... että siinä "kiltin ja huomaavaisen" Antinkin vati tulee vaan täyteen. Nurkkaan ahdistettu eläin yleensä hyökkää kun ei enää keksi muuta. Niin kävi varmasti myös tässä.
Nyt Antti joutuu tulevaisuudessa vähän suurempiin taloudellisiin vaikeuksiin korvausten yms. myötä, mikäli hengissä jaksaa tuomionsa loppuun.

(JA VIELÄKÄÄN EN PUOLUSTELE TAPPAJAA. EIKÄ MIKÄÄN OIKEUTA RIISTÄMÄÄN TOISELTA HENKEÄ, MUTTA SYITÄ VOI YRITTÄÄ YMMÄRTÄÄ!!)

EDIT: Kirjoitusvirheet.
Viimeksi muokannut agee, Pe Loka 02, 2020 4:29 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Hermione
Horatio Caine
Viestit: 6102
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 6:38 pm

Re: Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, tutkitaan tappona

Viesti Kirjoittaja Hermione »

Henkirikoksissa tapaa Suomen mallissa ns. tavallisille ihmisille suurempi ja pitkäkestoisempi rangaistus olla nimenomaan se taloudellinen puoli - taparikollisia korvaussummat ei juuri hetkauta sinne ne sujahtaa ulosottonippua paksuntamaan entisestään.

Tavallisilla ihmisillä, kuten tämä epäilty ilmeisesti on, omaisuuden ulosotto ja maksuhäiriömerkinnät puolestaan laahaa mukana ja pitkään vielä senkin jälkeen kun vapausrangaistus on kärsitty. Velkarangaistus voi laahata mukana 20 vuotta jonka aikana maksuhäiriömerkintöjä mitä todennäköisemin tulee vielä lisää.

On nämä perheen sisäiset henkirikokset todella raadollisia kaikin puolin. On vain kärsijöitä.
agee
Remington Steele
Viestit: 220
Liittynyt: Su Heinä 07, 2019 7:30 pm
Paikkakunta: Lounaisrannikko

Re: Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, tutkitaan tappona

Viesti Kirjoittaja agee »

Hermione kirjoitti: Pe Loka 02, 2020 4:23 pm Henkirikoksissa tapaa Suomen mallissa ns. tavallisille ihmisille suurempi ja pitkäkestoisempi rangaistus olla nimenomaan se taloudellinen puoli - taparikollisia korvaussummat ei juuri hetkauta sinne ne sujahtaa ulosottonippua paksuntamaan entisestään.

Tavallisilla ihmisillä, kuten tämä epäilty ilmeisesti on, omaisuuden ulosotto ja maksuhäiriömerkinnät puolestaan laahaa mukana ja pitkään vielä senkin jälkeen kun vapausrangaistus on kärsitty. Velkarangaistus voi laahata mukana 20 vuotta jonka aikana maksuhäiriömerkintöjä mitä todennäköisemin tulee vielä lisää.

On nämä perheen sisäiset henkirikokset todella raadollisia kaikin puolin. On vain kärsijöitä.
Joo, eikä auta vaikka joku ilmoittaisi sut varattomaksi. Heti, kun meinaat jotain omistaa niin ulosotto on käsi pitkänä haalimassa omaisuutta itselleen. En tiedä mikä tuon tilan omistussuhde mahtoi olla, mutta Antti siitä ei tule saamaan ropoakaan ikinä.

Siksipä veikkaan, että legendaarinen sänkyyn hirttäytyminen saattaa olla Antin kohtalo vankilassa.
VastarannanKiiski
Adrian Monk
Viestit: 2649
Liittynyt: La Helmi 08, 2020 5:24 pm

Re: Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, tutkitaan tappona

Viesti Kirjoittaja VastarannanKiiski »

Lulupippa19 kirjoitti: Pe Loka 02, 2020 3:50 pm
On tapahtunut hirveä rikos ja täällä haetaan siihen syytä. Onko joku hyväksyttävä syy siihen, että tappaa puolisonsa? Tai jonkun muun. Ei ole.
Huoh. Onko yksikään täällä maininnut hyväksyvänsä teon tai jonkun seikan olevan hyväksyttävä syy?
Syy ja syyllinenkin ovat eri asia.

Miksi ihmeessa sitten koskaan selvitellään onnettomuuksienkaan SYYtä, kouluampumisten tai koulukiusaamisen syitä ja taustatekijöitä, jos syyn etsiminen ja löytäminen tekisi teosta hyväksyttävän?
Pitäisikö kaikki karrmeudet ottaa sellaisenaan, olla niitä pohtimatta tai tutkimatta ja niistä mitään oppimatta? Odottaa, että samankaltaisia tekoja tulee lisää?

Syiden pohtiminen tai tutkiminen nostaa ne esiin ja silloin niihin on helpompi puuttua ja ennaltaehkäistä vastaavia tekoja.

Jos tässä olisi taustasyynä ollut parisuhdevaikeudet ja jatkuva riitely., ehkä neuvolakäynneillä voitaisiin kysyä parisuhteen tilasta. Ehkä myös päihteiden käytöstä.

Ehkä ihmiset itsekin voisivat havahtua siihen, että jos perheessä on ongelmia, apua kannattaa hakea ajoissa.

Tilastojen mukaan lasten pienet ikäerot lisäävät eroriskiä ja ongelmia. Jos terveysvalistuskin ja kasvatusohjertet mm ruumiillisen kurituksen ja huutamisen haitsllisuudestsa on sallittua, miksei myös näiden asioiden esiin nostaminen.

Vaikka Sini olisi hankkiutunut raskaaksi ilman asiasta puhumista miehensä kanssa, sekään ei ole hyväksyttävä syy tappaa, eikä hän ole syyllinen kuolemaansa. Aivan saatanan kummaa vääristelyä tämän suhteen tässä ketjussa muuten koko ajan on.

Ihminen saattaa toimia niin, että ottaa riskejä.. heiluu setelinipun kanssa yöllä humalassa pankkiautomaatilla, vittuilee nakkikioskin joukossa tai kusettaa läheisiään raha-asioissa tai hankkiutumalla raskaaksi sopimatta siitä puolisonsa kanssa, jäämällä rähisemään riitaisaan parisuhteeseen jne. Joskus siitä ei seuraa sen kummempaa, mutta joskus joku menettää henkensä. Me elossa olevat voimme vielä miettiä, mikä toiminta on järkevää ja mikä on puolin ja toisin kohtuullista läheisissä ihmissuhteissa tai onko jopa järkevää ottaa etäisyyttä joistakin.
Niillä jotka ovat läheisen tappamana henkensä menettäneet, ei enää sitä mahdollisuutta ole.

Mikähän vittu siinä muuten on että viinan, tupakan, stressin ja huonon sapuskan terveysriskeistä ja vaikutuksesta eliniän lyhenemiseen saa puhua, mutta pitkään jatkuvan riitelyn, tai epäsuhtaisen parisuhdedynamiikan ja muiden parisuhdevaikeuksien vaikutuksista perheen lapsiin tai riskistä sen johtamisesta pahimmillaan väkivaltaan tai kuolemaan oikein ei?
Mitäs jos useampi riskipari osaisi erota ajoissa, jos tästä puhuttaisiin? Vältyttäisiin monelta turhalta kuolemalta.
Xen
Scooby-Doo
Viestit: 27
Liittynyt: Ke Syys 23, 2020 9:25 am

Re: Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, tutkitaan tappona

Viesti Kirjoittaja Xen »

VastarannanKiiski kirjoitti: Pe Loka 02, 2020 4:44 pm
Ihminen saattaa toimia niin, että ottaa riskejä.. heiluu setelinipun kanssa yöllä humalassa pankkiautomaatilla, vittuilee nakkikioskin joukossa tai kusettaa läheisiään raha-asioissa tai hankkiutumalla raskaaksi sopimatta siitä puolisonsa kanssa, jäämällä rähisemään riitaisaan parisuhteeseen jne. Joskus siitä ei seuraa sen kummempaa, mutta joskus joku menettää henkensä. Me elossa olevat voimme vielä miettiä, mikä toiminta on järkevää ja mikä on puolin ja toisin kohtuullista läheisissä ihmissuhteissa tai onko jopa järkevää ottaa etäisyyttä joistakin.
Niillä jotka ovat läheisen tappamana henkensä menettäneet, ei enää sitä mahdollisuutta ole.

Mikähän vittu siinä muuten on että viinan, tupakan, stressin ja huonon sapuskan terveysriskeistä ja vaikutuksesta eliniän lyhenemiseen saa puhua, mutta pitkään jatkuvan riitelyn, tai epäsuhtaisen parisuhdedynamiikan ja muiden parisuhdevaikeuksien vaikutuksista perheen lapsiin tai riskistä sen johtamisesta pahimmillaan väkivaltaan tai kuolemaan oikein ei?
Mitäs jos useampi riskipari osaisi erota ajoissa, jos tästä puhuttaisiin? Vältyttäisiin monelta turhalta kuolemalta.
Puhut asiaa!
Lapsiperheiden arjen hallintaan pitäisi neuvolan todellakin puuttua paremmin sekä kysyä ja kuunnella vanhempien vointia.
Lulupippa19
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: To Loka 01, 2020 7:55 pm

Re: Sini Ruohonen, Kyrö, katosi 11.9.2020 - löytyi kuolleena, tutkitaan tappona

Viesti Kirjoittaja Lulupippa19 »

agee kirjoitti: Pe Loka 02, 2020 4:06 pm Uunilämpimässä Alibissa oli tutkittu vähän perheen rahahuolia. Antilla ulosotossa 20ke ja Sinillä jotain yksittäisiä ulosottovelkoja sekä niiden lisäksi joku isompi lääkärilasku pystyssä.

Eli; jos täällä huhuttu pirttihirmu, narsisti -huhulinja pitää kutinsa, niin Sini on lypsänyt Antin kautta kaikki hankintansa Antin laskuun. Vai millä selitätte sen, että ainoa työssäkäyvä velkaantuu noin ja nainen joka makaa himassa perse homeessa, ei jää pystyyn juuri ollenkaan?

Ei sinänsä ihme, että jos tuollainen pirttihirmu kyykyttää ja lypsää sun rahat vuosikaudet ja vielä kitisee kaupan päälle ... että siinä "kiltin ja huomaavaisen" Antinkin vati tulee vaan täyteen. Nurkkaan ahdistettu eläin yleensä hyökkää kun ei enää keksi muuta. Niin kävi varmasti myös tässä.
Nyt Antti joutuu tulevaisuudessa vähän suurempiin taloudellisiin vaikeuksiin korvausten yms. myötä, mikäli hengissä jaksaa tuomionsa loppuun.

(JA VIELÄKÄÄN EN PUOLUSTELE TAPPAJAA. EIKÄ MIKÄÄN OIKEUTA RIISTÄMÄÄN TOISELTA HENKEÄ, MUTTA SYITÄ VOI YRITTÄÄ YMMÄRTÄÄ!!)

EDIT: Kirjoitusvirheet.
Kiesus, en usko enää silmiäni! Ihan käsittämätöntä tekstiä! Tunteeko joku täällä oikeasti tämän tappajan ja uhrin? Tietääkö täällä joku oikeasti heidän liittonsa sisäiset asiat? Täällä käsitellään asioita, joita ei voi tietää kuin tappaja ja uhri itse. Ei kukaan muu. Ja....mun mielestä tappoa/murhaa ei voi mitenkään ymmärtää. Yleensähän nämä puolisotapot on enimmäkseen jo ennestään väkivaltaisten ihmisten tekemiä. Mistä tiedätte ettei uhri ole ollut jo ennen perheväkivallan uhri? Niistä kun ei kylillä huudella. Itsekin olen ko. asiaa muutaman kerran kokenut enkä kenellekkään kertonut. En ystäville, sisaruksille enkä vanhemmille. Se, että tappaja on ollut tosi leppoisa eikä kukaan olisi uskonut, että vaimonsa tappaa, ei merkitse mitään. Hiljaisissa vesissä ne kalat ui.... Ja kiitos, jonkinmoista kunnioitusta uhria kohtaan!
Vastaa Viestiin