Oikeusasiantuntijat: VR:n uusi valvontamaksu laiton

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
jepulis82
Perry Mason
Viestit: 3899
Liittynyt: Ma Kesä 19, 2017 5:28 am

Re: Oikeusasiantuntijat: VR:n uusi valvontamaksu laiton

Viesti Kirjoittaja jepulis82 »

Hauskaa tosiaan että kaiken maailman parkkifirmat saa kyllä pistää maksulappua ympäri Suomen ja Hedman Partners saa lähetellä kiristyskirjeitä, mutta VR joka on valtion omistama pulju ei saa valvoa yhtään mitään.

Ai niin, unohdinkin jo että autoilijat ovat paskasakkia Suomessa ja junissa pummilla matkustajat on kaikki Robin Hoodeja jotka vaan taistelevat pahaa riistovaltiota vastaan kelamassit tilillä. :mrgreen:
"Those who want respect, give respect."
Masteri
Nikke Knatterton
Viestit: 187
Liittynyt: To Syys 12, 2019 8:12 pm

Re: Oikeusasiantuntijat: VR:n uusi valvontamaksu laiton

Viesti Kirjoittaja Masteri »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: La Tammi 30, 2021 10:17 am Junassa pummilla matkustaminen on siis ihmisoikeus, jonka puolesta pitää vielä taistella? Vai onko kyseessä ennakkotapaus. Tulevaisuudesssa valtio voisi sitten siirtää erinäisiä julkisia hallintotehtäviä muille kun viranomaisille eli voidaan siirtää vaikka poliisin tehtäviä MC-jengille tai SOO:lle.

https://yle.fi/uutiset/3-11756597
Tiedämme kuitenkin, että kaikille ihmisryhmälle ei saa maksua kirjoittaa vaan osalle pummilla matkustus on ihmisoikeus täällä Suomessa enkä todellakaan tarkoita kuuliaisia veronmaksajia.
jepulis82
Perry Mason
Viestit: 3899
Liittynyt: Ma Kesä 19, 2017 5:28 am

Re: Oikeusasiantuntijat: VR:n uusi valvontamaksu laiton

Viesti Kirjoittaja jepulis82 »



Työtätekevä veronmaksaja joka omistaa auton on toki itse saatana. Olis hauska nähdä yhteiskunta jossa ainoastaan näitä joukkoliikennepummeja eikä yhtään veronmaksajaa. Mahtais olla ihkua. :lol:
"Those who want respect, give respect."
Chisinau
Susikoski
Viestit: 30
Liittynyt: Ke Tammi 29, 2020 5:24 pm

Re: Oikeusasiantuntijat: VR:n uusi valvontamaksu laiton

Viesti Kirjoittaja Chisinau »

Yksityiset parkkifirmat pärjää hyvin kun 70-90 % maksaa, vaikka kiistäminen ja maksunlapun roskiin heittäminen riittäisi.

Jos ammattipummeille annetaan tällainen porsaanreikä niin voi olla 100 % varma ettei tästä porukasta montaa maksajaa löydy. Tähän kun lisätään vielä uutisoinnin kautta löytyvät uudet pummilla matkustajat niin kohta alkaa kyllä lippujen hinnat nousemaan.

Portit jotka aukeaa vain voimassa olevalla lipulla olisi liian kallis ratkaisu kun miettii kilometrien pituisia laitureita, esim. metroonhan tuo tuskin iso lisäinvestointi olisi.
ReissuLasse
Jessica Fletcher
Viestit: 3214
Liittynyt: To Touko 07, 2015 6:47 pm

Re: Oikeusasiantuntijat: VR:n uusi valvontamaksu laiton

Viesti Kirjoittaja ReissuLasse »

Mutta mikä tässä on se merkittävä ero kaukojuniin, eikö sama kikka pitäisi toimia myös siellä?
Avatar
swaghettiyolognese
Sofia Karppi
Viestit: 411
Liittynyt: Pe Kesä 21, 2019 3:47 pm

Re: Oikeusasiantuntijat: VR:n uusi valvontamaksu laiton

Viesti Kirjoittaja swaghettiyolognese »

ReissuLasse kirjoitti: Ma Helmi 01, 2021 12:57 pm Mutta mikä tässä on se merkittävä ero kaukojuniin, eikö sama kikka pitäisi toimia myös siellä?
kaukoliikenteen junissa konnari poistaa seuraavalla pysähdyspaikalla junasta. itse matkustan kaikki kesät pummilla ja vietän päivän siellä, toisen täällä. :mrgreen:
RL11/6 kirjoitti: Ti Tammi 02, 2024 1:41 amKyllä me kaipaamme kovasti Adolf Hitleriä
Vastaa Viestiin