hamuelos kirjoitti: To Tammi 14, 2021 2:23 pm
uruzu kirjoitti: To Tammi 14, 2021 2:20 pm
Sportstracker tekee koko ajan backupia pilveen liikuntasuorituksen aikana. Pilvidatan muokkaaminen jälkeenpäin voi olla hieman haastavampaa kuin paikallisen tiedoston..
Empä jaksa uskoa että Ristiinassa asuvalla plus 40v miehellä on pilvipalvelut ja uusin teknologia käytössä lenkkien seuraamiseen.
No miksei olisi? Monella plus 40-tampiolla, jollainen itsekin olen, on vaikka mitä pilvpalveluja käytössä ilman, että itse sitä edes tajuaa. Eikö pilvi ole päällä oletuksena puhelimissakin? Ehkä älykelloissakin ja kun nakkisormin tökkii suostumuksia kaikkeen ja synkronoi eri vehkeensä, ei sitä enää tajua mitä ja minne tallentuu..
Wannabe-digitaiturit varsinkin innostuvat kaikesta uudesta, vaikkeivat niitä osaa täysin käyttää, tai ymmärrä tietosuojaa tai tietoturvaa.
Jos lisäksi englannin osaaminen on ohutta ja termistö vierasta, ei laitteiden monipuolisen käytön omaksuminen ole helppoa. Oma äitinikin on vakuuttunut, että hänen nettipankkinsa on siinä omassa tietokoneessa..
Tämäkin tyyppi voi puhua palturia ja luulla olevansa ovela. Toivottavasti lenkkeily reitteineen on tallentunut tai vastaavasti vaikka kotona urheilu vaimon mukiloinnin nostaessa sykettä. Sopivasti saunakin mainittu, niin on voinut pestä itsensä ja siivota jäljet, kuten Jukka Hyttinen teki Annin tapettuaan.